1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    415
    Пол:
    Женски
    Mislev paracetamol da se napijam pa nz smeam li
     
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Смееш. Види да не имаш грутки на градите да не имаш мастит зошто обично од тоа можеш да добиеш грозница,темп итн
     
  3. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    415
    Пол:
    Женски
    Nemam,ama sabajle od ednata pak imav mleko mi potece na bluzata. Da ja izmolzam malku ili. So da prevzemam dostinex imav 2 tableti gi ispiv. Da ne napravam
    Gritki mislam nemam ,ama pak ko polni gi osekam. Potocno ednata i malku mi potece od nea nekoja kapka. Dostinex nemam veke samo 2 tableti mi prepisa ginekolog, caj od zalfija svariv sea i oblekov edno tesno bodi . Dr nz ,ako znaete nesto plus pisete mi
     
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Да не ти тече константно млеко. Дали на допир ти се меки или камен тврди? Тесен прслук облечи или како порано што правеле со завој стегни ги убаво и ќе престане. Не прекинува млеко од денес за утре. Јас цела 1 недела го прекинував без таблети. И сега некогаш знае да имам една капка на блуза што и нормално е само да не тече константно.
     
  5. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    415
    Пол:
    Женски
    Ne ne , ne e konstantno ne se kamen tvrdi.onaka poluprazna . Caj od zalfija pijam i edno bodi od ko si bev slaba tesno oblekov:D
     
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Само прслук тесен стегни ги убаво како за излагање пола надвор кога ги вадиш :D
     
    На Missmaza му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Cloverrrr

    Cloverrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.545
    Пол:
    Женски
    Како помина без апче?
    Јас од вчера прекинав, ама имам млеко камен ми се прават па одмолзувам по малку да ми олесни, посебно цврсто е накај пазувата.
    ставив зелка и чај од жалфија, друго ќаре?
    Имам страв од тие апчиња па сакам ако можам без :worried:
     
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Највеќе ми помогна прслукот шт го носев тесен онињ со потпунки таков имав и стиснати ми беа ден и ноќ спиев со прслук и одмолзував по малце и намали на течности не пиј премногу ќе намали само. Али најбитно е да ги стегнеш градите.
     
    На Cloverrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Јана123

    Јана123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2022
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво, бебето има 7месеци, јас сум бремена во моментов 6 недели...докторите ми рекоа да прекинам со доење...и тоа што е можно побргу.
    Многу ми е тешко оти бебето многу сака да цица, имаме воведено 2 оброка, и убаво си јаде, но сепак и си цица.
    Дали имате совет..како да почнам да го одвикнувам...
     
  10. Cloverrrr

    Cloverrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.456
    Допаѓања:
    2.545
    Пол:
    Женски
    После колку дена природно ви снема млеко? Ги молзам колку да си олеснам и да не се напраат грутки, ама што со тоа млеко што останува како ке се исцеди до крај, не ми е јасно, зошто не смеам до крај за да не стимулирам нели? :worried:
     
  11. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    Ќе се ресорбора во телото штом нема стимулација ќе си се намали природно. Одмолзи слободно кога ќе ги осетиш болни и тешки. Листови зелка ставај и за неколку дена ќе спласнат сами. (fingers)
     
    На Limeta и Cloverrrr им се допаѓа ова.
  12. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.018
    Допаѓања:
    7.537
    Пол:
    Женски
    Вака ќерка ми е речиси 20 месеци. Многу сака да цица. Ама проблемот е што почна да претерува навечер и давам пред спиење и не заспива и се молиме да заспие и додека не успее да заспие бара уште 1,2 пати. Иако цицала пред 10,15 минути. Таа без цицање не знае да заспие. Цело време мислам на тоа, никако и со никој не се смирува ако не добие ќе дигне се у вис. Од плачење дури и липа. Некако немам храброст да ја одбијам. Се осеќам беспомошно. Не знам како да ја одбијам на кој начин. Не знам дали сум спремна на овој чекор. Многу жал ми е. Ама како поминуваат месеците полошо и потешко ќе биде.
     
  13. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.345
    Допаѓања:
    38.084
    Пол:
    Женски
    Се дури не ти прави проблем по здравјето и по бременоста нема потреба воопшто да прекинуваш со доењето. Еден куп мајки и тандем дојат поголемо и помало бебе. Кај нас се малку назад со информациите на таа тема, инаку нема никаква штета.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    40.306
    Пол:
    Женски
    Од која причина да прекинеш? Само затоа што си бремна или нешто ради здравје? Ако е првото, нема потреба, не е штетно и можеш да доиш се додека бебе сака и то можеш.
     
  15. Јана123

    Јана123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2022
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Имам историја на два спонтани абортуси...па најверојатно заради тоа докторите ми рекоа да прекинам со доење...бидејќи истото доведувало до контракции на матката...
     
    На Mumoftwo30 и 1209 им се допаѓа ова.
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.123
    Допаѓања:
    18.237
    Прво дење ќе ја одбиеш ,потоа ноќе. Ишкрткај ги градите со кармин или молив за уста. Моето беше на таа возраст,му кажав дека се расипани :) имаше малку и плачки ама добро поминавме. Побрзо се навикна тој отколку јас.
     
    На 1209 и Erika.greeneyes им се допаѓа ова.
  17. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.694
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    Види сега, на сите ни било жал кога сме ги одбивале, и тоа не е лесно вооошто, ама некогаш мора да пресечеш, нежа да цица до 5 год само затоа што плаче, таа ти е така навикната да заспива и да си добива со плачење цице, да го смениш тоа ќе си поплаче и ќе си се навикне, се додека попушташ ти така ќе прави. Ако со решена дека сакаш да ја одбиеш нема да и даваш, оди остави ја да преспие со баба или со татко и, ти спиј на др место, 3 ноќи и ќе се научи, може ќе плаче уште наредни 10 дена ама тоа е што е.
     
    На Erika.greeneyes му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Fudbalgirl

    Fudbalgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2014
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    157
    Дали се одбивате од цицање моево е скоро 20 месеци преку ден не цица ама навечер сака се буди два три пати па ако се одбивате да ни кажеш чаре
     
  19. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.018
    Допаѓања:
    7.537
    Пол:
    Женски
    Не. Дури почна и преку ден да бара (facepalm)
     
    На Fudbalgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mellow

    mellow Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2020
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Малата ја доев три месеци.
    Немав многу млеко и пиев лактил,лактамикс,се измолзував
    ... се' буквално.

    Поради операција и терапии мораше да престанам со доење.

    Веќе три,четири недели како цицаше последен пат. Јас ниту имам отечени и болни гради. Ништо баш. Како да не сум доела.
    На стискање излегува капка млеко,ама тоа знам дека може да потрае. Првото го доев година ипол, па знаеше и после 2 години кога ќе стиснам да истече млеко некоја капка.

    Прашањето ми е дали да оставам вака или сепак да пијам нешто или да стегам гради?
    Зошто немам апсолутно никаков проблем. Не осеќам ништо на градите.