1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. @Verba

    @Verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    2.213
    Пол:
    Женски
    Мамички, за два дена правиме 11 месеци. На АД сме и три оброка со кашички, но сакам со полни 11 да му воведам на бебе еден оброк кравјо млекце (да го прекинам АД-то). Да почнам постепено додека да се прилагоди или?
    Какви се вашите искуства?
    Можеби мислењево не е за тука, но не знаев каде.
     
  2. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.052
    Допаѓања:
    20.751
    Пол:
    Женски
    И јас почнувам со намалување на подои пишев и во др тема денес ќе копирам ;)
    • Петок- синко спиеше со мм в дневна, станал само 2 пати од 23ч до 8ч сабајле. Не цицаше ич ноќта, само вода се напил и презаспивал со нишање в раце и малку плачење.
    • Сабота- спиевме сите заедно в спална, синко в креветче, стана 5 пати и цицаше :mm:
    • Недела- спиеше пак в дневна со татко му, пак станал само 2 пати без цицање, со вода.
    • Понеделник (синоќа) пак сите в спална, синко в креветче, 23ч заспа во 23:30ч стана со плачење, не му дадов цицка, само вода, заспа одма, стана следно во 4 и пол, цицаше и никако не презаспиваше до 6ч, го зеде мм в днева одма заспал за 2 мин, спиеше до 8 ипол.
    Еве сега од 10 и пол го заспивам никако не заспива, веќе на нерва ми оди.
     
    На Coco31 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  3. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Зошто кравјо сакаш? Од која причина?
    Баш во темата за исхрана зборевме дека не се препорачува кравјо под една годинка. Дури идеално е да биде на ад до 2год.
    И членките што не се од мк кажуваа дека и во странство така се препорачува. Да не се дава кравјо
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nalla

    Nalla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2018
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите
    После многудневно очајување и немање со кого да поразговарам на темава, се радувам што можам да си ја кажам маката на некој што ќе ме разбере и можеби советува.
    За три дена правиме 9мес., за четири дена заминувам на службено патување 4 вечери, 5 дена. Со сопругот разговаравме и решивме дека ова е идеална прилика да се одбиеме, нема да сум тука и да попукам психички кога ќе го гледам и слушам како плаче, а од друга страна синко е преповрзан со татко му и од кога почнав со работа уживаат заедно. Се ранат и спијат без проблем. Само мене кога ќе ме види кенка и плаче премногу и сака да цица, не успевам ни да го наранам ни успијам без града, додека со татко му се’ иде како подмачкано кога се сами.
    Сега има три оброци, цица наутро, навечер за успивање, и еднаш сред ден, ама преку ноќта веќе еден месец како станува по 15тина пати, на пола саат и сака само на града да спие. Се презаспиваме само со цицање.

    Ги оставам сами и заминувам викендов со кнедла во грло, претешко ми е и си плачам секој ден ама мора вака, после ќе имам и долги дежурства кога ќе е најдобро да е одбиен отколку да се мачи.
    За АД не сака да чуе, плука.
    Кажете ми ве молам како беше навечер кога ги одбивте? Како ќе му е кога ќе стане и нема да може ни да цица, а ни јас ќе сум до него? Ќе го нишка, ќе проба да му даде сокче ама знам дека премногу ќе плаче. Денски знам дека ќе им е супер, ќе јаде и кисело млеко и јогурт, ама навечер многу се плашам. И се плашам дека нема да пие никакво млеко а до година знам дека мора.

    Извинете на огромниов пост, сакав да чујам било какво мислење, да најдам утеха дека се ќе помине во ред.
    Поздрав
     
    На Girl-Rabbit, happygirl, Ladyyyy567* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    Супер што нема да си дома.
    Мисли си дека супер ќе пројдат,а најверојатно и супер ќе помине се.
    Со лесно.
     
    На Ladyyyy567*, Girl-Rabbit и Nalla им се допаѓа ова.
  6. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски

    Не се плаши Нала, ако не пие млеко има три оброци и млечни продукти. Имам на 43та страна објаснето што велат германците околу оваа твоја мисла.
     
    На Nalla му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nalla

    Nalla Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2018
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    @FreeMind @TeddyGrey
    Знаев дека силна жена во исти чевли како твоите како што може да те утеши - никој:)
    Знам дека е можеби overreacting и за некој месец ќе ми е смешно, ама имам преголема грижа на совест и болка дека ќе пати.
    Само да ги истераат деновите во мир, па кога ќе се вратам ќе видиме дали и што ќе памети:)
    Фала ви најмногу!
     
    На lackygirl, Girl-Rabbit и happygirl им се допаѓа ова.
  8. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Не се секирај,ќе биде се ок..Ова е(испробано)најдобар начин за одбивање,иако на прв поглед се чини страшно и загрижувачки што е нормално,полесно од очекуваното ќе се навикне,ќе видиш.Посебно штом со тато си е поврзан и пие од шише,немај гајле!:)
     
    На Nalla и Girl-Rabbit им се допаѓа ова.
  9. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    За неколку дена ќе ти е смешно. Месец е многу.
    Уживај на патувањето. Ама уживај стварно.
     
    На FreeMind, Nalla и happygirl им се допаѓа ова.
  10. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    јас со првото воведов кравјо млеко од 6 месеци. Почнав еден оброк од ад млеко да го сменам со кравјо. Давав домашно. И свежо во тетрапак не е лошо ама да е за варење. Никако трајно млеко за деца
     
  11. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Ти ако си воведила не значи дека е исправно.
     
    На happygirl, joy1, Sandrin4 и 6 други им се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    не реков дека е исправно,жената си праша за совет мислење јас си споделив тоа што за моето дете било исправно. Не можам за други да кажувам дека тоа така треба да е. Ама знам дека е исправно да не се дава трајно млеко на бебиња. Ама пак,кој како сака.
     
  13. Melek2018.

    Melek2018. Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2019
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    1.355
    Пол:
    Женски
    Здраво значи вака дунде мое има 2 недели што одбива млеко за дење да не збориме не прифаќа плука ама јаде машала затоа не сака.за ноќе кога плаче и давам млеко не сака :| што и е незнам она за млеко душа даваше сега одеднаш престана да сака плус педијатарот во систина ми кажа да намалам со млеко само 30/40 мл да давам не го дочека ни тоа да го направам пошто сама престана да сака :| дајте ми некој совет што да направам во овој случај другиот месец полни 1дна година.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски

    Ако јаде млечни производи (јогурт, кисело млеко, сирење...) нема зошто да форсираш млеко. Не мора да пие ако не сака.
     
    На Melek2018. и Ladyyyy567* им се допаѓа ова.
  15. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Ние некни бевме излезени неколку саати,бебка кај моите.Тој ден издржа да цица само сабајле ,и после дури вечер за заспивање.Рекорд досега.Се изненадив кога отидовме да ја земеме спиеше,па стана,си поигра уште саат,и дури кога се прибравме вечерта побара да цица.Значи нема да има проблеми за преку ден за оставање,засега.
    Е затоа овие два дена си надокнади.Пак сами двете дома,без цицка нема шанси да заспие.И плус меѓу оброци,нели|(Дали и дека вакцина прими,обесена е на мене.А осеќам и како да немам толку млеко веќе:wasntme:
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми кажете како успеавте да се одбиете од цицање доколку не прифаќа шише?
     
    Последна измена: 26 октомври 2019
  17. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    Нема да ви треба шише моето ништо не пиеше.Ако нудиш веќе понуди водичка од оние како со клунче.
     
  18. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Само од такво пие. Пробав во тоа да му дадам наместо вода но не сакаше да пие. Како на друг начин ќе пие млеко не ми е јасно, нема каква не купив и ни една не прифаќа цуцла :worried:
     
  19. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.052
    Допаѓања:
    20.751
    Пол:
    Женски
    :hai: Hello, 3 дена станува синко по еднаш во ноќта, спиеме сите в спална, тој во креветче, заспива покасно кон 11, 12 станува во 3ч цица :angel: и спија после до 8,9ч. Сега е само на 1 подој во ноќта, нека е, неможи наеднаш да се прекини се, пробав да не му давам, но станува полошо, плачи и потоа 1 цел час презаспива, ако почни пак да станува на 1ч ке го одбијам скроз и тоа е, денски цица, 2 до 3 пати, не е зависен сега од цицање. Си јади убаво 3 пати, плус ужинки, за 2 недели 11 месеци ќе прави.
     
    На Coco31 и FreeMind им се допаѓа ова.
  20. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.366
    Пол:
    Женски
    Колкаво е бебе?
    Ако е поголемко, имаш воведено млечни продукти нема потреба да му даваш млеко да пие.