Приготвување на брокула...Се јаде ли свежа?

Дискусија во 'Рецепти' започната од kikuuus25, 8 декември 2009.

 1. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.725
  Пол:
  Женски
  Јас брокула многу користам во исхраната,како варена во супа,барена како прилог и свежа во салата.Мене најубава ми е свежа ,во салата од цвекло,морков,јаболко и брокула на ситни парчиња зачинети со маслиново масли и оцет балсамико.
   
  На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Konfetka

  Konfetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  32
  Убава ми е во салата во која додавам и компири и моркови (сите обарени), може и грав од конзерва и зачинувам со црн бибер, лимонов сок и масло.
   
  На andreina му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Serpentina

  Serpentina Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  136
  Брокулата ја обожавам...барем еднаш во неделата ја имам на трпеза...Ја обаврувам зашто имам проблематичен желудник и ја сецкам ситно после , ја посолувам , малку оцетче и зејтин...уффф :inlove:
   
 4. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.287
  Допаѓања:
  2.819
  Пол:
  Женски
  Mногу ја сакам брокулата ,обично ја додавам во супа во било какви јадења каде има компирчиња ,многу е полезна за здравјето.
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  10.883
  Допаѓања:
  16.066
  Пол:
  Женски
  Не јадам брокула. Не ми е вкусна.
   
 6. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.500
  Пол:
  Женски
  Ја сакам брокулата,но поретко ја приготвувам во храна во која доминира.
  Ја ставам во супички,во мусаки,во печени компирчиња,сармички.... :)
   
 7. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.789
  Пол:
  Женски
  Гледав еден да кажам рецепт на јутуб за печење на брокулата. Се сече на парчиња, се става во тава се става масло и зачин сол, може и некој друг по сопствена желба, се пече 15 минути на пониска температура, се вади од рерна и крцка... би сакала да си направам, ме интересира дали ќе ми се допадне.

  Не знам за тоа дали се јаде свежа, ама варена, печена, пржена може :rofl: :rofl:
   
 8. Ane.a

  Ane.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Еве јас како си ја правам по еден рецепт : 2 главици брокула, свежи шампињони, едно парче стек и хопла за готвење.Ќе си ја исецкате брокулата ,шампињоните и стекот на парчиња и ке ги ставите даа се варат околу 20-тина минути,после тоа ке ги ставите во тава за печење ке им ставите сол, бибер,мозе и малце кари ,ставате и парчиња маргарин и го преливате со хоплата за готвење и печете на 200'c.додека не се згусне смесата ,мммм :D
   
 9. Divajn

  Divajn Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  364
  Допаѓања:
  221
  Ја обожавам :)
  Обично ја јадам обарена неколку минути, со малку сол.
  Денес за прв пат направив омлет со брокула .. прекраснотии :inlove:
   
 10. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.284
  Може да се јаде свежа.
   
 11. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  92.859
  Брокулата е речиси секој ден кај нас на масата....ја јадеме со сласт...
  Секогаш ја обарувам во вода во која ставам сол(еден вид на хигиенска постапка,значи да ја фати едно вриење)
  Ја спремам како салата ,за нас ,а богами и за гостите и сите ја фалат.
  Значи прво ја обарувам.
  Кога ќе се олади ,ја сецкам ситно,додавам урда-изварка,рендана краставица,толчено лукче и толчени ореви.Фантазија!!!
  Пробајте,нема да се каете.
   
  На Mayyya, bittersweet, mimiiiii и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.068
  Допаѓања:
  63.082
  Пол:
  Женски

  Да се надоврзам на рецептот твој :)
  Јас ја обарува ја испасирувам додавам павлака, рендана краставица, малку лукче,и мајонез за вкус !
  Прекрасна е пробајте :)
   
 13. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.443
  Допаѓања:
  10.061
  Пол:
  Женски
  ^ Јас сега во 11 часот ја правев :rofl:
  Стрвла невидена . Стетоскоп фала на рецептот :up:
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.989
  Допаѓања:
  72.552
  Пол:
  Женски
  Јас ја обожавам како салата. Брзо и лесно се приготвува, а верувајте дека уште побрзо ја снемува од чинија. :lol:
  Прво ја обарувам, па откако нели ќе ги разделам китките додавам вегета, магдонос или босилек, ситно сецкано лукче, малку масло и оцет.
  Преубав вкус добива, да не можеш да се изнајадеш.
   
 15. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.303
  Допаѓања:
  9.268
  Пол:
  Женски
  Јас си ја јадам така, без ништо. Купувам замрзната (инаку сум читала дека замрзнатиот зеленчук и исто толку добар како и свежиот, заради што е смрзнат веднаш после берењето и не се губат многу витамините). Си ја оставам да се одмрзни, и лепота... крцкај си :)
  Е сега, шо сакав да кажам а девојките кои внимаваат на килограмите. Брокулата е одлична за слабење затоа што има таканаречени негативни калории. Тоа значи дека, ќе јадете, и ќе ве засити, но бројот на потрошени калории при обработката на самото јадење е поголем од бројот на внесени калории со јадењето на брокулата.
  На пример, 100 гр брокула има, да речеме 30 калории, ама организмот ќе потроши 40 калории за да го свари и обработи сето тоа (бројкиве не значи дека се точни ама од прилика). Ем сити и најадени, ем трошиме калории... јеееееееееее :D
   
 16. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  12.881
  Како помала воопшто не ја сакав. Ми имаше некој грд мирис.
  Ја јадам и свежа ( прво со жешка вода ја измивам) па, сол, масло, киселина и што ќе ми се фати при рака дали нане или босилек обавезно.
  Инаку во супи скоро секогаш кога правам, ставам :)
   
 17. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.889
  Пол:
  Женски
  Мене свежа ми е многу вкусна!Ни најмалку не ја сакам во туршијата!И во супите исто така!
   
 18. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  2.390
  Допаѓања:
  21.627
  Вчера јадев свежа брокула, измешана со друга салата, одлична е. Инаку скоро секој ден варам неколку ситно сецкани моркови, сецкан компир, и брокула и после им ставам едно пакетче супа. Ептен е вкусно. Инаку сум слушала дека најдобро е да се јаде свежа бидејќи така сите витамини остануваат во неа, инаку ако се вари за чорба да се вари кратко, само неколку минути.
   
  На Purrinn му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Joi

  Joi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  604
  Допаѓања:
  1.968
  Мене па ич не ми е убава варената брокула. Многу сакам жива да ја јадам, особено во салати. :D
   
 20. barbiegirl.24

  barbiegirl.24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  4.442
  Пол:
  Женски
  Си купив брокула. Денес направив супа со неа, утре некоја салата ќе пробам, па ќе пишам.
  Зоврев вода, ставив една коцка супа без фиде, по 3-4 минути ја ставив предходно измиената и ситно здробена брокула и по 1 минута го тргнав тенџерето од шпорет. Не е воопшто вкусно, нареден пат ќе ставам помалку колку да не ми биде водена супата. Здраво е и добро за диета, па ќе си ја изедам.