1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни градинки

Дискусија во 'Дете' започната од Lady*Bug, 14 јануари 2018.

  1. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.290
    Допаѓања:
    34.224
    Пол:
    Женски
    Дали има приватна градинка во Кисела Вода, каде се наоѓа и колку се плаќа? Ако нема каде има во Центар, Капиштец?
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  2. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Имa вo Киселa Вoдa спрoти Шaмпиoнче вo нoвaтa згрaдa. Cool kids ги имa нa фб. Не знaм кoлку се плaќa, aкo дoбиеш инфo спoдели
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  3. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Приватна градинка во аеродром и ново лисиче? Освен црвенкапа?
     
  4. greenota

    greenota Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2015
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Во British Children's Academy знае ли некој како работат? Од нив само пофални зборови слушам (мн нормално со оглед на тоа што е скапичко), знам дека ги земаат и враќаат децата со нивна кола од/до дома. Слики гледав океј ми се ама ми треба искуство од некој што пуштил дете таму :^) Исто и за Нова? мада тоа е за поголеми деца од 4 години preschool.
    Овие македонски приватни градинки не би ги зела у предвид, сепак интернационалните имаат поголема репутација и не примаат кој стигнат за неговател/воспитувач.
     
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.741
    Пол:
    Женски
    И НОВА и British Children Academy се македонски градинки, Не се интернационални клонови ако на тоа мислеше. И двете се семејни бизниси. Имињата им се звучни и нормално маркетинг прави чуда па мислиме дека се интернационални.
    Кај приватните е добро што можеш да одиш да ги видиш условите да прашаш по која програма работат и слично (пример има две градинки што работат по Монтесори програма со лиценца).
     
    На irenna и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.604
    Пол:
    Женски
    Дали има мајка тука што детенцето и оди во приватна градинка? Да ми пише лп, да прашам нешто.
     
  7. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    Кои градинки работат по монтесори?
    И јас сакам да го носам син ми од септември
    Кисела вода
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Колку што знам, само Изворче е Монтесори градинка. Други во Скопје нема.
     
    На rajna-vojvoda и NarCis@ им се допаѓа ова.
  9. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    A svetot na kolores ?
     
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.741
    Пол:
    Женски
    Колку што знам таа не е Монтесори туку се рекламира како Reggio Emilia пристап.
     
  11. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Не е по Монтесори
     
  12. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.239
    Допаѓања:
    7.959
    Пол:
    Женски
    Cool Kids? Se mislam za nea iako malku podaleku mi e ama na fb gi gledav epten mi se dopadna. Epten interesni i edukativni aktivnosti imaat.
     
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Приватна градинка би избрала само ради помала бројка на деца во групата и ништо друго. Сите градинки и училишта мора да работат по програма од министерство за образование, без разлика дали се државни или приватни. Сакам да ти кажам, гледај ги и условите што ги нудат, како нега, храна, работно време и сл.
     
    На Meckicja и TheSecret им се допаѓа ова.
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.239
    Допаѓања:
    7.959
    Пол:
    Женски
    Ne sme nie za drzavna gradinka radi hranata. Najgolem problem mi e toa vo vrska so drzavnata gradinka sto ne pravat otstapki vo hranata. Plus koga veke imam uslovi da go zapisam vo privatna zosto da ne :)
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Разбирам, ама сакав да ти кажам пре да обрнеш внимание на тие работи што ти ги наброив, ете и храната е проблем, претпоставувам алергии се во прашање, отколку програмата по која работат. Програмата е иста, не можете да ја бирате (иако ќе ве убедуваат дека се поразлични, ама не се), за разлика од условите, негата и сл., тоа да ви биде приоритет при изборот.
     
    На Mrs. Lovett и TheSecret им се допаѓа ова.
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.741
    Пол:
    Женски
    @NarCis@ приватните не мора да работат по програмата од МИнистерство ама треба да се акредитирани за работа. Затоа има дел што работат по монтесори (Изворче се со меѓународна лицена за Монтесори), Reggio Emilia (Колорес тврдат дека работат по таа програма).
    Инаку од она она што го гледам приватните во последно време се дури и побезвеза од државните. Освен за храна, понови играчки и помали групи за ништо друго не ги бива. Често менуваат воспитувачки, се трудат да им угодат на децата па некаде нема ред и слично. Од она што го слушам од пријатели ќе испадне подобро државна градинка од приватна.
    Само кој мора заради храна или удно работно време да носи дете во приватна ќе си носи дете во приватна градинка.
     
    На cresa-jagoda, azelea, irena.1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Може. Ние по закон за образование така учевме. Може има некои промени. Инаку да, што се однесува до програмата, јас сум многу задоволна и пријатно изненадена колку многу работат во државната каде што оди ќерка ми.
     
  18. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Пријателка работеше во приватна градинка како воспитувач. Беше не пријавена, замаше никаква плата, газдарицата ги третираше мизерно и на неколку месеци ги менуваше ( демек прво си на проба , па ако се покажеш ке те пријави и се така нови и нови) инспекција ништо не и прави. Во таква градинка јас свое дете не би, па ако сака и по пет во група да се.
     
    На Bozica1980, Meckicja, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Ти знаеш за третманот на вработените, а јас за третманот на децата во една ептен извикана приватна градинка пред 10-тина години, која за среќа веќе не работи. Кога видов како им урлаат буквално на дечињата од малата група (имаа по некои 2-3год.), се запрепастив, а и зборовите не ги бираа баш. И тоа пред мене. А замисли што се случувало секој ден. Урлање по цена од 200 евра месечно. И јас би во приватна, ама многу, многу добро ќе се распрашам претходно, затоа што секоја приватна не значи мед и млеко.
     
    На Mrs. Lovett, Bozica1980, Meckicja и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Masnickaaa

    Masnickaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    897
    Пол:
    Женски
    Мамички, дали има приватна градинка во Бутел или Радишани?
     
    Последна измена: 29 јуни 2018