Принудно чување дете на другарка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Annora, 12 ноември 2019.

 1. supergirlmb

  supergirlmb Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  963
  Допаѓања:
  5.874
  Пол:
  Женски
  (facepalm)(facepalm)
   
  На mariz и fana им се допаѓа ова.
 2. Mrs. Lovett

  Mrs. Lovett Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  822
  Допаѓања:
  3.114
  Пол:
  Женски
  Јас никаде не реков држење во скут дека е чување ниту 10-20 мин дека е чување. И не ме генерализирај ако јас немам такво мислење. Ти на другарките твои кога им се јавуваш да ги викнеш на кафе уствари тие треба да ти читаа преку редови дека треба да ти ги чуват децата? Па кој те тера да ги викаш? Слуга ни мајка ти не може да ти биде, а не па другарка ти. Ама очигледно чим така ословуваш некој очигледно тоа бараш ете мене не ми текнало дека ако викнам некок дома да ми дое треба мои обврски да завршува.
  Кој ја омаловажува мајката? Како ја омаловажува? Срам да ви е. Луѓе низ пекол поминуваат за деца да имаат, а јас да се жалам по форуми другарката не сакала да ми го поддржи 10 мин. Срамота.
   
  На sj *O*, nextredstyle и Amellie13 им се допаѓа ова.
 3. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  5.672
  Пол:
  Женски
  Да, не сме сите исти и не сите можеме да помогнеме на ист начин.
  Можеби некоја другарка не знае да држи дете или пак не и е пријатно да го прави тоа, ама затоа ќе ти помогне на друг начин, ќе ти помогне да најдеш добро работно место, или во недај боже ситуација ќе се потруди да ти обезбеди најдобра медицинска нега, друга може е поситуирана па ќе ти помогне финансиски...

  Од друга страна пак таа што ете сака да држи бебе и да му гуга 20 минути може ќе те изневери во многу побитна ситуација...не се работите црно-бели и не сите што сакаат бебиња се добри луѓе и добри другарки, ниту пак сите што не сакаат се лоши луѓе и недругарки.

  Што се однесува до постпородилна депресија, да тоа е сериозна работа, но и тука има различни начини да се помогне. Ете некоја сака бебиња и има слободно време, па ќе ти го причувува по неколку саати, друга може нема време или желба ама е ситуирана па ќе ти помогне да платиш жена да ти помага со бебето за да можеш да одмориш, трета познава добар психијатар па ќе ти помогне со тоа, четврта може не знае да чува бебе ама е позитивна и весела особа па ќе ти помогне да се издигнеш психички.

  Не треба од луѓето да се очекува невозможното, не можеш од некоја што не знае ни јајца да испржи да очекуваш дека ќе ти помогне со готвење, ниту од другар што хауба не отворил во животот да ти ја поправи колата, но сигурно тие луѓе имаат други добри страна и би ти се нашле на друг начин, во спротивно не би ни биле другари.
   
  На darcy, candy.cane, nextredstyle и 10 други им се допаѓа ова.
 4. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.404
  Допаѓања:
  15.083
  Пол:
  Женски
  Не носам осуда зошто не сакаат. Туку зошто викаат дека им наметнуваме, а не се побуниле.
  Ете вас ви е тешко да разберете дека не се сите и сечии другарки такви, дека не функционираме така.
  Ме заболе дали ме сфаќа или не, ама најисрено, се додека не е слободна да ми каже како се осеќа не е другарка.
  Моите ми укажале на грешките и уште сме другарки.
  И пак ќе кажам, мајчинството не е тема ич...
  Тоа што го умешавме е зошто некои се дрзнуваат да кажат зошто сме родиле... и као испаѓа, другарките ни исчувале деца.
  Јас никаде не кажав дека мора да држи и чува.. прашував и не добивав одговор.
  Ама пак ќе кажам, јас и моите другатки различно функционираме од вас, па можда затоа не се разбираме.
  Јас одговорив се што беше прашање, и испадна се жалам... сериозно???
   
  На BabyT* и fana им се допаѓа ова.
 5. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.220
  Пол:
  Женски
  Е да ми извиниш ама еве јас за моите другарки ке кажам. Едвај чекале да дојдат и да го држат бебето. И не со сила не сум им го давала. Беа мирни бебиња во релаксатор седеа без глас да пуштат и другаркиве на секое викаа: Може да го земам? Ама тоа се моите другарки кои се радуваа и сеуште се радуваат на моите дечиња и ги играат и ги дружат и шеткаат.

  @Mrs. L
   
  На jacqueline.s, BabyT*, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. JollyGirl

  JollyGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  4.672
  Допаѓања:
  73.991
  Пол:
  Женски
  Па знам дека не се зборува за чување со саати затоа прво пишав дека не ми е проблем да причувам бебе во раце дур сум на гости.
  Сакам деца и баш ми е мерак да ги задевам, да поиграм со нив и да ги чувам со раце.

  Затоа на крај додадов дека помирно детенце (ако имам време) можам со саати да го чувам, а немирно не би се нафатила на подолго.

  Во очи ми падна тоа со емпатијата... Затоа те цитирав :)
   
  На nextredstyle му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.220
  Пол:
  Женски
  Ама не доаѓа ни обврски да ти заврши. Доаѓа да ве види и зашто да и е мака да го држи бебчето? Е тука ни една мајка не се пожали дека тоа и се случило, ама затоа куп се јавија и ја подржуваат членката која не сака да држи, а не знаеме што е со мајката на тоа бебче. Еве една најди што се пожали дека не сакала другарка да и држи бебе.
   
 8. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.596
  Допаѓања:
  9.147
  Пол:
  Женски
  Што да не кажав нешто не точно?
   
 9. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.601
  Допаѓања:
  46.281
  Пол:
  Машки
  Или не читаш или читаш како ти одговара. Ај прочитај го воведниот пост у темава онака внимателно и спореди го со твоиве реплики што ги даваш 30тина страни.
   
  На Harper, Purplelilac, Annora и 8 други им се допаѓа ова.
 10. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.220
  Пол:
  Женски
  Ама зашто се случува тоа? Јас тоа сакам да докажам цело време. Зашто не ја праша? Зашто не и каже дека не сака ако упорно тоа тутнување е толку нападно и без осет.
   
 11. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.534
  Допаѓања:
  25.232
  Пол:
  Женски
  Затоа што може и мајката прво да праша дали другарката сака да го држи бебето пред да и го даде во раце.
  Тој дел е наметнување.
   
  На Harper, sj *O*, nextredstyle и 6 други им се допаѓа ова.
 12. staycalm

  staycalm Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  5.709
  Пол:
  Машки
  4 страни прочитав и ми се смачи оти добив впечаток дека не смее некој (у случајов жена) да не сака да се замара со бебиња. Ми изгледа дека подруго е кога женско не сака и машко не сака да чува бебе.

  Ја пример сум машко и едноставно не сакам бебиња и мали деца. Сум придржувал на 2 минути ама тоа е тоа, ништо повеќе од тоа не сакам.

  Независно дали машко или женско, ако некој не сака нешто, разберете дека не сака за да не бара изговори и не туку принудувајте или осудувајте некого оти тоа што вас ви е убаво не значи дека секому е.

  Така да тоа форсирање девојката да ги чува децата на другарките од нивна страна не е ок. Од друга страна, треба да им каже директно.
   
  На Annora, sj *O*, nextredstyle и 11 други им се допаѓа ова.
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.220
  Пол:
  Женски
  Прочитав. Зашто е толку наивна? Што ќути? Онака си седи и оп секоја мајка баш неа со сила и тупнува бебе во раце. Свашта.
   
 14. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  5.672
  Пол:
  Женски
  Еве ти викам и мене ми е криво, имам еден другар, многу сме блиски и еднаш кога дојде ја му давам клешти да ми ја поправи чешмата и он ми вика не знам?!
  Како може маж да не знае/ сака да поправа, па тоа им е во природата, сите мажи поправаат, сигурно изводеше нешто...мислам доаѓа еднаш во месецот и толку му е тешко една гумица да смени???
   
  Последна измена: 17 ноември 2019
  На Ruzica00, Harper, Purplelilac и 11 други им се допаѓа ова.
 15. nightingale

  nightingale Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  2.770
  Пол:
  Женски
  Да не ќе му паднат раце од една чешма, свилен па и тој.
   
  На Harper, Purplelilac, candy.cane и 11 други им се допаѓа ова.
 16. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.404
  Допаѓања:
  15.083
  Пол:
  Женски
  Ама јас си ја знам која треба а која не треба да ја прашам.
  Мада на сите им викам прво, ќе можеш ли или ќе сакаш ли?
  Ама пак ќе кажам, ние заеднички сме одлучиле така да функционираме.
  За се, не само за децата.
  Ако има некоја што не сака да ја држи, треба да ја познавам доволно дека неќе и нема ни да ја прашам, а не па на сила да и тупнам.
  Значи до искреното другарство е.
   
 17. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.328
  Допаѓања:
  7.533
  Мариз, контрадикторна си. Од една страна велиш да биде искрена и да не ќути, а од друга страна, како може да не го подржи бепчето ни 15 минути.
   
  На Harper, candy.cane, sj *O* и 10 други им се допаѓа ова.
 18. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.601
  Допаѓања:
  46.281
  Пол:
  Машки
  Зошто? Па еве врати се неколку страни назад, каква е таа другарка што не сака да го почува детето, не била права другарка итн. Девојчето мора да трпи за да ги одржи другарските односи, еве јас се кладам дека ако еднаш одбие да го придржи бебето веќе нема да ја викне. Али ако тоа се деси уште подобро, од такви другари/ки подалеку.
   
  На Harper, candy.cane, sj *O* и 8 други им се допаѓа ова.
 19. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.055
  Допаѓања:
  64.220
  Пол:
  Женски
  :rofl::rofl::rofl:

  Озбилно гумичка на чешма спореди со бебче?

  @Black girl Не сум. Битно е да признае дека и смета, а после е веќе до ставот на мајката.
   
 20. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.198
  Допаѓања:
  21.111
  Ќе биде сега споредуваш живо суштество со некаква си чешма.
   
  На candy.cane, sj *O*, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.