Природни лекови за полесно забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од m.maci, 5 декември 2012.

 1. Lara 27

  Lara 27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.602
  Пол:
  Женски
  Oд зелените ливчињa или oд црвените тaкa ги јaдеше
   
 2. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.317
  Допаѓања:
  20.401
  Пол:
  Женски
  Како што се на сликата. Зелени
   
 3. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  6.565
  Пол:
  Женски
  сакам да прашам дали лекот со мед и рен се пиеше само за време на циклус?
  Благодарам :*
   
 4. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.985
  Допаѓања:
  19.380
  Пол:
  Женски
  Не беше ренот со бело вино? Или јас нешто сум побркала...
   
 5. Beatris

  Beatris Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Белото вино е со рузмарин.
   
 6. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.985
  Допаѓања:
  19.380
  Пол:
  Женски
  А ренот со што беше?
   
 7. Beatris

  Beatris Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Не знам мила, јас сум дежурна за виното.
   
  На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.433
  Допаѓања:
  4.207
  Пол:
  Женски
  Да ти кажам јас порано имав хпв со цин,па после само хпв,одкога го пиев тоа лекот со виното и ренот хпв повеке немам фала му на Господ.Така да можно е и тоа да помогнало
   
  На eta, MaDa, Lara 27 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Tweety Sweety

  Tweety Sweety Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2017
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  А колку време се пие лекот?
   
  Последна измена од модератор: 12 октомври 2017
  На Адрија му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Beatris

  Beatris Популарен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  И мене ме мачи истото,прво хпв и цин 1, а сега на 6 месеци правам пап, само хпв. Значи мора да го направам лекот. Ај те молам кажи ми како се прави и колку време се пие?
   
  На fina erika и Lara 27 им се допаѓа ова.
 11. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.433
  Допаѓања:
  4.207
  Пол:
  Женски
  Разгледај во природни лекови за забременување.Одамна го имам пиено не памтам баш.Одприлика 400гр рендан рен во литро бело домашно вино.Да одстои недела дена на светло.Јас го ставав во тегли заради ренот не го собра во шише.Се пие на гладно по мало чавче од ракија. @Tweety Sweety Мислам додека не се испие скроз.Многу лути.Јас пиев голтка од него голтка од вода со мед.
   
  На fina erika, Tweety Sweety и Lara 27 им се допаѓа ова.
 12. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.317
  Допаѓања:
  20.401
  Пол:
  Женски
  за виното и ренот има напишано 2-3страни назсд.
   
  На fina erika и Lara 27 им се допаѓа ова.
 13. Lara 27

  Lara 27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.602
  Пол:
  Женски
  Лековити растенија за полесно зачнување
  Ана Метикос, 1.2.2016
  Лековитите растенија се дар на човештвото против многу болести и несакани состојби. Тука можеме да ја споменеме и храната која исто така може да биде лековита.
  Клучни зборови:

  [​IMG]


  Во 40% од случаите, неплодна е жената, во 40 % мажот, а преостанатите 20 % и двајцата партнери. Околу 15 до 20 % од паровите се неплодни (не можат да зачнат и по една година незаштитени односи, додека само 1 до 2 % се стерилни. Од оние кои бараат помош, половина зачнуваат природно или со медицинска помош.


  За полесно зачнување, можете да се обидете и со алтернативните методи акупунктура, акупресура и хомеопатија. Техниките за опуштање можат да го намалат стресот кој понекогаш придонесува за неплодност. Исто така можат да помогне масажа, јога и медитација.


  Микронутриенти


  Цинкот e важен за плодност кај двата партнера (додаток од 15 мг на ден). Со него земајте и бакар. Недостаток на цинк влијае на лош квалитет на спермата. Цинкот го има во спанаќ, мешункасти растенија, џигерот, млекото, говедско месо, сирење, сардина, морков и суви сливи.

  Витамин Ц се покажал добар кај машките, бидејќи ја зголемува количината на спермата.

  Витамин Б6 се покажал како добар борец против неплодност. Најмногу го има во спанаќ, мешункасти плодови, банани, тиквата, кељ и брокула.

  Фолна киселина се препорачува во првото тромесечје од бременоста. Ја има во посно месо, риба, мешункаст зеленчук, овошјето и интегралните житарки.

  Аргинин им помага на мажите со мал број на сперматозоиди. Најдобар извор е сончогледот. Останати извори се кикирики, бадеми, леќа.  Лековити растенија


  Мацина трева (очајница) е лековито растение со кое жените традиционално се лекуваат од неплодност. Од оваа трева се подготвува чај, три пати дневно по една чаша во време кога сака да забремени. Не смее да се пие за време на менструација.

  Шведска горчливка – се прави чај и се пие редовно повеќе од еден месец.

  Честославица – една мала чајна лажичка од честославица се потопува со врела вода и се остава 5 минути. За жени.

  Имела (сок) – наутро на празен желудник се зема 25 до 30 капки сок од имела. Исто толку капки се земаат и навечер пред спиење. Сокот може да се купи во аптека, но поделотворен е свеж. За жени.

  Ѓумбир - значајно го зголемува бројот на сперматозоидите и нивното движење. Може да се зема во облик на чај или како додаток, зачин во храната.

  Малина – чајот од листовите на малината се препорачуваат за поголема плодност, а и на трудниците за смирување од иритација на матката.


  Причина за секој втор спонтан абортус е неможноста плодот да се развие. Најважен знак по абортусот (до 3 месеци) е крварењето. Знаци на абортус кој настанува подоцна (од 3 до 7 месец) се слични како породување.


  Вркута – на жените кои им се заканува абортус или веќе го имале треба да пијат дневно 4 до 6 чаши чај од вркута.

  Мајчина душица – дневно да се пијат 2 чаши голтка по голтка.

  Американска удиковина – 20 капки на ден. Доколку се појави благо крварење се зема на секои два часа, додека крварењето не престане.

  Чајна мешавина – добро промешајте подееднакво делови од столисник (ајдучка трева) и вркута. Дневно пијте по 2 до 3 чаши од овој чај, голтка по голтка.

  Чајна мешавина – 1 лажица маточина и иван – цвет, и пола лажица малина и коприва да проврие во половина литар вода. Да се пие во текот на денот, не повеќе од три чаши.


  Извори: Зелена аптека, Божја билна аптека, Советник за здравје; подготвила, Ана Метикош

  Дoбрo утрo пoдршкa нaјубaвa :*
  Дoдекa чекaм зa пaп дa ми земaт гo нaјдoв oвa пa мoжеби ќе ве интересирa :$

  Beatris кaј тебе гo пишaв милa декa прaшувaше зa винo и рен :*
   
  На fina erika, PeachGirl и irenna им се допаѓа ова.
 14. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.780
  Допаѓања:
  60.596
  Пол:
  Женски
  Добро утро:hug:
  Ларче не знам дали пишав,ама пред некое време кога спомнав дека пијам чај од малинов лист,сега ми текна дека го пијам во комбинација со вркута.Ама не редовно:tmi:
   
 15. Lara 27

  Lara 27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2017
  Пораки:
  1.235
  Допаѓања:
  3.602
  Пол:
  Женски
  Сегa јaс гo земaм сo мaтoчинa и мaлинa пa ќе видимa милa др сaмo oпуштенo ми викa и ќе биди мoзoкoт нa лер и ќе се фaти aкo не другиoт месец прoдoлжувaме сo клoмифен
   
 16. Tweety Sweety

  Tweety Sweety Активен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2017
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Некаде низ форумите прочитав за лек со суви смокви и масло. Да остонат смоквите 40 дена и се конзумирале по две - три дневно. Многу жени се пофалија со по II, дури и оние со специфични проблеми за неплодност. Има некоја феминка искуство со овој лек?
   
 17. Momichka

  Momichka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  1.900
  Допаѓања:
  6.281
  Пол:
  Женски
  @Tweety Sweety јас знам дека наутро се јаде по една смоква. Овој е лек кој може и двајцата партнери да го консумират.
  А точна намена за што е, 70% мислам за хормони, ама не сум скрос сигурна.
   
  На Tweety Sweety му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Zineta

  Zineta Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2017
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  • Ве молиме пишувајте кирилица.
  Zdravo feminki dali go znae nekoja receptot so maslinovo maslo I smokvi?
   
 19. Olgica.bu

  Olgica.bu Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  255
  Ќе κупиш 40 смоκви и малκу ќе ги засечеш и ќе ги ставиш во тегла потоа во теглата ќе истуρиш маслиново масло и добρо ќе ја затвоρиш теглата. Да стои на ладно и темно место 40 дена потоа ќе земаш по една смоκва и малκу од маслото наутρо на гладно.
  Многу убава тема сте отвоρиле. И јас планиρам да го напρавам овој леκ.
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Софија 88

  Софија 88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  3.069
  Пол:
  Женски
  Девојчиња сурфав за чајот Вркута и вика дека ако пиеш лекови за згрутчувања на крвта да се консултираш со доктор...а јас пијам аспирин, пентоксифилин и клексани боцкам ...дали имате инфо дали е ова стварно забрането за овие случаи или? Ми треба за задебелување на ендометриум... споделете ми искуство дали стварно делува?