1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Преценети филмови

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од ludoto19, 26 септември 2011.

  1. oktavija

    oktavija Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    100
    Се знае Tres metros sobre el cielo. Не знам кој ме натера да го гледам |(
    Ајде за Трансформери да речеме дека ќе разберам некако одвај, туку Black Swan преценет? :x :x :x
     
    На BlackSwan5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    -The Tourist
    -Juno :yawn: |-)
    -High School Musical (Не да е глуп и патетичен :x Го гледав 30 мин може и си викам гаси ѕвончице срамота е што гледаш |( )
    -Knight and Day :tmi: ужас
     
  3. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.708
    Пол:
    Женски
    Хари Потер :puke: Глупост до глупост, магични стапчиња, змејови, магии и 300 тракаташки кои не ми беа интересни ниту во 3 одделени а нема ни да ми бидат... НИКОГАШ. Кога ке слушнам некоја 20 годишна магарица дека се пали на новиот дел од Хари Потер, ми се лоши :puke: Абе ајде, пре пре пре пре пре пре пре ценет според мене. Не вреди 2 минути од моето време. :fubar:
     
    На sweet&girl, macysh и Maca-BT им се допаѓа ова.
  4. antilla

    antilla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    381
    Преценети, значи филмови што биле успешни, а реално не вредат толку?
    Ајт, скоро сите понови американски филмови популарни меѓу младите се преценети. Сериозно некој мисли дека овој треш може да се споредува со кинематографијата онаква како што ја знаевме до пред десеттина години?
    Transformers, Twilight, Avatar, тинејџерски срцепарателни самоуништувачки причи кои ми е срам и да ги гледам, боза комедии од типот на No strings attached или како и да беше, па други вампири, роботи, вселенци, полуголи глупачки кои бегаат од психотичен убиец или од некое друго натприродно суштество по некои т.н хорор филмови, па акционите "хитови" со "риба и пол" во прслук која ги пука и воедно ги крши негативците... И после со Полат се смеат :D Не, озбилно, зошто некој мисли дека овие се поинтелигентно изработени, помалку испувани и повеќе вредат?
    Не го викам тоа јас, филмските критичари оценуваат веќе извесен период наназад, Холивуд губи идеи. Само, нели, тие филмови пак сите треба да ги сакаме и да ги цениме, зашто се... холивудски |( ...
    Истото важи и за сериите, ако не се и полоши... Ич не ми се ни гледаат веќе.
    Чест на исклучоците кои се се поретки.
    Каде замина стариот Холивуд, каде отидоа вистинската глума, драматичноста, оние ликови за паметење и култните сцени од класиците? :^)
    Не e ни чудо што профитот на Холивуд драстично опаднал, а источните кинематографии доживуваат подем... Дотолку се изгубија, што ги натераа луѓево да преферираат турски срања.


    А и Black Swan го сметам за преценет. :!:
    Пред некој да праша, сама ќе одговорам - да, озбилно... не гледам што е чудно ако некој искаже такво мислење, па сите да му се нафрлаат. Ниту еден коментар што би дошол понатаму нема да ме убеди во спротивното, затоа save it.
    Немам позитивно мислење за филмот, парапсихолошки глупости, па да не зборувам каква порака пренесува на секој млад гледач, ако воопшто пренесува некаква порака ова.
    Не велам дека е најлош филм на сите времиња, туку дека не вреди онолку колку што е форсиран.
    И мило ми е што не го доби оскарот за најдобар филм за 2010.
    Но, затоа, искрено мислам дека The king's speech го заслужи, па ете, тоа е еден филм од новите кој не го сметам за преценет.
    Не беше филмот сега да паѓаме во транс, но секако беше најдобар во конкуренција и ме радува тоа што барем Академијата на крај покажа дека задржала некакви критериуми :)


    Добро еве, имаше и порано некои филмови кои не ја заслужија сета слава што ја добија. Мислам, далеку се подобри од овој треш последниве години, ама сепак...
    Пример:
    Mr. and mrs. Smith - почетокот на романтичната приказна |( , не, стварно, филмов се популаризираше само зашто Џоли и Пит беа во главните улоги...
    Harry Potter - што сакате зборувајте, за мене ниту еден дел не вреди колку што е исфорсиран филмов
    The Lord of the rings - (книгите се подобри ;) ), ама ајде, за овој ќе подразмислам, ако се земе во предвид колкав буџет и труд беше вложен, па специјални ефекти, костимографија и чуда |( ,
    Оф топик малце, морав негде да ги спомнам
    The DaVinci Code - не се осмелувам да зборувам многу, зашто филмов не го догледав до крај, по првите 45 минути заспав и не ми текна да го догледам друг пат, зашто ми беше факинг боринг, но од разговор со други луѓе, и тие го имаат истиот впечаток
    Од истите причини не сум го гледала ни Angels and demons, а велат дека бил подобар од претходниот дел, тоа не знам, не сум подготвена да ризикувам, не знам дали вреди да трошам гигабајти, ако нашиве телевизии се решат да ги откупат и двата дела, ќе биде добредојдено
    И Титаник не го сакам, но не велам дека е преценет
    И не ми текнуваат други во моментов, но секако дека ги има.
    Ова е мое мислење, ако не му се допаѓа некому ignore, друго не знам што да кажам, не можам да се убедувам, не сакам да ми се наметнуваат мислења, ниту caкам да наметнувам.
     
  5. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Исто така и повеќето филмови со Анџелина Џоли се ужасно преценети.Мислам само да се чуе дека во него глуми Анџелина и одма е некој извонреден филм |( .А повеќето филмови што ги имам гледано со неа се потполна утка,да заспиеш од досада.
    Avatar не сум го спомнала.Мене филмот не ми беше лош но на толку номинации за оскар и на толку позитивни критики очекував да е некој бомба-филм,барем така беше прикажуван.А оно сосема просечно филмче,со добри ефекти да но ништо посебно.
    The Blind Side Уште еден оскаровски филм кои залудно пробував и пробував да го догледам до крај а никако не ми одеше.Очекував поемотивна и потажна приказна а оно беше чиста досада.
    The Fighter Добар филм но приказната е видена милион пати.Уште на почетокот знаев како ќе заврши.Единствено погледот ми го задржуваше Марк Волберк,е за тоа вреди да се гледа.
    Up in the air Секоја чест за глумата на Џорџ Клуни но филмот е глупост невидена,каква поука или што би требало да се научи од овој филм? Млатење на празна слама.

    А инаку Black Swan сериозно??? Како може да не допира до вас тој филм не можам да разберам но добро,секој си има свој вкус :) .
     
  6. Miss-Angie92

    Miss-Angie92 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Според мене преценет филм е:

    The Social Network
    [​IMG]
     
  7. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    5.307
    Пол:
    Женски
    Преценет филм:

    AVATAR- Потрошив 3 часа на тој филм за на крај тој идиотот да остане со таа индијанката, ај што остана со неа ама и тој стана таков, пандорец или како и да е !
    Специјалните ефекти од филмот вредат не велам не, ама приказната е КАТАСТРОФА !
     
  8. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Еве и јас се приклучувам на групата која не уживаше во Црниот лебед, мене ми беа тоа живи глупости и умрев од досада.
     
  9. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Пирати од Карибите

    Вака сега да си дообјаснам. Мене лично Џони Деп ми е еден од најомилените актери ама сите делови од Пиратите ми се преку таквото дојдени. Не викам дека нема феноменални ефекти и музика и дека глумците се лоши ама сериозно мислам дека филмот е преценет. Толки пари, толку пари и награди за да се ѕенѕаат на брод, да се пукаат и на крај Орландо Блум да ја прибере Кира Најтли. Не фала.
     
  10. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    фрката со филмот е бидејќи беше 3D! :)
    на 3д го гледав и бев :o поради тоа како изгледа тоа чудо 3д !
    инаку баш ми беше гајле што се дешава во филмот, :rofl:
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cookiemonster

    Cookiemonster Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    70
    Twilight дефинитивно,не знам дали е до мене али немозам ни 5 минути да го гледам,лоша глума,актерите се lame :^)

    А заHarry Potter не се сложувам јас и ден денес ги гледам сите делови на Harry Potter,ефектите се фантастични и глумците исто
     
    На Srekicka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Се мислам дека фамата за Avatar беше повеќе заради името на Камерон, отколку за самиот филм. Беше најавуван како негово најголемо остварување.
    Можеби да го гледав во 3Д, пошто за така е и наменет, ќе ги видев сите тие спектакуларни ефекти и чуда. Вака ми е само модерна реплика на Похахонтас, со чудни суштества и преголем sci-fi шмек.

    И The social network беше преценет. Сите очекуваа којзнае што, затоа што темата е за нешто актуелно. И награди доби, а филмот станува досаден после 30-тата минута.

    Ocean’s Eleven од секогаш ми бил, како демек, еј најјаките се собравме, парче ќе направиме, зошто ни се може. Не фала.

    The Kids Are Alright го гледав отакако лани беше номиниран за 4 оскари. |(
    Разбирам јас семејна тематика, па и лезбејски пар, па зачнати деца од донор, и желбата да сето тоа изгледа како нешто контраверзно ,ама нормално во исто време. Досада.

    И Kill Billне го можам. Едноставно не.
     
  13. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Ги има мноооогу вакви, ама јас би издвоила неколку.

    1. Аватар - ГЛУПОСТИ во боја. Седнав да го гледам и неможев да издржам до крај.
    2. The Tourist - Го гледав само ради Џоли и Деп, сторијата ми беше НУЛА.
    3. The social network - |(
    4. 2012 - Го гледав од чиста љубопитност. И изгубив цел саат и нешто од мојот живот. Ги сакам назад.
     
  14. Lyanna

    Lyanna Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    18
    Кажале 125125 пред мене, ќе кажам и јас: Twilight. Аман бе луѓе, толку ли сакате мртовец да ве демне од прозор додека спиете?! :?:
     
  15. glenn

    glenn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    43
    Потполно се согласувам со Lyanna, anabel-a и starfish :)))
    Незнам што му сечело на Роберт да ја прифати улогата на светкав вампир и тоа 3 пати и да глуми покрај Тејлор-кој само кога е полугол фигурира на екранот и девојка која не знае да одглуми ниту една емоција. Дури ни улогата на Дали во Little Ashes не му е доволна за да искупи за она што го покажува во Twilight.
    Туристот-доказ дека никогаш повеќе, под било кои околности, не треба да се појават Џони и Џоли во ист филм и доказ дека Деп треба да остане пират и дел од екипата на Бартон. :)
    Алал да му е на дечкото кој ѓи правеше ефектите за Аватар. Ако се гледа сценариото....0! (Исто и за 2012)
    Семејната/љубовната/геј/обична драма/комедија, (веќе незнам како да го сортирам овај филм :) ) мислам беше номинирана за оксар само за остатите филмови од категоријата да изгледаат подобро :)
     
  16. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Јас мислам дека темава е преценти филмови, а не филмови кои не ми се допаѓаат.
    а инаку како преценет мислам дека е Social network, не дека не е во ред нешто со филмот, само едноставно се крена повеќе прашина одколку што заслужува.
     
    На AlicaInWonderland му/ѝ се допаѓа ова.
  17. glenn

    glenn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    43
    Баш поради тоа. Ѓи истакнував недостатоците кои ме натераа да ги вклучам во мојата листа на преценети филмови :)))
     
  18. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Не сакам да зборувам за вкусови, секој си има свој сопствен, но за Kill Bill некој да каже дека е преценет? :o Сериозно? :o :x Немам коментар. И за Black Swan... :tmi:

    Според мене, малку преценет филм е Титаник. Не велам дека не е добар и дека не ми се допаѓа :!: , напротив-ок љубовна приказна. Но, да се велича до тој степен, да се кажува дека е еден од најдобрите филмови некогаш направени....па не се согласувам. Мене ми е онака, нешто повеќе од просечен. И тоа заради глумата на Леонардо Ди Каприо :!: Кејт Винслет не можам да ја уклопам во комбинација до него.

    И за Аватар би рекла дека е преценет малку повеќе од што треба. Ок, релативно интересна сторија, несомнено добри ефекти-но дајте бре малку чил аут, не е совршен.

    Исто така и Saving Private Ryan. Не знам за бројките колку точно е вложено во него и колку заработил, не би да карикирам, но мислам дека е извикан само зашто е на Спилберг филмот |( Според мене, само уште еден во низата американски воени филмови. Ништо спектакуларно или невидено, напротив-ептен дежа ву ми беше филмов. Ок беше актерската екипа, но приказната ми е сосема просечна. Како и во сите такви американски филмови, впрочем. |( (и штотуку сфатив дека сепак сум гледала уште еден филм со Том Хенкc )

    На овие сега во моментов ми текнува. Повеќе ми текнува на филмови кои се потценети :$ :P
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. K0ST0VA

    K0ST0VA Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    58
    Филмовите од Џим Кери и
    Бонд.Џејмс Бонд. 8) :D :D
     
  20. sanjalica

    sanjalica Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    571
    Никако не ми се допаѓа Twilight!

    А го спомнав и во друга тема - Bad Teacher со Камерон Диаз, многу долго беше најавуван, како добра романтична комедија, која мене ниту ми остави впечаток, ниту памтам како заврши :worried: :worried:
     
    На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.