1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Престој во интернат

Дискусија во 'Образование' започната од Cecyska, 8 мај 2013.

  1. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Јас сум осмо одд, од Скопје сум и решив да се запишам средно во Димитрија Чуповски во Велес, и затоа морам да престојувам во интернат. Меѓутоа не знам како е таму, децата како се? некои велат дека децата во интернатот биле 'заникаде' и многу се закачале. но јас навистина не знам како е, не знам и ако се запишам како ке се вклопам во друштвото, како ќе се снајдам таму сама.. Ве молам дајте ми некој совет. :|
     
    На stronger.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Престој во Интернат

    Мене не ми е јасно зошто од толку школи во Скопје би идела да учиш средно во друг град и да престојуваш во интернат. Сите од други градови доагаат тука да учат ,ти обратно.
     
  3. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Престој во Интернат

    Па незнам но некако сакам да одам во друг град.
     
  4. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Престој во Интернат

    сакам подалеку од Скопје
     
  5. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Престој во Интернат

    И јас ќе одам во Димитрија во Велес.Ти се запиша? Шо документи треба? Неможам да најдам на страната на интернатот :^)
     
  6. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Престој во Интернат


    Женска најубаво прашај си директно во интернатот или јавете се. И јас имам живеено во интернат и колку што се сеќавам треба свидетелствата копии, извод, е сега за втора,трета,четврта година требаше и државјанство не сум сигурна дали треба и за прва... П.с имај убав престој :hai:
     
  7. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Престој во Интернат


    Јас бев таму оваа година не е нешто нај нај, не е како во скопскиот интернат што кажуват како било построго е за излегување,камери имаш насекаде и обезбедување пред влез на интернат мене искрено не ми се допаѓа. За во интернат ти треба дражавјанство,копии од свидетелства од 5 до 8, мислам дека требаше и потврда од твоето основно училиште само незз за што беше потврдата и уште некои согласности треба да се потполнат тие ти ги даваат во интернатот, јас кога отидов да прашам што документи требаат ми дадоа лист со документите што треба да се обезбедат за упис. :)

    Иначе како од толку училишта во Скопје баш во Велес најде ? :?:
     
  8. Stefani999

    Stefani999 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2012
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    601
    Најдов и на интернет,фала на одговорот. :) Не сум од Скопје и ногу поблиску ми е Велес.Иначе и не ме пуштаат,плус и поевтино ми е.Пред еден месец бев во интернатот,ме бендиса мене :D
     
  9. Viki 99

    Viki 99 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    6
    Како се интернатите во Македонија некој ако знае или престојувал во некој интернат во Македонија ќе го замолам да ми напише.
     
  10. AnaKlarc

    AnaKlarc Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    156
    Пол:
    Женски
    па интернатите се за кого како многу е важно какви луѓе ќе сретнеш. Во Прилеп е мн.добро бидејќи сите се мн. дружељубиви а сега имаат и нов дел, нови соби во кој има и вц додека за во постариот дел вц се посебни за сите во ходник си има камери воспитувачи пинг понг сала, теретана, студентска читална таа е без камери мислам мислам дека има уште една читална ама нз а и машки женски мн не смеат се мешат си имаат машки спрат и женски ама заеднички им се овие читалните пинг понг салата и надвор во дворот слободно си се дружат. Има и студенти од муслиманска вероисповед и не дозволуваат мн женски да се мотаат околу нив
     
  11. CherryPop

    CherryPop Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Имам една другарка што сака да иде у Васил Дрен у Скопје средното т.е. ке се префрли таму,има ли некој интернат за тоа средно и како функционира ? :) :)
     
  12. Viki 99

    Viki 99 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    6
    Има во Здравко Цветковски - Скопје, таму имате интернат, интернатот е бесплатен и бесплатни три оброци дневно. (Оваа го знам од конкурсот за запишување во јавните ученички домови), интернатот е супер лично го имам видено, имаат секции за математика, историја и сл., може да патува до училиштето со 24 - ка и обратно. Градот дава бесплатен превоз ако има премногу ученици запишано од Карпош. Оваа го знам оти и брат ми планира да учи таму, и тој е од друг град и ќе престојува во интернатов.
     
  13. itsmemyself

    itsmemyself Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Еј здраво, јас сум нова овде. Јас сум од друг град и сум девето, инаку сум одлична ученичка, но сакам да се школувам средно во Скопје како на пример во Здравко Цветковски и да бидам во тој интернат, ве молам некој да ми објасни по детално какво е училиштето, со каков успех можеш да се запишеш итн. Но немам друарки или другари за таму но навистина сакам па и родителите ме подржуваат. Дали има некој што истото го сака како мене? Ве молам дадете ми ваши мислења. Исто и за Јахја Кемал , колку се плаќаат интернатите и слично, ве молам помош❤️
     
  14. Nise <3

    Nise <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    30
    @itsmemyself

    Од каде си и на која струка сакаш да одиш??

    Интернатите не се наплаќаат. И јас сакам да учам во Скопје медицина, но ќе видам и размислам. Имам другари и другарки што се во интернатот во Здравко Цветковски
     
  15. itsmemyself

    itsmemyself Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    И јас мислев за медицина забен техничар но многу е тешко , ти од каде си
     
  16. itsmemyself

    itsmemyself Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Или во Јахја Кемал ако сака некој да се запише нека ми пише пошо сакам таму ама неам другари а 80% сиг ке се турци и албанци
     
  17. Nise <3

    Nise <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    30
    Јас сум од Кавадарци, ти од каде си?

    Јас мислам за медицинска сестра/медицински техничар
     
  18. itsmemyself

    itsmemyself Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Девојки освен Лазар Личеновски во Скопје има друго школо уметничко?
     
  19. Nise <3

    Nise <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    30
    Мaшкo сум
    Мислaм декa немa, aмa уметничкo, кoлку ќе мoжиш рaбoтa дa нaјдеш
     
  20. itsmemyself

    itsmemyself Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    ja sakam moda i dizajn potoa ke dizajniram zoso da ne