1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прилеп

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од crazylady, 31 мај 2011.

 1. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Јас сум од Прилеп и ме интересира што мислите за Прилеп !
   
  На barbie-hilton му/ѝ се допаѓа ова.
 2. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Имам многу да коментирам за овој убав град.

  Прво имам и јас некоја прилепска жичка, од баба ми односно од мајка ми и сум горда на тоа.
  Предходната година прв пат го посетива(срам да им е на моите) и се воодушевив, затоа што ми се допаѓа и затоа што се чувствувам како дома, бар еден дел од мене така го чувствува.

  + тоа имаме и ќуќа на сред чаршија која за жал сега ке ја продаваме ради Х-причини, а што убаво си доаѓавме кога ке си посакавме и си седевме колку што сакаме. :worried:

  Срцето ми остана таму, Прилеп чекај ме, те посетувам летово барем на два дена.
   
  На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
 3. barbie-hilton

  barbie-hilton Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  Љубовта ми е од Прилеп :inlove: град во кој би живеела после Битола дефинитвно е Прилеп... Го сакам и градот и луѓето. Навитина сте посебни :*
   
  На CarrieBradshow и eutixismena им се допаѓа ова.
 4. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Мојот роден град! Најубавиот во целата Македонија!
   
  На CarrieBradshow и firequeenn им се допаѓа ова.
 5. avriill

  avriill Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Нема што да се каже, Прилеп си е Прилеп. Најдобар! Си има и мани, али многи си го сакам мојот роден град:)
   
 6. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Прилеп е убав за гледање... Има доста историски места, модерни паркови, еден куп фонатни и убави улици... Но има многу пропусти во културен поглед(мислам на театри, кина, претстави, концерти и слично), ми се допаѓа што има Пиво фест, што има влезено во Гинис, што за 20тина дена таму ќе дојде Чола... :)

  Сепак јас се навикнав на живот во Битола, всрце ми е! :inlove:
   
  На CarrieBradshow и loly89 им се допаѓа ова.
 7. bal0n43

  bal0n43 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  81
  Не знам од каде си го донела овој заклучок, но Прилеп е еден од градовите на културата во Македонија. Барем 3-4 пати во месецот има претстави во Војдан, кино си немаме, но се прикажуваат филмови во домот на културата, концерти во Прилеп нема затоа што нема место каде би не’ собрало сите :)
  Како и да е, многу си го сакам Прилеп. Не знам како ќе издржам кога ќе заминам на факс надвор од него :(
   
  На CarrieBradshow му/ѝ се допаѓа ова.
 8. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.223
  Тоа е затоа што не си била во Битола да видиш како работи театарот... Знам затоа што често одам...Можеби грешам но такво мислење имам за тоа.
   
 9. avriill

  avriill Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2011
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Да, Прилеп е град на културата, и театарот добро работи, а тоа што нема кино не прави да има „пропусти“ во културата:)
   
  На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  3.180
  Допаѓања:
  25.539
  Пол:
  Женски
  moжи кино нема ама има премногу други случувајна во Прилеп,да не ги набројувам сега,оти на сите му се познати.Прилеп пре убав град и пре добар народ живее во него :inlove:
   
  На loly89 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Баталете го киното,што ќе ни е, и онака наскоро наближува Пиво фест ,ќе се изнагледаме трагикомедии и без киното :lol:
   
  На LittlePinky, ane.bella, crazylady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  Во последните неколку години Прилеп е доста среден, мислам на паркови, фонтани, катната гаража и слично. За културни настани незнам колку често ги има пошто не сум од Прилеп, одам можеби два до три пати годишно. А и луѓето ми се допаѓаат, гостопримливи се.
   
  На eutixismena и crazylady им се допаѓа ова.
 13. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  Ќе си земам за право да зборувам за Прилеп како мој роден град каде ги поминав најубавите години од мојот живот. Секогаш постои возбуда при одење таму. Да убав е , мене ми е, но дали градот или луѓето кои се тамуми го прават да ми е убав е тоа навистина е прашање.Кога дојдов во Скопје да студирам (каде што и останав) многу ми недостасуваше Прилеп. Мислев дека луѓето во Скопје се без душа без чувства. Ама сега од оваа дистанца не мислам така. Не ми се допаѓа што во Прилеп се провлекуваат навиките со години, ништо не се менува. Го поднаправија градот, нови паркови, улици, ( па добро тоа е политиката на владата не само во Прилеп туку секаде). Луѓето се поинакви, имаат навики кои никогаш нема да ги искоренат. На пример едни исти луѓе држат кафичи и сите како некои овци (извинене сограѓани и јас своевремено бев дел од вас) одат таму. Ама тоа биле само два кафчи...ако таму треба да се иде, и имате се на купче, и триесет и кусур годишни и некои по 15 кои родителите ги пуштиле до покасно. Дискотека??? Е нема дискотека, има нешто како ноќен клуб ( не знам исто ли е или јас поимиве ги испомешав)... Да ноќен клуб итоа еден не може да има два, сите одиме во еден и таму пак сите на купче, ама не не собира сите ако колку мозе толку па не бадијала има вработено вратари. Е вратар ти е најјаката професија во Прилеп, вратар си, фраер си. ( Е сега може ни средно не поминал ама.... 8) ) Нешто што со години се провлекува е излегувањето во сабота денски во град на кафе. Невидена шема е тоа, и обавезно треба да е тренерка шема, друго не се признава. ( ако некоја се прошета по штикли ќе јаде коцкасти погледи) .Многу го искритикував мојот град, знам. Ама има некои работи кои навистина ме вадат од котакт и кои никако не се променуваат. Го сакам искрено многу, таму се сите што ги сакам, ама мислам дека ако сега треба да живеам таму ќе ми треба време да се навикам.
   
  На GirlLove, crazylady и OzzyAngel им се допаѓа ова.
 14. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.414
  Денес започнува пивофест повелете сите во Прилеп - најубав е!!!
   
  На loly89 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. loly89

  loly89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  206
  Допаѓања:
  74
  Конечно настанот на годината во Прилеп- Пивофест јас мислам дека ќе се сруши минатогодишниот рекорд на испиено пиво и изедена скара на пивофест, а исто така и посетеност <3 ПРИЛЕП
   
  На ane.bella, crazylady и eutixismena им се допаѓа ова.
 16. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.414
 17. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  Мене баш ми е симпатичен Прилеп. Имам роднини таму и како мала стално идев, имам мал милион слики кај тоа едно бело лавче. :D

  После, обавези едно друго и лани, конечно го посетив пак после долги 2-3 години. Еднаш по грешка стасавме со другарка ми во Прилеп, па бевме и на Пивофестот - вери, вери амјузинг. 8) Седевме три дена, преку целиот ден гужви, музики, пијанчишта... богами циркузи да гледаш. Избегавме за Цеца, сепак тоа е премногу за моите уши. :D

  Добри се и луѓето. Нешто што јас приметив, не знам дали е точно, но машките се многу позрели и подотерани од девојчињата. :lol: Малку звучи глупаво, секаде има нели средени, несредени, зрели и незрели, но од тоа што јас го видов... Не знам, можда и грешам. :emo:

  Инаку утре ви идам пак на Пивофест и едвај чекам да испијам пивце за живце и да каснам едно сендвиче со лесковачка, од тие малите. :D
   
  На crazylady и eutixismena им се допаѓа ова.
 18. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
 19. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.718
  Допаѓања:
  5.012
  Пол:
  Женски
  Суровата вистина за Прилеп.
   

  Прикачени фајлови:

  На senza.parole и glosipgirl им се допаѓа ова.
 20. MimSs

  MimSs Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Градот си е најкул али менталитетот шо е за никаде,за никаде е ... и при една најмала грешка шо можи да ти се деси че бидиш тема на разговор сигурно еден месец :D
  Инаку убав,среден,чист ... тој шо бил знај :D