1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приказната на робинката (Маргарет Атвуд)

Дискусија во 'Книги' започната од MayDiamonds, 7 април 2018.

  1. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Приказната на робинката е дистописки роман, сместен во блиска иднина во една тоталитарна христијанска теократија која извршила преврат врз американската влада. Романот е психолошко „реалистично“ и убедливо истражување на еден спротивен свет, кој во себе има значајна надреална врска со реалноста. Жестоко политички и мрачен, а истовремено мудар и хумористичен, Приказната на робинката отвора голем број општествени прашања. Јазичната умешност на Атвуд блеснува низ наративот темен од терор, низ острите перцепции, свети во силните слики и саркастичната мудрост.


    После темата за серијата мислам дела заслужува тема и книгата, јас ја прочитав во еден здив но останав запрепастена од крајот и со милион прашања, би сакала да се отвори дискусија на оваа тема
    Што се случи со Нафред???
     
  2. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Сега ја читам, при крајот сум. Само имав потреба да споделам дека многу длабоко ме потресе романов.

    Иако мислам дека многу е раскажано а малку е кажано, ми фали некако побрз развој на настаните да има, повеќе случување. Ама сепак многу ме вознемирува темата.

    Мислам дека такво општество не е ништо што не може уште утре да се случи, посебно погодна почва е токму САД. А посебно некои делови од САД.
    Општество речиси идентично како она сега во Авганистан, само водено од друга религија. Такви слични секти веќе постојат таму и функционираат со децении отсечени од модерниот свет. Искрено само од помислата на такво општество, ужас ме фаќа.

    Интересно е да се прочита, ако имате стомак да го сварите. Мене малку тешко ми оди. Веднаш се замислувам на спротивната, бунтовничката страна, макар по цена на животот. :nod:

    Во секој случај, препорачувам.