1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Принуден одмор - 70% плата

Дискусија во 'На работното место' започната од Deni87, 8 јули 2018.

 1. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  485
  Пол:
  Машки
  Дечки, ве молам за помош!

  Веќе сум вработен во државна компанија, но сакам да го напуштам работното место. Подолго време бев во потрага по нова работа во приватниот сектор и конечно најдов. Но бидеќи не сум сигурен како ќе ми е на новото место не сакам да ја изгубам старата работа и да дадам одма одказ.
  Првично размислував да земам 3 месеци неплатено отсуство но читајќи го колективниот договор дојдов до идеа да земам принуден одмор и да земам 70% од плата.
  Прашањето ми е колку време можам да бидам на 70% ?

  p.s. во колективниот не го пишува тоа
   
 2. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  485
  Пол:
  Машки
  И го прашувам директорот и не ме пушта на 70%, ми вик вифи земи боледување ова она....
   
 3. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  13.979
  Допаѓања:
  156.925
  ако си тука на одмор како ек бидеш пријавен во приватната фирма?
  неможе на две работни места да си вработен со цело работно време
   
 4. Deni87

  Deni87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2018
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  485
  Пол:
  Машки
  во приватната ќе терам на црно
   
 5. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.983
  Допаѓања:
  6.466
  Пол:
  Женски
  Prinuden odmor 70% koj go plaka? Drzavata ili firmata?
   
 6. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  18.009
  Допаѓања:
  96.951
  Пол:
  Женски
  Нешто си утнал, такво нешто не постои. Можеш неплатен да земеш, ама да принуден како опција не постои. Можеш боледување, ама ниеден доктор нема на лепе очи да ти даде боледување.
   
  На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.