1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Признавање чувства

Дискусија во 'Сингл' започната од Go-Girl, 30 ноември 2009.

  1. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    јако е ова и добри резултати дава стратегијава ;)

    јас еве да си кажам до сега само еднаш имам признаено што чувствувам кон една личност т.е. на некој начин двајцата си признавме, ама после испаднаа некои глупости и се зафркна работата.....aма не се каам уште 1000 пати би го направила истото 8)
    на никој друг не би можела да признаам што чувствувам, можеби дека ми се допаѓа и е симпатичен ама ништо повеќе.... :P
    сега има еден дечко што се појави неодамна и почна да пушта сигнали, јас му возвратив и му дадов на знаење дека сум заинтересирана за "дружење" па останува на него да видам дали ќе собере храброст и да превземе иницијатива за да биде нешто повеќе или ќе остане на флерт :lol: :lol: :lol:
     
  2. Janalicious

    Janalicious Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    14
    Крајот на 2009 ја завршив со ваков "проблем".
    Јас и еден другар комунициравме 24/7, цело време се заебававме, и двајцата си праќавме сигнали, дека се свиѓаме, и јас почнав да му пишувам пораки како во стил: Зар је то се што имам ја од тебе?, Пробај да ме гледаш мене ко што јас те гледам тебе.. бла бла.. и за Нова Година во 00:00 му честитав нова година со тоа што го залапав, и еве до ден денес се муваме, и ќе продолжиме нормално, па можна е и врска :)
    држете ми среќа ^^
     
    На eki4k2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    хахаха закон!!! алал да ти е
     
  4. Немаше потреба да го поставуваш прашањево,бидејќи самата си знаеш :)
     
  5. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    на што поточно се однесува постов, на кое прашање од темава ????
     
  6. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Се извинувам, ама таа не бараше совет, туку размислувње. З то е форумот, за да се разменуваат размислувања. :)
     
  7. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    да токму така темата е поставена за да се разменат мислења, ставови и искуства, се разбира доколку членовите сакаат да и споделат со останатите ;) всушност како што кажа Blondy форумов е за тоа и наменет 8)
    и уште нешто оваа тема не е прашање (проблем) за кој се бара решение туку кажување на личен став....ДА ЈАС СИ ЗНАМ САМАТА, секој си знае сам за себе што е најдобро и како треба да постапи, но ја поставив темата за да видам како размислуваат и другите девојки за истото.....има и луѓе на кои им треба мала помош или совет, кои воедно пишаа на темава и побараа мислење од членовите за нивната ситуација, па ние со задоволство ги посоветувавме и сега на нив останува што ќе направат.
    поздрав MoniqueLaRouch и се надевам ти е појасно зошто е поставена темата ;)
     
  8. Sarka

    Sarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Toj mi eden od najdobrite drugari a jas go sakam veke 7 meseci neznam kako da mu kazam a site mi vikaat kazi mu sto cuvstvuvas prema nego...ve mlam za pomos....ve molam za sovet.....odnapred blagodaram
     
  9. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    ете баш за вакви ситуации е темава ;)
    јас на твое место би му кажала...па што биде нека биде....ако не пробаш нема да знаеш дали има шанса да бидете повеќе од другари....ако кажеш или ќе бидне нешто повеќе или ќе се оддалечите па ќе си бараш друг....а ако не му кажеш ќе ти биде многу тешко кога тој ќе почне да ти зборува за други женски зошто рече дека сте добри другари а тој кога тогаш ќе проба да си фати некоја женска нели....ДА САКАШ НЕКОГО Е МНОГУ УБАВО и нема причина да се кријат такви чувства :P
     
  10. elin

    elin Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    1
    здр.....имам проблем ми се свига дечко има 4 год.......има девојка и е од друга вера........се обидов да го заборавам дури и со дечкото раскинав заради него........сега на мсн си збориме добро ама у сколо не можам да се поз со него едноставно се тресам само го ке го гледам макар од далеку мислам дека тој ми се налути зосто не се поз па и на мсн сега дури ме одбегнува...........не знам што да правам...........во заблуда сум а знам дека го сакам .........плсс казете сто мислете да направам.............и ако треба да бидам со него како да му ставам до знаење дека ми се свиѓа............ако не забележал до сега плссссссс помогнете како да ги изразам чувствата што ги имам спрема него........
     
  11. barbiegirl

    barbiegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    49
    Не постои никакво правило во редоследот на признавање на чувствата. Правилата сме ги смислиле самите ние со причина да глумиме недопирливи, незаинтересирани итн. Јас лично не би признала чувства на некој за кој знам дека нема да ми возврати на истите. Едноставно не сакам да бидам одбиена. :? И до сега јас ниеднаш немам прва кажано: Те сакам или нешто слично. Можеби немам храброст или играм според непишаните правила, не знам ни сама. :) Но ако се чивствувате доволно храбри вие да го направите првиот чекор (влучувајќи ја опцијата да бидете одбиени) тогаш според мене сте навистина храбри!! :D
     
  12. dodo

    dodo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    27
    хахахах!!
    скрос истиот проблем... само што ја и он не бевме најдобрите другари, бевме оние што се мрзеа и што органски не се поднесуваа и секад се караа :D
    иако морам да признаам имаше хемија меѓу нас, но сепак ја никогаш не му кажава искрено и отворено дека ми се свиѓа, секад му викав, се карав и `тепав` со него
    ... се додека една вечер не завршивме на една журка каде што пивце по пивце, танго по танго и нашите усни беа споени :D
    а`иронијата` во целата ситуација е што ја го смував, не он мене ( а ја бев секад таа као у стил, `ја со него, ма нема шансии, би умрела попрво` :) :lol: :D )
    и би ти дала совет ако си горе доле сигурна дека не е рамнодушен и ти да направиш нешто, зашто морам да ти признаам дека он беше типот со кој најубаво сум си поминала. :D
    сеа работите си се скрос ок, другари сме (кој пак се караат и `мрзат`) али мислам дека за ништо на светот не би ја сменила таа вечер и се би дала да се повтори (а мислам дека и он го сака истото, па ќе видиме што како ќе биде) :D
    ќе се држам до поговорката `сакај го непријателот, тоа ќе го докрајчи` :D
    и ќе го сакам, целата љубов на светот ќе му ја дадам.. (дека е непријател, не за друго) :lol:
    blame it on the l-l-l-l-lo-lo-love :D
     
  13. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Сите сакаме сигурни работи.
    Кој би сакал да е отфрлен и напуштен?
    Зборови, зборови, зборови.. некои едноставно не знаат да ги кажат. А тие се само обични глупави зборови кои ќе ни го откријат заедничкиот свет!

    Ама секој различно. Молчиме. Горди сме. Не сакаме да сме откриени, а толку ужасно сакаме тој да не гушне.
    хахха.. пак ќе кажам секој различно. Со сите не се игра иста игра. Затоа тука е женската интуиција. :D A aко не помогне таа, пробај па ќе знаеш. :mrgreen:
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  14. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Мислам дека сосема е во ред тоа, поминало тоа време кога морало машките први да приидат, сега мислам дека не треба да се граничат така работите. Сите луѓе се со различен темперамент и тип на карактер. Можеби тој дечко за кој сме заинтересирани и тој е заинтересиран за нас, но ете нема доволно храброст да го каже тоа. Затоа некогаш и ние девојките треба да го скршиме мразот, можеби тоа ќе биде вистинска среќа за нас. Јас сум отворена личност и ако имам одредени чувства спрема некој и ако сум сигурна во нив, го покажувам тоа на било каков начин и до сега сум имала позитивни резултати.
     
  15. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Искажување на чувствата!

    Женски имам еден проблем, или подобро кажано збунка со самата себе... значи сите ми кажуваат дека дечкото со кој се мував пред неколку месеци сеуште ме сака, бидејќи тој им го кажал тоа, а и тој знае дека јас го сакам но не сме заедно.. Двајцата веројатно имаме проблем со самите себе и незнаеме како да си пријдеме еден кон друг.Девојки ве молам за совет.. Кажете ми зошто ние постојано се одбиваме а двајцата знаеме дека чувствуваме нешто еден кон друг. Како да му пристапам (не ми советувајте разговор бидејќи нема прва да почнам, премногу сум горда), како да дојдеме до тој момент да си ги искажеме чувствата... зошто ни се случува ова... :worried: фала однапред :)
     
  16. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    uf...me potseti na moite 17 godini :) kolku samo bev sigurna deka deka cuvstvuvam nesto.....kolku s eraduvav sto ON kazal na nekoj drugar deka me saka...i pkraj toa sto se ponasa sosema sprotivno....KOLKU noki nemav spieno smisluvajki nacini da go sretnam na samo...smisluvav po 100 scenraija :) kolku romanticni filmovi mozev da snimam :D eh...MLADOST!! :)

    i draga malecska 16....ke te sovetuvam da ne brzas. ne te saka onoj sto kazuva naokolu deka te saka a nema hrabrost da ti prijde. te saka onoj koj naoga nacin toa licno da ti go kaze i uste povazno-POKAZE. toa sto si gorda e super-ostani si takva.za zal nie devojkite brzo dobivame etiketa.

    da ne ti ostanam dolzna za moeto iskustvo :) ja poskavanata sredba ja ostvariv vaka. prvo go locirav vo kafic, pa pominav pokraj nego za da me primeti, podzastanav za zdravo i se potrudiv da ostanam podolgo i da izlezeme zaedno. e togas se slucuvase ona sto go posakuvav. pagaa slatki zborovi, se simnuvaa dzvezdi i se polnese srceto do beskraj....no...utredenta kako nisto da ne bilo...i se taka do nekoj nareden pat koj se plairal so denovi....i togas pak nie bevme dvajca sto se sakaat najnogu na svetot. utredenta-nie pak bevme gordite. se do momentot koga pocnav da razmisluvam so glavata a ne so srceto.

    zatoa malecka, nemoj da se zaletuvas i da gubis glava brzo. ne pagaj na edno te sakam sto go kazuva na drugarite i drugarkite. baraj da ti bidat dokazani i pokazani cuvstvata ;)

    se nadevam bev od korist. sovetot e najdobronameren ;) pa pisi kako si ;)
     
  17. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    да и јас ке ти го кажам истото...сте се мувале еднаш и одма се сакате.....можеби да, можеби не , но не брзај!!!!
    Јас имав дечко на твоја возраст,меѓутоа, тој не раскажуваше наоколу дека ме сака, туку иако беше срамежлив, горд како и да е, се трудеше повеќе да е со мене, душата моја, дури пред да се фатиме ја премолел мајка му да го пушти на одмор само за да биде со мене, 1 недела откако се вративме од одмор тој ме однесе кај мајка му на работа, а брат му на првото среќавање во град мупрокоментира ова ли е таа .... . Значи никој од околина не ми кажууваше дека тој ме сака, на никој не кажував дека го сакам, само знаеа дека се симпатизираме...бидејки не се делевме и пред да се смуваме.....откако официјално бевме заедно, врската траеше 2 години...и ми беше екстра,,,,
    И ќе ти дадам совет, премногу си млада за да губиш глава, имаш време никаде не брзаш. она што е твое ке си дојде ;)
     
  18. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Да... можеби е чудно што од едно мување одма се сакаме, но ние се знаеме долго време и секој ден се гледаме. Не, јас не сум сигурна дека тој МЕ САКА, затоа што тоа се само зборови, делата--- никаде! Незнам веќе што да правам, тоа што не дава никакви знаци ме повредува, а од друга страна зборува дека сака да сме заедно и повторно ми дава надеж.. лажна. Незнам веќе што да мислам..... :(
     
  19. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Malecka gi citam temite sto si gi otvarala....a da dignes ti malku racna. pauziraj malku od se smuvav, se fativ, se muvam... poleka malce. imas 16 ;) spvetov e dobronameren ok? :)
     
  20. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    se raboti za eden i nikade ne se spomnuva fakanje... samo se muvavme i toa e toa, tipicen problem za 16 godisni ;)