1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Признавање чувства

Дискусија во 'Сингл' започната од Go-Girl, 30 ноември 2009.

 1. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  обично машкото е тоа од кое се очекува прв да пријде и да и каже на девојката дека му се допаѓа....но ме интересираат вашите мислења за тоа што ако девојката прва пријде,ако прва му ги покаже своите чувства на дечкото????

  дали треба да чека тој прв да пријде, а во меѓувреме таа да се прави незаинтересирана....да глуми "ладна" и да биде во фазон на "он нека трча по мене"....па дури и по цена да испушти одлична прилика да биде со него,иако посакува да биде....се заради одредени непишани правила дека тој треба прв да пријде :?: :?: :?:

  мое мислење е дека треба да имаш храброст и доблест да признаеш дека имаш чувства кон некој,тоа се убави чувства кои треба да се споделат, а не да се чуваат во себе....и вреди да ризикуваш и прв да пријдеш :P
  Подобро да се обидеш и да знаеш - отколку да не се обидеш и да се каеш :!:
   
  На LolyPoP191 и ivani им се допаѓа ова.
 2. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  115
  Moj licen Stav e deka treba vo sekoj slu4aj da se ceka maskoto da prijde prvo,no ne se soglasuvam bas sekogas so toa ! :roll: Znaes kako vikaa? nekoj umrel cekajki! :lol: :?
  Taka da moj stav e deKA licen maskoto treba i bi trebalo da prijde prvo, no li4no im se voshituvam na devojkite koi prvi si gi priznavaa custvata . ;) Ne mora toa da bide napadno vo stil na " NAVISTINA MI SE DOPAGAS, SAKAS DA PROBAME?" ili sli4ni fazi koi bezmalku moze da ja napravat devojkata lesna vo ocite na doticniot a sigurno ne bi sakale da postignete takov efekt? :? E,sega moe mislenje e ako devojkata se ohrabri da go napravi prviot cekor najprvo treba da go razgleda "terenot". Toa znaci... da vidi kolku e bliska so de4koto, se znae li dovolno, znae li dovolno raboti i slicno.Vtoro, treba dobro da se seti dali voopsto nekogas dobila barem najmal signal od nego,kako namignuvanje nasmevka, kontakt so o4ite...ili nekoj kompliment ili zbor koj bi ja ohrabril devojkata da prijde prva.Maskite najcesto isprakaa takvi signali za da i dadat zeleno svetlo na devojkata, deka najverojatno ne bi imale nisto protiv ako se zblizat so taa devojka. :mrgreen:
  E,sega moze devojkata da si bide sosema prirodna i opustena, da ne ocekuva ni premnogu nitu pak nisto.Znaci moze vo stilot: " BI MOZELE DA ODIME NA KAFE BAS BI SAKALA DA SI POMUABETIME,TOLKU MI E PREKRASNO KOGA RAZGOVARAM SO TEBE". :)
  Ako e barem malce zagrean ke ja prifati pokanata so zadovolstvo,ako ne e ke kaze " AKO KE SE DOGOVRIME" i voopsto nema da se pojavi veke. :? Taka da, i ne e dotolku strashno ako devojkata prijde,pa sekogas e podobro da znaeme na sto sme,odosto da ziveeme vo iluzija !
  POZDRAV
   
  На LolyPoP191 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lovely

  Lovely Популарен член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  1.262
  Допаѓања:
  1.057
  Пол:
  Женски
  Јас не би се осмелила да пријдам на некое машко прва, сеуште имам таков став дека момчињата треба да се "молат" на девојчињата. Мислам дека поголем "срам" е одбиена девојка, отколку одбиено момче. Инаку има едно момче што мн ми се допаѓа (а знам дека и јас на него бидејки нон стоп ми се смешка) но незнам како да му пријдам, не излегуваме на исти места а тој е премногу срамежлив да ме праша во училиште. Инаку досега неколку пати сме воделе разговор и секогаш тој разговор го започнувам јас. И сега што да правам???
  Можеби ова не беше за овде и ако на некој му смета нека го избриша или премести.
   
 4. nasmejse

  nasmejse Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  27
  А зошто да не? Ако некој ти се допаѓа, а гледаш дека е срамежлив и неможе да собере храброст да ти пријде, не гледам зошто да не го направиш првиот чекор. Мене ми се допаѓаше еден дечко и знаев дека и јас на него му се допаѓам, но никако да ме викне да излеземе. Така јас собрав храброст, му се јавив и го поканив да излеземе. Да... можев да чекам и тој да се јави, но зошто?
  Е сега од друга страна можеби палат и игрите, глумење недопирлива, незаинтересирана, но јас никогаш не сум ги сакала. Според мене искреноста е најголема доблест ;)
  Што и да одлучиш, со среќа :)
   
  На ku4ence и Blueeyes20 им се допаѓа ова.
 5. Ani88

  Ani88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Нова членка сум на овој сајт, ова ми е прво споделување на мислење (ај за убаво да е :) ) и во овој дождлив ден одвоив време да го разгледам форумот и кога ја здогледав темава,која лично секогаш ме провоцирала, морав да го изразам својот став во врска со дискусијата.
  Прво мислам,дека малце сте избегале од насловот на темата од ,,признавање чуства'' во ,,кој би требало прв да пријде''.
  Во врска со признавањето на чуствата кои најчесто се во форма на скриени, мали, слатки тајни кои измачуваат и предизвикуваат многу ноќи неспани, мислам дека по ова прашање не треба да и отстапуваме голема улога на гордоста. Секако нормално би било признавањето на чуствата да дојде малце покасно од одпочнувањето на врската,кога пеперутките во стомакот ќе станат толку немирни што помислуваш дека ќе те кренат од земјата, кога секое помислување на него ти носи насмевка на лицето, се храниш со фантазиите за вас двајца заедно, не постои ништо во просторот освен ТИ и ОН...значи, да сумираме...кажи му што чуствуваш во овој случај дека Го сакаш!Нема ништо срамно,застрашувачко и понижувачко во тоа. Јас верувам кога некој премногу го сакаш, невозможно е и тој да не чуствува нешто за тебе. Но и како викаат-Ако не пробаш нема никогаш да знаеш.Па затоа испробајте си ја среќата. Во спротивно цел живот ќе се прашувате...ама само доколку искрено го чуствуваш тоа! ;) често знаат да се побркаат работите помеѓу ЉУБОВ, и страст или заљубеност (so called-Crush).
  *ПОСТОЈАТ МОМЕНТИ ВО ЖИВОТОТ КОИ АКО НЕ ГИ ИСКОРИСТИМЕ , МОЖЕ НИКОГАШ ДА НЕ НИ СЕ ПРУЖИ ВТОРА ШАНСА...

  А во врска со темата КОЈ ТРЕБА ПРВ ДА ПРИЈДЕ, исфрустрирана сум од муабетите што ги слушам у стилу на-Денес е такво време дојдено што ние ЖЕНИТЕ мора да ги бркаме мажите.Абе ајде ти се молам! Па ова е парадокс на 21 век! Знаеле вашите дедовци со денови да пеат серенади под прозорците на вашите баби?! па после тоа следува макотрпниот процес на барање на раката од таткото :D како и да е, не сакам да звучам претерано феминистички али секоја жена си има своја вредност. таа е едно неоткриено богатство.а тоа богатство прво треба да се открие, а потоа освои. Јас имам став за оваа тема а тој е дека МАЖИТЕ СЕ ТИЕ ШТО ТРЕБА ПРВИ ДА ПРИЈДАТ!а и со самото тоа ќе откриете многу битни работи за него како на пример-храбар е, знае што сака, не се плаши од предизвици, а при тоа не се плаши ни да биде одбиен и сл...НО! ништо не правите ако се понашате ладни како камен, тотално индиферентни и незаинтересирани.МОРА ДА ПУШТИТЕ ИМПУЛС! па потоа препуштите се на вашата карма ;)
   
  На VictoriaSan му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  интересни одговори и ставови на оваа теме сте пишале и донекаде секој си е во право на одреден начин :)
  бев испровоцирана да ја поставам темава поради тоа што секојдневно наидувам на вакви случаеви и ме интересира што девојките од форумов мислат за истата ;)

  што се однесува до насловот сметам дека си е сосема ОК бидејќи темата не е за додворување т.н. пуштање туку за признавање на одредени чувства кои некоја личност ги има кон друга :D

  ќе им се заблагодарам на сите кои ги кажаа до сега своите ставови и на оние што тоа ке го направат во иднина :P
  само би појаснила дека темата ја поставив од аспект на тоа дека во ситуација кога двајца кои веќе се познаваат и комуницираат (може да биде обично познанство или другарство) и се појавуваат одредени чувства....во тој случај девојката да биде онаа која прва ке ги признае тие чувства :D
   
 7. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  ОК е на вистинската тема си го поставила прашањето.....единствен совет кој јас можам да ти го кажам е што јас би направила во таква ситуација :) .....би се обидела со "мали сигнали" со кои што би покажала заинтересираност за него и штом спомна дека е страмежлив можеш да превземеш иницијатива за да се сретнете надвор од школо, сето тоа да го направиш индиректно низ разговор (бидејќи рече дека си разговарала со него) ;) ;) ;) СРЕЌНО :D
   
 8. Ani88

  Ani88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Прекрасна тема,која веднаш знаев на што мислите кога сте ја поставиле. Со тоа ,,сте избегале од насловот, мислев на тоа што во текот на дискусијата се одалечуваат од темата. Како и да е те поздравувам за постот :)
   
 9. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  И јас никогаш не би се осмелила да му пријдам на некој. Да го шмекам и да флертувам со него да, но колку да му дадам знак дека ми се допаѓа, а потоа се останува на него... обично машките не можат да одолеат на женска која флертува со нив и приоѓаат први. Немам никакви предрасуди и ги почитувам женските што се доволно храбри да го направат првиот чекор. Просто јас не можам да го направам тоа. Поздравче
   
 10. scorpion

  scorpion Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3

  sekogas sum veruvala vo gorenavedenito-priznavanje na custvata... samo 1 u mojot vizot sum go napravila toa, zs ne mozev da cekam veke :worried: iii... ottogas samo patam, iskreno GO SAKAM, noo... veke umorna sum od razocaruvanja :worried:
   
 11. scorpion

  scorpion Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  ima 1 decko kaj mene na skolo... najHot decko sto sum videla u ceeel zivoott... no e 2 god. pomlad od mene.. taka sto... se ostanuva isto-kratki pogledi i mali provokacii... no nisto poveke :worried:
   
 12. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  :o i ti dozvoluvas da ostane samo na toa?? pa sto ako e pomlad od tebe, sega e moderno toa :D postara devojka so pomlad decko :) neli i vo holivud e taka :D napred devojko! slucajno sretnete se na nekoja zabava, napravi go ti slucajno :) i ke vidis ke uspees
   
  На eki4k2 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  нека не те спречува тоа што е помал од тебе ;)
  2 години не е голема разлика....на твое место јас би пробала ако ми се допаѓа дечкото и ако вреди да се потрудам околу него малку повеќе :P
  ајде девојки бидете похрабри во љубовта нема правила :D
   
 14. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.644
  Постои едно момче од мојот клас, кон кој имам многу силни чуства. Ми намига, ми се смешка, ме гледа секогаш во очи, ми помага околу школо, но и се караме, кажува шеги на моја сметка, некогаш е ладен, некогаш топол. Ич не ми е јасен, а јас премногу сум знесена по него. Премногу ми е срам да го поканам затоа што е малку дигнат, а и не знам како ќе реагира. Ако ме одбие, сите ќе дознаат и цел клас ќе се смее, знам, знам детска работа. Ако имате некој совет, кажете ми.
  Инаку јас можам да флертувам, но немам храброст да пријдам прва на машко.
   
 15. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.987
  епа јас мислам дека не ти преостанува ништо друго освен да продолжиш да флертуваш и да му даваш знаци дека ти се допаѓа одреден период па ќе видиш како ќе реагира, ако ти возврати обиди се да направиш ситуација за да бидне нешто помеѓу вас на некое кафе, журка и сл. ако не возврати тогаш остај го да си тера филм на фраер и мангуп а ти продолжи да комуницираш со него ама да бидеш ладна и воздржана, инаку за тоа што цел клас ке разбере ич да не ти е гајле секое чудо за 3 дена :lol: позз
   
 16. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Мислам дека не е воопшто срамно да се покажат чувствата. И не е пишано правило дека машкото треба прво да и пријде на девојката.

  Искрено, мене ми е глупаво ако сака да биде со него да глуми недопирлива. Можеби тоа што потешко се добива, повеќе се сака, но на некој од таа потешкотија може да му дојде преку глава. А, и зависи од тоа колку таа е ладна. Мислам дека не е фер таа да лета со главата в облаци, додека тој сече вени за да ја освои...
   
 17. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  нашиов менталитет е така чуден, останало од пред 100 години МАШКОТО ТРЕБА ПРВО ДА ПРИЈДЕ. тоа е толку глупава дискриминација. јас многу ги поштовам оние девојки кои имаат храброст да си ги искажат чувстата. со самото тоа даваат слика за сопствената ГОЛЕМА самодоверба. нема веќе машкото женското. сите сме исти :)
   
 18. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  И јас мислам дека таа треба да пријде доколку и се допаѓа, бидејќи како прво тој можеби не знае ни дека постои (и доколку таа не му пријде, ќе остане само копнежот по него), а како второ тој ќе ја почитува, бидејќи таа штом му пришла и изграден, зрел човек, полн со самодоберба.
   
 19. ljubov

  ljubov Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  e tuka ima samo edno mnogu ispitano pravilo spored mene, sum go probala mnogu pati dosega :) :) :) znaci moj sovet e SEKOGAS DAVAJ MU NA ZNAENJE NA NEKOJ DEKA TI SE DOPAGA...POTOA OSTAVI GO NEKOE KRATKO VREME DA MISLE DEKA NE GO NI POZNAVAS PA PAK NAVRATI SE NA FLERT ---NEMA DILEMA GOTOV E. :D POSLE TOA NEMORAS DA PRAVIS NISTO DRUGO ZNACI ZNACITE SE VEKE DADENI ...E SEGA....ZAVISNO OD TOA KOLKU TIPOT SE ZAINTERESIRAL ZA TEBE I ZA STO SO TEBE SE ZAINTERESIRAL KE DOZNAES KOGA KE TI PRIJDE A SEKOGAS POSLE TAKVA POSTAPKA PRIOGA BIDEJKI AKO NE DRUGO LJUBOPITEN E STO TI SAKAS OD NEGO....POTOA TI TREBA MALKU POVEKE POZNAVANJE NA MASKITE FORI -STO ZNACI KE TREBA I DA CITAS MEGU REDOVI STO MISLE SO TOA STO TI GO KAZUVA ZA DA ZNAES ZA KAKOV ODNOS SI GO OSVOILA... :twisted: AKO SAKAS SAMO SEKS MOZES DA GO IMAS VEDNAS - KOGA VEKE TI PRIJDEL NEMA DA SE VRATI NAZAD AKO TI POBARAS NESTO OD NEGO...AKO SAKAS VRSKA --HAHAHHA--OTVORI MU TEMA STO KE SAKA DA JA DOVRSITE NA POMIRNO MESTO NA PRIMER NA KAFE NEKADE PA KE IMAS MOZNOST DA SE POKAZIS NADVOR OD SVETOT NA FLERTUVACKA I DA MU POKAZES KOJA SI TI USTVARI I DEKA GO NAPRAVI TOA SAMO BIDEJKI TI E SIMPATICEN :twisted: AKO NE SI SIGURNA STO SAKAS SO NEGO A MNOGU TI E SIMPATICEN --POMUVAJ SE NIKOJ NEMA DA TI ZABELEZI ZA TOA,ZNACI DOKOLKU NEKOJ GO SAKAS ,ILI PAK SAMO GO POSAKUVAS---NE SE SRAMI DA SI GO POBARAS SVOJOT DEL !!!! AKO OD NESTO SLICNO PRERASNE VO VRSKA PRODOLZI JA SO ISKRENOST I PO PODOLGO VREME KOGA KE SI SIGURNA DEKA E BLAGODAREN STO SI GO ZAVEDILA MOZES I DA MU PRIZNAES KAKO SE ZAPOCNALO OD 'PROBA' KOJA SI SAKALA DA USPEE NO NE TI BILA NEOPHODNA :twisted: USTE TAA MALA NEDOSTAPNOST KAJ TEBE ,KE GO NAPRAVI NAJZALJUBENIOT DECKO NA SVETOT..... clinical tested ..hahahahahahha....
   
  На scorpija986 и eki4k2 им се допаѓа ова.
 20. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Горенаведниов пост ептен ми се свиѓа. и јас мислам дека вакво нешто дефинитивно пали. ljubov, алал да ти е :)