1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Претставување со лажен профил на фејсбук

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Katherine Manson, 13 август 2017.

  1. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.705
    Пол:
    Женски
    Имаше еден американски филм со истава тематика.
    Девојка лажно се претставуваше на интернет и се допишуваше долго со еден дечко, со слики од друга згодна девојка, со совршен социјален живот, богата, популарна итн. После долго време убедувања да се видат и одбивање од нејзина страна типов дознава локација и решава да оди на адресата да ја види. На крајот испаѓа дека се работи за обична не толку убава и популарна девојка од типично американско семејство која живее во сиромашен кварт од градот. И самата излезе засрамена на врата и се извини што го лажела толку долго време.

    Нејсе, ако си тинејџерка делумно те разбирам, мада не дека ќе имаш некој позитивен исход од ситуацијава ама ајде, интересно ти е... ваљда.
    АМА, користење на туѓи слики и допишување од лажен профил се смета за еден вид на крадење идентитет и се одговара кривично за тоа ако се поднесе тужба од сопственикот на сликите. Дури мислам дека сега и фејсбук направи нова опција доколку некој краде слика и ја постира, може да ја препознае и да го извести оној кој ја постирал претходно.
     
    На Victorian, IM.TMKQ, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  2. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Хахахахахаххахахх јако... Тој и да подлажувал, макар и да вели дека те сака сепак ја сака србинката, а не тебе... Сепак,има замисла за друга девојка... Глупава е ситуацијата искрено :| Поарно деактивирај го профилот и изгуби се. A со тек на време можеби некогаш ќе си пишете од твој личен профил и при тоа без лаги и глупости и немора да знае за некогаш, некој и негде... Доколку не бива никако,па здравје ќе си најдеш друг :) но и ништо не се знае никогаш не губи надеж. Како и да е ти oд тоа што си заслепена во момчето не си размислила доволно и си избрзала но не е во ред верувај. Не бива со сила и лаги помири се со состојбата бидејќи секогаш убавите нешта доаѓаат ненадејно кога најмалку очекуваш, доколку нештото е твое кога тогаш ќе си дојде. :nod: Не губи надеж и покрај се само постапи правилно деактивирај го профилот и немора да знае дека си била ти не се издавај бидејќи засекогаш ќе го загубиш а и ќе си се посрамотиш. Позз
     
    На Victorian, Justicija, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Абе,како не Ви е малце "бедно" да се претставувате како некоја друга,а притоа да се надевате на нешто?:^) Како би Ви било на Вас некој да Ви направи лажен профил?Убаво? Имате храброст да се претставите лажноа немате да се покажете кој сте:clap: Девојче,деактивирај профилот,и ако толку сакаш да го запознаеш додади го на скајп или што и да е,не ми е јасно,ако ти е срам што очекуваш толку?Не ја сфаќам поентава со лажење,што е целта?игра на зборови? И што ако се претставиш и те знае,ќе те изеде?Вака само живееш во некој измислен свет,и сама си ја затвараш вратата на среќата,и самата велиш сака да искочиме,со тебе не сака,туку со таа на сликите,како бе имате желба да правите вака муабет?(facepalm) земи додади го,ако не сакаш слики да му праќаш,речи му на камера да се видите,а и' не гледам што бараш со некој што има девојка.
     
    На honey.11, Victorian, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
  4. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    А со кое право ставаш туѓи слики??
    Да злоупотребува некој твои слики убаво би ти било?

    Колку сакам случајно таа девојка да налета на профилот и да види дека се прави злоупотреба на нејзини слики.

    Јас да сум и земја и камен ќе превртам и би те нашла и би ти покажала каде ти е местото, па веќе нема да ти текне да си играш на ваков начин.
     
    На Victorian, Oscar Lady, theowndemon и 6 други им се допаѓа ова.
  5. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    ТоА со правење лажен профил беше актуелно пред 10 години , мислам како ти поверувал тој треба да е глуп штом не свАтил до сегА ! Нели лајкови на толку јАка женска треба дА има преку 200 а не 1-2-3 лајкови , плус чекирАња, плус коментАри од другарки и итн и овој уште не сватил ?!
    Девојче деАктивирај го профилот , не е фер од твоја стрАна , туку само се брукаш и го доживувш како тој да мисли на тебе а всушност тој се пали нА србинката .. Не се брукај више и гледај да не се дознае дека го лажиш .
     
    На Victorian, realGirl, Rubiii и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Сигурно направила уште 2,3 профили демек другарки ,знам другарка така имаше направено лажен профил и преку 300 лајка имаше пошто додаваше кој стигнелесно е да одглумиш така,ама сега она ако му пише од нејзиниот фб да собере храброст ако е некој паметен преку ип адреса сама ќе се зезне.
     
    На cresa-jagoda и Justicija им се допаѓа ова.
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.251
    Ако земете туѓи слики и правите профил можете кривично да одговарате. Ќе ве гонат за злоупотреба на лични податоци.
     
    На Victorian, cresa-jagoda, Brojka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Zatoa ti nemas avatar... :?:
     
    На Victorian, sj *O*, Oscar Lady и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Искрено сакам да ја фати , не е добро на овој начин да се зафркава со некој ! Ако е толку јака нека му пише од нејзинион профил па нека си види како стојат работитее!
    И јас го сакав Бред Пит , но не ми текна да напрам профил :D
     
    На cresa-jagoda и L-a-r-a22 им се допаѓа ова.
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.251
    Hahahahh pa ne staviv na pocetok i veke ne mi e vazno. Seriozno za takvo nesto se odgovara. Ne za lazen profil, tuku za ukradeni sliki.
     
    На cresa-jagoda и PogbaPol им се допаѓа ова.
  11. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Оооо, па ти си социопат! Ајде честито! :clap:
     
    На Victorian, theowndemon, Outlook и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Novecento

    Novecento Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Машки
    Do I smell a Wicker park scenario over here?
    Of course I do. :rofl:
    Коа ќе се видите и целава работа ќе падне у вода, не заборави да му се правдаш со зборовите: Love makes you do crazy things, insane things, things in a million years you never thought you'd see yourself do. There you are doing it... can't help it.
    У принцип... имаш нула шанси со него да завршиш заедно. Тоа е.
     
    На Victorian, sj *O*, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  13. tripce86

    tripce86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    36
    Како мислиш дека тој дечко би ти верувал, го лажеш од сам старт, глумиш наивна а сакаш да градиш среќа врз несреќа на неговата девојка?

    Мој совет ти е да бидеш искрена, престави му се која си и прекини да ги злоупотребуваш туѓите фотографии.
    Поздрав ;)
     
    На sj *O* и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Ова ми изгледа дека ти него го лажеш, а он тебе. На крајот којзнае што ќе излезе. Девојка му не верувам дека знае и го одобрува ова. Ако он нема инстаграм, она сигурно има и не верувам дека ќе наседне.
    Најдобро деактивирај го лажниов профил, собери храброст и за месец-два пиши му од твојот приватен профил. Во предност ќе бидеш затоа што веќе знаеш многу работи за него, што сака, кои му се интересите... Искрено воопшто не сум за лажење, нарушување на туѓи врски, манипулации, но ова ми е подобра опција отколку да се криеш зад лажен профил.
     
    На Victorian, sj *O* и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. teteks

    teteks Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    788
    Најдобро е да го деактивираш профилот без да објаснуваш која си,што си...Веќе се знаете,па ако му кажиш која си,можеби и ќе се налути дека вака го лажеш плус има девојка.
    Чувствата ќе ти изладат и сигурно понатаму ќе си најдеш некој друг дечко што повеќе ќе ти се допаѓа.;)
     
    На Victorian, cresa-jagoda, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Нема што да се грижиш дека ќе го изгубиш, зашто не си го ни имала:)
    Да сум на твое место, нема повеќе да го отварам тој профил (или ќе го деактивирам) и крај на програмата:nod:
    Си има девојка, ама не значи дека таа ќе е последна :), можеби ти ќе му се допаднеш, ама не на ваков начин - со лажен профил.Не се гради доверба на вакви лажни темели:shake:
    Бриши профилот и после некое време со вистинскиот профил пристапи му ти, ако веќе тој не те познава.
    Нема ништо лошо во тоа, нема од што да се срамиш.
    Биди таа што си:*
     
    На Victorian, sj *O*, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Michelle*

    Michelle* Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    838
    Пол:
    Женски
    како мислиш нема ништо лошо во тоа?како да му пристапи бе луѓе,дечкото има девојка!!!
    за другото се согласувам
    вас убаво ќе ви биде некоја да му пишува,да му пристапува на вашиот сакан од лажни профили,вистински профили или што ти ја знам.НЕ!Тој НЕ е за тебе.
     
    На Victorian, cresa-jagoda, PiaMia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    Никогаш не вели никогаш:D Може и ќе ја засвиѓа па ќе раскине со девојка му (fingers)
     
    На sj *O* и referentka им се допаѓа ова.
  19. Michelle*

    Michelle* Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    838
    Пол:
    Женски
    сериозни сте?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Emily.Rose

    Emily.Rose Нов член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    И шо сеа? Направила лажен профил, океј сите сме го правеле тоа порано а ако направиш лажен профил логично е дека треба да ставиш слики од некој друг, сигурно нема од самата себе да ставиш веќе кога е лажен. Сите имаме различни размислувања, ја би ти дала совет да бидеш искрена и да му кажеш дека е лажен профилот веќе кога толку сте се зближиле, ако типот е некој што ја цени искреноста ќе сфати а ако е некој што му е гајле само за нејзиниот изглед он самиот ќе те блокира верувај. Он на крајот и така и така ќе биде повреден, и ако мистериозно го деактивираш профилот и ако му ја кажеш вистината. Некогаш се исплаќа да ризикуваш, само на почетокот не кажувај која си, ако понатаму сака да разговара со тебе а да ја знае вистината тогаш се поврзал со тебе, а тоа за девојка му дека знаела не ми се веруе, ако нејзе толку ја сакал воопшто немало да започне разговор со тебе. Направи како ти што мислиш дека е најдобро. Поз:)