1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

  1. kleopatra11

    kleopatra11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    eve edno prasanje vo vrska so poroduvanjeto.Dali ste se poroduvale prirodno ili so epiduralna anestezija?Kakvo e iskustvoto so anestezija i dali ima posledici posle toa?
     
  2. rjgdm

    rjgdm Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    40
    jas ke idam carski res ,moram , ke ve izvestam posle 15 dekemvri :lol: :lol:
     
  3. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    116
    jas imam 2 deca i dvete se so carski ne e nisto strasno
     
  4. kleopatra11

    kleopatra11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    ti posakuvam se da pomine vo najdobar red i da pomines mnogu lesno :) pozdrav
     
  5. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    JAs sum poroden aprirodno..
    Poroduvanjeto ne bese lesno,ama ne e enisto sto nema da se prezivee :lol:
    Po mene podobro e prirodno ,dokolku moze,a ako ne pa i carskiot e za ludje.
    Za vtoroto,Zdravje Boze pak ke odam prirodno ako moze... :D
     
  6. deluxe

    deluxe Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    najdobro e prirodno,ne daj boze neso da ne e vo red samo topgas carski rez.
    treba da se pameti momentot koga na svet ke doneses angelce! toa ne se slucuva sekoj den pa zosto da go prespies toj mig???
    gospod neka ti pomogne i neka te cuva
     
  7. marina30

    marina30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    48
    i jas so dvete deca prirodno normalno e deka e so bolki neli no jas ova go objasnuvam barem na onie sto gi znam ..
    toa ti e kako koga ke te boli zab i edvaj cekas da go izvadis ili lecis ne razmisluvas na drugo na bolkite samo da izleze
    a koga ke dojde bebeto pa mislam deka toa samo moze da se dozivee a nemoze da se opise....
    So gospod napred !!!!!!
     

  8. Neka e so lesno samo i se da pomine dobro. Pozz ***
     
  9. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Јас би сакала второто да го родам со епидурална, зошто да трпам болка ако може да се породам и без болка...
     
  10. marina30

    marina30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    48
    ima edna anegdota ili vic za ova so carski rez..
    kumanovski ke ga pisuju....
    snaska se porodila ss carski rez i porasnue dete i ona iznervirana kara ga dete a svekrva gu slusa i vu vika,STO GA KARAS MA DA NE SI PI..U CEPILA DA GA RODIS PA SE DERES PO NJEGA......KAO DEMEK CARSKI REZ I NEZNAE KAKO SE RAGJA...
     
  11. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.734
    Mene ednoto mi e prirodno bez anestezija, a vtoroto so carski rez. Dvete si imaat prednosti i maani :))
    Sepak ako odam na treto bi se porodila prirodno ama so epiduralna anestezija. Jas koga se porodiv so prvoto dete ja nemase tuka, a so vtoroto, koga bev carski rez, gi gledv zenite sto bea porodeni so epiduralna, mnogu lesno pominuvaa.
     
  12. bebebio

    bebebio Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    13
    Zdravo deluxe i jas se soglasuvam so tebe , i jas sakam da se porodam prirodnoi bez epiduralna anestezija, e sea da nedade Gospod da ima nekoj problem i da moram carski ili pak so epiduralna, no sepak Bozja volja ... ke izdrzam uste nekoja nedela ili nmekoj den :D
     
  13. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
    PRIRODNO SI E PRIRODNO,JAS SE PORODIV CARSKI,DODEKA NIE VO SOBA SE VLECEVME PO KREVET DA STANEME TIE STO BEA PRIRODNO USTE FUDBAL DA IGRAA VO HODNIK
     
    На Анимал, bla20 и snegulka21 им се допаѓа ова.
  14. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    prvo zdr.zenski nova sum na forumov :D jas se porodiv so epiduralna!sea ke ti kazam odprvin:jas na 6ipol meseci zaminav od mk,se porodiv vo stranstvo i mn sum zadovolna ;) mene vo mk kade sto odev kaj ginekologot mi kaza deka treba da se porodam do 2oktomvri, i ok.idame vamu i jas si odev na kontrola se ova ona,i ednas me proverija kolku sum otvorena i bev nekade mislam 3cm i mi rekoja;ti za 2-3dena ke se porodis,i nie cekavme mislaam jas bev mn isplasena zas prvpat bremena neznam kakvi bolki.pominaa 2nedeli,pomina i 2okt,ideme na kontrola i ni vika ginekologot:mn ti e nizok pritisok ke moras so epiduralna,mora bebeto da izleze odma,nemame vreme :? :worried:hock: i posle nekolku casa dojde nekoj doktor so daval toa epiduralna i mi ja stavi vo kicmata i neznam kolku sati pominaa 4 sati i celo vreme dozi mi davaa,bolka voopsto ne osekav,dojde casot za poroduvanje trebese vo 11 navecer da se poragam i pocnav :) turkav turkav a niso ne osekav kako naprzano da turkav,kerka mi se rodi vo 11 i 20.posle toa malce me bolese kicmata ama kako da si primal inekcija i samo dolu kaj koskite me bolese ;) drugiot pat koga ke sum bremena pak ke poragam so epidural,bolki nikakvi :D a inace nemav vo plan da se poragam so epidural,sakav prirodno :) ama ako postoi neso protiv bolka zasto da trpime?a i gasot mn mi pomogna na nekoi zeni ne im pomaga,ama na nekoi da ;) izvinete jas malku se raspisav,ama sakav da go podelam ova iskustvo :D :
     
    На Natasa. P, Detelinka029 и snegulka21 им се допаѓа ова.
  15. kleopatra11

    kleopatra11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    обично сите се задоволни од епидуралната анестезија,но имам слушнато од неколку жени дека после породувањето имаат болки на местото каде што им била ставена иглата,болки кои ги имаат постојано особено и поинтезивно кога има временски промени.Какво е твоето искуство со ова?Поздрав
     
  16. bibitri

    bibitri Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    18
    Jas se porodiv so epidural. Posle nepodnoslivi bolki od okolu 12 casa se resiv na epidural. Ke ti ja stavat inekcijata i nisto ne osekas. No, denes po tocno 2 godini imam bolki vo polovinata. (Ne sum sigurna dali se dolzat na epiduralot ili toa sto go nosam deteto cesto vo race, no polovinata i grbot nekogas strasno me bolat.)
    Go preporacuvam epiduralot zosto tie sto ne rodile ne znaat sto e bolka.
     
    На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. dadada

    dadada Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    14
    i jas se porodiv so carski no ne e bas carski :o maciliste me porajgase mojot vujko .anesteziologot me prasa sakas so epiduralna ? a vujkomi mi mu vika vo nikoj slucaj . potoa go prasav zosto?a toj na toa mi odgovori :za da nemas bolki cel zivot kolku e da e precizna anestezijata ostava posledici .tocno deka onie sto se prirodno porodeni za 24 casa moze da igraat i fudbal a onie na carski posle mesec dena dali ke mozat normalno da gi obavuvaat site raboti .dodeka bev vo intenzivna imase zena koja bese porodena so ediduralna pa narednite 4 dena se izbudali od bolki vo grbot
    -velese na zivo da me seceja pomalku ke me bolese
    posle izvesen period se vidovme so istata zena i se uste imala povremeni bolki vo polovinata i grbot no ne e sigurna dali e od toa
    sakav prirodno posto nosev bliznaci ednoto pocna da izleguva a koga vidoja i drugoto pustilo noze nadolu pod hitno na carski bev pratena a pridodno ako se porodev mi se cini deka nemase tolku da me boli zasto ne se tolku strasni bolki mislis sto pobrzo da izleze i da go vidis angelskoto lice koe go zamisluvase celi 9 meseci
    NE E BOLKA ZA UMIRANJE KOJ IMAL MENSTRUALNI BOLKI SLICNI NA NEA SE I PORODILNITE SAMO STO NEZNAES DALI TI SE ODI VO WC ILI NE

    NE SE ZAMARAJTE MNOGU RETKO KOJ UMREL NA PRIRODEN PORAJGAJ A NA CARSKI IMA SLUCAI
    i ne zaminuvajte odma na bolnica dodeka ne dojdat kontrakciite na 20 min samo ke gledate drugi i ke se stegate samo vo slucaj da se prokrvari togas odma na bolnica ili ako samo zaprimetite deka ispadnal "cepot"toa e sukrvava sluz kako zadebeleno belo pranje toa e prvata faza za pocetok na poroduvanje

    mnogu se rasprikazav da ne ve zamaram .
    pozrav na site i srekno i lesen porajgaj
     
    На Анимал и sweet.woman им се допаѓа ова.
  18. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    ајде и јас да го споделам моето искуство со вас! Mојот син е роден на 15.12.2006-та година во државна болница. се породив природно со епидурална анестезија. и да ви кажам, фала му на тој кој ја измислил истата. бебето се роди 4 и пол килограми, ми беше и уште ми е прво дете и ако немав епидурал ќе го видев господ во пижами. гинекологот ми кажа исто така дека ако сум била без епидурал сигурно ќе сум завршела на царски, а вака ослободена од болката со мала нивна помош се породив природно! и во право се оние кои викаат дека природнопородените може да играат фудбал. јас три часа по породувањето си се истуширав!!! а дека се чувствува болка каде што бил аплициран епидуралот, не би се согласила, барем јас немам такво искуство. за болката при боцкањето не ни станува збор/како да те штипнал само некој/ ни деновите по породувањето, а ни сега никогаш немам почувствувано ништо. инаку, мое лично мислење е дека како и се останато така и медицината напредува. и зошто, се разбира ако е се во ред и нема контраиндикации, кога би можело да се поштедиш од болките да ги трпиш истите кога има солуција? јас и на стоматолошки стол не седнувам без анестезија!!! малку адреналинче и крај. во епидуралот се меша адреналин и мориум, чиста работа! 8)
     
    На Natasa. P и snegulka21 им се допаѓа ова.
  19. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Сум размислувала често на оваа тема, и при секоја помисла менувам мислење. :D Некогаш сум за царски, некогаш за природен... Точно дека епидуралната може да остави последици, но секоја одлука во животот си има свој ризик. И со царски може да дојде до компликации, и природно, и со епидурална. Лесно е да се каже сакам природно без епидурална, а не сме ги искусиле тие болки. Јас би сакала со епидурална, али сепак зависи од бременоста и од умот што ќе го имам тогаш. :lol:
     
    На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Мене ми се оствари желбата, се породив со епидурална анестезија, и за разлика од првиот пат, сега си поминав како ѕвезда. Сите нека си ги носат, а јас ќе им ги раѓам бебињата :)

    Болки во кичмата немам, за првото бебе имав скоро година и половина (а се породив без епидурал).

    Господ да го благослови тој што ја измислил. (ова од искуство со првиот пороѓај)
     
    На Анимал и Natasa. P им се допаѓа ова.