Приказната на робинката (The Handmaid's Tale) [2017]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од DzingrlakaDzikica, 9 мај 2017.

 1. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.598
  Допаѓања:
  86.750
  Пол:
  Женски
  Ич нема потреба од четврта сезона. Оваа е толку досадна, толку се без поима што прават. Не знам зошто луѓево немаат некој кој ќе им каже, не, идеиве ти се заникаде, не ја уништувај приказната, да завршиме со една-две сезони.
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.164
  Допаѓања:
  5.363
  Пол:
  Женски
  Уште ја немам почнато третава, симнати ми се 4 епизоди ама никако да се наканам а и немам време .. според вашиве коментари ич да не ми е криво што е така ... а толку убаво почна, бизарно серииште ама in a good way, ја глеав ко прав ужитак...тоа е, не е ни прва ни последна шо ја зае*але..:((wtf):swear::fubar::headbang::tmi:
   
 3. simonka93

  simonka93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 март 2012
  Пораки:
  2.066
  Допаѓања:
  54.870
  Полоша епизода од последнава не сум видела до сега. Од толку многу љубов за серијава, ми одмили
   
 4. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.598
  Допаѓања:
  86.750
  Пол:
  Женски
  Стварно, зошто луѓево не запрат по првата или втората сезона. Во тие две сезони раскажи се и ај чао. Тотално непотребни заврзлами се случуваат и еден супер лик го направија патетичен до степен..и треба психијатриска помош. Под итно. И да има нова сезона јас не гледам.
   
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sweet.november

  sweet.november Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  1.938
  Блесд би д фајт, мај ес (wtf)

  После 5 години, и текна на госпожата Џун, дека деца ќе спасувала. Она нејзиното не може да го спаси цели 3 сезони, па тука организации, комбиња, чуда, ќе спасувала и други(facepalm) Мразам кога сакајќи да направат профит, уништуваат добри серии :puke:
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  3.976
  Допаѓања:
  26.915
  Третава сезона К А Т А С Т Р О Ф А
   
 7. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.182
  Допаѓања:
  1.187
  Ќе има и четврта сезона.:D
  Мене и третава ми се смачи,ама ај уште неколку останаа па ќе ја догледам.Најмногу поради тоа што немам најдено некоја поинтересна серија.Сакам некоја нова...
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.435
  Допаѓања:
  44.086
  Го гледавте ли финалето? Конечно малку размрдување.
  Да бидам искрена, кога видов дека сака да спаси толку деца мислев дека полудела конечно. Ништо не направи во толку сезони, па сега демек ќе успее. Ама ете.
  Моментот кога ги видоа децата беше ежење.
  Она што ми беше неверојатно е дека баш Лук и Мојра ќе се таму, ама ај.
  Плус, децата веќе колку години се во Гилеад, зарем немале некаква врска оформено со родителите? Некои од нив и биле мали кога бил создаден Гилеад. Како би тргнале туку така негде?
  И покрај ова беше динамична епизодата, сосема во контраст со текот на цела сезона. Бев малку подзината и во тензија чекувајќи како ќе се разрешат работите.
  Не знам четвртата сезона како би течела. Дали би имало шанса да мислат дека Канада го организирала некако ова со децата, па да направат овие мрежа за ослободување луѓе?
  И за Винслоу ама ми беше мило така што заврши.
  Да не кажувам пак за Серена, колку ќе беше нефер она да е слободна и со дете во раце кое воопшто не беше ни нејзино. Одвратна. Сосема заслужено за неа и Фред.
   
  На GoodGirl45 и sweet.november им се допаѓа ова.
 9. sweet.november

  sweet.november Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  1.938
  Сосема се слагам со тебе.
  Колку и да велев дека цела сезона е досадна и никаков фајт не видовме, последната епизода беше ежење. Ми дојдоа солзи во очите кога децата излегоа од авионот, и кога таткото си ја позна ќеричката. Се надевам не чека добра 4та сезона.

  Praised be :bow:
   
  На candy.cane и RainBow им се допаѓа ова.
 10. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  5.598
  Допаѓања:
  86.750
  Пол:
  Женски
  Ми се свиѓаше последната епизода. Целата збрка и неизвесност околу акцијата, премислувањета на Лоренс, мартата, лудоста на Џун... Без двајца од најбитните командири, кои се и најстрогите ем и најгрешни цц не знам кој од Гилијард ќе ја преземе улогата да го продолжи системот на репресија и особено да возврати на спасувачката мисија.Браво за Серена пошто, таа е организаторот на апсењето на Фред. Без никому да остави ни малку сомнеж...дури и на Џун. Прв пат помислив дека планира нешто дур Џун беше во болница и оваа ја збрца со нож...муабетот на Серена кон Џун дека од Џун не се очекува да полуди, пошто е една од посилните, поиздржливите. Следна сезона...здравје. се изморив од Џун.
   
  На candy.cane, 1209 и sweet.november им се допаѓа ова.
 11. KateKane

  KateKane Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2018
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  13.013
  Пол:
  Женски
  Одамна сакав да почнам да ја гледам, кога почна да се емитува не бев у психичка состојба да гледам вакво нешто. Вчера ја догледав прва сезона и ми се збоктиса животот искрено.

  Гледав една епизода на ден, повеќe не ни можев, душата ме болеше со секоја ебена сцена. Во продолжение ќе пишам моја гледна точка на серијата, не ставам спојлер пошо е од прва сезона, али тие што не гледале а планираат нека не ми го читаат мислењето, ќе повторам има спојлери за првата сезона.

  Не знам за која од "робинките" ми беше најмногу жал. Секоја од нив со рани од различен тип, буквално во нив е сумирана сета опресија што може да и се направи на жена. За Џун срце ми се искина, како глуми она и каков е нејзиниот лик сте се изназбореле, нема да се повторувам.

  За Џенин мислам оти ми беше најмногу жал, затоа што претставува невина девојка која Гилеад ја сомле и ја распарчи. Искористена од секој можен тиранин во серијата, си остана детенце во душата, дете кое никому зло не направи. Најмоќни ми се сцените со неа, особено таа кога ја однесоа во новиот дом и кога репетитивно требаше да и се повтори судбината. Не и дадоа време ни малку да закрепне, одма фрлена во нов дом како вреќа за носење дете. Сцената со самоубиството и со каменувањето според мене се најмоќните точки во серијава.

  Од Емили сцените со едно око ги гледав. Нажалост тоа што во серијава е дистопија, го има уште во закоравени земји. Сечење на клиторисите на жените за да не уживаат никако во секс, грев се смета женскиот оргазам :x Не е дистопија ни смртната казна за лгбт лица, од зграда ги фрлаат во муслиманските земји. Сцената коа ја осудија "Мartha" на смрт пред неа мислам дека кошмари ми нанесе. Одвратна сцена, али толку моќна, врел шамар за сите хомофоби.

  Гледав некој поназад ја имаше споменето епизодата со борделот како лоша. Според мене една од подобрите, лика и прилика на типичен хардкор христијанин. Смртна казна за неверство судат, а тие партал се прават по бордели. Смртна казна за геј лица, а си уживаат у тројки со две жени. Абортус забранет и смртна казна за жените кои ќе абортираат, ама тие швалерките ако си ги затруднат, одма да идат под нож. И на фемина ги имаме вакви, може не се за смртна казна, ама за вафли јадење први се.

  Ја обожавам серијава, посебно затоа што дава едно вистинско и реално светло за тоа каква е религијата, какви се психопатски работи можат да излезат од неа (она со сексот на робинката легната у скут е од таму превземено, Рејчел кога не можела да му роди дете на Јаков, па го натерала да ја ебе слугинката и и го украла детето на крај).

  И она кое јас го дробам од кога сум зачленета, дека нема полош непријател на жената од друга, злобна жена. Ликот на Серена е тоа, типична цепеница која за да удоволи на мажето себеси се множи со 0. Згодна, паметна, начитана, визионер, џабе кога самата си пукна у колено и си се намести да е слугинка. Џабе носи син фустан, подеднакво е потчинета, а од џин жена, сама си станала обичен, малечок пион на "елитата". Ивон толку добро ја глуми, секоја чест. Глумицата ја сакам од други проекти, али овде едвај ја гледам човече, до толку ми е одвратна.

  За крај рецензијава (свака ви част ако ја дочитавте) ќе ја завршам со една реченица што ја најдов на интернет кога читав и јас самата рецензии - It's not a TV show, it's a movement. Потполно се согласувам.
   
  Последна измена: 30 август 2019
  На candy.cane, Nigredo Odor, VoodooGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.