babylove овошни кашички

Престој во Шенген зоната

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од pretty7, 25 март 2018.

 1. pretty7

  pretty7 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2018
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Не најдов ваква тема па затоа отворив нова... имам прашање во врска со тоа колку е дозволено престој во шенген зоната? дали 90 дена се брои од последниот пат кога си влегол или од првиот пат.. пример имам влезено на 10 јануари 2018 па се имам вратено во македонија на 11 фебруари па пак имам отидено 22 февруари и сега до кога смеам да седам таму? и дали доколку сега април околу 20 пример излезам имам право повторно да се вратам таму после 2 3 недели престој во мк или треба да чекам 3 месеци? се надевам дека има некој запознаен со ова да ми одговори хитно ми треба... фала однапред...поздрав
   
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  3.117
  Со македонски пасош (како и пасошите на САД, Канада, Австралија, Нов Зеланд...) без виза (туризам, посета на роднини, деловни состаноци и сл...) во период од 6 месеци имате право на престој најмногу 90 дена. На пр. грубо кажано ако седите јануари, февруари, март, повторно без виза ќе можете да влезете од јули. Доколку имате валидна виза за престој од подолг период со право на повеќекратен влез, на пр. година дена (поради студии на пр.) тогаш правилото не важи, туку важи периодот наведен во самата виза.

  Има тнр. шенген калкулатор со кој може да се пресмета попрецизно колку имате искористено од престојот:

  https://ec.europa.eu/assets/home/visa-calculator/calculator.htm?lang=en
   
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.672
  Допаѓања:
  19.600
  Пол:
  Женски
 4. *katja*

  *katja* Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2016
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  396

  180 дена се брои од денот кога имаш влезено прв пат т.е од 10.01. Ако имаш седено првиот пат до 11.02 значи имаш искористено 33 дена. Доколку непрекинато си во ЕУ од 22.02, имаш право на безвизен престој максимум до 19.04. После тоа мораш да чекаш да помине периодот од 180 дена и имаш право на влез и престој од нови 90 дена после 04.06.
   
  На pretty7 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Aljosa5

  Aljosa5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2016
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво!
  Би сакала да прашам престојот во Шенген зоната.Дали важноста е 90 денови важи за само за една година? Како оди таа процедура? Читав на интернет, ама искрено не успеав да сфатам. Итно некој ако знае, ако може да ме информира. Инаку во текот на оваа година имам престојувано од 28.03.2018 до 05.04.2018 Унгарија, 18.05.2018-25.05.2018 Ерменија, 25.06.2018-06.07.2018 Холандија, 08.07.2018-29.08.2018 Франција и сега од 30.08.2018 сум во Германија. До кога може да бидам овде? Ве молам за одговор. Поздрав!
   
 6. SaNJaAaaAaa

  SaNJaAaaAaa Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.462

  Значи вака, имаш право на 90 дена престој со 30 дена пауза. На секои 90 дена што си во ЕУ мораш да седиш 30 дена во МК.
   
 7. IAmPresident

  IAmPresident Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2015
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  458
  Пол:
  Женски
  Како можете да давате вакви лажни информации, прво информирајте се подобро па помогнете, не одмагајте, срамота!
  @Aljosa5 сега да ти ги пресметам деновите ке ти пишам
   
 8. IAmPresident

  IAmPresident Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2015
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  458
  Пол:
  Женски
  Имаш некоја грешка во месеците ај убаво пиши ми ги точните дати да ти пресметам
   
 9. SaNJaAaaAaa

  SaNJaAaaAaa Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.462
  :D

  Ако информацијата ми е грешка, те молам дај ја точната да прочитаме сите.
   
 10. IAmPresident

  IAmPresident Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2015
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  458
  Пол:
  Женски
  Во 6 месеци можеш да седеш во ЕУ најмногу 90 дена, а тоа не значи дека мораш 3 месеци да седиш во МК, поради вакви како тебе си платив 500 евра казна :) Ќе пробам да објаснам што значи тоа. Пример ако заминуваш во ЕУ на 03.08.2018 броеш назад 6 месеци од таа дата (на заминување и на враќање сметаш оти не е иста бројката на денови), тоа е 03.03.2018 и тогаш од датата кога ти почнуват 6те месеци (во случајот март) до датата на заминување во странство (во случајот август) ги сметаш деновите што си бил во ЕУ и Шенгеј зоната и пример ако се 70 дена можеш да седеш уште 20 дена. Малку е комплицирано ама пробав убаво да објаснам, од напатија ова, информацијата ми е од аеродромот во Швајцарија и благодарение на ова сметање живеев 2 години на релација Македонија-Швајцарија ;)
   
  На Kenzoo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SaNJaAaaAaa

  SaNJaAaaAaa Популарен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2010
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.462
  Не кажав дека треба 3 месеци да седиш во МК.
  Јас и се извинувам на членката ако сум и дала погрешна информација, но, тоа е тоа што јас го знам.

  Се обидувам да го разберам твоето објаснување... ова ти значи дека на секои 6 месеци имаш право од 90 дена престој? Дали тоа значи дека за период од јан-јуни јас можам април мај и јуни постојано да бидам во ЕУ, а после тоа што? Од јули се ресетира периодот или како?
   
 12. IAmPresident

  IAmPresident Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2015
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  458
  Пол:
  Женски
  Да во 6 месеци 90 дена, ама не сметаш прво едни шест па после други шест туку од датата на заминување или враќање сметаш 6 месеци назад, значи секогаш кога минуваш граница или аеродром пресметуваш од таа дата. Еве пример ќе пробам да објаснам со мојата ситуација што добив казна. Прв пат заминав во швајцарија јули и сметав 6 месеци до јануари потоа од јануари уште 6 до јуни. И јуни добив казна зашто не сум ги пресметала деновите од деќември, а броејќи назад до деќември доага 6тиот месец. Значи целата поента на сметање е во датите кога влегуваш и излегуваш од ЕУ. Во твојата ситуација би требало да можеш во октомври пак да влезеш на месец дена ама убаво пресметај со денови зашто со месеците 30-31 ден може да дојде до проблем
   
  На JaneMarple му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  zdravo... Znaci of 180 dena period 90 dena treba da si vo drzavata I 90 dena mozes nadvor. Prasanje mi e dali mozam da si GI rasporedam tie 90 koi sto Moram da sedamvo mk?
   
 14. IAmPresident

  IAmPresident Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2015
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  458
  Пол:
  Женски
  Да можеш да ги делиш јас седев пример 15 дена во странство па 10 мк па 20 странство итн. Ама ако така правиш не можеш сите 90 да ги седеш странство а помалце во Мк.
   
  На JaneMarple му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  OK, ama problemot e shto mene mi vikaat deka od momentot na napustanje na drzavata posle sedenje 90 dena vo nea, ne smeam posle 90 dena celi voopsto da vlezam. A jas si GI imav rasporedeno denovite sedev dva meseci vo germanija pa dva meseci vo mk. Pa potoa povtorno eden mesec vo germanija pa eden mesec vo mk. Taka napraviv tocno 90 dena vo mk, no mi pravat problem mi velat moralo 90 dena odednas nadvor, nemoze so rasporeduvanje... :(
   
 16. IAmPresident

  IAmPresident Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2015
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  458
  Пол:
  Женски
  Не е точно тоа еве јас ти тврдам дека си ги делев никогаш во тие 2 години не сум ги седела цели 90 ни во швајцарија ни во македонија. Можеш слободно да ми ги пишеш точните дати во порака јас ќе ти пресметам
   
  На JaneMarple му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  No jas zboram za germanija. Isto li vazi za germanija I shvajcarija?
   
 18. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  Prv vlez vo drzavata mi bese na 07.02 do 08.04 potoa sleden vlez na 19.06 do 17.07 . So moe smetanje jas povtorno dojdov na 08.08 t.e. zavcera I tuka ispadna zbrkata. The molam presmetaj I kazi mi za sigurno.
   
  На IAmPresident му/ѝ се допаѓа ова.
 19. JaneMarple

  JaneMarple Активен член

  Се зачлени на:
  10 август 2018
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Во сите земји членки во Шенген зона важат истите правила. Во твојов случај важно е да го запазиш правилото во 6месеци ретроспективно да имаш 90дена во таква земја некоја независно дали Германија или Швајцарија и не не мора во низа. Максимумот е само 90дена во 6месеци дали наеднаш или парчено на делови нема врска.
   
  На IAmPresident му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Melek4e

  Melek4e Активен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2018
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  72
  Пол:
  Женски
  No, pasanjeto mi e dali Moram 90 dena vo celost da GI sedam vo makedonija. Za vo stranstvo znam deka mozam da GI raspredelam, no dali vo mk denovite moze da mi bidat rasporedeni ili Mora odednas?to a me mi e jasno.