1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прирачник за анти антиалкохоличари (Игор Џамбазов)

Дискусија во 'Книги' започната од vendiii, 18 јуни 2011.

  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.011
    Допаѓања:
    5.905
    Kнигава ми се чини интересна и сакав да ја земам само незнам дали ја има во гратската библиотека .. ?
     
  2. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    ја прочитав затоа што мислев дека ке ми помогне во врска во еден познат и ми помогна
     
  3. macefeminka

    macefeminka Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2012
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    7
    temata e "knigi" a ustvari se zbori samo za priraacnikot na igor??i toa kazuva nesto...neli, zad dobar konj, prasina se kreva:)))
    vo vrska so priacnikot sakam da kazam deka sekoj go dozivuva na svoj nacin, jas bev impresionirana, no ne i fascinirana kako od nebovoto prvicno razgoluvanje"gol covek".
    Igor se razgoli dva pati, koj poveruva poveruva, koj misli deka lazira, neka si misli...koj misli deka negovata kniga ne e umetnicko delo, treba da znae deka ne ni trebalo da bide(nikogas)
    Jas Gospodine Dzambazov ti simnuvam kapa za tvojot stil, recnik, talent i zivot!!! Ubavo kazuva Igor nekoi luge i po 1000 godini da ziveat nema da go pominat toa sto jas go pominav za 50! i apsulutno e vo pravo!!!
    ..celta na knigata kako priracnik e maksimalno postignata a za toa dali igor seuste se kocka ili pie ne bi navleguvala vo toa...igor e mojot idol! i pe* er da stane, pak ke go sakam:))

    [mod-kirilica:2y5xg5s2][/mod-kirilica:2y5xg5s2]
     
  4. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Прекрасна книга. Уживав додека ја читав, затоа што меѓудругото, умееше да ме насмее од срце. Секоја чест на Џамбазов.
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Каде да ја најдам книгата девојки ја има во библиотека?долго време сакам да ја прочитам...
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.693
    Пол:
    Женски
    Нели ви се случи додека ја читавте книгата да посакате да го скршите од мавање Маестрово наш, аман бре пријателе, како успеа не знам само. Јас ја знам неговата состојба од еден поинаков аспект, и да ви кажам, ужасно сум му лута, и на него и на мојов маестро што го имам дома. Се се тоа генијални умови, се се тоа луѓе кои можат да те прошетаат до месечината а ти да не сетиш. Имав како мала една ситуација со Маестрово, овој позатиов, не тој мојот домашен, искрено, само се присетив кога ја читав книгата. Дали болеста ќе се врати или не, ќе си одлучи самиот, но ако се реши повторно да се напие од бунарот во кој плукнал веќе сто пати нема никој повеќе да му верува, еднаш ајде, втор пат пак ајде, ама третиот пат нема веќе. Искрено мене повеќе ме нервираше коцкањето, алкохолот, тури му пепел, ама коцкањето, ма ме болеше ко од џеб да ми ги зел парите. И пак ќе остане истиот Игор, дали од Волшебното самарче, дали од Бинго, од Тркалото, од Џандар Збира, од Женски оркестар....сеедно, тој е нашиот локален Маестро, еден ден ќе седне до дедо му 5ре и ќе наздрават, за проклето истата заебана судбина, само има една разлика, дедо му 5ре оставил живи сперматозоиди да создаваат нови боеми, тој не успеа да ја продолжи лозата, нема да се роди уште еден Маестро!
     
  7. Cataleya

    Cataleya Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    621
    Ги имам читано и * Гол човек * и оваа книга ,за разлика од првата оваа повеќе ја бендисав.
    се е толку спонтано пишувано баш во стилот на Игорчо .Содржината на книгата е многу реална ,на моменти сурова дури и потресна, но пред се поучна .
    мене лично ми беше многу занимлива два пати ја прочитав ништо чудно да решам да ја читам и трет пат :lol:
    се на се интересно книгиче ( т.е појше би одговарало интересна автобиографија ) !
    :clap:
     
  8. pamelche

    pamelche Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    5.304
    Допаѓања:
    16.751
    Само што ја дочитав.
    Премногу ми се допадна.

    Сите кои не ја прочитале, нека одвојат време, нека ја прочитаат, верувајте нема да зажалите. ;)
     
  9. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Ја најдов на интернет и ја прочитав за два дена.

    Прво ми се допадна што си оформил и задржал свој стил. Дали затоа што така сакал/морал или го мрзело да го смени, не знам ама мене ми се допадна. Те држи да читаш понатаму, а тоа е важно во една книга.
    Но искрено не ми се допаѓа делот колку е брутално искрена книгата. Мислам, океј и фино што он се чувствува слободен и храбар да се претстави и во лошо светло меѓутоа некои разговори се подобри ако останат меѓу нашите нервни клетки. Јас лично не би била горда да читаат луѓе колку пијана сум водела емисии. Омилен дел ми беше оној во Бардовци, убав опис на атмосферата и ситуациите од повеќе аспекти. Му лежи улогата на набљудувач тука.

    Не знам дали Игор ја напишал книгава за да си ја олесни душата, да се преиспита, да си најде привремена занимација или да заработи некој денар. Јас си ја поврзав со сопствените искуства и некои моменти ми се појасни. Но да бидеме реални, и тој сам како што напоменува, алкохоличар си за цел живот. На ова чудо од човече да се надеваме животот ќе му потрае.
     
  10. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Може да добијам линк? Или да ми ја пратиш на меил? Ти благодарам.
     
  11. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Тие цитатите на Игор Џамбазов, на пример "Да ја бакнував секогаш кога ја лажев, таа ќе беше најсаканата жена на светов" (така нешто мислам дека беше), од книгата се извадени? Ги среќавам во голем дел по интернетов. Ако се од книгата многу ми се допаѓаат.
     
  12. lady2013

    lady2013 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    21

    Да цитатите се од книгата и колку само се вистинити.Има многу вакви цитати во книгата,искрени и реални,всушност во стилот на Игор.Ги имам прочитано и другите книги на Игор,не само оваа и навистина го почитувам.Човекот имаше храброст да напише за сите глупости што ги има направено,за сите работи во кои се сплеткал, дури и се обвинува себеси за смртта на неговата мајка,Анче Џамбазова.Некој може ќе рече дека пишувањето на книгите му е само маркетинг,па не знам кој би имал таква храброст за да пишува за толку интимни работи и сето тоа заради маркетинг или привлекување на внимание?На крајот на краиштата на Игор не му треба ваков маркетинг,тој и онака привлекува внимание како најдобар шоумен во Македонија,според мене.Посебно оваа книга носи добра порака особено за младите,кои доколку ја сфатат навистина ќе си помогнат сами на себе.
     
    На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
  13. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Поточно тој цитат е од Гол Човек првата книга на Игор Џамбазов :D
    Има многу убај цитати и вреди да се прочита.
     
    На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Val-Dim

    Val-Dim Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    1.749
    Допаѓања:
    60.967
    Интересна автобиографија... Со оваа книга Игор Џамбазов докажал дека е врвен шоу-мен несрамејки се да ни го презентира секој миг од својот живот, па бил тој и на дното!!!
     
  15. Angel.m49

    Angel.m49 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2014
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Машки
    Сите пијаници не се боеми, сите боеми не се пијаници, но секој пијаница и секој боем не може да биде писател. Игор е талентиран за многу нешта, но но и за писател. Да нашол барем дактилографка што пристојно пречукува текст, или баерм коректор или дизајнер на текст, барем едно од трите нешта, па книгите да му заличат на книги. А вака - толку му се неуредни, што само по кориците и хартијата личи на книга тоа што го потпишува со своето славно презиме (и име).