1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приготвување на брокула...Се јаде ли свежа?

Дискусија во 'Рецепти' започната од kikuuus25, 8 декември 2009.

 1. kikuuus25

  kikuuus25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  16
  Брокулата ја јадам свежа...се јаде така или???? Jас не пржам ништо...ама динстана или варена, или на пареа....кажете ми некој начин...
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.316
  Допаѓања:
  144.969
  Ќе земеш ќе ја провариш,ама онака тамам да фати бледозелена боичка,малце да подомекне,многу малце,па после во друг сад ќе ставиш маргарин да се стопи и многу,ама многу малку ќе ја пропржиш...прсти да излижеш!
   
  На Dpokahontas му/ѝ се допаѓа ова.
 3. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.444
  Пол:
  Женски
  Во тенџере ќе ставиш вода и зачини или коцка супа,кога ќе зоврие водата ја додаваш брокулата ама не ја оставаш да врие туку само една минута да омекне малку а не да смнени боја или да почне да се растура уште подобро е ако ја вариш на пареа, откако ке се свари брокулата во тавче ќе растопиш путер ама не да врие туку само да се стопи и ќе ја додадеш брокулата.
  Вака подготвена не губи од хранливоста и сите витамини и хранливи материи не се губат .
   
  На Dpokahontas му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kikuuus25

  kikuuus25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  16
  Фала ви многу...само уште да ми пише некој свежа дали е добро да се јаде?затоа сто најчесто така ја конзумирам...
   
 5. madzarovska

  madzarovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  23
  Брокулите е најубаво да се јадат свежи, ако ти се убави на вкус тоа е најдоброто за тебе. Сите хранливи материи си ги задржуваат. Понекогаш ги правам со масло и киселина - како салата.

  Инаку мене лично ми се многу тврди и сакам кога се помеки, па ги готвам на пареа. Кога бев помала ги мразев, но сега ги обожавам ;)

  И тука на сајтот има интересна статија за брокули (не знам дали ја прочита) еве линк http://www.femina.mk/рецепти/намирници/брокулите-здравје-од-природата
   
 6. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  120
  Дефинитивно најубава е во обична домашна супа,не треба да се варат многу зошто ја губат хранливата вредност,се ставаат 5 мин пред крај.Позз
   
 7. jana31

  jana31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  39
  Еве уште еден рецепт: Ова е супа и сите дома многу ја сакаме, а и здрава е.Обари ја брокулата во вода (искршена на помали делови и само цветот без дршките) додека не омекни. Извади ја, со лажица за пире испасирај ја, па врати ја во водата, додај рендани моркови, рендан компир, а по желба и друг зеленчук (пасканат, целер...). Зачини со сол или ;) вегета (или коцка супа), црн пипер, масло, нека поврија усте 10-тина мин и добар апетит.
  Пиши дали ке пробаш и дали ќе те бендиса
   
  На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ivana3

  Ivana3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Брокулата се става во зовриена супа (која на тивко крцка) и за неполна минута го тргаме тендџерето од оган.
   
 9. Ivana3

  Ivana3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  2
  Секако дека се конзумира и свежа, може и да се конзумира во вид на сок (ја тоа го постигнувам со соковникот, секое утро:брокула, зелка, морков, црвена пиперка и јаболко).
  П.С. брокулата не се вари, само се става во веке готова супа или манџа и се трга, како што кажав за неполна минута.
   
 10. zorica.bl

  zorica.bl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  10
  Брокулата се подварува заедно со морков,пасканат целер и сето тоа се става во блендер за да се добие густа смеса.Се врака во тенџерето и се вари 20мин се додава сол ,вагета и по желба малце зејтин или една лаж. путер или еве маргарин.ммммммммм мн вкуснооооо :P
   
 11. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  155
  Jas ja jadam kako salata obarena Brokula znaci da krcka po malku potoa se dodava maslinovo maslo,balsamiko ocet i lukce moze i magdonos po vkus sol crn piper super e probaj
   
  На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
 12. lina2

  lina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  2
  Jas mislam deka Ivana3 go ima najdobriot recept vo vrska so brokulata,a isto taka mozes da ja brcnes na kratko vo vrela voda, da ja posolis,potkiselis so limon i malce maslinovo maslo,za da dobies ubava krckava salata. Samo taka se zadrzuvaat nejzinite
  sostojaki. Inace znam deka ne treba da se vari (gotvi) podolgo vreme. A sekako,dokolku mozete da ja jadete sveza toa e najdobro.
   
 13. tamy

  tamy Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  3
  jas ja pravam vaka:...ja varam dodeka da omekne i posle stavam zejtin sol i ocet...mmm ubavina
   
 14. kika-kika

  kika-kika Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас брокулата прво ја обарувам,додека не омекне, и потоа со маслиново масло и оцет ко салата.Пробај многу е вкусна а и ги задрзува сите хранливи материи.Пробај :)
   
 15. gorgi-dzole

  gorgi-dzole Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  brokulata e najubava d ja jadete kako salata .. naprimer jas so komsijata ke si sedneme 2 lita rakija i ke napravum salata od brokolula .tka e naj ubavoo svezaa da ja jadete naj zdravo sit vitamini se vo neaa ziva so zajtin4e ocet4ee sol4ee i krkajj jadii :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
   
 16. sofi

  sofi Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Pokraj sto brokulata e zdrava da se jade vo salata sveza mnogu vkusna a i zdrava e ako se stavi vo tursija.Em e vkusna em e zdrava zasto ne se vari
   
 17. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Jas brokulata vaka si ja podgotvuvam:
  Se stava vo sad so voda da se obari, ama samo malku kolku da smekne malku, potoa se cedi od vodata, a vo dr sad matime jajce, vo dr sad stavame prezla i normalno se posoluva po vkus, potoa se valka vo jajceto pa vo prezlata i vo zovrieno maslo se przi, ova ti e pohuvana brokula, sea ne e mn zdrava ama mn e vkusna pozzz i ako go probas ova pisi kako ti se bendsa, istoto e i so karfiolot i toj e prevkusen na ovoj nacin pozzzz
   
  На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.221
  Допаѓања:
  42.204
  100гр маслинки, 100 гр црвена пиперка (свежа), неколку млади кромитчиња, магдонос, половина тегла кисели краставички, и една главичка обарена брокула ситно се сечкаат и се мешаат. Се додаваат 200 гр варени макарони, 1 павлака и неколку лажици мајонез. Се посолува и се служи.
  Полесна салата здравје! Брокулата само обарете ја во врела вода, нема потреба од варење :)
   
 19. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  Brokulata ja jadam obarena kolku da omekne i posle so maslinovo maslo i namesto ocet si stavam limon i super e
   
 20. Ema.Sk

  Ema.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  4.525
  Јас можам само свежа да ја јадам .. поинаку неможам, ми се гади ептен .