1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приготвување на брокула...Се јаде ли свежа?

Дискусија во 'Рецепти' започната од kikuuus25, 8 декември 2009.

  1. kikuuus25

    kikuuus25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    16
    Брокулата ја јадам свежа...се јаде така или???? Jас не пржам ништо...ама динстана или варена, или на пареа....кажете ми некој начин...
     
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.097
    Ќе земеш ќе ја провариш,ама онака тамам да фати бледозелена боичка,малце да подомекне,многу малце,па после во друг сад ќе ставиш маргарин да се стопи и многу,ама многу малку ќе ја пропржиш...прсти да излижеш!
     
    На Dpokahontas му/ѝ се допаѓа ова.
  3. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Во тенџере ќе ставиш вода и зачини или коцка супа,кога ќе зоврие водата ја додаваш брокулата ама не ја оставаш да врие туку само една минута да омекне малку а не да смнени боја или да почне да се растура уште подобро е ако ја вариш на пареа, откако ке се свари брокулата во тавче ќе растопиш путер ама не да врие туку само да се стопи и ќе ја додадеш брокулата.
    Вака подготвена не губи од хранливоста и сите витамини и хранливи материи не се губат .
     
    На Dpokahontas му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kikuuus25

    kikuuus25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    16
    Фала ви многу...само уште да ми пише некој свежа дали е добро да се јаде?затоа сто најчесто така ја конзумирам...
     
  5. madzarovska

    madzarovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    23
    Брокулите е најубаво да се јадат свежи, ако ти се убави на вкус тоа е најдоброто за тебе. Сите хранливи материи си ги задржуваат. Понекогаш ги правам со масло и киселина - како салата.

    Инаку мене лично ми се многу тврди и сакам кога се помеки, па ги готвам на пареа. Кога бев помала ги мразев, но сега ги обожавам ;)

    И тука на сајтот има интересна статија за брокули (не знам дали ја прочита) еве линк http://www.femina.mk/рецепти/намирници/брокулите-здравје-од-природата
     
  6. LaRagazza

    LaRagazza Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    121
    Дефинитивно најубава е во обична домашна супа,не треба да се варат многу зошто ја губат хранливата вредност,се ставаат 5 мин пред крај.Позз
     
  7. jana31

    jana31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    39
    Еве уште еден рецепт: Ова е супа и сите дома многу ја сакаме, а и здрава е.Обари ја брокулата во вода (искршена на помали делови и само цветот без дршките) додека не омекни. Извади ја, со лажица за пире испасирај ја, па врати ја во водата, додај рендани моркови, рендан компир, а по желба и друг зеленчук (пасканат, целер...). Зачини со сол или ;) вегета (или коцка супа), црн пипер, масло, нека поврија усте 10-тина мин и добар апетит.
    Пиши дали ке пробаш и дали ќе те бендиса
     
    На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ivana3

    Ivana3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Брокулата се става во зовриена супа (која на тивко крцка) и за неполна минута го тргаме тендџерето од оган.
     
  9. Ivana3

    Ivana3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Секако дека се конзумира и свежа, може и да се конзумира во вид на сок (ја тоа го постигнувам со соковникот, секое утро:брокула, зелка, морков, црвена пиперка и јаболко).
    П.С. брокулата не се вари, само се става во веке готова супа или манџа и се трга, како што кажав за неполна минута.
     
  10. zorica.bl

    zorica.bl Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    10
    Брокулата се подварува заедно со морков,пасканат целер и сето тоа се става во блендер за да се добие густа смеса.Се врака во тенџерето и се вари 20мин се додава сол ,вагета и по желба малце зејтин или една лаж. путер или еве маргарин.ммммммммм мн вкуснооооо :P
     
  11. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Jas ja jadam kako salata obarena Brokula znaci da krcka po malku potoa se dodava maslinovo maslo,balsamiko ocet i lukce moze i magdonos po vkus sol crn piper super e probaj
     
    На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lina2

    lina2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    2
    Jas mislam deka Ivana3 go ima najdobriot recept vo vrska so brokulata,a isto taka mozes da ja brcnes na kratko vo vrela voda, da ja posolis,potkiselis so limon i malce maslinovo maslo,za da dobies ubava krckava salata. Samo taka se zadrzuvaat nejzinite
    sostojaki. Inace znam deka ne treba da se vari (gotvi) podolgo vreme. A sekako,dokolku mozete da ja jadete sveza toa e najdobro.
     
  13. tamy

    tamy Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    3
    jas ja pravam vaka:...ja varam dodeka da omekne i posle stavam zejtin sol i ocet...mmm ubavina
     
  14. kika-kika

    kika-kika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Јас брокулата прво ја обарувам,додека не омекне, и потоа со маслиново масло и оцет ко салата.Пробај многу е вкусна а и ги задрзува сите хранливи материи.Пробај :)
     
  15. gorgi-dzole

    gorgi-dzole Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    brokulata e najubava d ja jadete kako salata .. naprimer jas so komsijata ke si sedneme 2 lita rakija i ke napravum salata od brokolula .tka e naj ubavoo svezaa da ja jadete naj zdravo sit vitamini se vo neaa ziva so zajtin4e ocet4ee sol4ee i krkajj jadii :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
     
  16. sofi

    sofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Pokraj sto brokulata e zdrava da se jade vo salata sveza mnogu vkusna a i zdrava e ako se stavi vo tursija.Em e vkusna em e zdrava zasto ne se vari
     
  17. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Jas brokulata vaka si ja podgotvuvam:
    Se stava vo sad so voda da se obari, ama samo malku kolku da smekne malku, potoa se cedi od vodata, a vo dr sad matime jajce, vo dr sad stavame prezla i normalno se posoluva po vkus, potoa se valka vo jajceto pa vo prezlata i vo zovrieno maslo se przi, ova ti e pohuvana brokula, sea ne e mn zdrava ama mn e vkusna pozzz i ako go probas ova pisi kako ti se bendsa, istoto e i so karfiolot i toj e prevkusen na ovoj nacin pozzzz
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    100гр маслинки, 100 гр црвена пиперка (свежа), неколку млади кромитчиња, магдонос, половина тегла кисели краставички, и една главичка обарена брокула ситно се сечкаат и се мешаат. Се додаваат 200 гр варени макарони, 1 павлака и неколку лажици мајонез. Се посолува и се служи.
    Полесна салата здравје! Брокулата само обарете ја во врела вода, нема потреба од варење :)
     
  19. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    Brokulata ja jadam obarena kolku da omekne i posle so maslinovo maslo i namesto ocet si stavam limon i super e
     
  20. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Јас можам само свежа да ја јадам .. поинаку неможам, ми се гади ептен .