1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. rarepearl

    rarepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    сум пробала со зборување, преку дента еднаш ќе се убедиме, ам апосле има вриштење, намалува на храна ради тоа цице , а осеќам дека немам и дека тоа не е храна веќе за 15 месечно дете, ако не сме на лулашки да вечера, дома нема шанси одма седнува ме соблекува и толку, после е кенкава и се спие и не сака да јаде... стресот е голем, но навечер не успева нту зборување ниту нишкање, неутешно плачи и бара, мислам дека кога нема да ме гледа полесно ќе биде...
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Знам дека стресот е голем сум го поминала знам како е
    Пробај оддели го мајка ама мора да бидеш поупорна
     
  3. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    4.420
    Пол:
    Женски
    Мајки ај да не барам, а сакам да прашам Вие што сте користеле скоро достинекс од која аптека го имате купено. Фала
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Na 2 uma sum da se odbivamw ili ne...veke 14 mes e. Od edna strana znam deka ne i e hrana tuku mazenje i ponekogas zed ama pa cicajki nekako uste.mi e mene bebe.
    Nema problem so jadenje/pienje mlecni proizvodi tuka sme ok. Cel den vo gradinka super si tera jade spie se druzi ama stom e so mene si se buta si bara cicka.
    Ne znam kako se resavate ete gotovo od denes nema veke? Dali da ja prekinam odednas ili del po del? Taa cica posle gradinka, mozda doma malce uste ednas i za zaspivanje i vo nokta nekolku pati se budi i prezaspiva so cice.
    Od druga strana sakam da ja odbijam da.moze letovo i so baba dedo da sedi na more da ne se pece vo skopjevo jas kojznae odmor dali ke imam...davajte soveti ic ne sum pametna
     
  5. Филотеа

    Филотеа Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    769
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    Неколку дена пред втор роденден како да се одби. Веќе една недела не побара цице, ама еве синоќа пак му текна, но не му дадов да цица... Дали ова е најдобро време целосно да го одбијам?
     
  6. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Да, ако си решила не го повраќај
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Ве молам за совет. Го одбив син ми од доење пред точно една недела претходната сабота цицаше последно. Имаше 2-3 подои во текот на ноќта тие ги скратив наеднаш. Градите ми се поднаполнаа ама беше ок се трпеше немав болки само потврди ми беа и како со грутки. Бев и на гинеколог ми рече штом нема болка црвенило не треба ништо. Меѓутоа денес, вчера имам болка на допир на градите и баш се осеќаат грутки.
    Дали треба нешто да преземам да не се направи проблем? Не ми се нешто ептен тешки само болката ме мачи. Пробав малку масажа ми протече некоја капка. Не знам дали да одмолзам малку да разбијам грутки?
     
  8. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.137
    Допаѓања:
    18.243
    Оди под туш со топла вода и прави кружни масажи туширајќи се. Одмолози две три капки и ќе ти олесни.
     
    На SophiaBella му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Andrejaaaaaa

    Andrejaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2021
    Пораки:
    1.691
    Допаѓања:
    8.454
    Пол:
    Женски
    Ноќва прв пат не му дадов да цица, решив да го одбијам. Утрово градиве ми се камен тврди, болни.... На работа сум, што може да направам?? Да одмолзувам или не?? Ми рекоа зелка, ама тоа тек дома кога ќе дојдам во 15:00.
    На почеток на доење развив мастит, ми е страв сега пак да не ме снајде...
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Да се пријавам дека нашата доенечка приказна заврши. Прекрасна, ме исполнуваше секое гушкање, секој поглед и насмевка за цице. Многу, навистина многу убави моменти. Заедно. Мајка и син.

    Никогаш не ми беше тешко да го надојам, почетокот беше прелесен, роден научен да цица.

    За помалку од еден месец ке полни 3 години.

    Веќе долг период цицаше само за заспивање. Се решавав денес, утре, ама никако да пресечам. Цицањето веќе се сведе на ритуал за спиење.
    Денес си бараше редовно цице, ама го зедов во раце и кажав дека е голем. Плачеше 15 секунди, почна татко му да раскажува приказни, ние гушнати, ме држи за врат и заспа. Не траеше долго, околу половина час.

    Посакувам сите да имаат убава и долга доенечка приказна како мојата и на син ми. :l:
     
    На bubabuba, kostovaivana, DELFINA81 и 16 други им се допаѓа ова.
  11. rarepearl

    rarepearl Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2022
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    здраво мамички, дојде денот и ние да се одвикнеме, може ќе беше подобро во септември или октомври со оглед на тоа дека е 16месеци па има фора уште некој месец да си поцица, но одбиваше храна посебно овошје и зеленчук (ужинки) секогаш беше на титееее... со маж ми спијат се чуваат по цел ден, не ме гледа и ќе видиме како ќе биде, денес втор ден.. но, што да правам јас со моите гради, одмолзувам рачно по малку но тие постојано се тешки, болки имам само на допир, нема грутчиња но се преполни со млеко, некој совет освен бромергон, за колку време се намали,,тежината,, во градите?
     
  12. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Eve i jas da se prijavam deka pocnavme so odbivanje. 15 mes e veke, posledniot period pocna mnogu da si igra da grize i barase samo za zaspivanje i vo nokta. Resiv dosta e. Jade solidno pie voda konzumira mlecni proizvodi, nie moze da se guskame i bez toa. Vaka ke ima sansa i so baba dedo na more da odi(mozebi).
    Vcera cel den bevme izlezeni so tatko i ona.kaj baba i ne pravese problem. Si dojdovme na rucek gledam ne bara, ja fati za dremka so rekov da.probam bez cice da zaspie uspea. Nokta isto, se razbudi ednas poplaka malku koa vide nema cice ama si prezaspa. Prvo mislev da gi ostaam so maz sami da spijat u spalna ama koa se razbudi vide me nema pocna da vristi stom ja zemav se smiri si se namesti so glavata kaj mene na ramo i prodolzi da spie.
    Mislam deka ne treba da se ostavaat decava so drugi pri odbivanje eve ja mojava placese deka me nema zaso naucena e se so mene da zaspiva i prezaspiva...ke vidime denes kako ke odi. Sabajle stana barase vikam nema mama gotovo pak poplace malce ama.minuta dve niso strasno otide da si igra. E sea jas so gradi kamen i mleko za izvoz ke mora da pumpam malce ama toa e
     
    На DELFINA81, Coco31, IRBBB и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.478
    Допаѓања:
    7.804
    Пол:
    Женски
    9 месеци за одбивање ми е таман , 2години ми се ту мач ,се извинувам на сите кои дојат толку долго,без навреда ама да дојам дете кое трча по улици и да ми бара цицка пред луѓе НЕ. Имав у маало една комшивка. Го доеше до 2 години и 3 месеци. Детето кога ке го земеше било која друга жена или девојка во раце им ги тегнеше цицките и не можеш да го одвоиш.
     
    На Lady D ❤️, Milkiway, Tea SK и 3 други им се допаѓа ова.
  14. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.324
    Допаѓања:
    32.291
    Пол:
    Женски
    Има деца и деца. Не се сите исти, па така и во овој случај.
    Првото мое дете цицаше до 2ипол год и никој во околината не дозна за тоа. Ниту еднаш се немаше случено да прави драми надвор, пред луѓе и сл.а секаде го носев со мене, никогаш не е оставен на некој. Ама беше многу разбран,навреме му беа кратени подоите, и бевме останати на цицање само за заспивање.
    И одбивањето беше прелесно, му кажав дека нема веќе млеко, ама и беше доволно голем да разбере.
     
    На drugarka, Milkiway, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Evy81

    Evy81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Дали и даваш замена некоја дали кравјо или адаптирано, моето е 18 месеци цица премногу и не знам од каде да почнам. Навечер исто вришти дури јас не го смирам со цицка. Има 3 оброци и ужина, тоа секако ќе гледам да појачам количина и да јаде неблендирано, дека така само јаде освен лепче што знае да џвака едвај.
     
  16. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Epa mojata odamna jade parcinja i veke jade se sto i nie so toa sto normalno jadenjata se praveni so min sol. Vo gradinka samo im davaat blendirano. Ne i davam niso zamena poso konzumira jogurt, mlecni namazi,kiselo mleko i sl. Tetrapak ne go saka ic ni taka ni so biskviti,a sea ad da i voveduvam na 15mes mi nema poenta. Taa ima solidni 3 obroka i 2 uzinki i vo gradinka sekkj den jogurt im davaat bar taka stoi vo menitp
     
    На elimkd и Evy81 им се допаѓа ова.
  17. Madrugada

    Madrugada Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2021
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Воопшто не е така. Моето дете никогаш не побарало надвор да цица, или да седиме во дневна и да бара. Секогаш го дојам на исто место во спална и кога јас ќе сакам, никогаш не ме влече или слично.
     
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Тебе може да ти е ту мач, ама кој те прашува тебе. :D
     
    На Kaja991, DELFINA81, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.478
    Допаѓања:
    7.804
    Пол:
    Женски
    Никој не ме прашува нормално, :) не ни треба. Си кажав мој став ;)
     
    На anngelique, LadyD, elimkd и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.023
    Допаѓања:
    66.564
    Пол:
    Женски
    Летен период не е баш најпогоден за одбивање, прежешко е, стомачни вируси има, и докторите советуваат кој може да почека подобро на есен.