Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

 1. victoria

  victoria Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.869
  Допаѓања:
  26.615
  Пол:
  Женски
  @karak mila pieme samo voda.. Caj, ceden sok ili mleko ne.. Mleko cat pat ke vnese vo kashicka, jogurt, kiselo mleko ili pavlaka... Zatoa sakam da cica dodeka gi primime vakcinite na 18,20meseci i zakasnatata mmr, zosto nedaj boze ako ima nekakva reakcija so temperatura ili slicno ke znam deka so doenjevo ke vnese nesto vo meseto, za da ne mi dehidrira ili omalaksa .. Iskreno toj cin mi e tolku prekrasen sto prosto bi se otkazala od drugo raboti poprvo otkolku toa.. Togas me gledaat najubavite ocinja na svetot :)
   
  На redmama и slimy им се допаѓа ова.
 2. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.568
  Допаѓања:
  25.980
  Причината поради која сакам да го одбијам е што чекам второ дете. Секако дека нема да брзам и по секоја цена да го одбивам, но би сакала малку одмор од доење оти уште долго ќе го правам тоа (се надевам). Две да дојам би било премногу, а и ми е страв големиов да не не му дава на малото. Можеби тресам зелени, ама толку е врзан за цицето, како дрога му е.
   
  На irenna и slimy им се допаѓа ова.
 3. slimy

  slimy Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.283
  Допаѓања:
  1.165
  Пол:
  Женски
  @zuto мила честитки имај лесна бременост.браво за тебе што имаш храброст за второ толку брзо, знам дека со син ми се во иста возраст а јас никако неможам да помислам сега на второ дете.Не знам можеби затоа што многу напорно дете имам и работа немам време за ништо.
   
 4. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.568
  Допаѓања:
  25.980
  Фала Слими, да си дочекаш кога ќе сакаш. Јас не работам ама запишувам факултет по втор пат. Напорно ќе биде, ама сакам син ми да расте со братче или сестриче. И јас да истерам наеднаш додека памтам :D
   
  На LaDyDoLl, irenna, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.634
  Допаѓања:
  22.070
  Пол:
  Женски
  Сметам дека е време да го одбијам малово од цицање. Годинка ипол е и го дојам на пладне и навечер.
  Сирот преку ден ми доаѓа , ќе ми седне во скут и ми ја дига блузата и сам си се послужува.
  Деновиве му викам нема цице и таков тажен ме гледа и ми вика да да и покажува на цицето.
  Таткому му вика ако сакаш млеко ќе ти стоплам и он пак плаче така тажно и покажува накај мене да да ;(
  Една вечер бев искочена и добро поминале кога се разбудил, видел ме нема нема цице и пак си заспал ама после пак ме осети и пак бараше.Незнам како да го одбијам ;(
  Некогаш ми е непријатно доењето :sweat:
  Може пошто е со мене дома само па ме гледа и си бара , да не ме гледа ќе се навикне нема и тоа е тоа ;(
   
 6. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.568
  Допаѓања:
  25.980
  Ајде совет како да го одбијам син ми од цицање. Преку ден е полесно оти можам да му одвлечам внимание иако за заспивање обавезно бара. Преку ден цица два пати, на пладне пред спиење и навечер пред спиење. Е, ноќта ми е ужас. На секое превртување бара цице. Ако не го добие почнува да плаче, се буди, се мава, се дере...
  Сум го оставала и да плаче ама луѓе со саати трае. Ќе ми се дожали и ќе му дадам. После засспива и липа цел саат.
  Градите многу ме болат, секое доење ми е смрт.
  Една мајка ми рече да се намачкам мед и сол, одма ќе се одбиел. Јас мед досега не сум дала, а и не сакам првиот впечаток од мед да му е негативен...ама ако нема друго чаре и тоа би пробала.
  Совет?
  @MacenceEna вие што направивте?
   
 7. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.634
  Допаѓања:
  22.070
  Пол:
  Женски
  Ништо драга не направивме , исти сме ко вие . Цица само два пати . На пладне пред спиење и навечер.
  Ама така се успива , незнам како да го успијам поинаку .
  Појма неам до кога вака ќе тераме
   
 8. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.414
  Пол:
  Женски
  Ако веќе нешто мачкате, само сенф, нема да му текне да побара цице.
  Инаку и ние сме во фаза на одбивање, цица само навечер за заспивање и во текот на ноќта. Чекам да замине мм некаде на пат па да се одбиеме скроз, затоа што стресови се тоа. Стана среде ноќ од спиење и ми вика, аман дај му на детето да цица, имаш ли срце :D
   
 9. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.059
  Допаѓања:
  55.916
  Мајки, немам искуство лично ама од другите што се одбивале знам следново:
  Се скратува подој по подој, значи постепено.
  За преќу ноќта пожелно е детето да биде со некој друг, со таткото, а мајка да не спие во иста соба. Инаку, дете ја гледа и бара.
   
 10. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.896
  Иренче имам и така пробано - со сенф..дали малку ставив незнам ама ова моево го излижа и си продолжи како ништо да не било:rofl:
  планирам пак ама ке ставам троа повеќе!
   
  На zuto, MacenceEna, karak и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.751
  Допаѓања:
  27.188
  Ќе си кажам лично искуство, за среќа лесно минавме со одбивањето. Малата од старт цицаше многу, со саати, имав млеко цело маало да го дојам.
  Откако воведовме цврста храна подоите се скратија. Навечер цицаше многу, преку ден само еднаш или два пати.
  Можеби некои не подржуваат шише за бебе но искрено мене прифаќањето на шише ми беше клучен момент за одбивање. Ја научив да пие млеко од шише и веќе започнав да работам на сучајот комплетно одбивање. Ги заменив ноќните подои со млеко од шише, а дење цицаше само еднаш. Околу цел месец теравме така, доволно долго да ми секне млекото во гради. Потоа начекав момент кога со малата бевме разделени 2 дена и ја искоритив шансата да не и дадам повеќе да цица. Си плачев после одбивањето и жалев за тие убави моменти и таа емотивна врска која се ствара едиснтвено со доењето, но сепак сум благодарна што имав среќа да поминеме без трауми и стресови. Детето беше подготвено да биде одбено, јас не бев.
   
  На artemidis, Mrs.Bass, karak и 2 други им се допаѓа ова.
 12. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.568
  Допаѓања:
  25.980
  @MacenceEna а ноќе станува ли за цицање?
  @Sky-butterfly немам на кого да го оставам ноќно време. Нонстоп сме сами. Дури и кога е маж ми дома ги оставам сами на едниот спрат, јас спијам на другиот ама овој малиов пак ме бара и неуспешно е.
  @snegulkata кога и како успеавте да фатите шише? Мојов ни шише ни цуцла не фати и тоа многу ме кочи.
   
 13. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.292
  Допаѓања:
  41.847
  Пол:
  Женски
  Очигледно секое дете своја приказна. И ние полека се одбиваме. Откако летово зголеми со цицање (4-5 пати дневно на 13-14м), сега на 15 и пол намаливме и стигнавме до еднаш дневно. Но најблагодарна за тоа сум на маж ми. Тој станува ноќе и ја презаспива, тој и преку ден ја заспива за да не бара цице. Сега почнав со работа, па нема друг избор. Единствено останува насабајле или понекогаш навечер (завчера се преполнив и морав да и дадам). Незнам дали да намалам на преку еден ден за да може дојката да ми намали со продукција. Или да прекинам нагло...:?:

  Млеко во шише и мојата не прифаќа, се мршти и прави згадени фаци, а пробав и со ад на почетокот, сега и со кравјо.
   
 14. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.760
  majki sakam da cujam mislenje od vas, vo noemvri imam patuvanje i moram sin mi da go ostavam 3 noki sam (bez mene) i bez da cica, ama mnogu se plasam da ne go izgubam lì mlekoto tie denovi oti sakam barem uste zimava da go dojam,toj ke ima napolneto godina ama nekako rano mi e da go odbijam.
  sakam da cujam vasi soveti kako da pravam,dodeka nema da sum doma? da se izmolzuvam? dali postoi moznost da se odbie? :( mama uste ne e spremna za toj cekor.
  neznam neznam so da mislam ,neznam kako ke pomine bez mene,toj sega reku den moze da pomine bez ciceskoro bez nikakov problem i placki (zavisi od denos) ama preku nokk obavezno me bara mene.

  dali da se izmolzam i da ostavam mleko vo frizider/frizer ili da mu dadat ad?
   
 15. Rabbit

  Rabbit Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  2.210
  Допаѓања:
  43.315
  Пол:
  Женски
  И јас периодов размислувам за одбивање ама имам еден огромен проблем а тоа е нејадењето кај малата. Во секаков облик имам пробано да и нудам храна ама она категорично неколку месеци ми одбива. Многу луѓе ми кажуваат дека не ми јаде зошто се лаже со цицањето, голема (15 месеци) време било да ја одбијам. Понатаму, како повеќето од мајките најголемиот проблем ми е ноќно време кога ќе се разбуди ако не и дадам да цица никако не презаспива. Имам пробано и на мм да му ја дадам да ја презаспие и ја презаспива ама кога ќе ја врати назат она по 5-10 мин. се буди и бара да цица. Друг проблем, не ми сака никакво друго млеко, месец дена пробував да и давам кравјо (домашно) млеко ама во ниту една варијанта не го сака. Освен вода ништо друго не пие. Уфф на голема мака сум што-како ќе биде си со ова незино одбивање храна и со одбивањето :sweat: :x
   
 16. lovepotion

  lovepotion Активен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Веќе подолго време ве следам но сега се решив да пишам. За две недели треба да се вратам на работа па ми требаат совети како полесно да го одбијам од цицање бебушот мој, со оглед на тоа што не сака да фати ни цуцла ниту сака да помириса млеко. Пробав и со вештачко и со измолзено, но не сака. Намерата ми беше додека сум на работа да го дохранувам со измолзено или вештачко, а кога сум дома да цица. По се изгледа дека ке мора да го одвикнам скроз. Со што да се мачкам да го одбијам побрзо? Сепак ке треба време да се привикне. Се плашам само после ова дали ќе фати шише?
   
 17. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.632
  Допаѓања:
  278.721
  Пол:
  Женски
  Зошто поради тоа да го одбиеш?
  Додека си на раб ке има два оброка,а ке си продолжи со цицање после работа.Ние така функционираме веке пет месеци.И плус ноке си цица.
  Ако мислиш дека доста цицало тоа е веке др работа.
   
 18. lovepotion

  lovepotion Активен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2015
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  @joy1 колку е твоето старо? Моето е 8 месеци и си мислев како ќе биде додека сум на работа бидејќи воопшто не сака да прифати цуцла. Можеби и јас премногу се оптеретувам од самата помисла душава ме боли. Кашички јаде ама за течности малку потешко.
   
 19. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.247
  Допаѓања:
  5.099
  koga deteto ke ostane samo ke fati cucla ke vidi deka izvorot za hrana ne e do nego i poleka poleka ke fati za dva tri dena veke ke cuca od sisence a ako ne ponudete caska. I decata imaat razvieno instikt za prezivuvanje ne se sekrajte samata potreba za tecnost ke gi navede da prifatat i fatat nesto
   
 20. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.632
  Допаѓања:
  278.721
  Пол:
  Женски
  Сега е 14 месеци
  Кога тргнав на раб имаше 8