Приврзување кон предмети

Дискусија во 'Дом' започната од Gordana10, 27 ноември 2012.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.178
  Пол:
  Женски
  Често ни се случува на нас луѓето да чуваме предмети, некои за кои сметаме дека можеби истите ќе ни притребаат некогаш, односно ќе им се најде некаква намена, а всушност се случува токму спротивното и можеби се даваат некому или се фрлаат.Колку долго време чувате некакви предмети? Сметате ли дека е сосем непотребно тоа и само претставува натрупување на одреден простор?
   
 2. candise20

  candise20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2012
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  204
  Многу ретко да се приврзам за некој предмет премногу реткои тоа може да биде на месец два после по старо не фрлам предмети и облека ги чувам за секој случај ама не дека строго се приврзувам :)
   
 3. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  552
  Често сум си многу приврзана за некој предмет! :)
   
 4. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  Имам едно кутивче,празно малецко,од 7 години не давам да го чепнат моиве,а па не дај боже да го фрлат,тогаш се живо и диво ке испоубијам :devil: :angel:
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.532
  Воопшто не се врзувам за предмети, ниту за мобилни, ниту за новчаници, привезоци, како што знаат да прават поголем дел од луѓето... дури и некое омилено парче накит кога ќе се скрши или ќе го изгубам, нервозата ми трае кратко и веднаш испарува.

  Баш пред некој ден си мислев, имам само една шолја за кафе, си ја купив далечната 2007 на одмор во Египет и ме врзува за едно безгрижно време и преубави спомени.
  Тоа е еден од ретките предметите кои најдолго се задржале во мојот живот :D како што сум си трапавка и не обрнувам внимание, и уште ја имам и секојдневно ја користам. И многу ја сакам.
  Е само за неа несомнено ќе ми биде мошне криво кога ќе се скрши, зашто ќе дојде тој ден, кога-тогаш.
  :D
   
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Optimistic

  Optimistic Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2012
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  14
  имам едно ланче со мојот хороскопски знак и не го давам никој да ми го чепне, два пати ми се скрши и пак си го залепив :lol: :lol:
   
 7. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.778
  Допаѓања:
  4.835
  Пол:
  Женски
  Незнам дали сум приврзана кон нив или како.Но знам дека многу предмети кои знам дека ми се непотребни,но сепак си ги чувам дома.Секогаш си мислам дека ќе ми притребаат за нешто,па добро е да си ги имам.Е до кога ги чувам додека мајка ми не ми ги фрли :lol: :lol: :lol: :rofl: :rofl:
   
 8. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  18.499
  Ух тупан ми иди да си мавам, ептен се привурзувам па се чувам...и банални работи тоа смеа е, кога би видел човек што се сакам да зачувам . :fubar: :D
   
 9. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.282
  Допаѓања:
  6.710
  Пол:
  Женски
  Не се приврзувам кон предмети, тоа е минливо. Единствено сум поврзана (емотивно) со шал кој генерациски наназад се носел и е рачна изработка. Се чувал многу, си го пазам и сега, па и си го носам.
   
 10. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.833
  Допаѓања:
  10.256
  Пол:
  Женски
  Имам многу работи што ме потсеќаат на личности.
  Алки, прстени, саат, блузи, дуксери, парфем, ластици за коса, обувки, дури и долен веш.
   
 11. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.937
  Допаѓања:
  7.757
  Имам многу такви работи. И многу е глупо што се приврзувам ама таква сум.. Сентиментално сум врзана за парчиња накит, а никогаш не ги носам. 4 години користев еден телефон, воопшто не ми беше корисен последната година, купив нов, и еве веќе 4 месеци ги користам двата. Сериозно ... Глупо е, во новиот имам сим картица и се што ми треба, нов е, и батерија држи и се си е во ред ама никако да го оставам стариот, постојано го полнам и го шетам со мене, а ништо функција нема, само онака си го чепкам.
   
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  25.078
  Допаѓања:
  195.294
  Не. Ич.
  Не ми е проблем да фрлам било што, дури и фотографии.

  Порано се приврзував, сега ми е доволно да си ги имам сеќавањата во главата.