1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Претставување со лажен профил на фејсбук

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Katherine Manson, 13 август 2017.

  1. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Forumov e Dr nesto, sosema Dr rabota e da komponiras I orkestriras cela edna manipulacija. Ova ekomplucirano, I nikogas da ne se sramite od sebe, jas ne vikam polugoli da pozirate na fb, tuku da si bidete svoi, za vasata psiha e na nekoj nacin, zs posle kje treba I tugj zivot da izmislite. Toa vo red li e? Batali toj sto kje go lazete, toj moze da vika aha I vo nisto da ne veruva ama devojcevo ?
     
    На teteks му/ѝ се допаѓа ова.
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Темава ме стави во мисла искрено.

    Замисли да си пшуваш со некој скоро година дена.
    Да ти вика дека живее во странство или некој подалечен град.
    Си пишувате по цели денови...Ти станува многу мил човекот...Ви оди муабетот и имате многу слични интереси.
    Те смее, те расположува....Едвај чекаш да ти пише нешто.

    Кога си среќа пишуваш со него, кога си тажна пак пишуваш со него.
    Споделувате многу интимни работи, што со другар во живо не би се осмелил да ги кажеш.

    Не можеш да си замислиш да помине ден, а без да си пишувате.
    Си праќате слики, но се немате видено на камера пошто ти кажува дека е расипана или не е дома кога ќе му побараш.

    После година дена, ти признава дека го гризе совеста и сака да ти се отвори за нешто.
    Ти кажува дека е комшијата што живее до тебе...Или некој стар човек што му е досадно во животот, па се претставува ко помлад дечко за тепање време или ловење тинејџерки.

    :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

    СТРАШНО!

    Имаше вакв филм, ама никако не ми текнува како се вика.

    Девојче мислеше дека пишува со момче на нејзина возраст, но тој да бил стар маж.
    Се договорија да се сретнат и кога се видоа тој и рече:
    - Па ок де, малку сум постар отколу што ти кажав :x ( и праќал слики од младо момче).
    Ја однесе во хотел, ама не сум сигурна дали ја силуваше.

    Затоа тинејџери (па и останати млади) отворете очи со кого пишувате, а драги родители надгледувајте ги децата со кого губат време на нет.
     
    На Alex.T, CrazyGirl15, L.i.n.a.a и 15 други им се допаѓа ова.
  3. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Има цел сериал на овaa темa.
    Catfish: The TV Show
    Куп стории.
     
    На theowndemon и wanderlust им се допаѓа ова.
  4. Βικτωρία

    Βικτωρία Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2017
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    3.666
    Пол:
    Женски
    [MEDIA на овој да не мислиш?
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    И овој го имам гледано, ама не мислев на овој.

    Во другиот филм се работеше за уште помало девојче и стар човек што стои на другата страна од екранот....педофил што се претставува ко млад дечко.

    Ќе дознаат и родителите за случајот, и полицијата ќе му постават стапица на педофилот... Нешто така...

    Но и овој што си го оставила е доста поучен, дека нема ништо срамно и страшно да се разговара со најблиските доколку имате проблем или да се побара стручна помош.
     
    На cresa-jagoda, sj *O*, Βικτωρία и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Novecento

    Novecento Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Машки
    Добро де, коа веќе се забележува работата дека оди на подлабоко ниво, не преземате некаков чекор за упознавање во живо/преку камера? Не ви работи малку скепсата ако другиот избегава да се види со вас (преку монитор)?
    Генерација сум кога мирцот почна да се шири по интернет кафињата, во далеку понесигурно време коа можеше за трен ока да направиш лажен профил и да ровариш по интернетот па сепак не бевме толкави морони да наседнеме на некој со лажен профил. На крај краева од далеку ќе забележиш кој и како се претставува, начин на комуникација, избегавање на одредени клучни прашања.
     
    На theowndemon, Momichka, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  7. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.126
    Пол:
    Женски
    @JollyGirl да не мислиш на Trust од 2010г.?
    Филм кој дефинитивно вреди да се погледне, иако може да биде вознемирувачки.

    На темава, не знам што да кажам; секој има различен начин на размислување, и додека познавам неколку личности кои се слободни да се запознаваат така со луѓе, јас лично не сум една од нив, особено не во денешно време кога буквално мора да се пазиш и од сите околу тебе, а не пак од некое сомнително лице кое се крие зад монитор, зад маска на анонимноста, или со (можеби/најверојатно) лажни слики и информации.
    Што би рекла една моја професорка, очи и на газот треба да имаш, и многу, многу претпазливост.
     
    На koritsaki, theowndemon, Gosh и 5 други им се допаѓа ова.
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Да, на овој мислев.

    И после зошто старите викаат дека во нивно време било подобро...Епа еве зошто.


    п.с. Еве што ми излезе на мубаетот.
    http://www.fakulteti.mk/news/16-05-...ivee_lazhen_zhivot_na_socijalnite_mrezhi.aspx
     
    На theowndemon, teteks, Outlook и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.967
    Пол:
    Женски
    Правењето на лажни профили само води кон тоа да си создадете непотребно непријатни ситуации и причини за нервози од типот дали ќе ми прости ако дознае и дали ќе сака да продолжи со било каков контакт. Мене некој така да ме лаже и потоа да ми признае секако дека не би го погледнала потоа. Освен тоа и физичкиот изглед има удел, може на некој му се допаѓа таа од сликите и баш затоа остварува контакт со неа.
    Покрај се, не е во ред да се крадат туѓи фотографии, ставете се во ситуација, си разгледувате по фб. и наидувате на ваш лажен профил. :^)
     
  10. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    И тоа се случува, и да ти пише некој на фб дека си маж и дека си ја тормозела девојката, а поим немаш што збори девојката. И да се појави профил за кој сите мислат дека си ти, а врска нема. Се' и сешто се случува посебно ако сака некако да ти наштети некој, а др начин нема освен интернет.
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. flawless-98

    flawless-98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    72
    Мене ми пишуваше едно дете порано, исто така со лажни слики за кои што прво верував дека се негови, но кога почнав да истражувам дознав дека типот ме лажел. Долго време не сакаше да ми каже кој е, еден ден само го избриша профилот и крај. Не знам дали му беше срам или нешто друго беше во прашање, но болно е кога со некој делиш секакви мигови и имаш доверба да му кажеш секакви работи и на крај да замине туку така..

    Моето мислење е да му кажеш дека е лажен профилот, дека не ти дозволува совеста да го избришеш без да му ја кажеш вистината, па ако сака да продолжите со зборување, кажи му која си. Во секој случај не продолжувај со лажење повторно, со тоа само самата се измачуваш кога треба да бараш слики или изговори зошто не може да се видите/слушнете, а и него го повредуваш со тоа. А, и никогаш не се знае, можеби ќе му се допаднеш токму таква каква што си. Ти посакувам се` најдобро. :)

    Инаку, имам прашање во врска со типот што ми пишуваше мене. Дали можам некако да дознаам локација преку неговиот мобилен број или профил на фб?
     
    На theowndemon и Katherine Manson им се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.137
    Допаѓања:
    76.524
    Пол:
    Женски
    Совет: кажи му која си навистина. :) Не ја разбирам таа потреба од лажни профили... која корист ако со некого комуницираш на тој начин? Не верувам дека би ти се налутил, подобро е да признаеш и објасниш.
     
    На Katherine Manson му/ѝ се допаѓа ова.
  13. _minnie

    _minnie Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Ако го имаш бројот , преку вибер може да дознаеш чив е .
     
  14. flawless-98

    flawless-98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    72
    Имам пишувано со него на вибер, но деактивиран му е сега. Не знам како да најдам на чие име се води бројот.
     
  15. _minnie

    _minnie Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2017
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Пиши ми порака , ќе ти објаснам .
     
  16. Katherine Manson

    Katherine Manson Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Ми рече дека реагирал смирено затоа шо целта му била само пријателство и ништо повеќе. А да сум му го кажела ова на некого што сакал нешто повеќе не би реагирал вака.:shake:
     
  17. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Не прави вака веќе со лажни профили ако сакаш нешто повеќе од лаф муабет. Кога бараш само пријателство, онака релакс не се замараш на нет ни кој е, ни што е, ни дали лаже ни ништо, тепаш време и ништо повеќе.
     
    На Katherine Manson му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Јас имав еден лажен профил кој сеуште постои меѓутоа кој да памети лозинка . Го направив тој профил бидејќи на мојот личен профил ми досадуваа некои деца од училиштето каде учев , еден дури го имав блокнато на 7 различни профили со неговото име , и 4 лажни профили од истото дете ( секако прво пишував за да провалам кој е , откако ќе увидев дека се работи за него го блокирував ) , па решив да направам пауза од мојот профил и го направив лажниот . За него знаеа само школските и другарката од детство , сестра ми , тогашниот дечко и јас . По некој месец , го активирав мојот профил па овој лажниов го баталив . Има 6 години како не сум се вклучила воопшто на тој профил , ниту лозинка паметам ниту имејл адреса :lol:
    Сестра ми имаше непријатна ситуација , кога нагло почнаа другарките да се жалат дека се договараат за на кафе со нејзе , но потоа ги извисува . Тогаш откривме дека всушност некој си играл мајтап со нив , ја превземал моменталната слика од нејзиниот профил и направил лажен со видливите нејзини информации . Од тогаш наваму , и таа и јас ги заштитивме профилите максимално , а оној лажниот кој го направиле на име на сестра ми сеуште постои , иако споделуваа дека е лажен и го пријавуваа повеќе пријатели и роднини . Можеби тој што го нашравил ја заборавил лозинката како мене :lol:(facepalm)
     
  19. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.921
    Пол:
    Женски
    Да бидам искрена се сложувам со ова што го кажа членкава. Истото го мислам. Во денешно време кога не можиш ни на најблиските да им веруваш, тогаш како на некој кој не го познаваш? И јас не сум слободна дотолку да ги запознавам луѓето туку-така. Навистина треба многу претпазливост и отворени очи.
    Без навреди, навистина секој различно размислува.
     
    На YoungandBeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  20. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    А што е најстрашно со тие профили, и мене ми се има случено - аднав еден тип со исто име и презиме како еден школски другар мој. Ми кажа дека не е школскиот, нели се случува неколку луѓе со исто име презиме (само затоа беше искрен) и дека ако можи да комуницираме онака. ОК си викам ај....типов се беше супер неженет, работел во Скопје во голема фирма, често доаѓал во Охрид на состаноци, неможел да најди жена по негова мерка, сите биле шмизли трчале за пари....филм бре луѓе филм .

    И по 2-3 месеци се видовме на камера, нели редно е да го зајакнеме пријателството.... Откако се видовме на камера, почнаа оние поинтимни муабети, сакам да те видам и бла бла...

    А да, на профилот немаше слики од фамилија, нити негови .... единствено на камера што го видов, кога го прашав зошто нема слики негови, ретко седел на фб, да нему манијачеле...ок си викам вака културен на камера изгледа, фин...

    И се бидна ок, му викам доаѓам Скопје на свадба сум, да се видиме....лелелее јас па Охрид сум службено петок морам и сабота.... ништо јас тажна (што се случува, после сфаќам дека всушност сум скокнала цела недела, сум го згрешила датумот)

    ај си викам, можда ќе ми пиши па ке се договориме кога е веќе Охрид. Кога е речено да се дознае, (јас пак лесно поминав)....во сред тинекс во Охрид, гледам тој е не е тој... тој е...и јас одам еј Аце здраво... тој со дете во рака...дел од секунда ме гледа како на филм, јас пак блесава Аце јас сум...и една жена со друго дете, девојко, сте се препознале - ова е Зоран
    извинете.... заминав, а во позадина слушам - која ти е сега оваа....тој па не гледаш се препозна

    после едно 3-4 саати - фб беше деактивиран

    и од тогаш, не прифаќам ако не го знам лично
     
    На Alex.T и Βικτωρία им се допаѓа ова.