1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

"Природен царски рез"

Дискусија во 'Бременост' започната од RainBow, 20 мај 2016.

  1. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Јас само би сакала да ги прашам тие што се породени природно и толку што припаѓаат, како се извлечени нивните бебиња, сами лизнаа низ родилни патишта или ? :D
     
    На gjoker4e, JustFun и Kitten им се допаѓа ова.
  2. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.811
    Пол:
    Женски
    Бебињата при природен порагај се измачени 100 пати повеке.Ке заглават во родилен канал,па излегуваат помодрени без глас.Често се дешава и напукнување на клучната коска при природен,па хематом на глава и итн.
    При природен исто прво се фаќа бебето за глава .
    А мајката знае дека е во раце на доктори школувани па од таму и смиреноста веројатно.

    Од греота ова греота она нашите балкански деца се мн пати по килави отколку децата во Русија,Норвешка каде и на минус 20 ги носат соголени надвор(оф топик за чиста компарација) :)
     
    На Gosh, CameliaMiller, SV1911 и 9 други им се допаѓа ова.
  3. Legadema

    Legadema Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    490
    Пол:
    Женски
    да за природен е така ама нели на класичен царски веднаш ги вадат па овој методот нов мене лично ич не ми се допаѓа ми дојде некоја жална емоција кон бебечето додека го гледав видеото и мајката ептен опуштена ми се виде сигурно многу им верува на докторите
     
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Jas ne vikam deka ovie so priroden poragjaj ne se izmaceni . I da znam slucai kade ima bebe zaglaveno vo rodilen kanal , ama so prirodnoto poroduvanje gi vlecat za glava koga ima potreba . Koga se poragjav so sinot , nemase potreba da go vlecat za glava , bidejki recisi do ramenata izleze samo t.e jas go izgurav so napor , a potoa doktorot me stisna silno pod rebrata i bebeto celosno izleze . So kerkata drug doktor druga situacija . Ne bev dovolno otvorena ( 9 cm ) i bebeto nemozese da izleze bas , pa morase da ja povlece inaku mozese da se zadusi . Sega jas ova go pisuvam od moe iskustvo , ama ne sum strucno lice za ovaa rabota , mozebi vaka e samo vo nasava bolnica , od kade da znam :|
     
    На zalosna и only44you им се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Незнам дали имаш гледано природни пораѓаи, но кај сите ги влечат бебињата за главата па ја фаќаат главата ја вртат на страна и потоа следи излегување на рамениците :) еве моево 4ипол кг само господ знае како искочи и докторите таму, на стомак само што не ми седнаа за да го извадат :D ретко се случува така лесно да искочат, мене уште не ми е јасно онаа во вц што се породила како го извела тоа сама :D
     
  6. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    Имам гледано :), имам и асистирано :), затоа го поставив прашањето, бидејќи многумина го гледаат видеото како страшно, а далеку од тоа е ;)
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
  8. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Последна измена: 13 август 2016
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Vaka ispagja deka carskiot e samo za na majkata da i e polesno, a ne i na bebeto. Koga vekje e carski i nemora bebeto da se maci, a i moze so race da se izvadi zasto da se maci... Prirodno mora da se snaogja niz kanalot tamu da iskoci, vaka vidi gi doktorine dosadno im e stojat mesto ne gi fakja :D namesto da go izvadat...
     
  10. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Јас се породив со првото природно..И нит ја влечеа за глава да излезе ништо..Може бидејки беше мала 3кг..Со два напони излезе цела немаше прво глава па да ја влечат ништо од тоа..Цела излезе право и докторката рече оф па оваа е многу мало..Така да секој порагај е различен..Само со лесно да е :)