1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.431
    Допаѓања:
    5.858
    Даваат некакви апчиња/инекции?

    И како полека да се одбие?
    Млекото ми е 40Мл на 3 часа и не е хранливо...
     
  2. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.064
    Допаѓања:
    5.630
    Пол:
    Женски
    Најпрво живо и здраво да е бебето. :inlove:
    Те прочитав и во другата тема. Бебето е сеуште мало и таа количина од 40мл е сосема ок. Ако сакаш да доиш тогаш повеќе течности, земи чај за лактација, капсули Лактил, јади овес и јогурт. Често ставање на бебето на града за да стимулира повеќе. Може да вметнеш и стимулација со power pumping

    Ако си решена да не доиш, тогаш постепено би требало да се намали млекото, но сепак консултација со гинеколог.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Искуство со достинекс таблети.
    После пораѓај сум со екстремно висок притисок и морам да примам класична терапија и да не го дојам малото.;(;(;(
    Само неколку дена цицавме и веќе една недела се мачам со терапии и не му давам да цица.
     
  4. Katence123

    Katence123 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Zdravo kazetemi kako da go odbijam doznav deka sum.bremena
     
  5. Nala37

    Nala37 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2022
    Пораки:
    861
    Допаѓања:
    1.093
    Пол:
    Женски
    Бременоста не е пречка за да доиш. Можеш да продолжиш ако сакаш да го доиш. Многу мајки дојат две дечиња истовремено.
     
  6. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    Доколку сакаш да продолжиш да доиш и бременоста е уредна, во консултација со гинеколог ќе ти посочи дали можеш да продолжиш со доење.

    Честитки :)
     
    На Katence123 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.133
    Допаѓања:
    13.318
    А со метилдопа да пробаш? Јас го доев и тие и пиев мојот 160/170 беше притисок и по 2 таблети пиев во комбинација со магнезиум.
     
    На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
  8. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    495
    Пол:
    Женски
    Пробав прошла недела максимум доза на метилдопа + ми дадоа апчиња за мокрење за преку еден ден магнезиум 3х на ден ама не спаѓаше, мене 190/200 ми беше притисокот и кога ќе потспаднеше беше 160/170

    Млекото што го имав и одбивањето го изнаплакав.
     
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.133
    Допаѓања:
    13.318
    Нормална реакција е тоа на секоја мајка. Тебе ептен плафон ти е. За сопирање млеко само ќе сопре само по малце одмолзувај се мастит да не фатиш и ќе секне за брзо. И чај од жалфија помага.
     
  10. Katence123

    Katence123 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Fala
     
  11. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.963
    Допаѓања:
    12.125
    Пол:
    Женски
    Мајки мислам дека сме на добар пат да ја завршиме нашата доеничка приказна со мојата принцеза. Од една страна ми е жал, ама па веќе мислам дека е голема и не и е тоа толку неопходно колку што и е за мазење :inlove:
    Веќе две недели немаме дневни подои ама последниве неколку вечери нон стоп беше закачена за мене и си цицаше. Ноќеска ја оставив сама со мм да ја заспие и да преспие со неа. Душа мала се откорна од плачење ама заспа. Се разбуди кај 3 часот ноќеска и едно пола саат те плачеше, те не и презаспа. Издржавме и двете.
    Е сега еднава града од која што нема цицано од завчера ми е потешка и малце ми има протечено млекце. Не ми се тврди градите, меки ама се осеќа дека се полни. Дали малце да измолзам колку да олеснат или да чекам ако се стврднат?

    Убав празничен ден посакувам на сите:f:
     
    На Mom's_life му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Katence123

    Katence123 Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2022
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Zdravo go odbiv malio ama sum.bremena so da na pram da mi zapri mlekoto mnogu imam
     
  13. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.133
    Допаѓања:
    13.318
    По малце ќе се одмолзуваш само кога ќе се наполнат да не ги празниш скроз туку да ти олесни на тебе само и ќе се намали млекото.
     
    На Katence123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    960
    Допаѓања:
    3.697
    Пол:
    Женски
    Листови зелка стави си на гради и слободно малку одмолзи да ти олесни. Првите 2-4 дена се полнат поинтензивно градите после веќе прекинуваат.:)
     
    На V.N. му/ѝ се допаѓа ова.
  15. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.963
    Допаѓања:
    12.125
    Пол:
    Женски
    Фала ти, ставам листови, се одмолзувам по малце ама бре боли. Како цигли да имам во нив ме тежат и ме болат :sweat:

    Со големата немав ваква мака, ама оваа ѕверка и за неа ми наплаќа
     
  16. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    898
    Пол:
    Женски
    моето ме цица 3 дена сам ми се одби сакав барем до година да го дојам но ете така требало да биде.
    намалив течности,одмолзувам по малку. друго што да правам?
     
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.133
    Допаѓања:
    13.318
    Чај од жалфија го наналува млекото. Брзо ќе ти се намали не одмолзувај многу по малце само да ти олесни и толку за неколку дена ќе се намали ептен.
     
  18. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.310
    Пол:
    Женски
    Малата има 20 месеци и уште е на доење. Јас не знам како да намалам со доењето. Ко ке сум дома нон стоп ме трга во блузата за доење и плачи ако не и дадам. Навечер станува по сто пати а слабо јади преку ден и мислам дека од глад толку станува. Ретки се вечерите да стани 2 до 3 пати. Се мислам да воведам адаптирано млеко за пред заспивање. Не знам дали е во ред или грешка. Некако немам компас во ситуацијава. До 2 год планирам да дојам ама и одбивањето не знам како ќе го изведам. Секое станување е со плачки за комшиите да ги разбуди. Хаос
     
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.133
    Допаѓања:
    13.318
    Се е тоа во ред и те сфаќам дека сакаш да доиш но размисли на детето колку му треба сон за да е здраво и сама викаш дека слабо јаде ем не е спиена ем не е јадена цел имунитет хаос ќе биде на тоа дете му треба асална и нормална храна и цревата да функционираат. Башка и за тебе важи истото мачкај со сенф на гради, лимон пробувај некако за да се одбие.
     
    На V.N. и MikicaBt им се допаѓа ова.
  20. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.963
    Допаѓања:
    12.125
    Пол:
    Женски
    Истото ќе го кажев како @Brpbrp
    Јас на 15 месеци ја одбив. Се јадеше само вода не пиеше а кога ќе и се пријадеше не беше стрплива да и направам и дадам туку одма се фрлаше на цицање со викање до немај каде и мавање од земја и се по ред. Се мачкав со сенф прво неколку пати преку ден и престана да бара, ама вечерното цицање остана. Е тоа беше хорор од 22.00 часот кога ќе се обесеше на мене до 6 сабајле. За секунда ако се тргнев тоа беше викање како да ја колат! Една недела издржав така и побудалев. Неспособна за ништо, на работа како зомби бев.
    Ја оставив со мм една недела да спие јас во друга соба. Се будеше по еднаш навечер и тоа он ќе ја залулаше и ќе презаспие и толку. Еве веќе 3 недели како не цица, а не ни бара, ама вода почна да си пие
     
    На Cloverrrr и Brpbrp им се допаѓа ова.