1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приврзување кон предмети

Дискусија во 'Дом' започната од Gordana10, 27 ноември 2012.

  1. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Често ни се случува на нас луѓето да чуваме предмети, некои за кои сметаме дека можеби истите ќе ни притребаат некогаш, односно ќе им се најде некаква намена, а всушност се случува токму спротивното и можеби се даваат некому или се фрлаат.Колку долго време чувате некакви предмети? Сметате ли дека е сосем непотребно тоа и само претставува натрупување на одреден простор?
     
  2. candise20

    candise20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    204
    Многу ретко да се приврзам за некој предмет премногу реткои тоа може да биде на месец два после по старо не фрлам предмети и облека ги чувам за секој случај ама не дека строго се приврзувам :)
     
  3. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Често сум си многу приврзана за некој предмет! :)
     
  4. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Имам едно кутивче,празно малецко,од 7 години не давам да го чепнат моиве,а па не дај боже да го фрлат,тогаш се живо и диво ке испоубијам :devil: :angel:
     
  5. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Воопшто не се врзувам за предмети, ниту за мобилни, ниту за новчаници, привезоци, како што знаат да прават поголем дел од луѓето... дури и некое омилено парче накит кога ќе се скрши или ќе го изгубам, нервозата ми трае кратко и веднаш испарува.

    Баш пред некој ден си мислев, имам само една шолја за кафе, си ја купив далечната 2007 на одмор во Египет и ме врзува за едно безгрижно време и преубави спомени.
    Тоа е еден од ретките предметите кои најдолго се задржале во мојот живот :D како што сум си трапавка и не обрнувам внимание, и уште ја имам и секојдневно ја користам. И многу ја сакам.
    Е само за неа несомнено ќе ми биде мошне криво кога ќе се скрши, зашто ќе дојде тој ден, кога-тогаш.
    :D
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Optimistic

    Optimistic Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2012
    Пораки:
    110
    Допаѓања:
    14
    имам едно ланче со мојот хороскопски знак и не го давам никој да ми го чепне, два пати ми се скрши и пак си го залепив :lol: :lol:
     
  7. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Незнам дали сум приврзана кон нив или како.Но знам дека многу предмети кои знам дека ми се непотребни,но сепак си ги чувам дома.Секогаш си мислам дека ќе ми притребаат за нешто,па добро е да си ги имам.Е до кога ги чувам додека мајка ми не ми ги фрли :lol: :lol: :lol: :rofl: :rofl:
     
  8. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Ух тупан ми иди да си мавам, ептен се привурзувам па се чувам...и банални работи тоа смеа е, кога би видел човек што се сакам да зачувам . :fubar: :D
     
  9. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.874
    Допаѓања:
    8.416
    Пол:
    Женски
    Не се приврзувам кон предмети, тоа е минливо. Единствено сум поврзана (емотивно) со шал кој генерациски наназад се носел и е рачна изработка. Се чувал многу, си го пазам и сега, па и си го носам.
     
  10. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Имам многу работи што ме потсеќаат на личности.
    Алки, прстени, саат, блузи, дуксери, парфем, ластици за коса, обувки, дури и долен веш.
     
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Имам многу такви работи. И многу е глупо што се приврзувам ама таква сум.. Сентиментално сум врзана за парчиња накит, а никогаш не ги носам. 4 години користев еден телефон, воопшто не ми беше корисен последната година, купив нов, и еве веќе 4 месеци ги користам двата. Сериозно ... Глупо е, во новиот имам сим картица и се што ми треба, нов е, и батерија држи и се си е во ред ама никако да го оставам стариот, постојано го полнам и го шетам со мене, а ништо функција нема, само онака си го чепкам.
     
  12. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не. Ич.
    Не ми е проблем да фрлам било што, дури и фотографии.

    Порано се приврзував, сега ми е доволно да си ги имам сеќавањата во главата.