1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природен лек против акни?

Дискусија во 'Лице' започната од TijanaJ, 30 јануари 2016.

  1. Х а ј д и

    Х а ј д и Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Jas prvpat slusham deka aktivniot kislorod rak predizvikuval. Eve i koleshkata moja go koristeshe pred edna godina, ama neznam veke tuka ako ima nekoi naucni dokazuvanja... ama sega napravija deka i vozduhot predizvikuva rak... neznam. jas eve go koristev zasega sum ok :D
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Vasich1201

    Vasich1201 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Абе не знам веќе во што да верувам. Јас ќе го купам па сеа еве чим вас ништо не ви е значи лага е. само да ми исчезнат акниве сакамм:sweat:
     
  3. mila7

    mila7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    486
    Девојки еве што најдов прочитете го ова http://www.prirodna-medicina-recept...rivena-opasnost-za-organizam-savet-dr-skacka/
    Hidrogen ( vodonik peroksid) se može primeniti samo na koži. To je vrlo jak oksidans, koji ubija gotovo sve bakterije, čak i pri vrlo kratkom kontaktu s njima.
    Тоа е последната реченица, го прочитав целиот текст и сфатив дека на кожата не е толку страшно, на краток временски период.
     
  4. Vasich1201

    Vasich1201 Нов член

    Се зачлени на:
    10 септември 2016
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Значи ако се става на кожата нема никаква опасност.
     
  5. flower7

    flower7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2016
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    Јас правам смеса од сода бикарбона и паста за заби ја ставам на акната и оставам да се сусши во зависнос колку е голема акната постапката ја повторувам и следнот ден.
     
  6. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Девојки чувствувсм дека ке ми излезе акна ме боли тоа место и црвено ми е..Нешто да ја спречам ако знаете би ми било од корист..:)
     
  7. marija305

    marija305 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2014
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    7.836
    Пол:
    Женски
    Користела некоја од вас активен кислород за акни и дали стварно помага?
     
  8. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Јас направив комбинација со 100% природно масло од лаванда + купив масло од аптека од чајно дрво + маслиново масло , една лажица маслиново и по две од другото заедно измешани во темно шише и помогна 100% на блиска личност која имаше проблем со бубулици веќе подолго време откако и го дадов маслото лицето и се исчисти.
     
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Есенцијалните масла не се добри за лице, можат само да го иритираат уште повеќе. Најубаво да се користат само како арома терапија. Има многу видеа од дерматолози за тоа, али еве накратко кои треба да се избегнуваат.
    https://www.marieclaire.com/beauty/a23622314/essential-oils-for-skin/
     
    На Konfetka и pdb123 им се допаѓа ова.
  10. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Дали чајното дрво е штетно?
    Користам скоро еден месец ама лицево ми е катастрофа ниту ми помага ниту ми прави проблеми
     
  11. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Не се става чисто,јако е многу. Јас кога го користев ставав две капки помешано со кремот што го користев за лице
     
  12. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Јас користам чај од жалфија и бетаметазон маст.
    Се вари чајот и се остава да се олади малку. Кога ќе се олади се става тенок слој од маста (не е препорачливо да се става многу). Може и замена за таа маст. Ќе прашате во аптека.
    Се меша смесата, внимавајте колку ставате. Маста е многу мрсна. Јас обично ја нанесувам пред да легнам. 2 до 3 пати неделно. Јас сум многу задоволна.
     
  13. GymGirl❤

    GymGirl❤ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2021
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    650
    Пол:
    Женски
    А за акни по тело од депилација,бикини зоната и нозете? Многу сум бела имам бел тен и ми искачаат после депилација страшни акни на бутовите и позади на нозете се до колена, тоа страшно нешто ми е срам фустанче да облечам, пред некој ден кога се погледнав позади и го соблеков фустанот ,се изнарвирав надвор беше жешко за хеланки фармерки а морав тоа да носам....од секаква депилација ми се појавуваат сум пробала со секаква значи, шеќерна, со ленти, со крема значи од се ми се појавуваат. Најмалку од кремата ама пак не сум без акни! :@ Како да ги уништам неможам веќе. Нежна осетлива кожа имам.
     
  14. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски