"Приказната на робинката" (Маргарет Атвуд)

Дискусија во 'Книги' започната од MayDiamonds, 7 април 2018.

 1. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  1.692
  Приказната на робинката е дистописки роман, сместен во блиска иднина во една тоталитарна христијанска теократија која извршила преврат врз американската влада. Романот е психолошко „реалистично“ и убедливо истражување на еден спротивен свет, кој во себе има значајна надреална врска со реалноста. Жестоко политички и мрачен, а истовремено мудар и хумористичен, Приказната на робинката отвора голем број општествени прашања. Јазичната умешност на Атвуд блеснува низ наративот темен од терор, низ острите перцепции, свети во силните слики и саркастичната мудрост.


  После темата за серијата мислам дела заслужува тема и книгата, јас ја прочитав во еден здив но останав запрепастена од крајот и со милион прашања, би сакала да се отвори дискусија на оваа тема
  Што се случи со Нафред???