Природен лек против акни?

Дискусија во 'Лице' започната од TijanaJ, 30 јануари 2016.

 1. Х а ј д и

  Х а ј д и Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  Jas prvpat slusham deka aktivniot kislorod rak predizvikuval. Eve i koleshkata moja go koristeshe pred edna godina, ama neznam veke tuka ako ima nekoi naucni dokazuvanja... ama sega napravija deka i vozduhot predizvikuva rak... neznam. jas eve go koristev zasega sum ok :D
   
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Vasich1201

  Vasich1201 Нов член

  Се зачлени на:
  10 септември 2016
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Абе не знам веќе во што да верувам. Јас ќе го купам па сеа еве чим вас ништо не ви е значи лага е. само да ми исчезнат акниве сакамм:sweat:
   
 3. mila7

  mila7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2013
  Пораки:
  501
  Допаѓања:
  452
  Девојки еве што најдов прочитете го ова http://www.prirodna-medicina-recept...rivena-opasnost-za-organizam-savet-dr-skacka/
  Hidrogen ( vodonik peroksid) se može primeniti samo na koži. To je vrlo jak oksidans, koji ubija gotovo sve bakterije, čak i pri vrlo kratkom kontaktu s njima.
  Тоа е последната реченица, го прочитав целиот текст и сфатив дека на кожата не е толку страшно, на краток временски период.
   
 4. Vasich1201

  Vasich1201 Нов член

  Се зачлени на:
  10 септември 2016
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Значи ако се става на кожата нема никаква опасност.
   
 5. flower7

  flower7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2016
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Јас правам смеса од сода бикарбона и паста за заби ја ставам на акната и оставам да се сусши во зависнос колку е голема акната постапката ја повторувам и следнот ден.
   
 6. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.030
  Допаѓања:
  10.837
  Пол:
  Женски
  Девојки чувствувсм дека ке ми излезе акна ме боли тоа место и црвено ми е..Нешто да ја спречам ако знаете би ми било од корист..:)
   
 7. marija305

  marija305 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  3.577
  Пол:
  Женски
  Користела некоја од вас активен кислород за акни и дали стварно помага?
   
 8. Alisa22

  Alisa22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  1.548
  Допаѓања:
  8.947
  Пол:
  Женски
  Јас направив комбинација со 100% природно масло од лаванда + купив масло од аптека од чајно дрво + маслиново масло , една лажица маслиново и по две од другото заедно измешани во темно шише и помогна 100% на блиска личност која имаше проблем со бубулици веќе подолго време откако и го дадов маслото лицето и се исчисти.
   
 9. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  4.188
  Допаѓања:
  3.391
  Пол:
  Женски
  Есенцијалните масла не се добри за лице, можат само да го иритираат уште повеќе. Најубаво да се користат само како арома терапија. Има многу видеа од дерматолози за тоа, али еве накратко кои треба да се избегнуваат.
  https://www.marieclaire.com/beauty/a23622314/essential-oils-for-skin/
   
  На Konfetka и pdb123 им се допаѓа ова.
 10. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.030
  Допаѓања:
  10.837
  Пол:
  Женски
  Дали чајното дрво е штетно?
  Користам скоро еден месец ама лицево ми е катастрофа ниту ми помага ниту ми прави проблеми
   
 11. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  2.827
  Допаѓања:
  13.738
  Пол:
  Женски
  Не се става чисто,јако е многу. Јас кога го користев ставав две капки помешано со кремот што го користев за лице
   
 12. cavalli

  cavalli Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2016
  Пораки:
  461
  Допаѓања:
  964
  Пол:
  Женски
  Јас користам чај од жалфија и бетаметазон маст.
  Се вари чајот и се остава да се олади малку. Кога ќе се олади се става тенок слој од маста (не е препорачливо да се става многу). Може и замена за таа маст. Ќе прашате во аптека.
  Се меша смесата, внимавајте колку ставате. Маста е многу мрсна. Јас обично ја нанесувам пред да легнам. 2 до 3 пати неделно. Јас сум многу задоволна.