Форумџика на годината 2020

Природна органска козметика

Дискусија во 'Лице' започната од crazylady, 19 октомври 2012.

 1. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.928
  Допаѓања:
  13.930
  Пол:
  Женски
  @Biodevojka , купив хидратантен серум, но во упатството пишува дека по него треба да се нанесе и крема. Што мислиш, дали серумот сам по себе е доволен или навистина има потреба од додатна крема? Имам дехидрирана комбинирана кожа со масна т-зона и нормални образи и мислам дека серум+крема е претешка комбинација која е повеќе за сува кожа.
  Еве го составот:
  INCI INGREDIENTS-
  Aqua (Water), Aloe Barbadensis Leaf Juice **, Propanediol, Glycerin, Zinc Sulfate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil **, Beta Vulgaris (Beet) Root Extract, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil **, Hydrolyzed Corn Starch, Polyglyceryl-10 Laurate, Porphyridium Crude Culture Conditioned Media, Sodium PCA, Xanthan Gum, Lactic Acid, Sodium Lactate, Citric Acid, Phenethyl Alcohol, p-Anisic Acid, Sodium Hydroxide, PCA Ethyl Cocoyl Arginate, Perfume (Fragrance) ** *, Limonene ***, linalool ***
   
 2. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.946
  Пол:
  Женски
  Здраво драга, серумов е на водена база и има многу мал процент на масла. Убава е формулата, за тоа нема збор. За масна кожа би ти рекла ок е само серумов. За твојот тип на коа ти препорачувам да пробаш па самата види. Пробај недела дена нанесувај го само серумот без никаков крем и види каков ефект има. Доколку на делови кожата ја чувствуваш позатегната нанеси крем само таму избегнувајќи ја Т зоната која ти се масти. Поздрав.
   
  На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.928
  Допаѓања:
  13.930
  Пол:
  Женски
  Благодарам, така ќе направам. Поздрав!
   
  На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.585
  Допаѓања:
  46.097
  Пол:
  Женски
  Дечки, користи ли некој органски антиперспирант, кој навистина помага?:^) И да е спреј, а не ролонче.
  Користев спреј од зелен лимон на Alverde ама мене не ми помага.
  Моментално, и со години го користам Dove од краставица и секогаш се навраќам на него затоа што не сум нашла негова замена а со ефект кој го дава и самиот.
   
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.007
  Допаѓања:
  77.436
  Пол:
  Женски

  Пробај го на Lush Aromaco, во тврда состојба е , 5 месеца го користам секојдневно , и супер штити од н.миризба. Составот е природен.
  Во вид на спреј се што имам пробано досега- не ми помогнало
   
  На Annath и Ginger^ им се допаѓа ова.
 6. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.585
  Допаѓања:
  46.097
  Пол:
  Женски
  Колку време трае? Видов 100 грама е 500 денари :|
   
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.007
  Допаѓања:
  77.436
  Пол:
  Женски

  Пред 5 месеца го земав - а имам уште малку :) секојдневно го користам , споро се троши. Го земаа и @Sexybaby86 и @Annath имаа исто така позитивно мислење :)
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.585
  Допаѓања:
  46.097
  Пол:
  Женски
  Очекував да речеш, за помалку од месец. Па не ми се исплаќаше.
  Во мк сигурно го има, па да го земам.:)
  Фала
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.522
  Допаѓања:
  141.688
  Пол:
  Женски
  Трае прилично. Еве јас во ноември го зедов, нешто помалку од пола имам. Ама моето парче беше поголемо, околу 700 го платив. Ама вреди за парите, барем јас сум задоволна.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.585
  Допаѓања:
  46.097
  Пол:
  Женски
  Се исплаќа. Поефтино дури ќе поминам отколку со овој сега што го користам.
  Башка бенефитот не се мери.
   
  Последна измена: 14 март 2018
  На Annath и koritsaki им се допаѓа ова.
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.007
  Допаѓања:
  77.436
  Пол:
  Женски
  @Ginger^ ништо :) ако го земеш пиши ни баш тебе како ќе ти се допадне. Во Сити мол го има на нивниот штанд.
  @Annath незнаев дека има и поголеми парчиња :)
  Јас имав земено помало парче , околу 100 гр беше, дефинитивно нареден пат ќе земам поголемо
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.430
  Допаѓања:
  76.203
  Пол:
  Женски
  @Ginger^ потврдувам и јас, предобар е. И јас некаде ноември чинам го купив, имам уште малку, така да се исплаќа дефинитивно. И мајка ми ја навлеков, како што е фрик за природно, и се бендиса и нејзе многу. Нема да згрешиш :)
   
  На Ginger^ и koritsaki им се допаѓа ова.
 13. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.585
  Допаѓања:
  46.097
  Пол:
  Женски
  Не требаше многу за да ме убедите , да ви кажам право.:D
   
  На Sexybaby86 и koritsaki им се допаѓа ова.
 14. miley21

  miley21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2013
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  42
  @Biodevojka dali moze da mi preporacas krema so faktor, nekoja do 600den za kombinirana koza:)
   
 15. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.683
  Допаѓања:
  11.874
  Пол:
  Женски
  Dali ima I dali nekoj koristel sprej Za telo na alverde?
   
 16. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.946
  Пол:
  Женски
  Здраво драга, до таа цена евентуално на Алверде (не знам дали е за комбинирана кожа ама мене ми одговараше). Прави малку бело ама ако убаво го размачкаш не се гледа. Друга е онаа на Еко Козметикс, ако не се лажам спф 15 беше околу 500 или 600 мкд (можеби спф 20 беше). Оваа не остава бела трага. Сепак провери ја цената на Еко Козметикс. Поздрав.
   
 17. De pavlo

  De pavlo Активен член

  Се зачлени на:
  11 март 2018
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Devojki,dali nekoja ima iskustvo so pudrata na Sante? Cenata i e 1115 den.pa...ili predlog za nekoja nekomedogena pudra?
   
 18. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.946
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам користено многу е убава. Нема голема покривност многу природно делува и го изедначува тенот. Декларацијата е многу убава и станува збор за природна и органска козметика секако. Поздрав.
   
 19. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.585
  Допаѓања:
  46.097
  Пол:
  Женски
  ^^
  Пудрата е многу убава, убаво легнува на лицето и не светнуваш после тоа. Но, нема функција ни како на ББ крема, а не на пудра. Не покрива флеки, нерамнини, не дава сјај на лицето....
  Има други органски пудри, со поголема покривност
   
 20. celineparis

  celineparis Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2014
  Пораки:
  709
  Допаѓања:
  2.215
  Природен спреј и ролон има и на Тиан Де. Исто се околу 500 и нешто ама добри се.