1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    488
    Дали при кратење еден подој е нормално да се преполниваат градите и колку време треба за да се стабилизираат?

    Му кратам едно ноќно цицање, пие формула, ама еве за второво цицање станав и огромни и тешки ми се.
     
  2. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.640
    Допаѓања:
    18.242
    Пол:
    Женски
    Ако немаш екстремна тежина, би ти кажала да не ги дираш. Колку месеци има бебето?
    За 7-10 дена макс треба да се стабилизираат.
     
  3. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    488
    Не сакам да го одбијам, само намалувам на подои. Значи за секое кратење околу 10 дена?
     
  4. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Zdravo, moeto bebe pred nekoj den napolni 8 meseci e sega sakam da go odbijam od cicanje ke trgnam uste malku na rabota, e sega da mu davam po 3 pati da jade i izmegu cicanje a sega cicanjeto da go zamenam so ad samo nokeska cicanje pa postoa skroz da go odbijam ili skroz od ednas do sega mu namam davano ad .. i uste edno prasanjekako da mi prestane mleko osven so apcinja ?
     
  5. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.217
    Допаѓања:
    18.957
    Еден по еден подој постепено крати ги пример на недела две. Кога ќе дојде време за подојот што си тргнала ако ти тежат малце ќе одмолзиш да си олесниш. Ако не ја бива со апчиња тогш
     
    На cocopuff му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    488
    А со апчиња пак ли се преполнуваат?
     
  7. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.217
    Допаѓања:
    18.957
    Па да по шема се пијат ама првите денови одмолзував ептен малце, за 2 нед скроз секна
     
    На cocopuff му/ѝ се допаѓа ова.
  8. girl__20

    girl__20 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.590
    Пол:
    Женски
    Како го преживеавте одбивањето? Многу ми е тешко мене, не бев спремна сакав да ја дојам уште ама пак во последно ептен не се трпи..
    Не и дадов од кога стана и сега заспа без цицање, а јас си плачам, од една страна сакам да ја одбијам од друга не, ве читам од вчера и малку добив храброст ама мислам не сум спремна..

    А ако продолжам ќе полудам со ноќното доење, цица ја ставам на двете страни и ако ја легнам се дери и плаче по цел ноќ за да цица пак и пак и пак.. до бесконечност…

    Сама не знам што сакам ама сакав малку да си олеснам.. ;(
     
    На LivingGlam, lovely91, DELFINA81 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.135
    Допаѓања:
    18.243
    Искажи си се, тешко е за сите мајки. И мене ми беше многу тешко,ми се плачеше од мака,дури па после кога ќе се одвикне и нема да бара уште потешко. Ама ќе се надмине,со лесно.
     
    На IRBBB, Mucika, marta993 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Ne moras da go odbivaa deka trgas na rab. Jas ostavav sise molzeno i go davaa denta i cicase koa se vrakav i vecerta
     
  11. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Lele ista bev duri i na 4-5 den vise popustiv pa i dadov pak. Si rekov aj use malce samo pred spienje ama posle 2 dena pocna pak da stanuva cesto noke i veke jasno bese dosta e...tesko e ama jas si ja guskav i i zborev celo vreme ne ja ostaiv na drug i taka se navikna. Posle use mesec i neso ke se fatese za bluzata ke dzirne i vikase ash demek nema cice isto i na plaza deka letno vreme....posle samo ke si se guskate uste.poveke
     
    На IRBBB, LivingGlam и girl__20 им се допаѓа ова.
  12. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.713
    Допаѓања:
    6.758
    Пол:
    Женски
    Па не мора да го одбиваш одма. Јас кога трнав на работа кога имаше 8 мес, си јадеше 2 оброци и ужинка и цицаше кога ќе дојдев и навечер. Ако јаде немаш потреба од ад измеѓу.
    За да не пиеш апчиња се намалува постепено цицањето.
     
  13. girl__20

    girl__20 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.590
    Пол:
    Женски
    Ти после 4-5 дена, јас уште првиот ден попуштив :sweat:
    Таа не бараше толку како пред тоа и реков го гризна кучето цицето, ам и кажуваше таа ама многу ми беше жал и неможев да издржам.
     
  14. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    2.176
    Мајки хелп. Синко ќе полни година за 2 недели, зимово не сакам да го одбијам скроз ама навечер барем да скратиме некој подој жива неспана сум. Значи цица сабајле кога станува, па кога ќе го земам од градинка и пред спиење. Арно ама навечер се буди некогаш на два часа, а не е гладен убаво јаде денски. Ајде заби растат ок ама не се издржува физички. Пробува татко му да го презаспие не бре се корне додека не му дадам да цица. Дури почна и да ме тегне за маица. Не сакам замена да дадам, а пак и цуцла не сакам допрва да му стварам зависност. Користи цуцла ама ретко кога е кемкав и некогаш за заспивање ама зависен не е. И, чаре?
     
  15. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.071
    Допаѓања:
    72.405
    Пол:
    Женски
    Мислам ако решиш најубаво е да го одбиеш скроз. Само ноќните потешко се укинуваат, по мое искуство.
     
    На Luna91 и Bubamaricka им се допаѓа ова.
  16. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.713
    Допаѓања:
    6.758
    Пол:
    Женски
    Според мое искуство нема чаре. Тешко само ноќни да можеш да укинеш. Јас пробував ама се будеше на секој саат, се дур не ја пдбив скроз. Укинување ноќни можда помали кога се, на годинка тешко.
     
    На Bubamaricka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bubamaricka

    Bubamaricka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    1.173
    Допаѓања:
    2.176
    Претпоставив ама ајде реков да прашам да не случајно има некоја магија што не ја знам. Порано 2 пати стануваше накај 12 и накај 3 тоа беше издржливо, сега на 2 часа и почесто. Ништо уште зимава ќе се издржи освен ако не ми откорне некоја брадавица како тргнат се почесто ме гризе. И се смее мене ми се плаче од болка тој насмеан (facepalm)
     
    На Tea SK му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Anaroz1

    Anaroz1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2021
    Пораки:
    1.787
    Допаѓања:
    4.570
    Јас само да се одјавам, скоро сме 11 месеци и тука завршуваме со доење, среќна многу лесно ја одбив, постепено намалував подои :) мислев дека ќе ми биде многу тешко ама добро пројдовме и ја и она :D
     
    На IRBBB, Mom's_life, Pebeka и 8 други им се допаѓа ова.
  19. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    1.422
    Zavrsivme I nie so doenje:clap::party::party::party:
    Posle 3godini I 4meseci:x]:):!::o^_^
    Mleko imam za uste tolku,zelka navecer I steganje.Posle kolku vreme se vratija gradite vo normala?
     
    На mal.ecka, IRBBB, Evy81 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. DejziSk

    DejziSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    405
    Допаѓања:
    486
    Пол:
    Женски
    Majka sto davas za zamena? Ad? Ako davas Ad, lesno prifati?