1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приказната за девојката од планината (Канал 5)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од UnPaso, 31 јули 2014.

  1. UnPaso

    UnPaso Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    1.002
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Нова серија на Канал 5

    Содржина:

    Есмер е млада и бунтовна девојка со нескротливо срце. Живее во едно планинско село заедно со чичко и и тетка и кои и се единствени роднини. Таа е неписмена, неуредна и дива, а животот го поминува во планината, дружејќи се со животните, инсектите и билките. Еден ден додека се шета во планината здогледува млад дечко кој лежи на земјата. Тоа е Али Мурат, син на една од најмоќните фамилии во регионот. Каснат е од змија, а Есмер успева со својот нож да ја пресече раната, да го извади отровот и да му го спаси животот. Веднаш потоа, бега во дивата природа.
    Од тој момент, Есмер не може да престане да мисли на Али Мурат кој за неа претставува принцот на белиот коњ од нејзините бајки. А ниту Али Мурат не може да престане да мисли на девојката од планината која му го спаси животот. Судбината сакала да ги спои повторно, па така двајцата се среќаваат во дивините на планината. Есмер не може да одолее на страста на Али Мурат, па затоа решава да му се предаде. Но следното утро се соочува со горката вистина. Али Мурат е оженет.
    Разочарана, Есмер наоѓа засолниште во богатата куќа на фамилијата Кулова, кои се смртни непријатели
    на фамилијата на Али Мурат во борбата за земја, пари и моќ во областа. Во Есмер се вљубува Масум,
    внукот на Кулова и од тогаш срцето на Есмер почнува да чука помеѓу два огна, помеѓу двајца мажи, помеѓу две фамилии кои не бираат средства да се уништат меѓусебно.

    [​IMG]
     
  2. BI-44

    BI-44 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    972
    Допаѓања:
    481
    Interesna e
     
  3. Toprak

    Toprak Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    277
    на турски како се вика ??
     
  4. UnPaso

    UnPaso Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2013
    Пораки:
    1.002
    Допаѓања:
    247
    Пол:
    Женски
    Kış Masalı
     
  5. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Божее, еве уште една глупост. Ова значи зимска приказна. Од кај извадија девојката од планината!? :fubar: Не знам дали стварно си мислат дека се многу креативни и интересни со ставањето наслови без врска!?

    Инаку серијава е просек некој. Не ми е којзнае што.
     
    На UnPaso и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  6. Majuv4ence13

    Majuv4ence13 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    513
    Пол:
    Женски
    Убава е серијата ама мн глупав крај ќе има само 11 епизоди овие ќе ги скратат ќе дојдат 30 :^)
     
  7. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    А како ке заврши серијава?
     
  8. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Во принцип сум против тоа оженет маж да засака девојка надвор од бракот, но на срцето не му се наредува... е сега да се навратам на серијата, мене ми е доста интересна само глумците не се нешто вауу најубави, многу ми е жал за Али Мурат, човекот несреќен цел живот во бракот, кога се оженил не го сакала жена му сега демек го сака ама ајде, кутриот се заљуби на прва во Есмер и со какви интриги го раздели мајка му од неа...инаку крајот нема да биди многу среќен нешто видов на нет ама не откривам како и да е нема да трае долго серијата снимени се само 11 епизоди :)
     
  9. Toprak

    Toprak Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    277
    Според мене убаво завршува. Карјаот е малку чуден и недефиниран ама тоа е тоа.
    Есмер ке се омажи за Максум и ке си го земе бебето. Предходно овој бегов многу ке им досаѓа и се бегаат во друга куќа.Бегов ке види - невиди ке се врати кон неговата ,дури и ке се заљуби во незе. Вракајки се во кола во една темница,после еден добар секс со незе додека вози ке се заѕвери во жена му насмеан и нема да види во темницата и ке се акнат во еден камион и загнуваат.Мајка му дојде кај стариов и ке каже дека им загинал синот и така завршува филмот,мајката плаче, стариот дедото плаче и ја даваат и Есмер со очите насолзени како пага на колена со таа незина насолзена фаца а Максум стои и ја гледа. Што по мене значи дека иако изглдаше дека се заљуби во дечково што ја прифати после сите глупости со бегов, испадна дека до крај таа го сакала иако глумеше ’јас брак не растурам“
    Мислам дека до петок ке заврши. Има 11 епизоди а сега сме 8 или 9 по нивно.
     
    На vickyy90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Оној што прави лоши дела лошо завршува!-Ова се однесува на Али Мурат што направил вонбрачен грев со Есмер и на мајка му што му правела интриги,па на крајот го губи синот којшто загинува во сообраќајна несреќа.Сепак и покрај се мене многу ми се допаѓа серијата,глумците ми беа многу убави и многу ми се допаѓа тоа што е кратка што не е развлечкана како другите сапуници бидејќи многу мразам долги серии коишто се чини како воопшто да немаат крај. :!: :emo: :* :inlove: