1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни vs. Државни факултети

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 26 јануари 2010.

?

Каде се добива поквалитетно образование?

  1. На приватните факултети

    358 глас(а)
    27,9%
  2. На државните факултети

    926 глас(а)
    72,1%
  1. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    е па ако мислиш така кога ке имаш деца немој да ги пушташ да одат во основно училиште...можеш ти сама дома да ги образоваш...бај д веј јас не поминав со една лектира ниту со препишан текст, македонски цела граматика ја знам на памет и освен тоа сите лектири затоа што мене тоа ми е потребно за работата која си ја работам барем според мене перфектно, јас вложив премногу труд во тој факултет и стекнав доволно знаење за да можам да го работам ова што сега го работам вака како што го работам, педагошкиот факултет не е ништо полесен од останатите (знам затоа што завршив уште еден тотално различен од него)
    и можам да гарантирам дека нема испит на педагошки кој се состои од една книга или еден лист со приказна, тоа може да биде само дел за праксата макар што кај нас беше доста строго и премногу се бараше не еден лист со раскажана приказна туку цела тема(јас имав по пет прикази од секоја тема)...и ако некој друг ти го заврши тоа или поминешсо врски тогаш мафт ти е планот дека еден ден од тебе ке биде некаков педагог
    примерот ти е банален за тоа дека некој требало да чита лектири па ти на приватен си имала незнам таму колку страни за учење...мене воопшто не ми е гајле колку имате вие за учење, едноставно гледам што си напишала и како го омаложуваш фактот дека за тој конкретен испит јас морав покрај тие лектири да ја знам и цела македонска граматика да ја рецитирам заедно со методски приказ за секоја лекција која треба да ја предавам на школо.
    Ако тебе те иритира фактот и ти изгледа дека другарка ти полесно поминала на факултет од тебе расчисти си со неа...немој мене тука да ми го навредуваш факултетот и професијата!
     
  2. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    е па ако мислиш така кога ке имаш деца немој да ги пушташ да одат во основно училиште...можеш ти сама дома да ги образоваш...бај д веј јас не поминав со една лектира ниту со препишан текст, македонски цела граматика ја знам на памет и освен тоа сите лектири затоа што мене тоа ми е потребно за работата која си ја работам барем според мене перфектно, јас вложив премногу труд во тој факултет и стекнав доволно знаење за да можам да го работам ова што сега го работам вака како што го работам, педагошкиот факултет не е ништо полесен од останатите (знам затоа што завршив уште еден тотално различен од него)
    и можам да гарантирам дека нема испит на педагошки кој се состои од една книга или еден лист со приказна, тоа може да биде само дел за праксата макар што кај нас беше доста строго и премногу се бараше не еден лист со раскажана приказна туку цела тема(јас имав по пет прикази од секоја тема)...и ако некој друг ти го заврши тоа или поминешсо врски тогаш мафт ти е планот дека еден ден од тебе ке биде некаков педагог
    примерот ти е банален за тоа дека некој требало да чита лектири па ти на приватен си имала незнам таму колку страни за учење...мене воопшто не ми е гајле колку имате вие за учење, едноставно гледам што си напишала и како го омаложуваш фактот дека за тој конкретен испит јас морав покрај тие лектири да ја знам и цела македонска граматика да ја рецитирам заедно со методски приказ за секоја лекција која треба да ја предавам на школо.
    Ако тебе те иритира фактот и ти изгледа дека другарка ти полесно поминала на факултет од тебе расчисти си со неа...немој мене тука да ми го навредуваш факултетот и професијата![/quote]


    Аххх јас воопшто не сум изиритирана дека таа поминала полесно од мене, она воопшто не ни помина зашто нејзината намера не ни беше да учи и воопшто незнам каде почнав јас да омаловажувам... Само дадов пример за еден од државните факултети. Жалам ако си се препознала таму. Споредив дека има факултети каде се учи помалце од таму на приватните. А колку што можев да приметам имаш завршено поодамна, значи незнаеш што сега се случува таму, нели? Може и мене ме иритира тоа што го зборат за приватните, особено кога некој нема поим што се случува таму, но тоа е нивно мислење. Секој нешто слушнал и коментира. Како што ти ја знаеш граматиката на памет, јас ги знам секои права, закони, амандмани и што уште не и сето тоа научено на ФОН. Значи што не држи вода тука? Треба да е ова побивање на се она што досега го рекле за приватните? Ете некој излегол "писмен" и од ФОН. Значи пак се доаѓа на тоа, кој каде сака нека е, ако сака да учи ќе учи. А да, кога би можела подобро сама да ги образувам децата мои отколку некој што незнае дали се пишува ЛИФТ или ЛИВТ...
    Позз***
     
  3. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    Ако се вратиш назад ке видиш дека јас не напишав никакво мислење...ти напиша дека на педагошки помалку се учи и дека е полесен! Како ке ти беше тебе јас да напишев дека на правен сите се препишувачи? Ете и јас имам другарка на правен која се фали дека може да магистрира препишување. Тоа нејзин проблем.
    Лош пример ти е тоа...корупција има секаде, како што познаваш ти некој на педагошка познавам и јас некој на фон, тој ги буквално ги одра неговите родители, им ги потроши сите пари, па ете го уште нема дипломирано...
    муабетот ми беше дека не е убаво од твоја страна за еден пример кој ете го знаеш да генерализираш!
     
  4. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    Да, точно тоа сакам и јас да го кажам. Зборев за претходните постови каде што беа напаѓани приватните факултети, а педагошки го земав како пример. Немав намера јас никого да навредам или сл. Позз***
     
  5. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Глупаво е воопшто да се прави оваа споредба девојки...па колку само примери има на луѓе кои со години се влечеле по државниве факултети и на крај некако волшебно дипломирале на приватен. Познавам луѓе кои студираат на ФОН, Американ, Европски...и верувајте ако сеуште некој мисли дека приватните факултети се тешки, дефинитивно никогаш не стапнал на државен!
     
    На Mell45, Coton и cvetce93 им се допаѓа ова.
  6. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.448
    Некој од Фон се префрлил на државен и планира да го заврши?????????????е и ова не бев го чула....ама нека се надева тој, на ФОН штом не успеал кај и да е ке заврши на државен...DA GO VIDAM....во ред е што на секаков начин пробуваш да докажеш нешто што апсолутно на сите ни е јасно како е реално, ок е што сакаш да вреднуваш нешто што ти си постигнала, но не е така и точка...секоја чест, можеби ти си сакала и повеќе си учела, но ако ти имаш волку примери да дадеш, јас имав најнепосреден, дечкоми беше на ФОН...се ми е јасно...и како што пишав, разликата е во тоа што на ФОН има неколку што учат...а на државните неколку што неучат а завршуваат....и кај вас теба да пролисташ, а кај нас да научис, ама да научиш....НА СИТЕ НИ Е ЈАСНА РАБОТАТА ТАКА ДА::::ништо што ќе кажете не држи вода, нормално е дека ти ќе го имаш тој став...како и скоро сите од ФОН, мада има доста и што си признаваат дека отишле на ФОН за да си завршат без мака....НО РЕАЛНОСТА Е ПОИНАКВА А ТОА ДЕКА АПСОЛУТНО СПОРЕДБА НЕМОЖЕ ДА СЕ ПРАВИ...и би апелирала до сите оние кои се мачиме тука да укажеме на реалноста, да не се обидуваме, бидејќи на оваа тема не треба ни да се дискутира....тоа е апсурдна споредба....
     
    На Mell45 и Coton им се допаѓа ова.
  7. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Dа бидеме реални,на педагошки за лесно е лесно, се слагам со даркроус, а девојчево(или жена ) не знам, што завршило таму изгледа е ифрустрирана бубалица.Aко сакаш да се стекнеш со знаење и имаш желба за учење исто ти е и на приватен и на државен факултет. Инаку јас сум на државен ...
     
    На LadyLibra му/ѝ се допаѓа ова.
  8. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Оф леле и јас имам другарка на Педагошки и знам дека не е во прашање една лектира и не е само да ја прочиташ набрзинка. Понекогаш треба да запомнеш и детали и тоа е учење и треба да му се посвети време, а не се само некакви лектири од 1 одделение. Истото време тие ќе го потрошат на читање лектири како што ќе го потроши и некој кој полага Право за да го научи испитот.

    Не велам дека е тешко и дека не се поминува со препишување, но ако сакаш да учиш и да научиш тоа си е лично за тебе секаде ќе учиш, без разлика дали си на приватен или на државен. Јас лично се отепав од учење, но сакав да учам и понекогаш и учев плус од она што ми беше дадено за на испит. Моите колеги поминуваа со препишување и сега да ги прашаш не знаат основни поими што е резил да не ги знаат кога веќе дипломирале. Јас не би сакала да бидам таква. Нема врска да не должам многу. Сакав да кажам дека секој факултет си е тежок на свој начин за оние кои учат. За оние кои не учат се е лесно (или се на препис или се на врски, пари и сл.). ;)
     
  9. independent

    independent Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Јас и сестра ми дипломиравме на ФОН и сме од просечно семејство без никакви врски. Во однос на тоа само да не е од ФОН сите мои 120 колеги се исповработија, а верувајте дека не се сите со врски. Сестра ми после 6 месеци дипломирање се вработи во Про Кредит Банка без никаква врска, и после неполна година, одма ја унапредија. Јас завшив право. Моментално стажирам кај адвокат па уште неполна година ќе полагам правосуден.

    Во однос на тоа кој како мисли дали на приватните се учело или не мене не ме интересира. Тоа се се исфустрирани студенти кои од љубомора, а најмногу од бес бидејќи на ФОН ако си научиш нема да те бутнат, а на државните ако професорот се скарал сабајето со жена му мислете му ја. Така да ова денес што сум, знам како сум го стекнала, и ако сакаат уште толку нека ги деградираат приватните факултети, јас знам како и на кој начин сум го стекнала моето знаење.
     
    На LadyLibra му/ѝ се допаѓа ова.
  10. independent

    independent Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    2
    Но е нефер и неубаво да се деградира био кој факултет. Секој си знае на каков начин си ја добил таа диплома, со колкава мака или немака, со врска или без неа, со пари или без пари. Затоа најубаво е секој да си се цени себеси и да си се гледа себеси, на својата иднина, и за своето место во општеството.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mauricija

    mauricija Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    3
    Srcki moi ja zavrsiv na FON so prosek 10 ka! Sega rabotam za edna stranska agencija i sum edna od najuspesnite i kontinuirano falenite i unapreduvanite vo mojata institucija. Zboruvam 5 svetski jazici megu koi grcki, germanski,italijanski, spanski i angliski ko majcin. Vo momentov zavrsuvam postdiplomski so dosegasen prosek 10.00. Taka da site tie koi sto na bilo koj nacin go atakuvaat nacinot na studiranje, polaganje i kadrovskata spremnost na lugeto od fon nezavisno dali stanuva zbor za studenti ili profesori se vo teska zabluda. Verojatno si zadovoluvat sopstveni niski strasti ili frustacii pisuvajki izmislici i sirejki dezinformacii za Fon! Fon e svetski renomiran univerzitet i negovite vredosti i kvaliteti se ociglednii pocituvani od strucnata obrazovana fela! A vie lepotici i lepotani od drzaven da prodolzite da si sedite doma nevraboteni, da prepisuvate na fakultet so penkala i hands-free, i da im gi ****** na profesorite za da mozete da im pristapite za obicni konsultacii i da plakate po 600 evra za ispit....ova ne e izmislica i sami si znaete...imam dovolno poznati tamu na koj ja licnoo sum im diktirala na ispit ili se utepuvale od prepisso penkala i livcinja!Dodeka pak Site od mojata generacija, ako ne site povekjeto od niv si se uspesno vraboteni na ubavi rabotni pozicii so visoki plati poveketo ( ne site )bez nikakvi vrski....a dremacite i propalicite ne gi izmisli Fon, niv od sekogas gi imalo i ke gi ima!!!!! TOA E VISTINATA!!! POzdrav i PociT kon SITE VAS!!!

    МОДЕРАТОР:
    Прочитајте ги правилата за пишување на мислење.
     
    На Anne94, Dinsyyy и LadyLibra им се допаѓа ова.
  12. babygirl

    babygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    65


    boze kolku te sakam i pocituvam za ova!!!!Bravo i jas sum na FON i :clap: ne planiram za nisto na svetov da odam na drug fakultet!!!!!!:)))) pozdrav do site
     
  13. babygirl

    babygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    65
    ZNACI NE ZNAM KOJ RECENICA DA JA IZVADAM KAKO NAJTOCNA I NAJVISTINITA ALAL DA TI E !!!!!CITAJTE SITE I MOZETE SAMO DA SE VOSHITUVATE NA OVA!!!! FON E INSTITUCIJA IMA SKLUCENO DOGOVRI SO NAJPOZNATITE I NAJJAKITE FIRMI VO MAKEDONIJA , FON STOI ZAD SVOITE STUDENTI , NA FON SI COVEK A NA DRZAVEN SI SAMO BROJ NA INDEKS ....JAS SO EDNA DRUGARKA SE SKARAV BAS VO VRSKA SO OVAA TEMA , MI SE STVARA ANTIPATICNOST SPREMA LUGETO KOI GI DEGRADIRAAT PRIVATNITE FAKULTETI , NEMOJ DA ZBORUVAS KOGA NE ZNAES STO E I KAKO E!!!!DA ZIVEE FON!!!!POZDRAV DO SITE !!!

    ОПОМЕНА ОД МОДЕРАТОР:
    1. Прочитајте ги правилата за пишување на мислење.
    2. Не испраќајте 2 мислења едноподруго. Користете го копчето „Редактирај“ и надоврзете се на претходното мислење.

     
  14. jasmin

    jasmin Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    35
    Значи нема потреба од вакви остри препирки.... ех жени сме можеме малку мирно да дискутираме. Гледам една тема веќе беше затворена поради остри дискусии и навреди.

    Јас завршив факултет во соседството и мислам дека објективно можам да дискутирам на оваа тема, гледајќи од страна што се случува. Прво сите сигурно ќе се согласите дека на секој факултет може да се заврши без учење - со препишвање. Но, оној кој сака да учи, ќе учи и на ФОН и на државен, насекаде. Секој различно го доживува факултетот. Ако имаш видено неправда, тогаш нормално е да имаш негативни чувства.

    На ФОН ги имаат собрано едни од подобрите професори од Македонија, но нивниот начин на однесување и оценување не е ист како на државните факултети каде што предаваат. Нормално е. И мене да ми дава некој повеќе пари кога ќе каже не биди толку строг или прогледај низ прсти, јас ќе замижам. Или ако добивам поголема плата повеќе ќе се трудам за лекциите.

    Но, не значи дека ако завршиш на ФОН веднаш те чека преубава работа или од генерацијата 120 души дека сите ќе се вработат оти се многу способни. Најголем дел од тие што студираат на ФОН имаат врски (книшки) и така успеваат да добијат работа. Секоја чест на исклучоците!!! Многу повеќе се трудат оние што се запишани на државен, затоа што знаат дека нема некој што ќе ги турни откако ќе завршат.

    Мое мислење е дека денес факултетите го изгубија своето значење... ама тоа е друга тема...сега ќе ја отворам

    Поздрав факултетлии
     
    На 1234girl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Хммм се тоа ок е. Ама факт е дека поради толку дебили што учат на ФОН и тие што навистина учат се губат. Јас повеќето што ги знам никогаш не би успеале да завршат на државен. Ама на приватен немаат проблеми и навистина луѓе за коишто никогаш не би рекла дека ќе завршат факултет завршуваат...
     
    На Mell45 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    јас имав колешка што беше запишана на државен и никако не можеше да положи еден единствен предмет и се запиша на приватен па сега супер и оди :lol: и сама ми има кжувано дека се кае што одма не се запишала на приватен било дест пати полесно!
     
    На Mell45 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. suGarBaby

    suGarBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    111


    Не се слагам со тебе RainBow,бидејќи сестра ми заврши на ФОН и можам да ти кажам дека ВООПШТО не и беше лесно како што сите коментирате.
    Разликата помеѓу приватните факултети и државните е у тоа што на приватните си плаќаш дебело и имаш подобри услови за учење !! :)
    Позз :mrgreen:
     
  18. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    :clap: за темава....ама некако ич не ми се допаѓаат постовите на форумџикиве....па добро зарем не ја знаете функцијата на форумов КАЖУВАЊЕ НА СОПСТВЕНО МИСЛЕЊЕ, а не препукување и карање :Down:
    Би сакала сите претходни постови да ги цитирам и за секој да кажам по нешто, но доволно е да го кажам мојот став на оваа тема.....и уште нешто мало потсетување темата е ПРИВАТНИ и ДРЖАВНИ факултети, а не државните факултети наспроти ФОН, што сте се запнале за тој факултет :lol: само да ве потсетам без разлика дали е лошо или добро сепак вие го зборите тој факултет и со тоа го актуелизирате и го подигате неговиот рејтинг...а секоја реклама без разлика дали е добра или лоша е сепак РЕКЛАМА (ова се однесува за било кој факултет но во случајов е примерот со ФОН)
    Ете така....сега конкретно во врска со темата јас да ви кажам ја имам таа среќа да имам искуство и на државен и на приватен факултет :mrgreen: па затоа ќе направам една што е можно пореална споредба од она што го имам доживеано...
    Прво, на приватен факултет плаќаш одреден паричен износ однапред и за тоа добиваш соодветно знаење, но не и гаранција дека ќе го поминеш факултетот без да научиш.....настрана од сите приказни дека на ПРИВАТЕН факултет не се учи, факт е дека матријалот не е толку обемен односно не се учат секакви глупости туку суштински работи и мноооогу повеќе внимание се обрнува на праксата, од искуство ви кажувам дека во предавањата се вметнати актуелни случувања од соодветната област и студентите се оспособуваат и прилагодуваат за подобро да се снајдат во реалниот живот кога ќе излезат од таа институција со дипломата во раце.
    Е сега е наред ДРЖАВНИОТ факултет, и таму плаќаш сума која е значително помала од онаа на приватен, но кога ќе ги додадеш пропратните трошоци за книги и уште незнам што триста глупости за кои никој не ти дава објаснување која е намената ама ти МОРАШ да ги платиш.....е тогаш баш и нема некоја огромна разлика во цената. Потоа добиваш 100% малтретирање и понижување од страна на професорите...да не почнам да ги набројувам предавањата, консултациите, полагањата, хаосот на студентските прашања.....поминав низ сето тоа.....а за односот на сите вработени во факултетот од декан па до хигиеничарки да не коментирам :worried:ilent: Матријалите за учење се 500 - 1000 страни кои се напишани пред 10-15 години ако не и повеќе и дали 30% од сето тоа е и денес останато исто и ќе ти послужи за понатака. Учејќи ги овие неколку страници студентите губат допирни точки со реалноста и актуелните случувања и учат сувопарна материја која е тешко сварлива без пракса!
    За вработување реално да збориме битно е знаењето, тоа е факт но незначи дека знаењето зависи од институцијата во која е стекнато, кај нас општеството функционира на начин што ако немаш некој да каже 2-3 збора за тебе никој не ти дава ШАНСА ДА ГО ПОКАЖЕШ твоето знаење!!!
    Онаа теорија дека на приватен факултет е платена дипломата не држи место зошто на државните факултети буквално се плаќа оценката директно кај професорот на рака во многу случаи!!!
    И за крај никој неможе да си земе за паво да навредува и омаловажува некој само затоа што студира на приватен/државен факултет и инвестира во себе и својата иднина!
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.216
    Пол:
    Женски
    Па тука најверојатно секој си пишува од свое искуство и какви луѓе сретнал во животот. Јас студирам на државен, а имам многу другари, другарки на приватен и гледам како они поминуваат. Да имам поразлични другари што учат и се мачат на приватен со некој испит,а не да си поминуваат со ден учење пред испит може и би имала поинакво мислење. Вака тешко да си го сменам мислењето.
     
    На Mell45 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. sanasweety

    sanasweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Lele koga gi citam statiive kosa mi se kreva.Privaten ili drzaven sto e tolku bitno ne e biten faksot tuku biten e covekot kolku mu svajka klikerot i kako pokazuva ambicii kon toa sto go uci.Ja licno sum na privaten faks i se utepuvam od ucenje toa go pravam za dobar prosek a ne da odam na faks i da trcam po profesori za edna 6ka.Ja mislam deka sekoj moze da ima 6ka a ne i 10ka.Za da imas 10ka bez razlika dali si na drzaven ili privaten treba da go zagrees mn ubavo stolceto zosto bez uka nema nauka.A toa sto nekoi se istaknuvaa na Fon se kupuvale diplomite i po oglasi pisuvalo da ne se studenti na privaten ne da ne drzi voda koga statisticki podatoci za 5 godini site fakulteti ke se privatiziraat i nema da ima nisto drzavno pa togas ke go gledaat prosekot kako procem i sea sto go gledaat.U uverenie koga ke se diplomira ne e ni bitno kaj si zavrsil tuku so koj prosek i dali si kvalifikuvan za toa rabotno mesto e toa ti baraat.I kakvi sposobnosti ima licnosta a ne dali si na pedagoski ili na Fon.Ja licno sum prezadovolna od fakultetot za biznis ekonomija -FBE kade sto studiram i na site im preporacuvam da se zapisat na privaten zosto i na privaten i drzaven istite pari ke gi dades koga ke razmislis logicki.Tuku losoto e toa da ne se zapises voopsto na fakultet pozz ;)