1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Принудно чување дете на другарка

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Annora, 12 ноември 2019.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Не е модерно да не се сакаат деца. Секогаш имало луѓе што нејќат деца ама имале пошо порано такви биле времињата. Сега имаме поголема слобода. И нема ништо тука за критикување. Не можеш да очекуваш дека сите ќе го сакаат твоето дете како што го сакаш ти. Ако навистина веруваш дека "секој си има право" не знам зошто го спомнуваш тоа како да е нешто погрешно?
     
    Последна измена: 14 ноември 2019
    На Harper, VoodooGirl, Purplelilac и 10 други им се допаѓа ова.
  2. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Му го даваш на човек прстот, ти ја зема цела рака. Типично. Јас ќе ти кажам да ја одбиеш. Објасни и дека имаш свои обврски и тоа е тоа. Некогаш колку и да сакаш да помогнеш не треба, бидејќи луѓето злоупотребуваат и бараат се повеќе.

    Потполно се сложувам.
    Се наметнува чувството на вина ако една девојка не сака да држи туѓо дете во раце, што според мене е многу погрешно. Не секој знае да се однесува во присуство на деца и да си игра со нив, а и не секој сака деца. Никој не е должен да држи или чува дете на другарка само затоа што "се очекува" тоа да го прави.
     
    На Harper, Someonespecial, sj *O* и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.808
    Допаѓања:
    21.027
    Пол:
    Женски
    Далеку поголем проблем од овој првичниов.
    Не да не е во ред. И мајка ми била самохрана ова не се случувало. Маж ми работи во печатница, па се си плаќам.


    Не мора да сака.
    Имав една таква шо неќе деца. Во една прилика пиша на фб. МИ СЕ ГАДИ ОД ВАШИТЕ ДЕЦА. А при тоа нас не смее да ни се гади од нејзината голотија. Мене она мие грда и нема кој знае какво тело, ама нема да одам и секаде да го зборам тоа.
    Не е во ред.
    И сеа јас да отворам тема за неа, пошо ме нервира, некој да си даде мислење и ја да речам нападната сум, зошто морам да ја сакам???
    Различни луѓе и мислења постоеле од одамна.
    Епа извинете ама дрско е да отвориш тема кај што бараш искуство и мислење, па после да кажеш не сакам јас совет, си знам како треба, само зошто се појавиле особи, нормално со поинакво мислење.
    Многу е едноатавно впрочем.
    Никој не треба да прави нешто шо не сака.
     
    На irrelevant му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Госпоѓо ти навистина имаш вишок слободно време штом уште се обидуваш да ме испровоцираш. Едно е да дадеш мислење а друго да напаѓаш и осудуваш. Темава е за мислења, не за препукувања. Гледам не правиш разлика. Нема да ти го пружам тоа задоволство и да ја продолжам "дебатава" која патем ти ја почна со тоа што реши да ме цитираш. Поздрав и секое добро.
     
    На Harper, Someonespecial, sj *O* и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Цвет88, а кое е твоето поинакво мислење? Дека е океј финтата мајката што ја направила, дека @Annora треба без поговор да и ги чува децата на другарката, дека е океј некој да се става при свршен чин? Зошто баш така звучи тоа што го пишуваш.
    Мајка да го каже ова за своите деца, не е во ред. Ама рендом девојка? Со кое право и се наметнува да биде дадилка за без пари, само зошто друга жена решила да има деца?
     
    На Harper, VoodooGirl, Someonespecial и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    А ти што демек и се одмаздуваш сега со коментаров дека била грда затоа што кажала дека не го сака твоето дете? Тоа повеќе збори за тебе како се обидуваш да омаловажиш некој на сметка на физички изглед. Немаш прав аргумент. Затоа што "ми смета што не го сака моето специјално детенце" не е аргумент и ти тоа го знаеш.

    Баш ме занима која била причината да каже дека и се гади. Може си и го тупнала в раце па и повратило или може и се искакало? Пошо обично никој не пишува од никаде дека му се гади од некого, мора да има причина. А тебе нема што да ти се гади од нејзината голотија пошо тоа е нејзино право. Не мораш да и гледаш слики. Не ти дојде дома сосила и не ти рече глеај колкави цицки имам. Не може она тоа да го направи. Како што не можеш и ти да одиш и да му го тупнеш детето на некого пошо си уморна и треба да те разберат. Приказнава ти е хиперболизирана гарантирам. И уживај не му се гади на секого едноставно може не сака деца. Не одете во крајности со некои срцепарателни коментари. Ако не сака дете тоа значи дека не сака да ја тормози, да и се качува на неа, да ја гњави, да и зборува детски муабети, да очекува дека ќе игра со него и да треба да го пази да не се повреди, да го храни или ако се искака да го преслекува. А не значи дека го мрази твоето дете. Пораснете.
     
    Последна измена: 14 ноември 2019
    На Lella, sj *O* и Annora им се допаѓа ова.
  7. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.808
    Допаѓања:
    21.027
    Пол:
    Женски
    За девојката кога го кажа тоа немав дете.
    Моето дете не е овде тема.
    Одмазда е ако ја кажам јавно со име и отворам цела тема за неа. Па не прифаќам дека и јас грешам.
    А прифаќам и да не е во ред. Само јас сум свесна, не се правдам и нема да се објаснувам зошто така сум рекла или зошто така сум мислела. Сосем различно од да ти кажам сега, фала ти ама не барав совет од тебе.
    Си ми укажала, ќе го прочитам твоето мислење и ќе го прифатам како твое макар и да не ми се допаѓа. Во никок случај нема да ти кажам дека ме осудуваш само зошто си ми укажала на нешто што ти сметаш дека ми е грешка.
    @Nausicaa никаде не кажав дека мора да го чува.
    Кажав дека треба да си каже дека не сака. Таа побара мислење јас си кажав свое. Не и реков причувај го. Никаде.
    На страна модерното- не сакам деца... дадов совет дека мора таму да каже каде што треба.
    Зошто пишав така?
    Зошто сите сме многу јаки тука, кај што никој не не познава. Си ги кажуваме проблемите, се мачиме, а во реалност ништо не превземаме.
    Сум била таква и јас.
    Исто пишав дека свесно оди кај таа другарка што има дете. Не гледам никаде осуда или да сум кажала мораш да го сакаш и чуваш. Никаде.
    @Mantub дека имаш редактирано.
    Тогаш немав дете, пред 10 години можда.
    И се гадело од сите деца општо што родителиве ставале слики на фб.
    Сосем не поврзано со мене тогаш, ама ми забоде очи, баш зошто не е во ред некој да каже нешто за нејзините слики.
    Не може некому да пречи цел свет, а он да не пречи никому.
    Ама сосем небитно веќе.

    И аман, не реков дека мора да сака!!!
     
    Последна измена: 14 ноември 2019
    На TeddyGrey и Nausicaa им се допаѓа ова.
  8. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.498
    Допаѓања:
    2.723
    Немам поблиски другарки што имаат деца.
    Јас лично сум си играла, и ми се многу интересни деца над 2-3 годинки, скоро секогаш кога иделе такви деца на гости сум се занимавала со нив, кога веќе си одат, си зборуваат, можеш да имаш поголема интеракција. Немам проблем значи со поголемки деца, напротив.
    Али не сум била во присуство на бебиња, нити знам да ги држам, и нити ми се интересни искрено.
    Бев јас на гости пред некое време, и се погоди некоја комшика нивна таму со мало дете, некои си 7-8 месеци претпоставувам. И сега сите го фаќаат, го држат, а тоа некако немирно ми се виде, оваа пак кога запна дека сакал кај дадата да оди, па кај дадата и мене незгодно ми падна, али и реков не, фала, не знам да го држам. Сега првпат ја гледам женава, првпат го гледам детето, па јас да сум на нејзино место нема да сакам секој да го држи детето, не ми е јасно.
    Јас не би сакала да ми тупнуваат бебе, не сите автоматски сакаме бебиња.
     
    На Harper, sj *O*, Annora и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Oфф леле колку имам да зборам на темава..ама ќе се изнервирам одма :)
    на кратко..
    11месеци ќе прави бебка моја за некој ден,во 11 месеци ја нема никој пипнато со прст а не па да ја игра да ја држи,сите глумат лудило дека доаѓаат неа да ја видат а мене мнг ми е јасно дека не е така :) и демек донеси ја на гости,и кога ќе отидеме исто,а она е многу мирна не е захтевна,само ко помала сакаше повеќе во раце и јас си ја држев цело време никој не се ни понудуваше да ја земе,кратко 5 мин и одма ја враќаа...многу непочит е тоа,ама ок,моето е прво дете и во фамилија и во друштво,така да нели нормално КАКО СО МЕНЕ ТАКА И ЈАС :*
     
    На Heidi, supergirlmb и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Никој не вели да го однесеш твоето дете во друга соба кога ќе ти дојдат гости. Али да очекуваш дека некој ќе ја зема у раце и ако не тогаш е непочит тоа е смешно. Ти и маж ти сте го направиле тоа дете и не е обавеза од никого да го држи ни 5 мин. Ни на бабите. Не можеш да имаш дете ако очекуваш дека некој друг ќе те одменува одвреме навреме. Ако сакаш ќе платиш дадилка. Едностано е. Некои луѓе и кучето си го сметаат како дел од фамилија. Би ти било ок некој да ти рече прошетај ми го кучево пошо е дел од фамилија ако нејќеш не ме почитуваш? Не, исто е и за бебе.
     
    На Harper, VoodooGirl, nightingale и 10 други им се допаѓа ова.
  11. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Како е тоа непочит? Никој не е должен да ти чува твое дете па макар и на пет минути.
    А мажот каде е во сево ова или он само да го направи детето? Немаше помош од таткото на твоето дете?
     
    На Harper, VoodooGirl, Someonespecial и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Слободно можеш да речеш дека истото и ти ќе го правиш за нивните бебиња понатака, апсолутно твое право.
    Ама дека некој не те почитувал зошто не се понудил да го подржи бебето, никаква смисла нема. Никој не е должен да го држи.
     
    На Harper, nightingale, theowndemon и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Јас никогаш не сум држела друго бебе, ни на роднини, ни на пријатели, ни пет минути. Едноставно таква личност сум. Тоа не значи дека не ги сакам или почитувам.
     
    Последна измена: 14 ноември 2019
    На sj *O*, Amellie13, Bella* и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    kako бе така? на никој не му е мерак да си поигра и да го подржи ни 5 мин ?
    побитно е да се дојде да се јаде и пие тоа е должноста ли ? не ме зезај :D
    иначе да дефинитивно е непочит ЗА МЕНЕ да викаш дека доаѓаш за детето а да не го рецкаш!!
     
    На Heidi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    ok ова е друго да...ама сигурно не им викаш доаѓам да го играм и да ти помогнам,едвај чекам да го видам детето...и доаѓаш дај пивото и не рецкаш ни дете ни нишо одма распали со твои муабети и жалби :)
     
    На Heidi и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.721
    Пол:
    Женски
    Во постот погоре си пишала дека го држат 5 минути и го враќаат. Ако мене ми речат да дојдат да го видат детето, тоа не го сфаќам дека доаѓаат да ми помогнат. Реков и претходно, логично ми е 5 минути да го придржат едно кафе да направам, и после моја работа си е детето. Тие што доаѓаат да помогнат не доаѓаат на кафе. Тие доаѓаат да испеглаат, измијат садови, правосмукаат... за мене тоа беа бабите првите 10 дена од кога се породив. Доаѓаат за тоа специфично. Тогаш јас им кажував што ми треба и ми помагаа. Гости (другарки или роднини) не ни очекувам тоа да го прават, затоа се викаат гости.
    Поентата ми беше тие луѓе не се должни да ти го гледаат детето. Те почитуваат тебе што воопшто ти дошле, а детето воошто не мора ни да ги интересира.
    А ако тебе тоа ти претставува проблем, додека го чуваш детето да имаш гости кои не би го држеле детето во раце, слободно можеш да кажеш дека не можеш да примиш гости и готово.
     
    На theowndemon, Ambitious, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    А зошто мислиш дека сите или бар некој треба да го сака твоето дете или да го рецка? Едноставно не очекувај такво нешто. Односно не очекувај ништо од никого. нај арно е.
    Нит одам некаде за пиво нит да држам деца во раце. Нит кога ми доаѓаат сакам да ми држат дете во раце. Свесна сум дека на секого не мора да им е симпатична или да ја сака ќерка ми.
     
    На Harper, sj *O*, Lianna Anna и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    @Spidy @slobodka ве разбирам што сакате да ми кажете ама јас сепак си стојам на моето дека е непочит од најблиски другарки..ама тоа е тоа,можеби па дека немаат дете не се свесни..
    сварно не ми е јасно како може да идам на гости негде за детето,и да не го рецкам ама озбилно не ми е јасно...тоа е тоа различни луѓе различни ставови ама како што гледам а и читам тука многу ладни луѓе сме станати...секој си гледа за себе а не е убаво тоа
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Не објасна убаво и затоа те сватија грешка.
    Не е никој должен да го чува тоа е точно, ниту да го држе ама ако дошле за него не треба само да гледаат што попрво да апнат од маса. На жалост има и такви луѓе ама не чекај да му вратиш за 2,3,5год., нема да го направиш тоа што најмногу ти пречело. Едноставно избегавај дружба со такви.
     
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Ако не држам нечие бебе, не значи дека не го рецкам. Ќе го погалам додека лежи и тоа е тоа. Не сфаќам зошто мислиш дека се ладни луѓето што не ти држеле дете или не ти помагале.