1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Супер што кажа став. Лош пример даде. Син ми цицаше до пред две недели. Ке полни 3 години наредна недела. Никогаш никаде не ме завлекол да цица. Ни други жени не влече за цицки. Воспитување е и нема врска со доењето.
     
    На marchi-cool и mal.ecka им се допаѓа ова.
  2. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Есен почнуваат настинки и убаво е да се дои за имунитет. Зима исто. Пролет е најидеално.
    Иако реално зависи од повеќе фактори. Ако детето си пие течности и лето е ок време.
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.023
    Допаѓања:
    66.564
    Пол:
    Женски
    Многу важна препорака за мајките е да не го прекинуваат доењето кога децата се болни или имаат некакви други проблеми, како вадење запчиња. Тоа се ситуации кога доењето им е храна и „лек“ на децата. Ова исто се однесува и на најтоплите месеци во годината кога е зголемен ризикот од цревни инфекции (проливи и повраќања), а истовремено имаат и поголема потреба за внес на течности.
    https://www.fakulteti.mk/news/21022...ne-doenjeto-objasnuva-d-r-marina-pop-lazarova
     
    На tina2018, marchi-cool и mal.ecka им се допаѓа ова.
  4. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.478
    Допаѓања:
    7.804
    Пол:
    Женски
    Па ете незнам...според мене многу е големо дете од 2 год а камоли 3 да го дојам..
    Али јесте, мој став :)
     
    На Lady D ❤️, Just.do.it, Bubamaricka и 5 други им се допаѓа ова.
  5. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Апсолутно знам се околу доење. 3 години доев и се се ми е познато.
    Одбивање во лето на 9 м и на 15-18 не е исто. Затоа кажав има многу фактори кои играат улога.
    Не знам воопшто дали некоја мајка решила да одбива дете во тежок период како скок заби или вирус. Затоа не ни спомнав.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.023
    Допаѓања:
    66.564
    Пол:
    Женски
    Не знам што се најде повикана, не те ни цитирав.
    Прочитав мајки и со помали деца ги одбиваат, па чисто информативно постирав да си земат и ова в предвид.
    Никој не те повика на твоето знаење за доењето.
     
    На LadyD, lovely91, elimkd и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Jas se soglasuvam so tvojot stav kompletno!
     
    На Bubamaricka, LadyD, Tea SK и 3 други им се допаѓа ова.
  8. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Затоа сите си бираме до кога ке доиме. Доење не е поврзано со бркање во цицки. Од други причини да одбиеш дете во ред.
    Јас не прочитав за помали, а дете на 15-18 месеци пие и јаде се. Затоа кажав дека секогаш има причина зошто да се дои подолго.
    Мора ли да е повикан некој за да цитира? Ако некому не одговара нешто одма следи - не те повикав. Мислев на форум сум.
     
  9. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Moevo bebe se budese navecer za cicanje, dali sega koga se budi da ja nudam voda? Ovie 2 noki ne i davav nisto ama koga se budese nautro piese voda mozda 50tina ml. 15 mes e
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  10. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Ништо не нуди не си прави беља
     
    На Stressed Out и Pacient srna им се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.023
    Допаѓања:
    66.564
    Пол:
    Женски
    Можеби е жедна, жешко е, и ние возрасните стануваме пиеме вода.
    Проблемот е и тоа да не и прејде во навика, па да си продолжи да се буди, ама за вода некако и не би требало. Еднаш можеш да ја понудиш, па следниот пат не, види како ќе биде. Имала течности навечер, а сега нема ништо.
     
    На Jordanovska-K и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    5.635
    Пол:
    Женски
    Кај мене е 17месеци , го одбив на 13м така нешто , не пиеше ништо до скоро , сега со жешкото изминатите две три недели знае некогаш да ми побара малку водичка да голтне така еднаш два пати. А исто кога ќе се разбудеше наутро пиеше доста вода така. Јас мислам да ја нудиш , вода е , не е ништо страшно а и на жештиниве потребна на сите ни е. Само да не е во големи количини , пр цела ноќ да се долева да пие , ама ретко мислам кај некои деца тоа се случува.
     
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Последно малото го цицав во петокот. вчера и денес сум со големиот на одделение како придружба. малиот синоќа за заспивање барал цики (да цицал) долго време наназад коа не сум јас со него заспива без цицање а кога сум обавезно бара. Сега ми е шансата з одбивање а и секако после 2 дена не е убаво да го враќам на цицање. Прашањето ми е како да се однесувам кога ќе ме види и кога ќе побара? Како да се "замаскирам" вчера му реков на камера дека на болница ми ги зеле цицките за да и ги дадат на друга мајка да цица бебе. И освен тоа како да се однесувам со себеси во смисла со млекото. Да очекувам дека ќе кренам температура дека демек ако има застој на млеко во градите можно е да дојде до качување температура. Еве во овие 2 дена немам никаков проблем не осеќам дека ми се полнат со млеко. Е сега немам пробно да се стиснам за да видам дали има млеко или не.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    52.906
    Пол:
    Женски
    Majkı, denes prv pat kako ne cıcase cel den, se nadevam ı vecerta nema da ıma mnogu plackı:sweat: Mene vekje gradıte mı se polnı ke ıdam da se ızmolzam. E sega so prvoto samo mı sekna mleko ama dalı deka bev bremena ne znam.. Da ıdam utre po tabletı za prestanuvanje na mleko?
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    52.906
    Пол:
    Женски
    А и уште нешто, правевте ехо на гради после престанок на доење? Имам една грутка од поодамна, веќе ме плаши се надевам дека е мастит..
     
  16. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Ako e mastit ke imas temp. Toa moze da e fibroadenom i jas imam pravev use vo doenje eho mi rekoa magnet koa ke prekinam so doenje
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    52.906
    Пол:
    Женски
    Пишав на матичната рече слаби се со термини па каде е најдобро приватно да направам?? А и ми пиша Бромергон таблетите ги немало. И сега? :?:
    Или дали идат без рецепт па да побарам наутро по аптекиве..
     
  18. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Ne znam za niv jas ne koristrv. Malce odmolzuvanje i stavaj zelki na gradite. A za snimanjevo ne znam jas vo gradska bev togas za ehoto
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    52.906
    Пол:
    Женски
    Iskustvo so tableti Dostinex ? Drugite nikade gi nema
     
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Од петокот попладнето не го дојам малото. Бев на болница со големиот поради операција. Утрово ме заболеа крајниците сега имам температура 38.6 можно е да е од што не дојам?