1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Приказни за добра ноќ

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theunforgiven, 14 септември 2016.

 1. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.303
  Допаѓања:
  2.150
  Ноќна тема.

  Да си посакаме самите себе (а и на некој друг) или пак на некој (или сите) од форумов.

  Преку фотографија, текст, песна, приказна, поезија... Нешто топло и релаксирачко за убав крај на денот и уште поубава и помирна ноќ.

  Бидете креативни и фини.
  ____________________________________________________________________

  Воедно, слободно можете да кажете како вас, порано, кога сте биле мали, ве заспивале. Дали можеби се сеќавате на некоја приказна која што ви ја кажувала мајка ви или баба ви? Песничка? Омилен цртан филм без кој не сте можеле да заспиете?

  Ако сте родител, тогаш како вие го заспивате вашето дете...
   
 2. Daisy10

  Daisy10 Активен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2016
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  94
  Пол:
  Женски
  Мене обично ме заспивале со нани нани бебенце, а кога сум потпораснала без томи џери не сум можела да заспиам и уште ги чувам цедињата, а секако и нинџа желки ми беа омилени сите епизоди ги чувам.Една од омилените приказни ми била мечката и волкот измислена од дедо ми.
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 3. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.303
  Допаѓања:
  2.150
  Јас многу често знам да се потсетам на некои такви моменти, иако биле поодамна... Како блицови ми се отпрвин, а потоа добиваат и детална слика. Знам дека и мене ме имаат заспивано со „Нани нани бебенце во шарено кебенце...“ , а знам дека многу сакав баба ми и мајка ми да ми ја раскажуваат приказната за Црвенкапа. Делот со лошиот волк секогаш ми беше највозбудлив и нејинтересен. Ова сега ми текна, сигурен сум дека ќе се сетам и на други детали...
   
  На Dabria му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.140
  Допаѓања:
  76.530
  Пол:
  Женски
  Мене не ми требаа приказни, само нишкање. :lol: И некоја играчка до мене.
  Многу сакам кога спијам со внукот и му раскажувам приказни ама мене попрво ме фаќа сон отколку него. :D
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  5.419
  Допаѓања:
  54.708
  Пол:
  Женски
  Кога бев малечка моите ептен беа зафатени со работа што и немаа време да ми раскажуваат приказни многу многу,во принцип си бев спанка и лесно заспив без многу перипетии :D
  Арно ама сега затоа јас кога ги заспивам внуците им пеам песнички или приказни.
  На Внук ми хит му стана приказната за Црвенкапа,уште од бебе ја обожаваше,не му ја кажував онака оригинално туку со измени од памет,и сега ја знае верзијата дека Црвенкапа кај баба и носела вино,сок,леп и смоки :D:rofl::rofl:
  Кој знае уште што не ќе ми текне8)
   
  На theunforgiven, HUNK и Crna Dama им се допаѓа ова.
 6. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  2.599
  Допаѓања:
  34.212
  :rofl::rofl::rofl:

  [​IMG]

  Инаку, баба ми ни измислуваше приказни, со мене и брат ми како главни јунаци...
   
  На Waka-waka и theunforgiven им се допаѓа ова.
 7. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.711
  Пол:
  Женски
  Аиии кога ќе се сетам на приказните што ми ги раскажуваа, убавини. Кога попораснав, сама си читав приказни. Уживав во нив.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.