1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни vs. Државни факултети

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 26 јануари 2010.

?

Каде се добива поквалитетно образование?

  1. На приватните факултети

    359 глас(а)
    27,9%
  2. На државните факултети

    926 глас(а)
    72,1%
  1. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас сум вонреден студент на економски факултет во Скопје, мажена со дете, и имам завршено веќе еден факултет, а поради работата ми треба диплома од економски факултет. Не сакам испитите со пари да ги плаќам, но се мислам да се префрлам, само неззз на кој од државните, дали во Прилеп или во Штип. Ве молам за совет и искуство, каде да се префрлам?
    Исто ме интересира и кој приватен факултет го препорачувате за студии од областа на економијата, кој притоа е признаен и надвор од МК.

    Фала однапред.
     
  2. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Препорака моја, Американ Колеџ. Јас студирам. Имаат добар кадар на професори кои ти посветуваат многу внимание. Во секое време можеш да ѓи добиеш и целта им е да положиш. Исто така се како другари. Си пиеш кафе со нив, си пушиш цигара.
    Е сега, имаш на македонски и англиски да студираш. Јас студирам англиски, малку е поскапо, но вреди. Дипломата ти е преведена и признаена надвор од МК.
     
    На Saraa и JoyJoy им се допаѓа ова.
  3. Mikskmk

    Mikskmk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2019
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Машки
    Defitivno e na drzaven potesko ti ja vadat masta dodeka polozis dodekana privaten ucis ama ne so taa mera materijalot e mnogu povise od toj materijalot sto godavaatna privaten no fakultetsi efakultet privaten drzaven treba da se uci
     
    На twilight123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lola_

    Lola_ Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво:)
    Дали некој ќе може да ми каже кој е најдобар приватен факултет и кој смер би ми го препорачале?:smirk:
    Фала ви:l:
     
  5. Mikskmk

    Mikskmk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2019
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Машки
    Najdobar ti e evropski univerzitet mozes da odberes praven
     
    На twilight123 и Lola_ им се допаѓа ова.
  6. coldbaby

    coldbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Колку пари е на Американ Колеџ годишно?
     
  7. Lola_

    Lola_ Активен член

    Се зачлени на:
    7 август 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    2000/2600€
     
  8. CandyfLoSs

    CandyfLoSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2019
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Колку е цена од година на International Balkan University знае ли некој?
     
  9. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Osven drzaven fakultet, drugite ne gi ni priznavam za fakultet
     
    На Kitty23, Minci13, SnowWhite8 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.047
    Допаѓања:
    6.666
    Пол:
    Женски
    Општо познато е како функционираат приватните факултети. Таму материјата им е многу симплифицирана и скратена, за разлика од државните кадешто се учи доста опширно. Предметната програма е приказна сама за себе. Задолжителните предмети што ги имаат државните факултети таму им се изборни, некои предмети воопшто и ги немаат. И нормално е сфаќањето дека не се учи ништо на приватен факултет.
    Не сакам генерализации, има студенти и на приватните што учат, но мислењето на факултетот се формира според мнозинството на студенти што студираат и учат таму.
    Од овие причини сметам дека државните факултети се далеку поквалитетни од приватните.
     
    На Kitty23, ku4ence, Minci13 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Ниеден, ни од приватен ни од државен никој кој што завршил нема појма да работи. Не е важно што имам завршено , но нема поврзаност учењето на фах со работата според струката , наместо да се учи кога ќе завршиш да знаеш да работиш нешто они даваат глупи проектни и презентации да правиме и бубање лекции на памет! За мојот смер , точно е дека на државниот кога положуваше еден на приватниот имаше положено 15, ама тоа е колку ќе платиш толку и ќе добиеш, иако исто се фаќа, ниту од државен излегол некој што знае да работи ниту од приватен (ретки случаеви).
     
    На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.047
    Допаѓања:
    6.666
    Пол:
    Женски
    Тоа е проблемот со праксата, бидејќи нема добро организирана пракса. Но сметам дека пракса без теориско знаење е глупост. Мора да се знае теорија и да се примени во пракса. Тоа што го прават приватните факултети теоријата ја сведуваат на минимум, а потенцираат пракса, што сметам дека е сосем погрешно.
    И да не се лажеме, сите знаеме дека на приватните далеку полесно се положува, иако студентот нема ни основни познавања од предметот кој го полагал. Затоа сите што ќе заглават на државен идат на приватен. Исто така и сите кои аплицираат на приватен се примени за студирање, а на државен зависи од конкуренцијата.
    Многу пониски критериуми има на приватните факултети, скоро никакви критериуми за полагање. Доволно е студентот само да се појави во терминот за полагање и е положен. Дури вака функционираат приватните факултети напредок нема. Треба промени и во државните и но таму барем има некакви критериуми за полагање.
     
    На Lady D ❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ma bebe

    Ma bebe Нов член

    Се зачлени на:
    15 септември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Што е потребно за запишување на МИТ? Кои документи се потребни и колку пари се плаќа за упис???
     
  14. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.047
    Допаѓања:
    6.666
    Пол:
    Женски
    Може доцна одговарам, но сите овие инфо мора да ги има на страната на факултетот.
     
  15. Marina*F

    Marina*F Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Женски
    Надвор од Мк ти важи само ако на англиски студираш?
     
  16. Ma bebe

    Ma bebe Нов член

    Се зачлени на:
    15 септември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае кога почнуваат студиите на МИТ Универзитетот? Се запишав пред една недела и ми рекоа ќе ми стигне на email кога се почнува ама се уште нема ништо а утре сме понеделник веќе... и тоа 7 октомври :whew:
     
    На Simonss2 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. twilight123

    twilight123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    498
    Пол:
    Женски
    agree за европски

    дај боже твоите деца да учат на приватен да видиш како е:P:D:rofl:
     
    Последна измена од модератор: 28 февруари 2020
  18. ViktorijaG

    ViktorijaG Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2014
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој има запишено мастер студии по административно право на Правен факултет - Јустинијан Први? Се мислам помеѓу ова и некој економски смер на Европски Универзитет. Додипломски имам Економски менаџмент.
    Споделете искуства и мислења.
    Благодараммм... :l:
     
  19. ElenaElenka

    ElenaElenka Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    според мене доколку сметаш дека сакаш да учиш тогаш државниот факултет ете како нуди поголемо знаење! Учип многу и без многу труд таму можеш само да се сликаш :) а оцена да добиеш никако (освен се разбира доколку немаш врски бидејќи и таму со врски си завршуваат студенти и си држат работни места) Според мене приватните се платиш и добиеш! Цврсто стојам зад тоа! Имам блиски и многу пати сум била сведок дека за жал така си функционираат...
    Е сега, морам да ти кажам дека од државниот ќе стекнеш знаење, но на правниот факултет Јустинијан Први ќе имаш работа со ископлексирани и исфрустрирани професори и асистенти до кои немаше можност да стигнеш до пред некоја година - 2014та(сега немаат студенти па сигурно се променија малку- односно сега глумат фини и достапни, барем така кажуваат студенти а уствари истите си се).Инаку беа во права смисла на зборот одвратни (со чест се разбира на ретки исклучоци кои сепак ги имаше ама во многу мал број).
    Инаку сум дипломирана и магистрирана на Јустинијан во рекорден рок. :)
    Ти посакувам среќа во изборот!
     
  20. Tea678

    Tea678 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2018
    Пораки:
    880
    Допаѓања:
    5.013
    Пол:
    Женски
    Има некој на форумов на приватен фах туризам? Ако да, пишете сакам да прашам нешто :D