Приготвување на брокула...Се јаде ли свежа?

Дискусија во 'Рецепти' започната од kikuuus25, 8 декември 2009.

 1. bella.gk

  bella.gk Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  568
  Пол:
  Женски
  Има ли некој рецепт за кисела брокула во тегли?
   
 2. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  Јас вчера направив една салата во која има и брокула.......е сега прв пат ставам брокула и не знам како ќе испадни.Ако е добро ќе ти пишам рецепт ;)
   
  На bella.gk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  Салатата ми испадна многу добро,а ова е рецептот
  250мл ексенција
  400гр.шеќер
  400гр сол јадра тузланска
  2пак. винобран
  1пак. конзерванс
  2пак. црн бибер во зрно.......ова е за 12кг зеленчук,а ти можеш да си ги намалиш сразмерно за колку што ќе ставаш зеленчук.
   
  На bella.gk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. O.l.i.v.a

  O.l.i.v.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  121
  Јас ја јадам варена со томатело (кечап или нешто слично што ми се наоѓа при рака) и туна...си ги редам така едно над друго :D ...Нема нешто повкусно :) Имам и читано дека брокулата има негативни калории (ако уопште постои такво нешто ко негативни калории) :^)
   
 5. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.450
  Допаѓања:
  46.526
  Пол:
  Женски
  Имав еден период кога јадев брокули со се и сешто, ми се случуваше да си направам салата со брокула, супа со брокула и плус да ставам во оривче малку брокула. Е сеа малку изретчив, ама пак ја јадам. Најмногу ја сакам во оривче потпечена, со пченка. Или во прочуената чорба, улалаа...
   
 6. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  568
  Јас само си ја варам во солена вода едно 5 минути да проврие.. многу ми е убава. Исто така си правам и супа од брокула..
   
 7. H.e.L.e.N

  H.e.L.e.N Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  213
  Jас ја варам во солена вода едно 10 минути и потоа ја ставам во сад со ладна вода така си ја задрзува природната зелена боја не потемнува :)
   
 8. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.804
  салата со брокула

  се вари брокулата 4-5 минути во солена вода и после се плакни со ладна вода за да ја задржи бојата.
  настрана се прави прелив од балсамико оцет, 4 лажички маслиново, 2 лажички мед, 2 лажички сенф. брокулата се крши на листови, се прелива со сосот и се додава ситно сечкан кромид, пропржени бадеми, сува брусница и коцки фета :)

  [​IMG]
   
  На Giovanna, Domakica и AngelOfArh им се допаѓа ова.
 9. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.920
  Допаѓања:
  3.441
  Пол:
  Женски
  Мајками ја вари малку, па ја цеди, и после ја става во миксер/блендер.
  Откако ќе се направи на ситни парталчиња, ренда сирење, става павлака и сол и доаѓа како крем салата со брокула, и само така ја јадееме, бидејки за наш вкус има силен мирис, посебно ако остане некое време или ден.
  Може и некој крем сир место павлака, битно да се спои.

  Ја сакам и во супа, претходно сварени зеленчуци, испасирани, и малку тарана. Со лимон е милина супа.
   
  На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. AliceInWonderland

  AliceInWonderland Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  10
  Обожавам брокула :) Ја јадам во супа, салата, похована... :mm:
   
  На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
 11. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.946
  Допаѓања:
  5.575
  Многу ми е вкусна брокулата,без разлика дали свежа или многу малку обарена.
  Полна е со витамини и вистински избор за време на диета.
   
  На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Maya3112

  Maya3112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  478
  Нас дома броклута ни е присутна скоро во секој главен оброк.Здрава е вкусна е и ја јадеме во различно:чорба (комбинирана со карфиол),салата,со шпагети,пилешко...во многу комбинации
   
 13. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.014
  Допаѓања:
  845
  Ние ја јадеме од тегла, подготвена исто како краставички во тегла. Превкусна е.
   
 14. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.971
  Брокулата ја јадам варена како додаток со било кое јадење,но во последно време ја јадам како салатка.Брокулата ја делам на неколку парчиња,ја ставам во сад и плус додавам една цела павлака.Друго ништо не додавам.Може да се додаде и бибер и сол по вкус кој како си сака.
   
 15. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.487
  Свежа еднаш ја јадев како салата, само поради специфичниот вкус не ми се допадна.
  Инаку многу ја сакам во супа, или приготвена на било кој начин. Најчесто обарена ја јадам, со маслиново, сосем малку оцет(или по желба неколку капки лимонов сок), бибер и лукче колку за вкус.
   
 16. Ilusionist

  Ilusionist Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.906
  Брокулата е мојот омилен додаток во секое јадење.
  Моите дома многу не ја сакаат. Па затоа често самата си ја приготвувам како салата, или пак ја правам похована. Прекрасна е.
  А и содржи многу витамини и минерали. Поздраво нешто, амин.
   
 17. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  12.399
  Пол:
  Женски
  обожавам брокула,најчесто ја користам во супи или како салата (малку колку да омекне ја динстам потоа и ставам павлака лукче малку сол и бибер) превкусноо
   
 18. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  2.638
  Допаѓања:
  40.934
  Пол:
  Женски
  Не ја сакам баш многу брокулата и свежа нема шанси да ја јадам. Имам пробано и не ми се допаѓа така воопшто.

  Најчесто, кога немам избор :rofl: ја јадам во супа, а мајка ми често знае да ја прави и похувана. Знам дека е здрава, ама ја јадам само кога морам зошто не ми е нешто посебно вкусна, што да правам :D
   
 19. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.377
  Многу ја сакам и често ја применувам во исхраната.
  И сопругот ја сака, па се погодуваме. :)
  Обично знам да направам крем супа од брокула, ја правам похувана, ја ставам во солена смеса во тавите со дупки, ја ставам во проја, ја правам во сос со моркови, ја јадеме и свежа во салата, ја ставам во лазањите.....
  Има многу начини на подготовка. Ќе напишам и некој рецепт.
   
 20. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  816
  Мој омилен начин е на пареа. Ставам многу малку вода да зоврие, лажичка маслиново масло и малку сол. Кога водата ке почне да врие ја додавам брокулата, покривам со капак и ја оставам три минути така. Доага некако обарена ама сеуште си има малку крцкавост :)