1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Јас непланирано го одбив син ми пред три дена.15+ месеци е. Цицаше само ноќе и немав веќе млеко, буквално се осеќав како цуцла. Сакав да пробам како ќе реагира ако ги намацкам со сенф.
    Кога ќе ги види со сенф бега, несака. Но кога се облечам ме тегне по блузата, бара. Многу лош период се погоди, но сите ми рекоа кога веќе сум престанала да не почнувам пак. Бактерија има изгоре од температура следниот ден. Таман тоа помина се изгоре на дланката прилично доста. Се се собра во рок од 4 дена. Претешко ми е искрено. Со градите немам ама баш никаков проблем, меки и празни но емоционално ме исцрпи.
    Ме интересира од поискусните колку време треба да помине за да ги заборави. Јас си мислев ден/два.
     
  2. Iva Mitrevski

    Iva Mitrevski Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2020
    Пораки:
    1.350
    Допаѓања:
    7.242
    Пол:
    Женски
    Bebe 8++, veke 20 dena cicame od edna grada, drugata namerno ne ja nudev posto resiv deka e dosta doenje, ima tri obroka preku den pie dva pati domasno kravjo, cica samo navecer okolu 22h za zaspivanje i 1 ili dva pati u tekot na nokjta, koga kako ke se razbudi. Gradata od sto cica mi se prai kamen ako ne mu dadam da cica navecer i boli, so drugata grada mislam imav maka dva tri dena isto bese cvrsta ama ne bolese volku. E sea prasanjeto mi e, sakam skroz da go odbijam, toj nema da prai problem poso super pie mleko kravjo, tuku so da praam so gradata, ne mi se pijat tableti, so zelka probav denes na 3,4 pati menuvav listovi, ama a dojde 22h mislis ke pukne….
     
  3. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.409
    Допаѓања:
    9.012
    Пол:
    Женски
    Odmolzi malku koa ke e epten neizdrzlivo polna, za nedela dena ke se sredi sama i navecer motaj si zelka
     
    На Iva Mitrevski му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bankiche

    Bankiche Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Мајки, поради недоразбирање, наместо 4 таблети ми донесоа 4 пакувања од по 2 таблети - Достинекс.
    Ако на некоја од вас и се потребни пишете ми во лп.
     

    Прикачени фајлови:

  5. Scorpion91

    Scorpion91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Веќе месец дена откако цицаме само ноќе, меѓутоа цела ноќ е на цицка, заспива на неа и си ја држи така, кога ќе ја пушти поспива кратко и пак иста песна, од 20ч до 08ч сабајле. Е сега ова со сенфот дали ќе делува? Да не се разлути среде ноќ да не крене во ваздух сите дома :D и дали уште на заспивање да понудам (незнам како би ја заспала:?:) или во текот на ноќта кога ке се буди?
    Инаку 14м сме
     
  6. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.135
    Допаѓања:
    18.243
    Нормално дека нема да и е сеедно,ќе покаже емоција и реакција :)
    Некако ми е нефер во сред спиење тоа да го направиш. Подобро дење намачкај ги градите со кармин или моливче за очи/уста и претстави ги како расипани. За да знае ноќта што да очекува. Ноќта ако побара пак покажи и ги и држи се до приказната за расипани,и млекото е расипано :)
    Заспиј ја со сликовница или песнички.
     
    На mal.ecka и Scorpion91 им се допаѓа ова.
  7. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.353
    Допаѓања:
    16.846
    Девојката моја наредна недела полни годинка.
    Денски е во градинка, после градинка си има ручек, вечера не цица. Ја заспивам цицајќи и ноќе се буди пре пре често. Значи до 6 месеци се будеше по еднаш, последниов период на секој саат. Ајде запчињата горе раснеа, ама пробија не ја болат веќе. Значи цица иако не верувам ни колку млеко имам, порано до вечер ќе ми се наполнеше градата, сега ми е онака мека иако цел ден не цицала.

    Мислам дека за будењето единствено решение ми е одбивање иако многу тешко ми паѓа помислата,сакав многу поголго да ја дојам, ама ни треба и спиење дефинитивно.
    Како да пробам, дали да ја успивам само со доење па ноќе да не и давам, или да пресечам наеднаш се?
    Ми се плаче ;(
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.754
    Допаѓања:
    4.367
    Не ти е единствено решение одбивање, исто бев ко тебе. Иако и јас не знам колку цица, ама си викам колку е толку е, нека има нешто, да не е без ич. Ако не сакаш да ја одбиеш не ја одбивај, пробај прво да не и даваш преку ноќ, давај и само пред легнување и толку. Навечер милувајте се, можеш вода да и понудиш, ќе плаче ама ако е неколку дена ќе издржите.
    Накај 13-14 месеци решив дека сакам да спијам, а не да ми виси на града цела ноќ и да станува па преку 5 пати сигурно. Тогаш од еднаш реков дека нема веќе да и давам да цица ако стане преку ноќ, 3 ноќи беше помачно и сега ем ја префрлив во креветче, ем се буди максимум 2 пати и тоа 2 пати во неделата, најчесто си преспива, а си цица само пред спиење. Ако се разбуди сега и нудам вода, некогаш сака, некогаш само ќе прокенка и ќе презаспие. Ама спиеме, што е најважно. Се надевам ќе успееш. (fingers)
     
    На mal.ecka и pamelche им се допаѓа ова.
  9. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.316
    Допаѓања:
    4.765
    Дојде време за темава, 2 години е ќерка ми, цица ко новороденче, кога ќе и текне цицко мицко, цице мице е тука за неа.
    Цицето има нос, му збори како да и е другарче.
    Цела ноќ како цуцла сум и, се решив да престанеме веќе. Навечер и кажувам дека одам на работа и се кријам во вц, мм ја заспива со приказни во спална, заедно спијат, му ги бара рацете и така си спијат. Накај 4 сабајле знае да стане и да ме бара ама ќе и каже дека сум на работа и продолжува со спиење. 100 пати подобро спие отколку со мене.
    Од друга страна јас сум хаос со психата, лежам во дневна, листам слики и видеа од неа како цица и си плачам. Ми фали стварно доењето. Капак на се' не пиеше други течности и доби запек и потклекнав и дадов цице пак после 3 дена. Решив дека не сум спремна, не е крај на нашата приказна...
    Арно ама, денес цел ден како да ми ја џвака брадавицата, како новороденче кога не знае како убаво да цица. Што и се случува не знам ама мене ме болат градите, измачување ми е, пак не ме пушта кога спие, ме држи како цуцла и еве овој пат решена сум дека е стварно крај. Мислењево каша попара е ама сакам да го обележам ова мое патешествие.
     
    Последна измена: 9 март 2023
    На Bizbiz, sani99, lovely91 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.458
    Пол:
    Женски
    Мојата утре полни година и пол.И вчера за прв пат заспа до мене но без доење.Сосем непланирано.Ја чешкав и галев и гледам заспала.Не знам дали тоа значи дека е спремна за одвикнување?Според мене доволно и е цицање.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.925
    Допаѓања:
    48.075
    Пол:
    Женски
    Ако си решена да ја одбиеш ова ви е совршен тајминг, не ја навраќај повторно, продолжи да ја заспиваш на ист начин
     
    На joy1 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  12. Elena.p.gg

    Elena.p.gg Активен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2021
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
    Zdravo majki.
    Moevo e 7m polni a koga ke mi tekne deka za ne celi 2 meseci ke pocnam na rabota mi se place.
    Na doenje sme a i vekje so ishrana od pred 1 mesec.
    Prasanjeto mi e kako se snajdovte vie majki sto pocnavte na rabota, kako izdrzuvase vaseto malecko bez doenje?
    Dali davavte kravjo mleko ?
    Kakvi kombinacii pravevte ?
     
  13. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    488
    Кравјо млеко мислам дека после 1ипол год се дава.
    Инаку за 2 месеци имаш таман време да воведеш повеќе оброци, а бебуш да цица сабајле и од кога ќе се вратиш од работа.
    Јас лично го одбив моето и си премина на хип. И тоа е опција, но ако сакаш да е на мајчино или ќе молзиш и ќе оставаш или ќе си јаде друга храна додека не си ти со него/неа. Ако оди во градинка можно е да треба порано да воведеш кравјо млеко.
     
    На Elena.p.gg му/ѝ се допаѓа ова.
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.723
    Допаѓања:
    35.352
    Пол:
    Женски
    Синоќа непланирано го одбив. Се надевам дека го одбив. 20 месеци има. Не знам кога цицаше последно околу 17-18 часот мислам. Намачкав кармин и му покажав реков крв и плачеше ама не нешто многу. Го галкав, се гушна до мене, пуштив едно мече со музика, пуштив бели звуци, го прашував за вода и дури во 2ипол рече дека сака вода ама само малку пивна па во 4ипол. Денес ми е многу лошо. Не знам дали дека наспана или дека го одбив. Градиве ги немам погледнато страв ми е да не се преполни. Ако се треба да се измолзам? Како ќе исчезне млекото во градите?
    Во градинка ќе е до 14-15 не знам. Ми треба храброст да продолжам вака и денес и ќе е одбиен така?
    Како да почнува да ме боли десната града. Не знам што да правам. Сакам да го одбијам и конечно да е ова. Што друго да правам? Што да правам кога ќе се преполни грдата? Иако има 20 месеци имам млеко. Целата сум во паника. Дури и премногу лесно се одби за дете што цицаше многу често дење ноќе. Ептен лесно, не очекував вака. Само да издржам до утре и конечно да си кажам дека дефинитивно го одбив.
     
    На IRBBB, mal.ecka и lovely91 им се допаѓа ова.
  15. Dancewere

    Dancewere Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.373
    Допаѓања:
    16.151
    Пол:
    Женски
    @gjoker4e измолзи малку, колку да ти олесни. Јас така правев за неколку дена снема млеко.
     
    На gjoker4e и mal.ecka им се допаѓа ова.
  16. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Мама штом си решила не се враќај назад. Сигурно штом бил стравсвен цицач, пак ќе побара, ама ќе издржиш.
    Ако ти се полнат градите, одмолзувај колку да олеснат оти можеш мастит да направиш. Носи тесен градник и ставај облоги од зелка.
    Нема да ти исчезне млекото преку ноќ, внимавај, многу често настанува мастит на одбивање.
     
    На gjoker4e и mal.ecka им се допаѓа ова.
  17. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.723
    Допаѓања:
    35.352
    Пол:
    Женски
    Фала ти
    Пробав сега да измолзам за прв пат во животот и шприца на сите страни. Што значи тоа? Колку да измолзам?
     
    На IRBBB и mal.ecka им се допаѓа ова.
  18. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Шприца оти ти се преполни градите. Молзи колку да ти олесни, да не ти се тешки и напнати градите, не молзи до крај да не стимулираш повеќе млеко. Најдобро рачно под топол туш. Ако случајно има некоја грутка масирај за да ја разбиеш.
     
    На gjoker4e и Dancewere им се допаѓа ова.
  19. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.163
    Допаѓања:
    56.589
    Пол:
    Женски
    И јас првиот ден реков дека лесно го одбив :(
    Откако се договоривме дека нема веќе млеко, направивме и приказна и се', прифати син ми и веќе воопшто не побара.
    Вечерта му беше тешко ама не бараше.
    Тоа беше во саботата, еве веќе неколку дена страда детево. Не бара да цица, ама му фали и плаче, не остава никој да го чепне, само легнува и плаче и шутира со нозе.
    Навечер е ужас, си шетаме по цели ноќи и кажуваме приказни, претешко презаспива кога ќе се разбуди.
    Баш пред некој пола сат не издржа и ми вика - млекцето убо е. Кое млекце, му велам, она од фрижидер?
    - Не, мајката.
    - Мајката диносаурус? (си ја држеше играчката мајка диносаурус)
    - Не, оваја мајка (покажува на мене).
    ;(

    Точно 2 години има мојот. Исто премногу цицаше.
    Не забораваат веќе, тешко им е, ама ќе се издржи.
    Не попуштај, потешко ќе е за двајцата ако попуштиш.

    Градите по малку одмолзувај ги, ептен малку.
    Ставај зелки и тесен спортски градник. Јас во зелки ич не верував ама се изненадив колку ми олесна од нив.
    Еве денес направив ехо на гради, има уште малку млеко во нив ама веќе нема никакви грутки. Првите денови ми беа претешки и болни, имав и црвенило ама помина.
     
    На Coco31, Ava.84, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Grungie

    Grungie Популарен член

    Се зачлени на:
    6 септември 2013
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    2.167
    @gjoker4e измолзи малку колку да ти олесни и ставај ладни облоги од малку подзгмечени листови од зелка. Пиј чај од жалфија
     
    На mal.ecka, IRBBB и gjoker4e им се допаѓа ова.