1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. Orange96

    Orange96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2020
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Zdravo, bebe e skoro 11 meseci vejke DVa Dena ne cica voopsto, mene ednata grada mi se stvrdna kazete mi sto da koristam za da prekine mlekoto I da ne mi e tvrda gradata. Vi blagodaram
     
  2. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.714
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Ставај зелка, облечи тесен прслук и масирај под топол туш.
     
  3. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Ti se sredi?
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.137
    Допаѓања:
    18.243
    Пиј чај од жалфија и масирај се под топол туш
     
  5. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.714
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Даа. После некои 10тина дена се издишаа скроз
     
  6. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.186
    Допаѓања:
    1.257
    @Tea SK како се осеќаш по одбивањето, посвежа или и понатаму осеќаш умор ?
     
  7. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.714
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека спијам ноќ и не се будам на секој саат, супер се осеќам.
     
    На nevermet18 и Pacient srna им се допаѓа ова.
  8. Orange96

    Orange96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2020
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Podobro mi e ama od vreme na vreme osejkam Kako e tvrda gradata prodolzuvam so zelka I zalfija
     
  9. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.393
    Допаѓања:
    32.815
    Пол:
    Женски
    Леееелее никако да престанеме:@
    Значи само во текот на ноќта цица инаку не бара, за заспивање бара и низ ноќта 4-5 пати. Мислам нема никогаш да престанеме,па со првата ќерка беше далеку полесно. Ова вришти,заоѓа,оди намерно ја мава главата во ѕид :worried:
    Дајте совет како да ја презаспива ноќта :| со никој друг неќе да заспива,шише не сака..
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    17.539
    Се си мислам дека и мене ме чека ова. :sweat:
    18 месеци ќе прави и мислам дека е време да го одбијам. Почнува да ме драпа за цицки кај стигне, развива голема зависност и мислам дека е доста. Само да се спремам психички...
     
    На mal.ecka, CareTee и Chanell* им се допаѓа ова.
  11. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.765
    Допаѓања:
    52.906
    Пол:
    Женски
    @Chanell* Мене со двете деца само ми успеа со шкртање со маскара по градите, така убаво да биде црна:rofl:
    Ма ни сенф ни оцет ништо др не палеше, малава кога ја виде така црна веќе не сакаше ни да се доближи.
    После од утре дента заспиваше во количка и така цела вечер количка креветче едно 2 ипол недели, еве сега си ја преспива цела вечер без да стане:) Ептен лесно за два дена се одби.:D
     
    На Cosmic Girl, mal.ecka и Chanell* им се допаѓа ова.
  12. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Jas ja guskav i zborev i ja prezaspivav ispravena na ramo potpreno glavceto setajki niz doma....ama deka bese leto use mozda mesec posle poslednoto cicanje taa se fakase za majca ke dzirne i vikase ash demek nema....na plaza isto mi vadi kupakiot vika ash...i posle i toa prekina
     
    На Chanell* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    724
    Допаѓања:
    1.073
    Пол:
    Женски
    2 ипол години и уште не престануваме со цицање. Во последно време почесто бара преку ден но не и давам освен за спиење и ноќе. Пробувам со млеко но без ефект. Пие со залажување а за заспивање нема шанси плаче, тегне вришти....
    Незнам како да ја презаспијам ноќе . Одиме на работа и двајцата па малку ни е тешко и ји треба психичка подготовка за ноќите што би следеле.
    Сега баш ми се јавија од дома и плачела по мене и одбивала млеко, плус нејадена ништо .... ептен ми е мака
     
  14. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.230
    Допаѓања:
    3.548
    Пол:
    Женски
    @Chanell* Еве ме 2 месеци се спремам психички и сеуште не сум спремна! Никогаш нема да бидам, како што сум тргнала ќе си се доиме до 3 години.:sweat: Исто преку ден нема проблем само ноќе и за заспивање, ама ноќе баш убаво ме дрма 4-5 пати, буквално 2 години не сум спиена. На страна тоа, се навикнав ама со одбивањево не знам што ќе правам. Страв огромен!!!!:worried::worried::worried:
     
    На Luna91, nevermet18, Chanell* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.393
    Допаѓања:
    32.815
    Пол:
    Женски
    Така ми е слатка кога ќе ми каже ајде мама нана, легнува на перница јас до неа и насмеана чека цице, за 2мин е заспана.
    Ама тоа станување 5 пати навечер, 3 пати големата ќе стане, и толку од моето спиење :@
    Не може и не може да презаспие без да цица, плачеше сабајлр се дур не и дадов..
     
    На mal.ecka и CareTee им се допаѓа ова.
  16. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.230
    Допаѓања:
    3.548
    Пол:
    Женски
    Тотално те разбирам, и мојата е голема 19 месеци скоро, кога и се спие, си кажува добра ноќ тато, си одиме заедно двете во соба си легнуваме и баш како што викаш со цицање за помалку од 10 минути е веќе заспана. Првите саат два убаво спие, ама после веќе почнува на секој 2 часа да се буди и се така до сабајле, ако не и дадам да цица плаче и не презаспива. Имам пробано на друг начин да ја презаспивам така кога се буди не ми успева никако, може само бетер да ја расонам па да си седиме цела ноќ.:devil:
     
    На Chanell* му/ѝ се допаѓа ова.
  17. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.994
    Синко е 13 месеци и планирам веќе да го одбијам од цицање, кажете ми некој совет како вие ги одбивте вашите деца, мојот е страствен цицач јас не знам како ќе го одбијам, навечер не цица многу еднаш се буди само ја држи градата во уста и заспива , ама преку ден не заспива без цицање и онака кога е буден си цица..
    Планирам веќе од следниот месец да го одбивам многу ми е жал ама морам,мислам доста му е.Плус си пие ад млеко еднаш дневно , ама ако го одбијам ќе му давам повеќе пати во денот .
     
  18. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.714
    Допаѓања:
    6.761
    Пол:
    Женски
    Мојава не беше многу по цицањето само навечер џвакаше цицка. За најлесно одбивање крати подој по подој. Во принцип најпроблематични за кратење се ноќните подои. Мојава цуцла фати на 40 дена, па може и ради цуцлата полесно ја одбив. 3 ноќи спиев во дневна, татко и ја презаспиваше со цуцла или ако фрлаше цуцла со нишкање. После тие 3 ноќи не и текна на цицка.
    Ако ти е во план следен месец да го одбиваш почни уште од сега со кратење на подои, за да не си направиш проблем со градите. Заигрувај го, пуштај му песнички, шетај го надвор кога ќе ти бара. Најважно е да му го одвлечеш вниманието.
     
    На sikica7 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.436
    Допаѓања:
    8.778
    Пол:
    Женски
    Не го одбивај наеднаш, крати подој по подој, пример прво ноќното скрати го, ќе има малку плачки ама за 2-3 дена ќе се навикне, потоа еден по еден денските подои, на 2 недели размак, да не е наеднаш. Вметни му некои нови рутини за спиење и ќе се навикне.
     
    На sikica7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Чајот од жалфија се пие после одбивање за да се намали млекото или може да се пие и додека се дои? Прашувам оти неќам да го одбивам, ама сакам да најдам начин да не го заситува млекото и да јаде, ако е возможно оти ќе се шекнам со нејадењево негово. :drunk: