1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни vs. Државни факултети

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 26 јануари 2010.

?

Каде се добива поквалитетно образование?

  1. На приватните факултети

    359 глас(а)
    27,9%
  2. На државните факултети

    926 глас(а)
    72,1%
  1. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Комплетно се сложувам со тебе бидејќи и јас студирам на истиот универзитет. Искрено, воопшто не се покајав што се запишав во SEEU ;) Меѓутоа малку ми пречи што кога кому и да му кажам дека студирам на приватен универитет, сите имаат поинакво мислење за мене, односно дека ,сигурно ја купувам дипломата и дека ми е премногу лесно, нема шанси да паднам некогаш... и други слични глупости, а реалноста е сосема поинаква. Луѓето се заслепени од предрасудите и инстантно можат да ја променат својата перцепција и покрај тоа што подолго време знаат за мојот висок коефициент на интелегенција и мојот придонес во науката уште од млада возраст, општо :@
     
    На makedonkamak, theowndemon и ..Queen..1998 им се допаѓа ова.
  2. ..Queen..1998

    ..Queen..1998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Освен тоа нуди многу поволности општо за се...а исто така во странство повеќе го важат SEEU него ли државниот.
     
    На makedonkamak, _Beautiful_girl_ и Briar Rose им се допаѓа ова.
  3. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Знаењето не е единствениот критериум по кој треба да се каже кои факултети се подбри. Затоа што знаење не се добива само од образовни инстиуции, во случајов факултетите.

    Секој знае дека државните факултети се поисцрпни од приватните.

    Исто како што се знае дека приватните нудат повеќе можности, симпли инаф, си плаќаш за тоа. И притоа да ги знаемариме муабетите од типот "кој знае, ќе успее и ќе се снајде секаде". Не е исто да имаш повеќе поволности и шанси да се усовруваш во својата област и во многу (сите) други во целиот свет и подалеку од старт, и да си заглавен на едно место и да бараш други решенија на други места за иста или слична разрешница.
    Е проблемот е што не секој има пари. Евентуално друга опција, т.е. стипендија.

    Како личност што за една година ќе биде студент веќе, гледам и барам што се нуди и го барам мааксимумот за мене. Ако успем во зацртаното и се оди по план, се гледаме од најдобрите и најреномираните универзитети.

    Ако не, секогаш имам план Б.
     
    На Someonespecial, Victorian и eliesaab им се допаѓа ова.
  4. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.846
    Пол:
    Женски
    Дете и да си успееш во намерата. Иако е офф-топик полесмно се добиваат стипендии за повисоко ниво (магистерски и докторати) отколку додипломски студии. Ова чисто колку да си имаш предвид во барањето. Некогаш е подобро основното ниво тука па повисоката диплома во странство зашто последниот степен на завршено образование е тој што се брои.
    Ова чисто од искуство.
     
    На eliesaab и Snow-Star им се допаѓа ова.
  5. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    @Briar Rose & @..Queen..1998 ич да не се грижите што мислат другите и што велат.
    И јас завршив на приватен и сите ми кажуваа како нема да најдам работа дека никој не ги сака студентите од приватни.
    Сега имам 30+ години и имам преку 8 години одлична кариера. Да не се лажеме, приватните работодавци бараат квалитетни лица. Ако вие се трудите во вашара област, покажете интерес и имате желба + енергија за работа, секогаш ќе бидете доволно вреднувани.
    Ви посакувам успех и се најдобро :sun:
     
    На eliesaab, Плавуша123, Dust и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Momichka ти благодарам многу за поддршката и за добрите желби :sun:
    Комплетно се согласувам со тебе. Секој работодавец би требало да вработува според знаењето, а не според факултетот.
    Мило ми е што имаш одлична кариера и ти посакувам уште многу успеси :l:
     
    На theowndemon, Momichka и ..Queen..1998 им се допаѓа ова.
  7. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Јас мислам дека Државен факултет е подобро отколку приватен. Бидејќи не се знае што носи денот,а што ноќта!? Ми текна дека после обидот лани за државен удар во Турција,претседателот на Турција бараше во Македонија да се затворат приватни колеџи ( со турско потекло). Значи Државен факултет е посигурен.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.846
    Пол:
    Женски
    После државнито удар во Турција ниту една диплома од Македонија не се признава. Од ниту еден Универзитет. Тоа дојде како одмазда за незатворањето на едно средно училиште во Македонија.
    Така што ако се водите по назадни земји како што е Турција во моментов ич школо не ви треба.
     
    На theowndemon и ..Queen..1998 им се допаѓа ова.
  9. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    да така е, не викам дека на сите приватни е така, но во некои е, јас учам на приватен и за 6ка ти бараат многу па камоли повисока оцена, дури и не ти пишуваат лесно висока оцена ако не покажеш многу, условите за работа се подобри да и повеќе ти обрнуваат внимание асистенти/професори, така да стереотипи се тоа дека на државните се учи поштено а на приватните ти пишуваат оцени од ракав
     
    На Beauty.Mar, ..Queen..1998 и Briar Rose им се допаѓа ова.
  10. ijana

    ijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    271
    Дали може некој да ми ја каже цената на Универзитетот за туризам и менаџмент. УТМС? Благодарам.
     
  11. IvanovaAnce

    IvanovaAnce Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2017
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Дали може некој да ми ја каже цената во државната квота на Медицинскиот Факултет,општа медицина и дали е строго?
     
  12. Sony 777

    Sony 777 Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Јас завршив Економски на УТМС и имам само пофални зборови за факултетот.И професорите и асистентите ти се достапни во секое време на мобилен и на меил,јас плаќав 1500 евра на година и плус имаш додатни плаќања литература,колоквиум,испит и др..
     
  13. DFuci

    DFuci Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Дали од приватен факултет може да се префрлам на државен ?
    Станува збор за ФОН (арихитектура) сакам да се префрлам на УКИМ на истиот факултет.
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Може, но пак ќе те вратат од почеток ако си сè уште на додипломски студии. Нема да ти ги признаат предметите кои ти се положени од претходно.
    Ако запишеш втор циклус на УКИМ тогаш ќе си продолжиш од VII семестар до крај. Така може.
    Втората варијанта ти е подобра доколку не сакаш да губиш година/и.
     
    На DFuci му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Можеш, знам случај таков кој се префрли во додипломски.
    Некои испити и ги признаа, некои ги преполагаше.
    Оди и распрашај се.
     
  16. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    @ Приватен факултет дефинитивно и не згрешив што се запишав. Толку добра организација и програма што во државните факултети ретко и да ја има.Се запишав во 2005 уште и бевме прва генерација со 3+2 студиски програми. Распоред на часови сами правевме , кој термин како ни одговара, плус можност да учиш изборни предмети кои ти ги сакаш, а не мора да се стручни. Изучивавме јазици, две години задолжителен англиски јазик и англиски јазик за специфични намени. Немаше чекање за оцени во индекди, дополнитени трошоци за пријава на испити и пријавување на истите. Во тоа време не беше толку многу застапен интернетот и самиот универзитет нудеше можност да секој кога има потреба го користи. Едниставно имавме систем преку кој со самото логирање на студентот му се достапни во секое време сите податоци што му се нему потребни, од распоред, финансии, книги, транскрипти со оцени и буквано се. Тогаш тој систем го имаше само тамо.
    Поголем дел од професорите што предаваа беа од државни универзитети. Имаше учење, имаше семинарски, имаше часови со вежби каде сите студенти имаа можност да научат.Посветеност на професорите максимална, иако во тоа време првично беа 40-45 студенти предвидени за упис и покасно бројката ни стигна до кај 70-80. Секој добива колку заслужува, значи во оценката не влегуваше само последниот краен испит т.е поените од него, туку целокупната активност на студентот во текот на семестарот.
    Тој што учи,ќеучи каде и да е запишан, тоа е факт.
    Пред две години моја колешка на докторски студии беше запишана на државен универзитет каде јас лично имав можност да ја видам нејзината апликација за одобрување на темата. Се разочарав , најискрено. Не очекував до тој степен да дојде тој факултет, целата моја претстава за него падна во вода. Иако стануваше збор за албанка која мораше да пишуваa на македонски јазик кој не го ни знаеше. Се изначитав реченици кои немас смисла, никаква. Тие беа дел од нејзиниот научен труд. Не сакам да замислам понатаму што пишувала кога тоа што јас го прочитав беше (facepalm)....Битно, трудот помина како така и таа е Д-р по правни науки.
    Така да , секој учи лично за себе. Кај сакаш биди запишан ако не си заинтересиран за учење се е залудно.
     
    На ..Queen..1998 и Briar Rose им се допаѓа ова.
  17. AURUA

    AURUA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.607
    Пол:
    Женски
    Колку се семестар на МИТ на додпиломски?
     
  18. riri34_

    riri34_ Активен член

    Се зачлени на:
    10 август 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Zdravo,me intaresira koj fakulteti vo makedonija se najmnogu priznaeni nadvor?
     
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Нема најмногу или најмалку признаени. Или се признаени или не се..
    А со ектс системот скоро со сите немаат проблеми..
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ..Queen..1998

    ..Queen..1998 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2017
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Факултет што сум 100% сигурна дека е признат е SEEU :)
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.