1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престој во Шенген зоната

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од pretty7, 25 март 2018.

  1. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Сметај ги само деновите еден по еден и можеш колку сакаш да ги делеш убаво имаш објаснето погоре
     
  2. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Денес ти е последниот ден тс 90ти. Потруди се да излезеш од ЕУ утре белки за еден ден нема да ти направат проблем
     
  3. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    OK a sledniot period koga mi e za vlez vo drzavata?
     
  4. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Немаш период, туку можеш да пресметаш пример да излезеш од мк крај на август или септември или било кога сметаш 6 месеци назад од датата што сакаш да одиш и во тој период колку денови имаш седено во странство пример ако имаш седено 82 дена тогаш ќе седеш само 8 и слично. Прво пробај дали ќе поминеш без казна па ако сакаш после пиши ми во порака кога сакаш па да одиш јас ќе ти пресметам. Стискам палци и ти препорачувам со автобус да си одиш, на аеродром тешко дека ќе поминеш неказнено, со автобус може само парична казна да добиеш
     
  5. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Kartata mi e za vo nedela so avion... Tom datum bese najbrz sto mozev da go rezerviram. Vo opstinata mi rekoa deka ne e problem vo nedela. Kakva kazna moze da mi dadat?
     
  6. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Овде паричната казна за извршеното кривично дело (за кривично дело се сметат надминаните денови) е 200франака плус од секој ден што ти е надминан се плаќа по 30 франака, во германија не знам колку е. Може да добиеш и/или црн печат(забранет влез во Европа) во период од една година па нагоре. Штом ти рекле така можеби Германија опростува некој ден ако надминеш, не знам за Швајцарија тешко е да поминеш само со парична казна камо ли без казна. Сепак се надевам дека нема да имаш проблем, а недај боже ако имаш црн печат тоа значи дека од Македонија ќе можеш да излезеш само во Албанија
     
  7. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    @IAmPresident Денеска излегов од државата без никаков проблем. На пасошка контрола не ми направија никаков проблем, ми го вратија пасошот но реков ке ризикувам што сака нека биде казна ке си платам, дојдов два часа порано и немаше гужва затоа инсистирав да одиме до полиција и да ми објаснат детално иако ми го вратија пасошот, но морав да разјаснам еднашка засекогаш, затоа што мислев дека имам два дена прекорачен престој. Прифатија и ме качија горе и ми објаснија детално халелуја сватив. Фала ти срцко беше баш како што ми кажа ти. Сега сакам на први октомври да одам повторно. Како што прерачунав наназад имам право.
    07.02 до 08.04 (61)
    19.06 до 17.07 (29)
    08.08 до 12.08 (5)
    Ова се деновите кои што бев во германија. Сега по моја пресметка на први октомври можам да одам и да седам 42 дена така? Ми треба потврда и веке не те замарам сонци.
     
  8. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Ееј баш ми е мило супер си поминала, јас како што пресметав ќе имаш веќе искористено 42 дена ако одиш 1.10 и ќе можеш тогаш да седеш 48 дена, значи во овој случај од 1.10 сметаш 6 месеци назад тоа е 1.04 и си ги збираш сите денови од 1.04. Не можам секогаш одма да враќам ама не е проблем за било што пиши ми кога ќр можам ќе ти пишам, од искуство знам како е сметањето и со задоволство помагам :*
     
    На adammm и Melek4e им се допаѓа ова.
  9. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Taka e da, primetiv deka sakash maksimalno da izlezes vo presret, fala ti go cenam toa:l::l:... Samo me interesira dali denovite na izleguvanje I vleguvanje vo drzavata se brojat?
     
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Калкулатор.
    https://ec.europa.eu/assets/home/visa-calculator/calculator.htm?lang=en
    Внесуваш датуми на влез и излез и ти смета уште колку дена имаш.
     
    На IAmPresident му/ѝ се допаѓа ова.
  11. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Да даа обавезно и тие денови, во случај да одиш со кола или автобус внимавај да сметаш од денот кога си ја поминала македонската граница. Малку е збрка на почетокот ама ќе го навикнеш сметањето, јас прво цело тефтерче со денови си водев (facepalm):$:l:
     
    На tea1221 и Melek4e им се допаѓа ова.
  12. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Мене овој колкулатор еднаш ми имаше згрешено со два дена повеќе
     
  13. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    И Србија, Косово, Турција, Сингапур, Јапонија... И сите останатие земји кои не се членки на шенген зоната а до кои не патуваш транзитно преку шенген (на пр. со авион Скопје - Истанбул - Сингапур).
     
  14. IAmPresident

    IAmPresident Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Точно, се извинувам за мојата избрзана грешна информација
     
  15. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Ne go razbiram kalkulatorov... Vmetnuvam datumi mi veli " calculation of stay not possible"
     
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Внимавај на форматот, треба да биде на пр.
    првото поле хоризонтално: 12/06/18 второто поле хоризонтално: 01/08/18
    Потоа кликаш Calculate и ти кажува...

    Инаку, да, калкулаторот е многу лош... го правеле некои кои или не умееле да осмислат практична алатка или некои кои мразат посетители кои доѓаат вон шенген.
     
  17. Anodce

    Anodce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас последната година нон стоп сум на релација Македонија - - Франција, еден месец таму еден тука и веќе сум побракана со деновите и сеа гледам дека уствари не сум ги сметала така деновите наназад туку од прв влез во еу па 180 дена итн, ќе биде ли некој љубезен да му ги пишам датумите да ми провери за сигурно? Ви благодарам
     
    На IAmPresident му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Melek4e

    Melek4e Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Ajde kazi mi datumi ke ti presmetam
     
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    А како оди ова со пресметкиве не сфаќам?И за што се?Колку долго можеш да си во Шенген зоната согласно со последниот престој?
     
  20. Anodce

    Anodce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    70
    Пол:
    Женски
    Vi pisav privatna poraka