Форумџика на годината 2020

Природна органска козметика

Дискусија во 'Лице' започната од crazylady, 19 октомври 2012.

 1. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.141
  Допаѓања:
  79.448
  @Biodevojka кажи ми мислење за кремава? Еден ден ја користам во комбинација со пената , ок ми се гледа. Сепак ептен краток период е. image.jpeg
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.946
  Пол:
  Женски
  Здраво драга, кремот е ок, ама пената можно е малку да ти ја суши кожата поради алкохолот. Во кремот алкохолот е ублажен од маслата, овде не, ама со оглед на тоа што е на измивање можеби и нема да ти даде сув ефект/ Користи ја подолго време па сама процени како ти одговара. Поздрав.
   
  На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Florina :)

  Florina :) Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  @Biodevojka i site ostanati ,dali gi imate probano proizvodite na lush i dali nekoj znaes kolku s eprirodni ? Pozzce
   
 4. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.946
  Пол:
  Женски
  Здраво драга, зависи од производ до производ, не можам генерално да зборувам, дај ми некоја декларација па да ти кажам. Поздрав.
   
 5. Florina :)

  Florina :) Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  • Ве молиме пишувајте на кирилица
  Последна измена од модератор: 28 април 2017
 6. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.946
  Пол:
  Женски
  Здраво драга
  најнапред на сајтот кој го означи ти декларацијата не е ставена по редослед (не можам да сфатам зошто), еве ја декларацијата

  List of ingredients

  Water (Aqua), Orange Flower Water, Almond Oil, Glycerine, Fair Trade Organic Cocoa Butter. Stearic Acid, Triethanolamine. Patchouli Oil, Sweet Orange Oil, Lavendin Oil, Pine Oil, Lemongrass Oil, Elemi Oil, Tincture of Benzoin. Cetearyl Alcohol, *Cinnamal, *Citral,*Geraniol, *Citronellol, *Limonene. *Linalool, Perfume, Methylparaben, Propylparaben

  специфично за овој производ како емулгатор е користена комбинација од стеаринска киселина и триетоноламин кои даваат една смеса слична на сапунот која има базна пх вредност (повисока од 6 или 7). Оваа пх вредност не е многу компатибилна со нашата кожа која има пониска пх вредност. Доколку производот беше на измивање никаков проблем со оглед на тоа што во здрави услови кожата сама ја враќа нормалната пх вродност, проблемот се јавува кога производот се остава на кожа (на пример креми или лосиони) кои со текот на времето прават алтерација на природната пх вредност и можни (потенцијални) проблеми. Секако, како што напомена ти самата, има и парабени. Поздрав.
   
  На Florina :) му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Касија

  Касија Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2018
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  2.319
  Пол:
  Женски
  Колку што можев да видам нема ваква тема, а мислам дека би била од корист за оние што користат природна козметика.
  Тема за споделување искуства, предлози и рецензии на пудри или бб и цц креми, од органските или природните козметички брендови што се достапни кај нас или на некои пудри од комерцијалните брендови, кои што се без штетни состојки.

  *Споена дупла тема од модератор.
   
 8. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.683
  Допаѓања:
  11.873
  Пол:
  Женски
  Ubava Tema ne znam zosto slabo komentari ima. Jas koristam bb Krem od Avon. Ne e na prirodna baza no dobar se pokaza stom go Potrosam ke Vidam kakva ke bide slednata sto ke ja kupam
   
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.006
  Допаѓања:
  77.434
  Пол:
  Женски
  Органски пудри имам користено (и моментално користам).
  Ги имам користено следниве :

  1. Alverde cover and stay - cashew 10
  Убава , покривна течна пудра , само за мрсна кожа не е. Нијанси има три , јас првата ја имам и ми беше одлична. Не знам дали ја има се уште во продажба.
  [​IMG]
  2. Alverde mattyfing foundation - ја имам купувано два пати , во различни нијанси , 10ката и 20ката , првата излегда како неутрална ама кога ќе ја нанесеш на лице - станува розева. Втората е по неутрална ама многу темна за мене. Поради тоа не продолжив да ја користам , а добра е за мрсна кожа.
  [​IMG]
  3. Alverde compact foundation - во вид на компактсна крем пудра , но внатре има светки , не ми се допадна.

  [​IMG]
  4. Alverde mineral powder - пудрава во прав , ја имам користено лани и бев задоволна. Мириса многу убаво исто така , на ванила.

  [​IMG]
  5. Dr. Hauschka foundation - Најдобрата органска пудра што ја имам користено. Нијансата 01 macadamia ми е одлична, лесно се размачкува и многу убаво стои на лицето , пудра камена или во прав користам над неа. Сега ја купив по втор пат ( гледам дека го смениле пакувањето) па ако некоја ја има користено таа во новото пакување нека каже дали и е сменета и формулата. Јас уште не сум ја отворила - чекам да ми се потроши некоја пудра па да ја отворам оваа.
  [​IMG]
   
  На orevokrsacka, Antolinaa, carangigia и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  942
  Каде можам да ја најдам и колку чини на Dr.Haushka
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.006
  Допаѓања:
  77.434
  Пол:
  Женски
  Во Зегин и Еурофарм јас ја земав со 20% попуст околу 900 ден.
  Често имаат попусти по аптеките
   
  На LiliBoz и carangigia им се допаѓа ова.
 12. Ctete

  Ctete Популарен член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2015
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  4.230
  Пол:
  Женски
  јас ја користам бб кремата од фармаси и сум многу задоволна покривна е и му дава свеЖина на лицето топло ја препорачувам
   
 13. Babyby

  Babyby Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  2.523
  Пол:
  Женски
  Farmasi не е природна (органска) козметика, иако они сакаат така да се прикажуваат.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 14. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.683
  Допаѓања:
  11.873
  Пол:
  Женски
  ne znam Dali sum vo pravo ama mislam deka ima proizvodi od farmasi koi se deklarirani kako organski barem taka sum procitala vo katalogot
   
 15. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  942
  Дали е добра свежо ли изгледа лицето подобра ли е од оние класичните на borjuous, max factor, loreal itn?
   
 16. Florina :)

  Florina :) Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  @Biodevojka dali mozete da mi preporacate nekoja krema koja bi deluvala na luznicki od akni ne e sostojbata strasna i bi gi stesnila porite isto taka? Nekoja krema poprirodna logona itn ... nemam do sega koristeno pozz
   
 17. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.946
  Пол:
  Женски
  За која годишна возраст и до која цена? Поздрав.
   
 18. Florina :)

  Florina :) Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  @Biodevojka 28 god ne e bitna cenata samo da pomogne :) fala ti mnogu
   
 19. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.946
  Пол:
  Женски
  Драга еве ти неколку предлози, како ќе делуваат не можам да ти гарантирам, меѓутоа станува збор за природна козметика:

  1. Гамард Себо Контрол 900 мкд
  2. Флеуранс кремот со мат ефект (матифаинг така нешто пишуваше) 600 или 700
  3. Логона кремот со нане и салицилна 1300 горе долу

  Поздрав.
   
  На Florina :) му/ѝ се допаѓа ова.
 20. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.006
  Допаѓања:
  77.434
  Пол:
  Женски
  Кремата на Гамарде е супер , ти ја препорачувам :inlove:
   
  На Florina :) му/ѝ се допаѓа ова.