1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приватни vs. Државни факултети

Дискусија во 'Образование' започната од RainBow, 26 јануари 2010.

?

Каде се добива поквалитетно образование?

  1. На приватните факултети

    359 глас(а)
    27,9%
  2. На државните факултети

    926 глас(а)
    72,1%
  1. Lotus Girl

    Lotus Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2021
    Пораки:
    796
    Допаѓања:
    3.795
    Пол:
    Женски

    Да но реков на истиот професор пристапот му е мн поразличен на приватен. Секогаш е бил достапен за студентот , не си играл карти на компјутер додека студентот чека надвор за еден потпис и на крај да му каже дојди друг ден.

    Инфо за полагање ми е од другарките кои студираа на правен на државен. Според мене правник треба да знае да биде добар оратор, а не да биде сконцентриран на памет да научи кај има запирка а кај точка.

    Материјалот за учење не е некоја мерка дека знаеш повеќе, може 1000 страници да бидат напишани со непотребни информации додека во 500 да ги содржи сите битни работи.

    Се изјаснив зошто јас завршив на приватен, а тоа е поради условите и третманот кон студентите каде што секаде треба да го има. Едноставно почит и однос професор студент, на крајот од денот професорот добива плата од студентот и треба да го цени тоа. За мито да не зборам

    На крајот од денот е тоа што секој има право на избор, на кој каде му одговара таму нека студира. А знаењето не може да се мери кој каде завршил. Пак ќе кажам секој со своите амбиции
     
    На Lenalenala и cocobomb им се допаѓа ова.
  2. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    592
    Пол:
    Женски
    Дали година од 1350 вклучува буквално се,или има и дрги скриени трошоци?Што ги пишуваат со мали букви ама треба да се платат?
     
  3. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    1.967
    На приватен факултет само им даваат да заокружуваат одговори и да поминат испит а на државно мало сутра, јас не завршив факултет не гледам дека нешто има од тоа, се вработив државно со врски и зимам 1.000 денари помалце од тие што учеле факултет со години.
     
  4. Pametnata

    Pametnata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2019
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Искрено сметам дека тие што зборуваат против приватните факултети немаат ни влезено во нив а камо ли да поминат барем семестар и да знаат како стојат работите. Јас сум на приватен и просек над 9, меѓутоа се случувало кај професори кај кои другите предмети сум ги поминувала со 10 да ме бутнат од причина што сметаа дека не ми е добро совладан материјалот. Имаме предмети кај што полагаме и писмено и усно и треба убаво да се испотиш за да поминеш а да не зборувам за 10ка. Во време на пандемија кога повеќето од државните немаа предавања и полагаа на телефон кај професорите ние полагавме со присуство и дури и летото одевме на пракса, така што не би правела повеќе споредби. Секој може да зборува од свое искуство меѓутоа крајно безобразно е да се зборува против нешто без да ја знаеш целата позадина..
     
    На Lenalenala, Ivanaaa_K и TJ101 им се допаѓа ова.
  5. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Како знаеш каква е ситуацијата ако не си учел/а факултет, ниту државен, ниту приватен? Не мора да се има факултет за да се има критичко мислење и свест дека некој сака да учи со 'години' баш за да не се вработува со врски и да си работи со ќеиф нешто што го сака, да биде корисен за семејството, општеството, светот, за да не мора да си ја мери 'дужината' со една иљадарка плус минус.
     
    На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. franca

    franca Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    835
    Допаѓања:
    1.967
    Познавам луѓе кои ми кажувале и знам, од каде и не треба да ти е важно, битно така е.
     
  7. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Дали приватниот факултет Мит е затворен на плоштад и дали смеровите се префлени на другиот факс до американ колеџ???
     
  8. Monofonik

    Monofonik Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2022
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.182
    Пол:
    Машки
    Во Македонија државните се подобри но во многу земји е спротивна ситуацијата. Приватните се поквалитетни.
     
  9. лилипед

    лилипед Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2021
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш мислев дека на приватните факултети се поминува полесно, се додека моја другарка не се запиша на приватен и ми го докажа спротивното. Едвај поминува по некој предмети, а учи доста. Исто така, јас како студент по психологија на државен факултет се покајав што се запишав на државен затоа што гледам дека студентите од приватните факултети имаат и пракса.
     
  10. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.038
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Праксата е задолжителна и за државните факултети.
    А за приватен, нема веќе што да се каже. Се знае дека ништо не се учи таму.
     
  11. Rosie333

    Rosie333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Дали сте слушнале за купување диплома на државни факултети? На приватните тоа е како добар ден,но што е со државните? Некој инфо?
     
  12. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Што инфо бараш?
    Од кај да купиш?
     
  13. Rosie333

    Rosie333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    хаха ме изнасмеа. Инфо за тоа што прашав,ти да не прочита некаде” од кај да купам диплома”:yawn:??
    Работам во очна ординација,па повели.
     
  14. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Јас те прашувам што информации бараш?
     
  15. Rosie333

    Rosie333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    како одговараш на прашања без да го знаеш прашањето?
     
  16. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Жено јас те прашувам, не ти одговарам.
    Искористи ги услугите од твоето работно место.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Rosie333

    Rosie333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Ја давам можноста и услугата на луѓето што имаат потреба како што имаш ти. И плус препорака доколку од прва не можеш да го разбереш прашањето можеш уште еднаш да прочиташ и уште еднаш..итн. па ако разбереш дури тогаш да дадеш одговор(што не беше случај сега) еве да ти разјаснам на брзински банален начин дека прашањето ми беше ДАЛИ СЕ КУПУВААТ ДИПЛОМИ НА ДРЖАВНИ ФАКУЛТЕТИ.инфо?
    Погоди сега од прва какво инфо барам(fingers)
     
  18. Minionn

    Minionn Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Не се карајте бе:rofl:


    Ја немам купено ќе си учам со години :?: Ама имам слушнато дека се купува.​
     
  19. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.688
    Пол:
    Женски
    Жал ми е, не се купуваат. Вака или онака, ќе мора да учиш.
    Оди си на приватен
     
  20. BlackJocker♠️

    BlackJocker♠️ Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Мислење за Славјански Универзитет? Поконкретно за факултетот по информатика? Какви разлики има со ФИНКИ, каде има подобри услови, каде е потешко/полесно, каде се добива подобро знаење? Ви Благодарам:)