1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Принудно чување дете на другарка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Annora, 12 ноември 2019.

  1. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Нека трепка мислењево во темава. Од ова треба да научите што е другарство и што значи тоа.

    За другар/ка боли до срж. И се радуваш и плачеш правиш се што треба и нетреба за да помогнеш. И тоа не оти љубезно те замолила туку зошто од внатре ти иде тој нарав дека треба да помогнеш.
    Колку само себичност прочитав темава. Тоа никако не можам да го ставам во поимот другарство.
    Другарка ми ми чисти по дома кога ми доаѓа, а не да чека од мене кафе да и варам, сум и чистела и јас, и сум готвела и сум го чувала малиот и ми ги чувала децата и за тоа ми е другарка. И кога ми е убаво и кога не ми е. На друга другарка малата ми спиела кај мене кога било ситуација дека треба, кога немав кој да ми ги чува моите ги носев кај нејзе без грижа на совест дека таму ќе се 8 саати, а не 20 мин. И она не ми враќа со тоа туку ги чува зошто ги сака.
     
    На jacqueline.s, Cka, supergirlmb и 4 други им се допаѓа ова.
  2. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    А ти знаеш дека бебе цица на 1,2ч, по 20-40мин? И дека замисли за тоа време може мајката мобилен на држи?
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Ама тоа е друга тема, и јас ако сум нормална секако ќе превземам нешто. Нели?
    Ама дека има икс случаи каде што се десило да не можеме да напраиме нешто што сакаме и имаме потреба, се дешава на секој. Нека не е чување дете.
    Како човек сум направила се за тоа да се смени, ама ете се има случено и се шо?
    Јас се правам дека ми е најтешко? Не, апсолутно не ми е.
    Ама ако кажам дека детето ми е се, пак ќе згрешам.
    Секој си знае што и како чувствува, и секогаш треба да си го почитува своето. И ако некој проба да му го смени тоа, да си каже.
     
  4. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Оти? Денес бешиките се поголеми и бебињата се Тарзан? О.о Или е трауматично искуство да турниш количката до тоалет, за бебето?
     
    На Ruzica00, Harper, candy.cane и 12 други им се допаѓа ова.
  5. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Цвет88 ама не забориме за исклучително стресни ситуации, збориме за еден просечен ден на мајка со бебе од неколку месеци. Ти првин напиша дека не мочаш додека не дојде сопругот дома, а сега се обидуваш да протнеш ситуации каде адреналинот е на макс.


    Баш и не треба да се споредува. Мајка ми за мене користела пелени, значи пери, постелај на жица (немало сушари), пеглај, дипли. Памперс немало. Влажни исто немало. Немало ни релаксатори. А замисли, редовно мочала.

    Ме занима како би се снашле вие да сте чувале деца пред 30 години?
     
    На Ruzica00, Harper, candy.cane и 18 други им се допаѓа ова.
  6. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Ти сметаш дека е во ред да му светиш со телефон на бебе дури цица? Дека, кај сите сме изложени на зрачења од све и свашта и тоа допрва ќе биде, ти свесно му стоиш со телефон над глава за да читаш мислења на ебан форум на бебе??
     
    На Harper, candy.cane, sj *O* и 8 други им се допаѓа ова.
  7. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    Да, и за сестра ти/брат ти да се работи треба да ги прашаш прво, а не да им тупнеш бебе на пола саат без да знаеш дали сакаат/можат...исто како што треба да им се јавиш пред да одиш кај нив.
    Тоа што си мајка не значи дека сите останати ти се на распологање 24/7.

    И да не треба да се споредува сегашноста со пред 20/30 години пошо тогашните мамички не припаѓале во трансови како денешните.
     
    На candy.cane, nextredstyle, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  8. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Не ребека, пишав СУМ МОЧАЛА пред да оди па коа ќе си дојде тек.
    Минато време. Не дека е секој ден.
    Инаку да, плус еден куп така стресни ситуации кои не сакам ни на душман да му се десат.
    Никој не знаеме на некој како му е дома.
    Ок е да ми кажеш, мајка грешиш, не си во право, мораш да најдеш време да се измочаш, да ми дадеш совет како, ама да ми кажеш дека не веруваш, дека преувеличувам или измислувам не смееш.
    Како ни јас на сила да ти тупнам дете.
    Е сеа ако ја почнам да ти се вадам, вака така онака, освен горе наведенит екстремни ситуации, тогаш е до мене.
    Ама дека може некад некому да се деси може.
    Јас искрено имав проблем тоест си напраив проблем, па не можев да излезам по надвор кој знае колку дена. И се потрудив да го решам, ама ако кажев епа јбг тоа е, тешко е и не пробав да го решам, вината е во мене. Џабе тогаш и маж 24 саати да ми ја држи во раце.
     
  9. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Да ја зачиташ темава ќе помислиш само 5 жени во цел свет се мамички, а другите појма немаат од животот.

    Некои многу си придаваат непотребно значење, плус само се кука колку се изморени, а воопшто не е за тоа темава. Се забегало.

    Секоја втора жена што ќе ја сретнеш по улица е мајка. Секоја родила и сите ние сме родени од некоја.

    Ако си сама со детето сфаќам дека не можеш да се бањаш или серии да гледаш, ама да не мочам, да не јадам или скроз ќе се запоставам...Стварно? (facepalm)

    А што и да поплаче две минути легнто во креветче?
    Ако треба у скут ќе го чувам со мене и ќе мочам, ама нема да трпам 10 саати.
    Живи глупости ова со мочањеве (facepalm) Ти се чини робови се мајките.

    Баба ми кога останала водвица имала бебиња, па сигурно за прв пат се мочала кога се омажиле децата.
    (facepalm)

    И останатите што не се родители имаат обврски. Не се врти се околу тоа да станеш родител, туку сите имаат некакви обврски и проблеми, а некои воопшто и не поднесуваат деца.
    Така да, доста со патетиките и непотребното величење на животот откако ќе станеш мајка.

    Освен на форумов што читам, во реалноста не сум сретнала некоја толку да му придава значење на мајчинството :x Најсериозно смешно и патетично е за читање.


    Во врска со темата да кажам дека не ми е проблем да причувам бебе.

    Сама не сум побарала да чувам пошто не сакам да се мешам, ама ако ми рече да го причувам тогаш ок.
    Сум им кажала на поблсиките дека ако некоја сака да го почувам бебето слободно нека праша.

    Сакам деца и не ми е проблем и неколку саати сама да го чувам.
    Само ако е помирно, инаку фала.
     
    На kalinaka, Harper, Annora и 16 други им се допаѓа ова.
  10. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Тебе тоа ич да не ти е грижа, за нејзино дете. Се си дозволувате да коментирате. Страшно!
     
  11. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Полни се само со осуда, а нив никој не смее ни да помисли да им каже нешто.
    Па после ние нив сме ги осудувале.
    На се имаат капаче.
     
    На mariz и BabyT* им се допаѓа ова.
  12. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.189
    Пол:
    Женски
    Ако е нејзино нека си го чува сама, не да го тупнува по другарки. И нека не се жали колку е тешко да си мајка.
    Ако не си спремна, не раѓај!
     
    На Harper, candy.cane, sj *O* и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Ambitious

    Ambitious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    11.357
    Пол:
    Женски
    Да бе да, секој втор коментар ви е како ние "немајките" немаме емпатија, ние не сме никакви другарки, како не ни е срам да не им помагаме на другарките.
    Ама не, вие не навредувате, тоа не е осуда, чекате некој да каже нешто за вас да се нафрлите како ве осудува и не ве разбира.
     
    Последна измена: 17 ноември 2019
    На Harper, candy.cane, sj *O* и 8 други им се допаѓа ова.
  14. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.621
    Пол:
    Женски
    Оф бре. Дали стварно мислиш дека со 20мин 'ЧУВАЊЕ', мајката ќе се прероде?
     
    На Cka и mariz им се допаѓа ова.
  15. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Јас од темава уште едно нешто заклучив што никој не го спомна.
    Испаѓа дека некои мајки што имаат две деца кои се разлика да речеме 2 години се толку зафатени со помалото што поголемото останува ненајадено, неизбањато итн. Зашто ако едно бебе толку многу одзема време што мајката нема две миути за мочање, нема време ни на другото дете да му даде да јаде.

    А сум сигурна дека не е така и дека има мајки кои ем со две мали деца одлично се справуваат ем имаат по некој час во денот за себе.
     
    На Purplelilac, candy.cane, sj *O* и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.986
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Ја читам темава одамна, и конечно да си кажам мислење
    Мене не ми смета, што се 2 саати да си поиграш со детенце на твој близок кој го сакаш. Мои блиски другарки имаат деца околу 1,5 годинки. Абе злато се за играње
    Јас ги сфаќам и другарките, сами по цел ден и веќе збудалуваш како човек. Секогаш јас одам на гости кога можам, можеби сум и малку досадна но сакам да им помагам
    Ама тоа сум јас :)
     
    На fana, Lolipop23 и BabyT* им се допаѓа ова.
  17. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Ама како тоа не ти смета, мора да ти смета, не смееш да го чуваш мора да ти даде молба.
    Не ме сваќај погрешно, се шалам. Оти не почитуваат туѓо мислење и како некој друг функционира со своите другарки.
     
  18. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.986
    Допаѓања:
    4.846
    Пол:
    Женски
    Те сфаќам, ама за мене не си права другарка ако те нервира кога ќе те замоли да и помогнеш кога и е тешко
    (Не зборувам за тебе, него општо)
    Големината на пријателството се гледа во тоа кога ќе спуштиш слушалка, ке се качиш во кола и ќе отидеш да и помогнеш, без она да те замоли
     
    На Lolipop23 и BabyT* им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.736
    Допаѓања:
    72.642
    Пол:
    Женски
    Не ти се на располагање 24/7. Туку доаѓаат еднаш во недела, две и да им е мака да го подржат 20мин? Ако одат секој ден кај другарката со бебе, тогаш тие се без осет.
     
    На Cka и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  20. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Точно, никогаш нема ништо лошо во замолување.