"Природен царски рез"

Дискусија во 'Бременост' започната од RainBow, 20 мај 2016.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.282
  Допаѓања:
  49.986
  Пол:
  Женски
  Темава ја отворам да го продискутираме видеото поставено на фемина. Чинот почнува со царски рез, му ја вадат само главата на бебето и го оставаат само да излезе од матката.
  Видеото има сензитивна содржина.

  http://www.femina.mk/новости/занимл...д-реакции-откако-објави-видео-од-породувањето
  Мене ми изгледа ко да го влечат сиромашкото, како само му ја тегнат главата.
  Го погледнавте видеото?
   
 2. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.459
  Ne mi se svigja nachinov. Bash ko da go tegne za glava.
   
  На Gerbera му/ѝ се допаѓа ова.
 3. only44you

  only44you Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2014
  Пораки:
  2.475
  Допаѓања:
  4.778
  Пол:
  Женски
  Мрднати Американци, што ли се не ќе измислат.......Пак оваа што раѓа насмеана до уши , па уште вика It's a boy , небаре во 21-ви век не знаела што носи !!!!!
   
  На mariatim, zalosna, girl-miri и 3 други им се допаѓа ова.
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.237
  Допаѓања:
  65.651
  Пол:
  Женски
  Ne mi se dopagja, pa koga iskocija i ramenjata sto ne go fati pod miski, a ne za glava go vlecea, bozee (facepalm)
   
 5. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.931
  Допаѓања:
  260.304
  Пол:
  Женски
  Можеби несакала да знае што носи :)
   
  На toogood, rose60, eloves и 3 други им се допаѓа ова.
 6. ines.h

  ines.h Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2011
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  18.433
  Silen zeludnik za ova treba,ga go gledas:).
   
  На Girl-Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Gerbera

  Gerbera Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  769
  Не го гледав, описот ми беше доволен. Не ми е јасно која е логиката во породувањето со царски рез да го вметнеш едно од не толку убавите нешта на природното породување (физичко мрцварење на детето и мајката)? Боље природно бе, око ми се уплаши од сликата само.
   
  На zalosna и kjukli им се допаѓа ова.
 8. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  23.593
  Пол:
  Женски
  Не ми се допаѓа воопшто. Греота бебево изгледа ко да си тераат мајтап со него.
  Мајката секако е под анестезија и не чувствува болка.
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MilaP

  MilaP Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2015
  Пораки:
  2.150
  Допаѓања:
  53.116
  Пол:
  Женски
  Не се овие нормални,бебето се мачи а тие се смеат, тој докторот му ја фака главата па ја пушта слободно да му падне,новороденче е тоа, што сила има :(
   
  На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.761
  Допаѓања:
  17.084
  Пол:
  Женски
  Ова јас си го сфатив κаκо типичен и најубав пρимеρ,за она κаκо изгледа "заκажан" цаρсκи ρез(се ρазбиρа доκолκу пρетходно немало κомплиκации) а мајκава κаκо таκва ми изгледа. Κаκо со сила да и го вадат бебето од утρоба. Очигледно е деκа нема κонтρаκции,не му е вρеме,κога го извадија надвоρ,спиеше κутρото,затоа доκтоρот"пρовоциρаше" да се пρобуди и заплаче.
  Споρед видеово,единствено мајκава ми беше "цаρица" . Е сега ме доведува до дилема. За κого всушност е цаρсκиот,за мајκата или за бебето?
   
  На PaLaVa, sanjaeva и mariz им се допаѓа ова.
 11. Kakanela18

  Kakanela18 Нов член

  Се зачлени на:
  12 мај 2016
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ne mi se svigja i mene nacinot.. Strasno i grevota za bebenceto
   
 12. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  5.805
  Допаѓања:
  97.491
  А кога природно се пораѓа може врата широко му отвараат на бебето и оно така фино си лизга и си излегува. И таму има тегнење, влечење, при проблем па вакуми, стискање на стомак и слично.
   
  На danichap, joy1, YoungandBeautiful и 2 други им се допаѓа ова.
 13. galapce

  galapce Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 ноември 2014
  Пораки:
  4.242
  Допаѓања:
  106.011
  Пол:
  Женски
  Ама разликата е што тогаш мора така,сега немора.
   
  На mariatim, Kaetana, Gerbera и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Girl-Rabbit

  Girl-Rabbit Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2015
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  917
  Пол:
  Женски
  Оф леле душичка ,па незнам јас мајкава како се нафатила вака.Јас царски што мораше да се породам се упрпав и се тресев ко лист да не се случи нешто и гледав наназад цело време , а не пак вака да гледам па и уште и насмеана ....Боже Боже што не ќе измислат ,абе срце треба да имаш за ова,јас се изнаплакав ,немам коментари,незнаев дека имало царски и „царски„ ....
   
 15. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.916
  Допаѓања:
  20.555
  Пол:
  Женски
  Lele greota bebenceto ,em go izvadija pred vreme em si go potfrluvaat kako sakaat :^) prirodno sum porodena , amai da sum bila so carski , ova nikako ne bi go dozvolila . Sto doktor ke bese pa i ovoj , kako go vlece , nebare e kukla nekoja :sweat::| a majkava , sto srce ima , vaka nasmeana do usi da gleda kako sopstvenoto dete go vlecat za glava :^) sepak koskite a i opsto celiot organizam mu e slab . A i ova nekako ic nema vrska so prirodno ragjanje .
   
 16. Legadema

  Legadema Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  279
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  не ми се допаѓа методава , начинов на пораѓање "природен царски", како го влечат бебчето, греотиче, кај има сила тоа само да излезе и мајката некако многу опуштена ми делува ко на шала да и е, а бебе се мачи .
   
 17. Sahlene

  Sahlene Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2015
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  1.207
  Пол:
  Женски
  Исто на ова или слично е пораѓање со вакуум :D
   
 18. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.704
  Допаѓања:
  234.492
  Вакуумот е за мене најстрашното и најтрауматичното нешто за бебето а и за сите присутни. Среќа во несреќа што бев во полусвесна состојба па не знаев што се дешава во тој момент, но за мене е неспоредливо со овој клип.
   
 19. *Ѕвездичка*

  *Ѕвездичка* Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2016
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  299
  Пол:
  Женски
  Далеку од слично е;), а за исто па да не прајме муабет.
   
  На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.743
  Допаѓања:
  40.086
  Пол:
  Женски
  Коските на новороденчињата не се "окоскени". Повеќе се 'рскавични. Ништо не му е, незнам што толку припаѓате, сите бебиња ги влечат додека се раѓаат.

  Само не ја сфаќам целта на ваков царски рез. Има ли некакви поволности?
   
  На Gosh, Smizzy, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.