1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престанок на доењето - одбивање

Дискусија во 'Бебе' започната од ivanceto1984, 9 декември 2010.

  1. lovepotion

    lovepotion Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Се надевам дека ке биде така бидејќи цел месец се молиме и никако да фати, секој пат поминуваме со плачки, вриштење и на крај секогаш завршува на цице.
     
  2. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.777
    Пол:
    Женски
    Од моето искуство, најефикасно е само ако се разделени мајката и бебето неколку дена, вклучувајки и ноќи. 21 месец синко и уште цицаше, млеко имав, јадеше се, но млеко од шише никакож само доење,и по цела ноќ подразбуди се цицни... Сплет на околностите, забременав, но одбивање кога е со мене по цели денови и ноќи тешко, се само околу градата беше. Поради крварење 4 дена бев во болница, тие денови го зеде свекрва ми кај нив и на вториот ден веќе по литар млеко од шише почнал да пие. Јас се врзав на градите. Кога си го зедов дома пак бараше, и го вратив па се на се една недела бевме одделени за да се навикне од каде сега млекото ќе го добива. Ми се чини јас поголема траума доживеав, само плачев по него го жалев, ама наредното доаѓање и одма сам си рече 'не цице'. И си бараше сам млеко цуцла, ем најадено детето, ем ноќите почнаа на ноќи да личат, од 9 до 9 спиење да се виде.
     
    На marchi-cool, menelele и MacenceEna им се допаѓа ова.
  3. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.169
    Допаѓања:
    234.972
    Сим ми е речиси две години и сеуште цица. Неможам да го одбијам.
    Почнав пред неколку месеци, во јуни, и таман стасавме до едно доење навечер, се разболе и попуштив.
    Пред еден месец пробав пак, абе вриштење, плачење, и не бива, дадов пак.
    Се мачкам со сенф, ама разбира, бара да го бришам за да цица. Во јуни не бараше, ама сега знае.
    Маки, голем е веќе, плус се буди навечер да цица, наутро пред работа. Мислам дека му е доста.
    Најверојатно ќе одам со методот на одделување, ќе го пратам на гости кај баба му.
    Инаку во градинка пие млеко од шише. Дома цице, нејке шише.
     
    На Mama25, MacenceEna и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  4. lovepotion

    lovepotion Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    :sweat:Искрено да ти кажам и јас мислев да го спроведам ова и да го оставам барем на некој час без мене да не ме гледа, да изгладни па можеби ќе фати. Е сега проблемот е во тоа што живееме сами тој по цел ден е со мене. Често се случува и после кашичка да цицне, онака колку да почувствува некоја близина не дека му се јаде. Не знам колку ќе биде изводливо сето ова кога на крај остануваме сами и тој пак ќе бара цице.
     
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Odnesi go kaj baba, tetka :D taka tetka nasa go odbi, vikend bese kaj nas i tolku bese od doenjeto :D
     
  6. lovepotion

    lovepotion Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    @mariz ќе мора така ако не сенф на цице :D
     
  7. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Колку се поголеми толку се потешки за одбивање.Јас малата ја одбив на 8,5 месеци.Тргнав на работа малата одеше во градинка и кога се враќаше од градинка не бараше да цица туку само за успивање.Имаше веќе и запчиња и многу ме гризеше и сметав дека е доста па прекинав.Имав среќа што е малечка па не плачеше и не бараше и тоа ми беше олеснителна околност.Здравје за второво истото ќе го направам,мислам дека е идеална возраст за одбивање без плачки и трауми и за мајката и за детето :)
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Ili od onoj hanzaplast golemiot zalepi si, kje vidi deka nema bradavicka, taka i druga majka go odbi :D
     
  9. lovepotion

    lovepotion Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ако не успееме постепено ќе мора и така. Тешко ќе биде ова ама ајде ќе издржиме некако.
     
    Последна измена: 17 октомври 2015
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @lovepotion малечко ти е детенцето, незнам зошто му ускратуваш само поради тргањето на работа. Исто како @joy1 што ти кажа и јас би рекла така да правиш, многу мајки одат на работа па сеуште дојат.
     
    На zuto, Kaetana и joy1 им се допаѓа ова.
  11. lovepotion

    lovepotion Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    @Kitten јас сум најмногу за тоа да продолжиме со цицање. Значи ми беше во план да продолжи да цица и кога ќе тргнам на работа а за тоа времр додека сум на работа да пие млекце од шише. Е сега проблемот е што моево дете цуцла не сака да смисли. Не знам колку сменив не сака и не сака. Кашички јаде но течности слабо пие само поради тоа што не сака цуцла. Затоа и помислив да го откажам за да имаме време да се привикнеме а не јас да тргнам на работа и да го мислам цел ден. А така верувам ќе биде уште потешко и за него и за мене. Ако во меѓувреме се привикне во ред ќе цица додека сака ама ако не се навикне не знам кој би го чувал а детево да плаче за цице. Сте го поминале сигурно ова ако имате некои совети добро би ми дошле, инаку главава ќе ми пукне
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Не гледа цицка и нема ни да ја бара.Толку.
    Течности не пие ни мојата па никому ништо.Додуша освен вода друго не ни нудам нема потреба.За кравјо тетрапак исто ви е рано.
    Така да терај си со доење.Иначе ноќе ако почне за млеко да станува ке видиш што е мака.Топло млеко,па лади,па миј шишиња...
     
    На zuto и Kaetana им се допаѓа ова.
  13. lovepotion

    lovepotion Активен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    @joy1 а како вие се снајдовте кога тргна на работа? Нели плачеше или веќе си имаше привикнато на шише?
     
  14. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.425
    Пол:
    Женски
    Ни плачеше ниту пак шише користевме.
    Јас раб од 8 до 2.
    Она си спие до кај 9:30-10 часот.И има еден оброк и една ужинка.
     
    На Kaetana и MacenceEna им се допаѓа ова.
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мајки изгледа и моево дете конечно се одби по цели 17 месеци. Еве веќе четврти ден како не цицаме. Се мачевме цели 4 месеци со намалување, одбивање, ама сѐ поради некои причини попуштав. На крај пресеков оти и јас веќе не можев да издржам од болки (уште се опоравувам).
    Јас немам на кого да го оставам на неколку дена па го одбив сама дома со помош од маж ми. Првите два дена беше страшно: хистерично врескање, мавање, трескање од земја, без разлика дали дома или не. Срце ми се кинеше, ама издржав. Мислев ќе трае многу подолго, ама сфати одма и после смени. Ќе му текне да побара, покажува со прст и одма после тоа ме гушка и си заспива. Првпат моето дете почна да ме гушка и да се гали. Пред тоа јас не му требав туку цице.
    Тој цицаше последните месеци заради утеха и чешање непца (иако три месеци нема ново запче), а сега утехата ја бара во мене.
    Ниту фати шише, ниту пие млеко. Пие по малку вода од чаша, редовно си јаде. Јас уште го регулирам млекото без некој проблем.
    Се извинувам за долгиот пост, морав да споделам со вас.
     
    На Mucenceto, fairy88, Kaetana и 6 други им се допаѓа ова.
  16. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.314
    Браво! Најтешко се одбиваат децата на таа возраст, разбираат и сами бараат... сепак сте успеале и гордеј се што за брзо време се навикнал без цице.
    Јас сакам да искоментирам за непиењето млеко. Не е страшно, знам многу деца кои одбиваат млеко и пораснале во здрави прави дечки. Дури од лекар имам слушнато дека подобро јогурт да пие отколку млеко. Зборот ми е, форсирај му млечни производи (јогрт, урда, павлака, кисело млеко) и со тоа ќе го надоместите калциумот.
     
    На Kaetana, karak и zuto им се допаѓа ова.
  17. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Нема потреба да му форсирам оти сѐ млечно обожава. И кисело млеко и јогурт и сирење...
     
    На Kaetana и snegulkata им се допаѓа ова.
  18. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мајки, по колку време откако ги одбивте малите ви престана млекото? Јас веќе 10 дена како не дојам и кога ќе се притиснам си тече млеко.
     
  19. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.189
    Пол:
    Женски
    Во соба за доење,дρ-κата објаснува деκа млеκо може да има и година дена,ништо стρашно,но имам исто читано деκа не тρеба често да "пρовеρуваш" дали имаш млеκо.
     
    На Kaetana и zuto им се допаѓа ова.
  20. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    син ми еве веќе еден месец не цица се одби а кога притиснам пак тече помалку нормално е тоа некое време зашто не може скроз да не тече веднаш.
     
    На karak и zuto им се допаѓа ова.