Природен лек против акни?

Дискусија во 'Лице' започната од TijanaJ, 30 јануари 2016.

  1. TijanaJ

    TijanaJ Активен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2015
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Имам 16 години и имам многу акни по лицето..Имам испробано многу кремови и апчиња но ништо не помага..Дали некој знае за некој природен лек против акни?:sweat:
     
  2. Anchor

    Anchor Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    и јас исто така имам многу акни а сум на твои години. Незнам ни јас што да користам веќе..
     
  3. higgi

    higgi Нов член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    пробајте со солена вода
    ти требаат 5 лажички сол и вода
    Во солта додајте една по една неколку мали лажички вода. Постојано мешајте и постепено додавајте вода додека не добиете густа смеса (паста). Оставете ја смесата да стои 10 минути, а потоа нанесете ја на лицето и оставете ја да делува 20 минути. Измијте го лицето со топла вода.
     
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Vo tegla so rakija stavete 3 kitki magdonos,magdonosot vo rakijata treba da otstoi 13 dena,se cuva na temno mesto,odkako ke pominat broenite denovi,se vadi magdonosot i se macka samo so rakijata po ednas nautro i navecer..probajte ne gubite nisto.

    Isto priroden losion so lovorov list moze da si podgotvite vo domasni uslovi,em prirodno em korisno e...vo zovriena voda se stavaat 3-4 lista lovorov list,se stava vo teglicka i se mackate kako losion...
     
  5. trixy

    trixy Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    883
    Пол:
    Женски
    Тоник 1/3 јаболков оцет, 2/3 вода плус пола лажичка кантарионово масло. Обавезно да се протресе шишето пред употреба и не се користи секој ден, на 2-3 дена пред спиење.
     
  6. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.048
    Пол:
    Женски
    Можда не е природен , имам пробано сешто , порано имав такви проблеми , пудра за морбили во аптека ја има ,течна . Сапун асо дерм во бело кутивче , лицето го чистам само со него , за вадење шминка Corine de Farme мицеларна 97% органска е исто и марамици влажни, Сепак течната пудра не е некоја страшна хемикалија.
    Можда на билки е некој алергичен (како мене ) а да не знае , па бетер се оштетува и довоспалува кожата.
     
    На Strumka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Pamela Daisy

    Pamela Daisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Можам да препорачам неколку:
    1.Да се мачкаш со колце од домат, и се остава 10-15 мин , па се мие со млака вода, или во сок од домат ќе ставиш малку мед и лажица шекер, па пилинг ќе си правиш-два пати неделно
    2.Маска од 2-3 аспирина истолчени и помешани со малку мед и неколку капки сок од лимон(да се добие паста).Стои 15-20 и се мие исто со млака , не многу жешка вода.
    3.Да се мачкаш со кора од банана или маска од банана мед и лимонов сок.
    4.Маска од мед и цимет, како паста исто да биде(јас претежно секаде додавам по малку лимонов сок, бидејќи лимонот ги избелува флеките од акни).
    5.Маска од куркума(може во комбинација со лимонов сок разблажен со малку вода, или со 2-3 лажички млеко +2 лаж.брашно и 1лаж.бадемово масло)
    Генерално тие се производите:мед, цимет,лимонов сок, банани, сода бикарбона, куркума, кокосово масло(како крема).....пробај , нешто може да ти помогне .;)
     
  8. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    2.630
    Пол:
    Женски
    Мене многу ми помогна алоето вера. Го имам растението и од него си го вадам гелот. Го нанесувам наутро и на вечер и додека сеуште е влажно лицето од алоето размачкувам кокосово масло. Јас лично немам проблем со акни на лицето, но имаше период кога ми се правеа на рамената и рацете. Тука ми помогна алоето во комбинација со кокосово масло, мед и шеќер како пилинг при туширање. За две недели немав ниедна мозолка беа останати само кафеавите флекички од мозолките што биле, кои за уште две недели постепено избелија и исчезнаа. Сега немам ни мозолка ни флека на мене. Од кога го открив алоето и кокосовото масло мислам дека мојата кожа се прероди.
     
    На Ketchup и xxAngelxx им се допаѓа ова.
  9. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Od pubertet do pred polovina godina (imam 27 godini) se zanimavav so aknite. Sve zivo staviv na licevo. Znaci ne postoeshe neshto shto nemav probano. Samo edno neshto mi pomogna i od koren mi se smeni i mi se iscisti liceto a so toa i zivotot mi stana mn pokvaliteten.
    Aktiven kislorod!!!!!!
    Toa e sprej se kupuva od apteka neznam nekoi 400 denari mislam deka go plativ ne se sekavam. Znaci ne postoi nishto podobro. Mi go svetna liceto, a isto i na grbot se prskav i toj mi go iscisti. So najtoplo srce vi go preporacuvam
     
  10. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Можеш ли да ставиш слика од тоа активен кислород? И дали активен кислород е нешто како термална вода?
     
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.724
    Допаѓања:
    14.321
    Пол:
    Женски
    Се надевам нема да ти пречи ако јас одговорам.
    image.jpeg
    Ова е активниот кислород. Јас го користам за рани и за дезинфекција по депилација. Инаку, читав дека за акни треба да земеш чиста газа, да исечеш отвори за очите и устата и обилно да испрскаш со активниот кислород. Ја оставаш газата на лицето околу 20 минути да делува. Ова се повторува 2 пати на ден.
    Не знам дали има и кои се ефектите затоа што не сум пробала. Прогуглај на интернет, ќе прочиташ подетално. Се надевам членката горе ќе ти пише како таа го користела.
     
    На mila7 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.808
    Допаѓања:
    5.154
    Пол:
    Женски
    Се согласувам за Активниот кислород, мене ми помогна доста. Во Србија е околу 250 дрн., а кај нас е дупло поскап. Јас прскам од него три пати во денот и лицето ми е далеку почисто.
     
    На mila7 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    @Avery благодарам многу, обавезно го зимам...јас секогаш кога се депилирам ми се создаваат разни рани...баш ми треба вакво нешто. Можеш ли да ми кажете колку пари е? Не е повеќе од 500 ден или?
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.808
    Допаѓања:
    5.154
    Пол:
    Женски
    Во Зегин е околу 400.
     
    На mila7 и Avery им се допаѓа ова.
  15. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Jas samo zatvoram oci i go prskam po celo lice, isto i na grb ako nekoj ima problemi na grbot. Neverojatno dobro. Site mozni rab gi probav i od ova lekot za liceto si go najdov. Mi se promeni kozata epten.
     
  16. Vasich1201

    Vasich1201 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Луѓе дај кажете ми дали стварно помага ова активниов кислород.Читав и дека предизвикувал рак и такви др глупости.Ама еве од вашиве искуства гледам дека е корисен.Имам сериозен проблем со акните, бев и на дерматолог ама и кремите што ми ги даваа не помогнаа.Стварно веќе не знам што да правам.
     
  17. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    50.296
    Пол:
    Женски
    Стави на лицето мед и лимон и да ти кажам навистина делува. Јас ставам скоро еден месец имав многу акни и сега имам ама од порано и сега е многу голема разлика немам толку многу.
    Во нешто стави пола лимон и една лажица лимон нанеси на лицето, нека отстои 15-30 минути и измиј го.
     
  18. Vasich1201

    Vasich1201 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Фала ти, ќе пробам па да видиме. А колку пати на ден ?
     
  19. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    50.296
    Пол:
    Женски
    @Vasich1201 Еднаш ставам јас и тоа навечер пред да си легнам.
     
  20. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.808
    Допаѓања:
    5.154
    Пол:
    Женски
    Јас го правам со лимон, мед и сода, прочитав на нет некаде. Го направив во мала тегличка за да имам за подолго. Го користам кратко, ќе пишам резултати за недела дена.