1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни vs. Државни факултети

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 26 јануари 2010.

?

Каде се добива поквалитетно образование?

  1. На приватните факултети

    359 глас(а)
    27,9%
  2. На државните факултети

    926 глас(а)
    72,1%
  1. ElenaElenka

    ElenaElenka Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    И мојот родител е бранител меѓутоа ние како негови деца не добивме ништо од тоа ниту за студирање, ниту некакви др бенефити, ниту пак сме добиле некаква предност при вработување... За жал тоа е тоа...
    Распрашај се и дај Боже да добиеш и ако сепак добиеш би ти била благодарна да споделиш, би ми било мило што било да добиеш и да имаш некаква предност.
     
    На Волшебникот му/ѝ се допаѓа ова.
  2. martiiinna

    martiiinna Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2016
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.354
    Пол:
    Женски
    Доколку родителот има настрадано во војната 2001 како бранител, до одредена категорија на инвалидитет, не плаќа партиципација и има право за добивање на стипендија во износ на 3.900 (не сум сигурна за цифрава) месечно, за 9 месеци од годината.
    И не важи ова само за факултетска стипендија, туку и за средношколска.
     
  3. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    За партиципација мие. Родителот не мие настрадан но беше учесник-полицаец во 2001. Фала ти сепак!
     
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Да имаше приватен медицински факултет..
     
  5. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.038
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Среќа што нема
     
    На Mell45, Lady D ❤️, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Не мислам баш така,супер ќе беше да имаше :D
     
  7. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.038
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Ако и тој би бил како овие приватни, супер е што нема
     
    На Mell45, Lady D ❤️, Guns N` Roses и 6 други им се допаѓа ова.
  8. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој знае кој е процесот за отпишување од приватен факултет? И дали можам да се отпишам во текот на семестарот и дали на пример ако имам паднато колоквиум игра некоја улога во процесот на отпишување?? :)
     
  9. ElenaElenka

    ElenaElenka Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2020
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува што прашувате! Дали сте сериозни!? Доколку бил “учесник” како полицаец тоа подразбира дека бил вршител на должност - само си ја вршел својата професија која нели самиот си ја избрал а не бил учесник како други кои самоволно оделе и дале свој придонес за својата земја..
    Полицајците се само вршители на должност која и онака требало да си ја вршат.
    За стипендии и чуда мислам логично е да ги следува децата на бранителите а тоа се лица кои професионално работат во друга сфера и ете во кризна ситација самоволно ја ставиле својата земја пред својот живот и животот на своето семејство..
     
  10. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.414
    Пол:
    Женски
    Моментално сум студент на приватен факултет во Скопје, секогаш има некој што вика купена ви е дипломата, никој не паѓа, не верувајте во се. И те како се паѓа, а одредени предмети имаме исти учебници како и студентите на УКИМ, се бара учење и за со 6ка да поминеш. Мене ми се погоди за тоа што го сакав, бидејки кај нас предава еден од професорите по чии учебници се учи на смерот во државниот, притоа имав можност да идам вонредно кога имав потреба и да не губам година-две. Комуникацијата со професорите, давањето информации на време, оцени и слично не се мери со хаосот што го имаа другарки на УКИМ. Секако има позитивни, има негативни. Не секој на приватни е толку паметен, ниту пак се труди да учи, пола од колегите се разгалени лигуши на мама и тато, тоа е. Некои дефинитивно добиваат поголема оценка од тоа што заслужиле али што ми е мене гајле. Такви сегде има. Мислам дека независно дали се запишувате на приватен или државен, треба да сте сигурни дека ве интересира тоа што ќе го учите и покажете интерес, професорите ќе го забележат тоа и можат да ви помогнат за дополнителни знаења или пракса.

    Малку ми е all over the place ова горе :) Мене одлуката за приватен ми беше непланирана, ќе правев gap year али излегоа непредвидени можности и бидна приватен. За мене функционираше ама би помислила два пати пред да го предложам.
     
    На sara1606 и Elena69221 им се допаѓа ова.
  11. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Здраво, знае некој кој е процесот за испишување од приватен факултет? Не планирам да студирам више сакам да се испишам...
     
  12. sever123

    sever123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    98
    Можеби веќе не ти треба одговор, но гледам никој нема одговорено дека те следува бесплатно да седеш во студентски дом.
     
  13. Pametnata

    Pametnata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2019
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво,се мислам помеѓу Фон и Европски факултет насока детективи и безбедност,а и чекам конкурс од МВР за полицаец,дали некој веќе студира и ќе може да ми каже кој е попризнаен .Благодарам
     
  14. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали некој знае што ќе се случи доколку не ми е исплатена целата школарина на приватен факултет?Ми останаа уште 2 последни рати да ги платам за една недела, но не сум во можност и знам дека нема да можам да ги полагам колоквиумите во јуни.
     
  15. Regina.Phalange

    Regina.Phalange Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2020
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    1.414
    Пол:
    Женски
    Зависи од факултетот. На мојот ако задоцниш плаќаш парична казна.
     
  16. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.364
    Јас само како падобранец да се убацам.

    @Briar Rose , @LadyC и јас завршив на Штул, генерација 2004-2008 ... вие две сте сигурно помлади од мене, само ме израдува што има и други од мојот универзитет за кој имам најдобро мислење.

    За да не сум офф топик, само ќе пишам дека дипломата е признаена конкретно за во Норвешка.

    Јас со оригиналот од Штул на времето аплицирав за Мастер студии , значи ниту ја носев на нотар, абе ништо, скенирав оригиналот, пополнував апликација и успешно бев прифатена.

    Така да, Штул не е за потценување.

    Се надевам после долги години, сеуште го држи високото место на најдобар универзитет во Македонија.
     
    На Regina.Phalange, Briar Rose и LadyC им се допаѓа ова.
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.331
    Пол:
    Женски
    Јас сум прва генерација во Скопје 2008-2011 . :D
    Браво! Ова не знаев, а и у Малта ми ја прифатија мене, само што не сум у Еу со пасош ме зезна за таму. Инаку јас ја нострифицирав.
    :l:
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.364

    Браво. :clap: Јас со Мк пасош и студенстка виза. ( ама се пренасочив на друг стил на живот , бољи живот )

    Завршив во Тетово , им го имам меракот на Западна Македонија :D

    Другар ми од Велес работи во Германија професор по германски. И он заврши на Штул , живееше во кампусот, а таму спиев и јас , па од таму се знаеме. Он си продолжи на магистратутра во Германија и сега е прав германец, си зема и германски пасош.

    Јас ќе почекам уште година дена па да аплицирам за германски пасош. [​IMG]
     
    На Regina.Phalange и LadyC им се допаѓа ова.
  19. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.331
    Пол:
    Женски
    Ѕверка! :inlove:
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Последна измена: 2 јуни 2020
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.