Форумџика на годината 2020

Природна органска козметика

Дискусија во 'Лице' започната од crazylady, 19 октомври 2012.

 1. poker_face

  poker_face Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  3.411
  Пол:
  Женски
  Нафтени деривати - Mineral oil, Petrolatum
  (Во козметичките препарати главната цел на нафтените деривати е задржување на влажноста на кожата. Значи, кога ќе се намачка на кожата парафинот формира тенок слој, еден вид на заштитен филм кој ја задржува водата во кожата спречувајќи ја на тој начин дехидратацијата на кожата. Меѓутоа, на тој начин кожата неможе да дише. Ако губи премногу вода секако дека се суши тоа е повеќе од сигурно, меѓутоа доколку таа не успее да размени вода со надворешните услови постои ризик да со преголемото задржување на водата на површинскиот слој на кожата се формираат бактерии кои одлично се развиваат во услови на преголема влага и се појавуваат инфекции. Многу важно е да се напомене дека сите овие деривати воопшто не се компатибилни со кожата, односно со нејзината структура и немаат никакво хранливо дејство.
  Многумина сметаат дека се канцерогени, меѓутоа Европската Унија ги класифицираше како канцерогени состојки од 2 класа што значи дека сеуште нема докази за директна поврзаност со формирањето на ракот.)

  Силикони - Dimeticone, Cyclopentaxiloxane
  (Силиконот се добива по хемиски пат од силициумот и во зависност од начинот на комбинација на самите хемиски елементи се добиваат разни видови на силикони кои се масовно користени во производите за нега на косата. Силиконите се антистатички, отпорни на високи температури и што е најлошо не се биоразградливи. Главната улога на силиконите е таа да ја омекнат структурата на еден производ ,односно кога истиот е нанесен на косата или кожата даваат ефект на мазна кожа и сјајна коса кој всушност е лажен и краткотраен. Силиконот нема никаква улога во негата на кожата, Дејството му е да створи заштитен филм (маска) на кожата меѓутоа не ја негува, дури во одредени случаи ја суши уште повеќе. Значи ако кожата ви е сува, силиконот прави еден слој врз неа, на допир изгледа мазна и прекрасна, меѓутоа после неколку миења (доколку не го употребувате повеќе) кожата ќе ви остане сува. Ист ефектот имаат и на косата. Значи силиконите имаат краткорочен ефект затоа што со континуираната употреба се јавуваат контраефекти како што се сува коса и оштетени врвови)
   
  На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.794
  Допаѓања:
  15.312
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу:)
  Инаку ладна просторијата,на овие температури без никакво загревање:D
  Го дотрошив,ќе си земам пак:)истото го забележав и кај тоа на Институт органика од макадамија.
  Целата сум маслена:Dт.е има и дел со шеа путер има:D
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.945
  Пол:
  Женски
  Јас го обожавам она на Институт Органика...Според мене е најдобро кај нас на пазарот. Поздрав
   
  На kala21 и senza.parole им се допаѓа ова.
 4. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.945
  Пол:
  Женски
  (facepalm)(facepalm)(facepalm) минерално масло, петролатум. циклопентаксилосан...според мене маслото од арган со оглед на тоа што се наоѓа после згузнувачот карбомер (кој не е природен) е застапено околу 0,5%...;(
   
  На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  3.526
 6. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.945
  Пол:
  Женски
  Драга јас немам искуство ама ја зирнав на нет на еден италијански сајт и ми се допаѓа не е лоша а башка на сајтов кошташе по 1,50 до 3 евра...мислам дека е нискобуџетна со сертификат Натруе од типот на алверде само што не е органска (кај алверде има состојки од органско потекло означени на пакувањето, а овде не) Ама повторувам има одлична декларација (видов 4 или 5 производи). Мило ми е што се шири палетата на природно во Мк. Поздрав.
   
  На sofija014, koritsaki и senza.parole им се допаѓа ова.
 7. Luminary

  Luminary Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.679
  Допаѓања:
  24.022
  Пол:
  Женски
  Каде ги има производиве? Јас би сакала да пробам некој од нив :)
   
  На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  3.526
  Ги има во веро маркетот во веро џамбо :), сподели доколку си земеш нешто.
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 9. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.077
  Допаѓања:
  19.686
  Пол:
  Женски
  @sofija014, која цена отприлика се движат производиве кај нас?
   
 10. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  629
  Допаѓања:
  3.526
  Не беа со некои залетани цени, до кај 250-300 денари највише но не сум 100% сигурна
   
  На Luminary и senza.parole им се допаѓа ова.
 11. Luminary

  Luminary Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.679
  Допаѓања:
  24.022
  Пол:
  Женски
  А јас сакав да прашам, дали некој пробал нешто на Weleda?
  Гледам ги има во Зегин, па пишете по некој збор ако сте пробале нешто. :wasntme:
   
 12. TMarijaT

  TMarijaT Активен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2019
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки :)
  Дали ќе може препорака на природни креми за лице?
  За млада и дехидрирана кожа ми треба. :$:$:$
  Пс. Може да споделите и искуства со употреба на масла.
  Фалааа
   
 13. Alita

  Alita Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  1.273
  Пол:
  Женски
  @Biodevojka ми ја препорачаа кремата со заштитен фактор од Logona.
  Сакав да прашам за мислење или дали да одам со некоја поефтина варијанта?
  Фала ти:)
   
 14. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.945
  Пол:
  Женски
  Ако мислиш на Еко Козметикс одлични се користи ја слободно. Друга од Логона не знам не сум видела, евентуално да ми постираш декларација. Поздрав.
   
  На Alita му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.614
  Пол:
  Женски
  Драга, мислење за серумов?
  upload_2019-7-12_23-15-37.jpeg
  Ти благодарам однапред. :*
   
  На Srekicka3, Недопирлива5, KuklickaMoja и 3 други им се допаѓа ова.
 16. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  5.945
  Пол:
  Женски
  Декларација молам (во темата за декларации секако)
   
 17. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  616
  Допаѓања:
  2.563
  Пол:
  Женски

  Што велите за ова? Девојката е skin coach и зборува за тоа колку е бесмислено да се плашиме од хемијата и да ставаме храна и масла на кожата.
  Има свој јутјуб канал на кој што зборува за нега на кожата, а најмногу е активна на инстаграм преку лајвови и стори. Советите што ги кажува на инста и јутјуб се секако бесплатни, но ако сакате да ви помогне конкретно за вашиот проблем со кожата и за тоа што е најдобро да користите за вашиот тип на акни или било што друго, треба секако да и' платите. Има и своја нет страна olenabeley.com
   
 18. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.867
  Пол:
  Женски
  ББ кремата на фармаси е далеку од природна а тек органска, иако и мене совршено ми одговараше покривноста и структирата, сепак ми направи штета на кожата, откако се заинтересирав за составот сфатив и зошто и отиде во корпа.
   
 19. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.867
  Пол:
  Женски
  Откако видов дека некои производи на Lush не се со баш природни состојки, страв ми е да го купам повторно део сапунчето, значи дека на форумов сте разговарале за составот и е безбеден? Го користев повеќе пд пола година и на сите го препорачував, многу ми се допадна
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 20. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.001
  Допаѓања:
  77.420
  Пол:
  Женски

  Да да :) многу членки го имаат користено, и @Biodevojka мислам дека ни го оддобри :) можеш да прочиташ повеќе на темата антипреспиранти :)
   
  На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.