1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Признавање чувства

Дискусија во 'Сингл' започната од Go-Girl, 30 ноември 2009.

  1. yummy

    yummy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    49
    А да се вратевме малу на темава? ;)

    И јас мислам дека не треба да има некаков редослед за тоа кој треба прв да ги искаже чувствата, тоа е спонтано. Но во мојов пример, никогаш не ни помислив дека дотука ќе стигне. Се почна од едно излегување на шега, после јас бев таа што рече : Стоп, полека...
    Е тогаш тој продолжи да ги прави тие ситни чекори, кои стварно беа супер изведени, пошто тотално ме освои!
    НО сепак, јас не навлегував мн длабоко зошто мислев дека како и секогаш, ќе почне да ме гуши блискоста и ќе ставам крај после 2 месеци, се ми беше забава, се до моментот кога ми кажа дека ме сака. Бев во шок! Го имав чуено тоа повеќе пати, ама тогаш сум се однесувала ептен кретенски т.е ќе се изнасмеам,или пак само ќе си заминам. Но овојпат беше поинаку, но сепак не можев и јас да го кажам истото зошто не го ни чувствував тоа,тогаш. И конечно после 4-5 месеци, му кажав јасно и гласно (така е изреката, иначе шепотев :D ) TE САКАМ! Никогаш нема да му го заборавам сјајот во очите кога го слушна тоа, беше пресреќен, и цел месец после тоа само ме препрашуваше ; Ме сакаш? Сигурна си? :D :D :D

    ПС Но сепак како и да е, мислем дека тој што е доволно храбар ќе го направи првиот чекор, без разлика на полот. Живееме во 21 век каде што жената не е само бирана туку и бира, па тогаш зошто да не иницира?! Им се восхитувам на сите кои што го прават тоа, а и мислам дека баш оној што го прави првиот чекор остава добар впечаток на човек кој знае што сака и посегнува по тоа, а не чека да му го сервираат ;)
     
  2. Monaaaa

    Monaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    8
    А сигурна ли си дека таа љубов навистина постои? На 16 години мислам дека се повеќе се сведува на свиѓање, ти кажувам бидејќи сме слична возраст. Не викам дека неможе да се сака,но повеќе е надворешно привлекување. А инаку мислам дека треба да почекаш тој да го направи првиот чекор. Ако се осмели на такво нешто значи навистина те сака како што кажува, ако не го направи тоа, не е доволно спремен на такво нешто. Тогаш само продолжи си натаму и знај, што и да се случи, ти имаш 16 години, значи цел живот е пред тебе. Што е твое ќе си дојде. ;)
     
  3. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Незнам повеќе што да мислам. Последниве два дена се неподносливи :( пред тоа барем правевме два-три реда муабет, сега ни тоа го нема, а си праќаме погледи постојано, но се се сведува само на тоа. Никој ништо не превзема. Но јас решив, ќе почекам две недели, доколку ми признае нешто добро, ако не не се замарам! хахаха ;)
    Инаку да се вратиме на првичната тема... мислам дека машкото е тоа што треба прво да пистапи, сепак.. :)
     
  4. Histerica

    Histerica Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    1
    значи вака...со момчето се знаевме али не се имавме..и една вечер кога излегов цело време одеше позади мене,со моите школски беше...а јас претходниот ден им реков на другарките дека го немам забележено колку симпатично момче е .. :$ ..и вечерта откога се вративме од излегување тој ми пиша на фејзбук.ама онака као се знаеме и сега муабет да направиме.потоа откога зборувавме 1 пат,почна да се понаша искрено со мене.ми доверуваше тајни и све остало.и нешто што ме заболе беше кога ми рече дека ја сака мојата школска,а она него не го приметува и му се лути а тој и нема направено ништо.со тоа се уверив дека не ме сака мене.ама секогаш кога ќе се сретнеме го приметувам како се загледува во мене,а се случува да се погледнеме и да се гледаме во очи минута,две.Мислам дека можеби му се свиѓам бидејки ми рече дека неможе да биде ништо со мојата школска.
    ама се плашам да му признајам,да не ме одбие..незнам дали ке можам да го поднесам тоа..многу пати сум била повредена и се плашам дека повеќе немам сила да се борам :doh:
    нема да имам уште многу време,и од тоа се плашам..уште 1 месец учиме..потоа незнам и дали ќе се гледаме воопшто.
    премногу го сакам и стварно ми треба совет што да направам.барам од другарки совети ама тие немат поминано низ таква ситуација па да знаат како најдобро да ми помогнат! :(
     
  5. Rossana

    Rossana Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    43
    колку години си ти? а колку тоа момче? мила како и да е ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ немој да му дадеш на знаење дека ти се допаѓа, кога едно машко ке дознае дека се допаѓа на некоја девојка тогаш почнува да изиграва фраер, да се прави важен и што ли уште не. Остави времето само да каже и на крај ако и ти му се допаѓаш на него, тој сам ќе ти пријде ;)
    По колку години сте?
     
  6. Histerica

    Histerica Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    1
    po 15 godini.moze malku sme premali ili taka mi se chini ;d
    inaku znam deka ke stane fraer ako mu kazam.ama neznam dali ke mozam da izdrzam bidejki znam kakov karakter sum i nemozam da izdrzam da prikrivam chustva.ama se plasham,mnogu!
    Iako vo posledno vreme se poveke se zblizuvame.iskreno neznam sto da mislam... :(
     
  7. Manuela20

    Manuela20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    I jas se naogjam vo slicna situacija... Megjutoa vo moj slucaj on ne mi dava nikakov signal.. vo princip sum sramezliva devojka, mozebi moite pogledi ne se dovolno uverlivi... no, ima i druga pricina. ziveam vo mal grad vo koj sekoj so sekoj se znae, ovaj sega sto go simpatiziram nenormalno se poznava so mojot bivshi decko, on misli deka seuste sum zafatena cura, i na mene gleda kako taka. mislam deka me gleda kako del od toj (od bivshiot). zatoa nesaka da me pogledni :( :(

    e stvarno neznam shto da pravam.. poooludev za nego... a imam stereotipi okolku toa deka devojkata treba da go napravi prviot cekor.

    k=KAKO DA MU DOKAZAM DEKA ME INTERESIRA???
    Kako da mu dokazam deka poveke ne sum so bivshiot... deka ednostavno nego go posakuvam, shto mislite? koga ke pomine pokraj mene da napravm neshto ( vo smisla da go dopram da... mu kazam zdravo), za nego toa bi bilo shok,nema damu se veruva deka tokmu jas go pravam toa... onaja devojka koja beshe vo vrska itolku mnogu se sakaja zosto toj takavo mislenje ima za mene.

    ahhh... |(

    ve molam nekoj sovet !!!
    odnapred blagodaram !

    p.s jas imam 20 godini.. a toj ima 30..mislite deka nemu e dojdeno do nekakvo smekanje i sarmiranje i...????
     
  8. kikeee

    kikeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Во мојот случај, сакам едно дете на иста возраст како мене, но тој досега не покажал знаци дека ме сака или нешто слично (само малку му сум симпатична :$ ).. Сум размислувала да му признаам, сум размислувала што би се случило доколку тој одговори позитивно или негативно, но досега немам преземено ништо... Ве молам да ми кажете нешто некој совет, како да постапам, ;(
     
  9. miamateva

    miamateva Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    22
    постои флерт. штом му се свиѓаш сигурно дека нема да те одбие освен ако има девојка ;) почнете со мување ако не сака тој веднаш врска. сигурна сум дека нема да те одбие. флертувај со него,излезете и смисли некој добар начин и интересен за да му признаеш. поздрав. :*
     
  10. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Вака сега јас секогаш сум признавала чуства на погрешен начин а и кога сум ги признавала секогаш не сум успевала односно ме одбивале за се ама сепак ако не ризикуваш нема ништо да добијаш па вака најверен другар ми е секогаш сме заедно знае се за мене и јас за него му кажав дека ми се допаѓа и дека сакам да се мувам со него но тој ме одби и јас се помирив но времето поминуваше и во погледот осетив дека сака нешто со мене.... т.е. мување но се страми да ми кажи а јас не сакам да бидам таа што ќе речи затоа што не сакам да останам повредена ако ме одбие. Почна да ми се пушта на моменти да употреубува изрази што никогаш не ги кажувал но никогаш ми нема кажано дека сака да се мува со мене на директен начин ???

    Помогнете ми страф ми е да не погрешам машкото е тоа што треба да кажи ако сака нешто а не женското иако јас веќе го имам направено првиот чекор. Го сакам премногу
    ;( ;( ;(
     
  11. Lali-Esposito

    Lali-Esposito Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Во врска со темава имам другарка која за малку ќе направеше ваква глупост. Всушност ја направи ама не му призна она туку на една другарка и се испушти. Момчето не ја свиѓаше другарка ми па почна да ја искористува. Затоа што учат во исто одд. ја тераше да му пишува домашни и такви глупости. Другарка ми тоа не го виде се додека не не свати мене и мојата друга другарка ншто и збруваме. Затоа подобро е машкото прво да ти пријде а не обратно.

    Е сега девојки стварно ми треба еден совет.
    за време на летниот распуст запознав едно дете кое на почетокот го сметав за пријател. По едно време сите почнаа да ми зборат како сме создадени еден за друг. Јас тогаш сакав еден друг, и еден ден еден другар на тоа детето ми рече да го заборавам тој што во моментот го сакав затоа што тоа детето ме сакало. и јас на почетокот не поверував но после тоа сама почнав да сваќам дека ме сака затоас што погледот не го симнуваше од мене. Еве го проблемот:
    Неговата мајка ми рече дека он и признал дека ме сака но исто така признал дека сака уште една друга, и дека се двоумел помеѓу нас двете.
    Сега незнам што да правам, дали јас да му пријдам или да чекам он да се одлучи.

    девојки ве молам за совет
     
  12. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.084
    Допаѓања:
    6.783
    Пол:
    Женски
    Вака сега...Дечкото по се изгледа не е сериозен ниту зрел.Ме нервираат машки од типот ми се свиѓа таа и оваа и сите.Тоа ти е чист пример за несериозни типови.
    Ти ако сакаш да имаш нешто со него ќе те советувам да не му се приближуваш прва никако,прво тој нека одлучи дали ќе седи на две столици или не.
    Не му приоѓај прва никако,почекај да ти се пушти тој и тогаш играј си со него додека вистински да му ги откриеш чувствата и намерите.Поздрав
     
    На Lali-Esposito му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lali-Esposito

    Lali-Esposito Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Фала за советот, ќе се обидам да те послушам. :)
     
  14. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Како да му пријдам?!

    Ве молам помогнете ми не знам како да му пријдам....се знам од фејсбук со едно момче , тој учи во моето училиште го свиѓам ептен :) Тој е слободен , нема девојка и не знам како да му пријдам да се запознаеме Секогаш на одморите кога ќе го видам посакувам да му се приближам да го прашам било што но никогаш немам храброст да го направам тоа....како?!
     
  15. GlamorousGirl

    GlamorousGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    101
    Како да му пријдам?!

    Facebook Connects The World. Хахахахаха. Познат ми е случајов. Јас се наоѓам во иста ситуација, само што тој не учи во моето училиште. :lol: Епа вака: Јас секојпат кога ќе го видам детето, бегам, се кријам, глупости, а уствари баш сакам да го запознаам. Во твојата ситуација мислам дека ќе биде полесно. Учи кај тебе? Лесно, најди некој твој другар/ка што го знае и нека те запознае со него. Како никогаш да не сте збореле. Ако па немаш некој таков другар, тогаш земи се во свои раце. Приближи му се (можеш и ненамерно да го чукнеш, турнеш итн...) и само речи: Извини ти беше тој .... ? :D
    позз :*
     
  16. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Како да му пријдам?!

    Чекај имате ли пишувано вие на фб? Ако имате пишувано зошто да ти е срам да му пријдеш. Тоа е сосема погрешно од твоја страна, некако многу детски делува. Пишуваш со него а во школо се одминувате :^)
    Нареден пат кога ќе го видиш во школо, пријди му и речи му:„Ајде јас да го скршам мразот“ :)
     
  17. birva

    birva Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Како да му пријдам?!

    добра идеја!!!!но само ако е сигурна дека и тој нешто чуствува!!
     
  18. anu6kaa

    anu6kaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    429
    Пол:
    Женски
    Девојкии советт ве молам :)
    Имам 8 пати излезно со едно дете. Проблемот е тоа јас што сум лудо в љубена во него а тој не е во мене ;( ;( ;( еднаш кога се мувавме случајно се прашавме и тој кога рече дека многу време му требало да се заљуби и дека тешко се заљубува фацата му беше демек што му е на чупево од мене љубов бара?? ;(
    Сега не знам што се случи не ми има речено повторно да излезиме ;( ;(
    другарките ми велат можи му било досадно затоа ме барал, демек ме најде помала од него ;( ;( инаку има 22 години ;( го сакаммм
    што велите треба да му признам што чувствувам ?
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Никако. Уште толку ќе си игра со тебе. Ако до сега не направил ништо, најверојатно нема ништо да биде. Подобро продол=и си понатаму.
     
  20. stella21

    stella21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    anu6kaa.......mislam deka ako mu priznaes se sto cuvstvuvas za nego ke pocne uste poveke da te ignorira oti znaes kakvi se maskite koga ke im kaze nekoja devojka deka e luda po niv...podobro ostavi vremeto neka pokaze sto i kako ke treba da bide...
    ...i jas imav eden slicen slucaj samo sto nie izleguvavme skoro godina vreme i jas se vljubiv kako nezdrava vo nego i koga toj go svati toa pocna da se ponesuva fraerski (znaes kako e )i prestanavme da izleguvame nemas pojma kolku mi e bilo tesko ama se vo svoe vreme se vozdrzav od toa da mu zvonam,signal da mu pustam ili da mu pisam i sto e najvazno dozvoliv drug da vleze vo mojot zivot a pred toa ne sakav da slusnam za drugo masko ednostavno ne postoese drug za mene ... ama koga veke ne mozese nisto da se napravi vo vrska so nas se zaprasav pa dali i vredi tolku da se trudam za nego...и сега посе долго време тој ме побара мене , затоа ти велам остави нека помине некој период ке видис дека се ке биде како сто треба...позз