1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приказната на робинката (The Handmaid's Tale) [2017]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од DzingrlakaDzikica, 9 мај 2017.

  1. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Да и јас тоа го помислив баш додека ја гледав последната епизода. Му легна ликот некако.
    .
     
    На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
  2. vesna212

    vesna212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    49
    Каков крај има книгата, љубопитна сум би сакала да ја имав прочитано пред да се навлечам на серијата :D:)
     
  3. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    A ја гледаше ли воопшто серијата? Крајот на првата сезона е всушност крај на книгата, и неодреден е, не се знае што се случува понатаму.
    Втората сезона е исклучиво креација на сценаристите, па ќе видиме во кој правец ќе го одведат дејството.
     
    На Someonespecial и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
  4. vesna212

    vesna212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    49
    Да, ја гледав серијата и баш затоа прашувам дека неодреден крај имаше првата сезона си мислев да не има некоја разлика со книгата
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  5. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.789
    Допаѓања:
    5.422
    И мене тоа со враќањето хендмејтс од колониите ми нема смисла. Не верувам дека овој новиот командант што го сменија ќе си оди туку така. Плус очигледно имаат некоја историја со Фред и Серена. Серена изгледа ќе мрдне со прст да протурка некоја промена ама којзнае дали ќе и поверуваат дека Фред е во ок состојба за пишување закони, ама не верувам дека и он ќе се сложи со Серена за новите промени.
     
  6. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Го гледавте ли трејлерот? :o
     
  7. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Приказната на Офред завршува исто како и првата сезона, но книгата има дополнителен епилог. Епилогот се случува на некаква научна конференција во иднината која се занимава со (веќе одамна непостоечката) држава Гилеад. Приказната на Офред е откриена на аудио касети кои самата таа ги снимила и е еден од ретките детални извештаи за животот во Гилеад.

    Од ова, може да се заклучи дека Офред преживеала (и нели, подоцна во животот ја снимила својата приказна на касети), како и дека Гилеад како општество не опстојало, а во иднината постои нов, демократски и полово рамноправен поредок на територијата на САД.

    Научниците кои ги откриле снимките приказната ја нарекле „The Handmaid’s Tale“, затоа што вистинското име на Офред не се спомнува никаде.

    Генерално, според мене, фин и елегантен крај на една инспиративна и несекојдневна приказна.
     
    На Victorian, Someonespecial, 1209 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Хепи ендинг.
    Ако заврши и серијата со хепи ендинг, ќе се разочарам
     
    На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Па, хепи ендинг у смисла што држава како Гилеад не успеала да опстои вечно. :D

    Од аспект на Офред, зависи како гледаш на работите. Можеби се спасила, живеела удобен и среќен живот и снимките ги направила како мемоари под стари денови. А можеби тоа се снимки направени при испрашување со измачување од страна на The Eyes. Зависи дали на стварите у животот гледаш како полуполна или полупразна чаша и какви приказни преферираш. :D

    У секој случај, тоа незнаење, двосмисленост и потенцијал за лична интерпретација мене ми се свиѓаат.

    А искрено, како што тргнала серијава, очекувам многу покласичен (поклише) хепи енд на крајот.
     
    На Victorian, Someonespecial, Lianna Anna и 3 други им се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Сакам како во европски филмови и серии. Сите да страдаат и апокалипса да има :)
    Сериозно. Не сакам многу зашеќерени краеви: Си живееа среќно до крајот на животот (стил).

    Не ми ни текна дека е можно да е снимано за време на испрашување. Тоа би било, вери мач ок, според мене.

    п.с. Чашата има вода.
     
    На Someonespecial, zhap4e, LollySky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    тажно. .. си поплачев малку .. ама ајде на крај убаво ми дојде.. :) туку серена и Џун ептен се зближија. Имам чуство дека ќе му го стават крајот на фред по се ова
    ..
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    Епизодава не беше лоша.

    За бебето срцето ми се скрши, душа мала. Оние Патнамс значи не се за родители, ете, дури и во вакво општество какво што го креирале не е секој за родител. И тоа е уште една нус појава, луѓе што не сакаат деца да мораат да имаат и тие деца не успеваат да опстанат. На бебето му треба љубов, треба да се осеќа сигурно, онаа само се жалеше од него, не сакаше ни да го држи, како тоа бебуле да напредува?
    колку убаво му пееше Џанин, душичка.

    Серена... Треба ли сега да ни биде жал? Епа мене не ми е. Не можам да сочувствувам со неа и тоа е тоа.
    Дали мислеше дека она е заштитена? Сега доби целосен убид во својата ситуација, дека е затвореник исто како сите останати. Нема каде да се обрати и нема кој да и помогне.

    Зошто Офред отиде кај Фред? Дали сака некако да ја искористи ситуацијата што Серена ја зафркна работата? Или некој комент на слабост?

    Ме изнервира ситуацијата со Џун и Џанин. кога оваа ја тргна, па и му вика уште на чуварот со пушката, I've got this, мислев дека ќе бидат уште построги со нив нема да им дадат да писнат, овие дури си се тргаат, им викаат на чуварите да го остават и таквимити работи. Супер.

    Како ќе биде сега протолкувана ситуацијата со неонаталогот? Дека ете, медицината не помогна и Господ го спаси бебето? Како ќе ја спинуваат? Или ќе помине незабележано?
    Жената увиде дека нема што да се направи, значи даде точна проценка.
    Колку способни жени има само, а они ги маргинализираа, пола од населението не го користат како што треба. Уфффф, како ме нервира серијава, некој страшен нерв ми допира кога гледам што се случува со жените.
     
    На Joi, zhap4e, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
  13. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    дали ќе ја земат џанин сега назад со бебето баш ме интересира ...
     
    На zhap4e, LollySky и Someonespecial им се допаѓа ова.
  14. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Мене откако го оженија Ник, ми изгледа дека ќе настрада ради девојчево кое му го наместија... Некако гадно чувство имам за неа, сомнителна ми е, иако не е ни чудно со оглед на тоа што ги мажат на 15 години :x

    Ептен беше емотивна епизодава со Џанин и детето, сепак не било само plot hole тоа што ја вратија од колониите. Многу трагичен и sympathizable ми е нејзиниот лик, толку е наивна и полна со љубов...

    Серена доста се смени после експлозијата, а казната од Фред мислам уште повеќе ја освести. Изгледа ѝ требаше лично такво понижување за да почне да сфаќа какво ужасно општество создала, јбг...
     
    На Joi, zhap4e, LiliBoz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    751
    Допаѓања:
    2.869
    Пол:
    Женски
    Јас ја почнав првата епизода, но од кога ја видов сцената со силовањето исклучив. Воопшто ништо не сфатив, а баш сакам да ја гледам. Зошто во првата епизода и ѓи извадоа очите на една од девојките ? Зошто ги заробија? Јас замислував како некој revenge type серија.. Има ли таков пресврт?
     
  16. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Имаше ли нова епизода неделава? Вчера на putlocker побарав-немаше.
    Ако да..плис ставете линк за online :)
     
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Морав :D

    [​IMG]

    Уште колку епизоди има од сезонава btw? 8-|
     
    На Victorian, zhap4e, Mishela и 3 други им се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    на замунда има. За онлајн види Реин да не знае.. она ги барата тие.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Tnx, Лили :) ќе побарам. Сабајле баш видов статија за епизодата.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    https://123europix.net/tvseries/the...ale-season-2-online-free-hd-streaming-europix
    Еве линк. :)

    Епизодава беше многу морничава, спој меѓу нереалното и реалното. Лук и Фред, Лук и Ник... И Моира кога ги виде... Имаше многу добри моменти.
     
    На zhap4e, Someonespecial, teressa и 1 друга личност им се допаѓа ова.