Природа

Дискусија во 'Слободно време' започната од Gordana10, 25 јануари 2010.

 1. levely

  levely Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  897
  Аххх...Природа обожавам особено реки или езаера (било какви).Во мојот град нема многу места каде што можеш да вдишеш чист воздух единствено ако не отидеш негде настрана...Поради тоа во последно време сум се почесто пред компјутер но кога би имало било какво место акде може да вдишиш чист воздух би одела почесто.....:)
   
 2. Lady-in-white

  Lady-in-white Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  53
  Јас многу сакам да одам на прошетки во природа ама немам кога а и немам со кој. Сепак одам но многу ретко. :)
   
 3. hehehe

  hehehe Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  52
  Обожавам кога немам обврски и се шетам во природа... Ама тоа не е многу често во овој начин на животот кој го живеам!
   
 4. Jessie-J

  Jessie-J Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  60
  [​IMG][​IMG][​IMG]
  Многу ја сакам природата, и обожавам да шетам сама и да се ослободам со негативните мисли :$
   
 5. GALENA30

  GALENA30 Активен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  me interesira dali ima nekoe mesto vo skopje kade sto mozam da pravam rodendeni zabavi ama da e na otvoreno?nekade kade sto mozi kerkami da trca so drugarcinata,po moznost da ima ima i bazen?
   
 6. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.229
  Пол:
  Женски
  Јас живеам во природа.Во една населба многу блиску до градот од населбата до градот е 20мин.Секој ден пешачам по ливадите и тесните патеќи, седам покрај езерото и ги слушам птиците како пеат.Покрај мене минуваате многу пеперутки, бубамари и пчелички.Околу мене има зелена треба и разни китки.Чувството кога си во природа е најубавото чувство на светот.А навечер кога е лето дува нежно ветерче а јас ќе отидам покрај езерото и ќе гли гледам ѕвездите...
   
  На GALENA30 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. xoxo..gossip-girl

  xoxo..gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2013
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  641
  Обожавам природа !!
  Малку сум алергична на трева ама нема врска , заборавам на тоа веднаш штом се најдам во прекрасна средина.
   
 8. Vladus

  Vladus Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  110
  1 слика 1000 зборови хехех
   

  Прикачени фајлови:

 9. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.545
  Допаѓања:
  23.810
  Пол:
  Женски
  ^ леле како си ми го земала збороот.. :o

  [​IMG]

  Погледнете ја оваа убавина.. :inlove: :inlove: Да ти е мерак да гледаш.. Обожавам природа, обожавам да (се)фотографирам во природа..
   
 10. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.500
  Допаѓања:
  4.066
  Пол:
  Женски
  Многу уживам во природа во пролет и во лето често одам на пикник на одмор малку
   
 11. Golden

  Golden Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2013
  Пораки:
  1.065
  Допаѓања:
  1.398
  Пол:
  Женски
  Колку обожавам да сум во природа.Но,тоа ретко бидеќи живеам во Скопјево на бучно место.Би сакала во скоро време да одам :wasntme:
   
 12. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  3.743
  Допаѓања:
  82.887
  Пол:
  Женски
  Не сум некој фан на природа. Додуша и се восхитувам додека ја глеам на слики. :)
  Ја љубам Радика..ретко, но сепак го имам задоволството да ја посетам.
  Знам дека е погрешно, но јас сепак би го избрала бетонот пред природата. :|
   
 13. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.958
  Пол:
  Женски
  Јас израснав на планина, така што планината ја сакам повеќе од градот.
  Со моите редовно одевме во викендицата, и имавме одредени маршути за шетање. Ќе си земевме по еден сендвич и сварен чај, па пешачевме со саати. Уште од мала ги научив сите врсти чај, кој за што служи, кој кога се бере, а печурките допрва ќе ги учам :) Летно време кога ќе шетавме, по пат си беревме капини за да се насладиме.
  Сега го користам секој слободен момент за да отидам таму и да се одморам. Многу е попријатно за спиење, а особено лениот период кога овде се горештини, таму е милина. Сакам да фотографирам природа, и за среќа живееме во земја која е мошне богата со природни убавини. Едвај чекам да зазелени, па да отидам на планина и да ги фатам пеперутките што излегуваат во април и мај :) Имам уште многу врсти на листата.
   
  На Saraa, nevermet18, Foreveryoungiwannabe и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  11.911
  Допаѓања:
  158.882
  Пол:
  Женски
  Ja oбожавам природата :inlove:
  Често излегувам во парк и многу ми е поубаво на некое мирно место во природа отколку во кафичи и дискотеки... :)
   
 15. Anshu

  Anshu Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2012
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  34
  Ја сакам природата и иако кај мене нема многу места за прошетки, сакам да се шетам. За прошетките со друштво сум секогаш за, но кога ми е потребен мир или кога сакам да си јa „изладам“ главата, обожавам да се шетам сама.
   
 16. Foreveryoungiwannabe

  Foreveryoungiwannabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  684
  Да,како АнаКаренина планината повеќе ја сакам од градот.Оваа напорност,загушеност и општо целата динамчност на Скопјево не ми годат,па со душа ги чекам деновите поминати на планина.Летно време,малце кај едната баба,покрај езеро,на право уживање и одмарање на мозокот,па кај другата,за долгии прошетки низ ливадите.Радости невидени.Со братучетка ми како мали многу фаќавме пеперутки,оние малите.Веднаш ги пуштавме и така со саати.Незаборавни моменти.Исто така,кога од 1во до 4то одд. одевме на камп на Пелистер,секој јуни,додека уште не почнале горештините.Никогаш нема да го заборавам вкусот на шумските јагоди,мирисот на катрион и тој папрат,долгите патеки,пространите ливади и сето тоа уживање.Ах,посакав да заминам на неколку дена,далеку од Скопје...Да се одмарам малку,па подишам чист,планински воздух,да се напијам од ладната,изворска вода позади ширинката.Како што би рекол Горјан Петрески-сон со отворени очи.
   
 17. papagal4e

  papagal4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  134
  Јас одам многу често,секој викенд.
   
 18. Twinkles

  Twinkles Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  973
  Обожувам кога сум во природа..ме опушта..
  самото зеленило околу мене..
  уживам покрај Радика , Мавровско,Дебарско езеро, Глобочица, Марков Манастир..Св. Јован Бигорски ..
  убавини..чист воздух..не сакам да се вратам дома.. :)
   
 19. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  28.297
  Пол:
  Женски
  Природата има посебен и неодолив изглед во секое годишно време.
  Убавините и магијата на боите,чистиот воздух и мирисот на свежина, поттикнуваат чувство на опуштеност и бегство од реалноста.За момент, секој би заборавил на секојдневието...
   
 20. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  22.267
  Пол:
  Женски
  Природа, рај за душа и тело. Секогаш се опуштам максимално кога сум во природа. Најубаво ми е кога ќе ги видам дрвјата во разни бои посебно во овој есенски период. Го сакам мирисот на воздух кој е исполнет со мирис на секакви видови на билки. Но ми пречи човечката незаинтересираност за одржување и обновување на истата.
  Еве едно видео во врска со зачувување на природата, вреди да се погледа.
  http://natureisspeaking.org/mothernature.html
  [​IMG]